Η μίζα γυρνάει αλλά το μοτόρι δεν ξεκινάει...

Η μίζα γυρνάει αλλά το μοτόρι δεν ξεκινάει...  

  Από: Glober στις 28/01/2013 11:16 μμ.

Πήγα σήμερα το απόγευμα να βάλω μπρός...

Η μίζα γυρνάει δυνατά (η μπαταρία είναι δύο εβδομάδων), ακούγεται ένας άσχημος θόρυβος μεταξύ γρατζουνίσματος και σαν να κουνάς κουτί που έχει σπασμένα κομάτια ( ) και προφανώς εν παίρνει μπρός...

Τι λέτε να είναι???

Αύριο πάω πάλι συνεργείο (ούτε μήνα δεν έχω που την έβγαλα μετά το ατύχημα )...

Να δοκιμάσω να την βάλω σε κατηφόρα για να μην φωνάζω οδική βοήθεια ή θα κάνω καμιά ζημιά?

Re: Η μίζα γυρνάει αλλά το μοτόρι δεν ξεκινάει...  

  Από: johnygalan στις 28/01/2013 11:37 μμ.

Βαγγέλη μην την σκάσεις άσε είναι δύσκολο να πάρει, καλύτερα συνεργείο με οδική,
παντως αυτός ο θόρυβος δεν μου αρέσει καθόλου!
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Η μίζα γυρνάει αλλά το μοτόρι δεν ξεκινάει...  

  Από: Glober στις 28/01/2013 11:45 μμ.

...και που να τον ακουσεις κιολας!

Παλι καλα ειμαι ακομα εγγυηση

Re: Η μίζα γυρνάει αλλά το μοτόρι δεν ξεκινάει...  

  Από: tharis στις 28/01/2013 11:52 μμ.

Glober"
Να δοκιμάσω να την βάλω σε κατηφόρα ...?"


Οχι
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Η μίζα γυρνάει αλλά το μοτόρι δεν ξεκινάει...  

  Από: Theozed στις 28/01/2013 11:53 μμ.

Κάποιος σε έχει ματιάξει εσένα, δεν εξηγείται αλλιώς
Darkness makes it easier to find the "Light"!

Re: Η μίζα γυρνάει αλλά το μοτόρι δεν ξεκινάει...  

  Από: efthvag στις 29/01/2013 12:26 πμ.

Theozed"Κάποιος σε έχει ματιάξει εσένα, δεν εξηγείται αλλιώς "

+675, να μην πω και μουτζώσει κιόλας!
Βάγγο αφού είσαι ακόμη εγγύηση μην τη ζορίζεις άλλο. Φόρτωμα οδική και συνεργείο!
Καλά και γρήγορα ξεμπερδέματα εύχομαι και μόλις τη φτιάξεις κάνε κανένα αγιασμό!
Περιμένουμε ενημέρωση...
Ποτέ μη λες ποτέ και ποτέ μη λες πάντα..

Re: Η μίζα γυρνάει αλλά το μοτόρι δεν ξεκινάει...  

  Από: Polymhxanos στις 29/01/2013 12:32 πμ.

Συμπλέκτης μίζας, το γνωστό και ως κόμπλερ. Τα 1050 έχουν μια ευαισθησία απότι έχω διαβάσει και άλλους.

Σου κάνει το ίδιο αν βγάλεις τα μπουζί (τελείως) και δοκιμάσεις να μιζάρεις;
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Η μίζα γυρνάει αλλά το μοτόρι δεν ξεκινάει...  

  Από: Glober στις 29/01/2013 12:40 πμ.

efthvag"
Theozed"Κάποιος σε έχει ματιάξει εσένα, δεν εξηγείται αλλιώς "

+675, να μην πω και μουτζώσει κιόλας!
Βάγγο αφού είσαι ακόμη εγγύηση μην τη ζορίζεις άλλο. Φόρτωμα οδική και συνεργείο!
Καλά και γρήγορα ξεμπερδέματα εύχομαι και μόλις τη φτιάξεις κάνε κανένα αγιασμό!
Περιμένουμε ενημέρωση..."


Τι να πώ ρε παιδιά, ελπίζω να μην τριτώσει μόνο... απο την άλλη αφού είμαι σε εγγύηση χαλάλι!

Polymhxanos"Συμπλέκτης μίζας, το γνωστό και ως κόμπλερ. Τα 1050 έχουν μια ευαισθησία απότι έχω διαβάσει και άλλους.

Σου κάνει το ίδιο αν βγάλεις τα μπουζί (τελείως) και δοκιμάσεις να μιζάρεις;"


Δεν το δοκίμασα αλλά έτσι κι αλλιώς αύριο θα την βάλω μέσα οπότε ότι είναι θα το βρεί ο μάστορας...

Θα σας ενημερώσω σχετικά για την ιστορία... ελπίζω μόνο να μην χρειάζεται κανένα ανταλλακτικό που να πρέπει να έρθει απο την άκρη του κόσμου

Re: Η μίζα γυρνάει αλλά το μοτόρι δεν ξεκινάει...  

  Από: Glober στις 29/01/2013 1:47 μμ.

Σωστός ο Πολυμήχανος... κομπλερ τελικά και απο οτι μου είπε ο μάστορας όντως το βγάζουνε αρκετά Tiger.

Υπάρχει όμως και άλλο ενδιαφέρον...

Το μηχανάκι είναι μοντέλο Δεκέμβριου 2010... πέρα απο την εγγύηση των δύο χρόνων η Τ έδινε ένα εξτρά χρόνο για όλα τα μηχανάκια του 2010.

Όταν το επισήμανα στο μαστορη άρχισε να μου τα ψιλομασάει (κανονικά αυτή η εγγύηση δεν ισχύει, δεν είναι κανονική εγγύηση απο την μαμά Τ αλλά έχει γίνει με Ελληνική ασφαλιστική και κάτι τέτοια).

Μου είπε βέβαια οτι τελικά μάλλον δεν θα έχουμε πρόβλημα οπότε δεν έδωσα πολύ βάση.

Γνωρίζετε αν κάποιος με μηχανάκι του 2010 έχει αντιμετωπίσει θέμα με τον τρίτο χρόνο εγγύησης?

(Προς το παρόν δεν ανοίγω νέο θέμα γι' αυτό... ελπίζω να μην χρειαστεί )

Re: Η μίζα γυρνάει αλλά το μοτόρι δεν ξεκινάει...  

  Από: Γιωργος στις 30/01/2013 10:16 πμ.

Φιλε μου το έλυσε και σου είπε οτι είναι κόμπλερ? ή απλά το άκουσε? συνήθως τα Τιγράκια χαλούσαν το γραναζι του άξονα της μίζας μαζί με το ταίρι του, άν το ακούσεις ακουγεται και αυτό σα να "πηδάει " το κόμπλερ. Πάντως στην περίπτωση που όντως είναι κόμπλερ, να τσεκάρετε πολύ καλα΄την μίζα στο γρανάζι που βγαίνει από την άκρη της άν έχει κάνει πατούρα.
κόμπλερ συνήθως πάθαιναν τα πρώτα triple 1050, το θετικό είναι βέβαια οτι είσαι στην εγγύηση γιατι έιναι λίγο "βαριά" σε τιμές.

Re: Η μίζα γυρνάει αλλά το μοτόρι δεν ξεκινάει...  

  Από: Glober στις 30/01/2013 10:42 πμ.

Προς το παρόν μόνο το άκουσε... μου είπε απο μόνος του μάλιστα οτι πιθανόν να έχει κουρέψει και το γρανάζι της μίζας.

Λογικά σήμερα ή αύριο θα το ανοίξει και θα ξέρουμε τι τελικά είναι.

Re: Η μίζα γυρνάει αλλά το μοτόρι δεν ξεκινάει...  

  Από: Glober στις 18/02/2013 11:41 μμ.

Για την ιστορία:

Το πήρα σήμερα μετά απο τρείς εβδομάδες.

Μου έδειξε την παλιά μίζα και όντως το γραναζάκι της ήταν τελείως κουρεμένο. Απο οτι μου είπε είχε κολήσει το κόμπλερ με αποτέλεσμα να σπάσει και το γρανάζι της μίζας.

Άλλαξε όλο το σετ μίζα-κόμπλερ και μάλιστα αυτό που τοποθέτησε είναι καινούργιο μοντέλο (διαφορετικό απο αυτό που είχα πρίν) και είναι βελτιωμένο έτσι ώστε να μην κολάει (...έτσι είπε). Για αυτό το λόγο άλλαξε ακόμα και το εξωτερικό καπάκι της μίζας καθώς το παλιό δεν ήταν συμβατό.

Με ενημέρωσε οτι αν πάθαινα αυτή τη ζημιά εκτός εγγύησης και γινόταν η ίδια δουλειά θα έπρεπε να πληρώσω 1600ευρώ

Πάντως η μίζα είναι όντως διαφορετική καθώς ακούγεται τελείως διαφορετικά... (η παλία έκανε γαβ γαβ γαβ ενώ η καινούργια κάνει χι χι χι και ακούγεται πολύ λιγότερο)