Ελαστικά για Tiger 1050

Re: Ελαστικά για Tiger 1050  

  Από: Νευρικος στις 05/04/2016 9:14 μμ.

stelios256"Εγω εχω 7.500κμ με το πρώτο σετ Angel ST.Δεν ειναι και φυτιλια το λάστιχο αλλα δεν μου βγάζει καμία σιγουριά σε στροφές (ποτέ δεν μου έβγαζε αυτό το λάστιχο βασικά ...) και σκέφτομαι και εγω m7 rr η Diablo 3.
Σκέφτηκα και το Diablo Corsa αλλα νομίζω ειναι υπερβολικό για την χρήση που κάνω (καθημερινή δηλαδή ).γνωμες;;"

Ίσως να είναι και το χειρότερο ελαστικό που χω δοκιμάσει σε μότο, απαράδεκτο ξύλινο,για κλάματα,εβαλα t30 και επιτέλους Η μηχανή πατάει! !
Θα το φέρει ο βλάχος το τυρί..

Re: Ελαστικά για Tiger 1050  

  Από: giannis1070 στις 08/04/2016 10:46 πμ.

Από το 2007 δουλεύω το Michelin Pilot Road. Όταν ζεσταθεί πατάει πολύ καλά, αλλά η γόμα του φθείρεται σχετ. γρήγορα εάν το "πίνεις" συχνά.

http://www.michelin.gr/motorcycles/mich ... eSegment=4


Εγώ τα φορούσα αρχικά σε Hornet και έπειτα σε cb1000r, μέχρι που πούλησα τη μηχανή πριν ένα μήνα.

Στο βρεγμένο με πούλησε μια φορά και έπεσα, αλλά μάλλον έφταιγε το οδόστρωμα (αθάνατη ελληνική άσφαλτος ).

Re: Ελαστικά για Tiger 1050  

  Από: makjr στις 14/04/2016 7:31 πμ.

Πρπ 1000χμ με τα m7rr και οι εντυπώσεις ειναι οι καλύτερες. Στο βρεγμένο δεν εχουν δοκιμαστεί ακομα μιας κ δεν εχει βρέξει απο οταν τα εβαλα, αλλα σε επαρχιακό κλειστό κομμάτι που τα δοκίμασα ηταν αρκετά στριφτερα και έδιναν περισσότερη σιγουριά σε σχεση με τα Rosso ii. Δεν λεω οτι τα rosso ηταν κακά λαστιχα, καθε αλλο! Αλλα συγκριτικά πιο καλα μου έκατσαν τα m.

Re: Ελαστικά για Tiger 1050  

  Από: deathjim στις 18/04/2016 12:32 μμ.

deathjim"Παιδιά, εγώ έβαλα πριν δυο βδομάδες στα Γιάννενα, φρέσκα Dunlop sportsmart 2 (310E). Πριν είχα τα sportsmart 1 με τα οποία έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένος και τα κράτησα 4 περίπου χρόνια και 18000 χλμ.
Με το καινούργιο μου λοιπόν ζευγάρι και μετά από καλό στρώσιμο 400 χλμ είπα να το ανοίξω πάνω από τα 120.
Το αποτέλεσμα, το τιμόνι να παρουσιάζει ένα μικρό τρεμουλάκι/κουραστικό"μασάζ" των χεριών από τα 155+... χλμ.
Πήγα στον μηχανικό το οδήγησε και αυτός και μου είπε ότι από ζυγοστάθμιση είμαστε πένα, αλλά θα μιλήσει από Δευτέρα με την Dunlop μήπως είναι στραβό το μπροστά ελαστικό. Έχω απογοητευτεί προσωρινά και θα σας πω εξελίξεις από βδομάδα."

Τελικά μετά από καμια 600αριά χλμ ξαναέγινε ζυγοστάθμιση και εκεί που στην αρχή είχαν χρησιμοποιηθεί 45gr, τώρα βάλαμε 18gr και διωρθώθηκε το πρόβλημα στο 70%. Αλλά ας πούμε όλα καλά.
Μακάρι να είχαν ακόμη τα Sportsmart 1...
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 17:00, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Ελαστικά για Tiger 1050  

  Από: Genesis στις 18/04/2016 12:35 μμ.

Ωραιος καλα στριψιματα!!

Re: Ελαστικά για Tiger 1050  

  Από: mario στις 18/04/2016 2:32 μμ.

Βρήκα τα bt 016 σε καλή τιμή ....έχει προσωπική γνώμη κάποιος από τα συγκεκριμένα???
Ευχαριστώ

Re: Ελαστικά για Tiger 1050  

  Από: Genesis στις 18/04/2016 4:04 μμ.

οταν λες καλη?

Re: Ελαστικά για Tiger 1050  

  Από: dizatos στις 04/05/2016 8:04 μμ.

6.000 χλμ με τα Μ7, πολύ ικανοποιημένος, δυστυχώς όμως μετά το πρόσφατο ταξίδι στα Βαλκάνια με 3.200χλμ εκ των οποίων τα περισσότερα σε αυτοκινητόδρομο και φορτωμένος, το πίσω ελαστικό έγινε τετράγωνο. Ωστόσο σε πολλή βροχή που έφαγα ήταν πολύ σταθερό, αλλά και αξιόπιστο σε κάτι ανύπαρκτους βουνίσιους δρόμους του Μαυροβουνίου, με ότι μπορείς να φανταστείς επάνω τους (κοτρώνες, πετραδάκια, κομμάτια ξύλου, σκουπίδια κ.α.)

Re: Ελαστικά για Tiger 1050  

  Από: galileos στις 15/05/2016 9:32 πμ.

Τα Μ7 δεν είναι για πολλά χιλιόμετρα σε αυτοκινητόδρομους καθώς δεν χαρακτηρίζονται αμιγώς ως τουριστικά ελαστικά, για τον λόγο αυτό και ο "τετραγωνισμός" τους.

Είναι κατά βάση "μαλακό" ελαστικό και πολύ αξιόπιστο, όπως αναφέρεις, βουνίσιους δρόμους με πολλά στροφιλίκια!

Καλή συνέχεια!

dizatos"6.000 χλμ με τα Μ7, πολύ ικανοποιημένος, δυστυχώς όμως μετά το πρόσφατο ταξίδι στα Βαλκάνια με 3.200χλμ εκ των οποίων τα περισσότερα σε αυτοκινητόδρομο και φορτωμένος, το πίσω ελαστικό έγινε τετράγωνο. Ωστόσο σε πολλή βροχή που έφαγα ήταν πολύ σταθερό, αλλά και αξιόπιστο σε κάτι ανύπαρκτους βουνίσιους δρόμους του Μαυροβουνίου, με ότι μπορείς να φανταστείς επάνω τους (κοτρώνες, πετραδάκια, κομμάτια ξύλου, σκουπίδια κ.α.)"
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Ελαστικά για Tiger 1050  

  Από: Genesis στις 21/05/2016 10:40 πμ.

παιδια εγω εβαλα τα ροσσο 3 αλλα δεν εχω παει ποθενα για να σας πω εντυπωσεις! μεχρι στιγμης δουλευουν καλα σε πιεσεις 32 μπρος 36 πίσω!

Re: Ελαστικά για Tiger 1050  

  Από: stelios256 στις 02/07/2016 6:33 μμ.

Genesis"παιδια εγω εβαλα τα ροσσο 3 αλλα δεν εχω παει ποθενα για να σας πω εντυπωσεις! μεχρι στιγμης δουλευουν καλα σε πιεσεις 32 μπρος 36 πίσω!"


Τωρα πια,μπορεις να μας πεις κατι;;;;[emoji39]

Re: Ελαστικά για Tiger 1050  

  Από: Genesis στις 02/07/2016 7:22 μμ.

Κοιτα φαινονται πολυ καλα καστιχα αλλα λογο οτι κινουμαι πολη δεν μπορω πουθενα να τα πατησω αρκετα πλαγια και δεν εχω παει πουθενα να εχει καλο δρομο! Εχω καταλαβει οτι ζεστενονται σχετικα γρηγορα και πρεπει να εχουν πολυ καλο κρατημα! Αλλα μαλλον εκανα λαθος επιλογη επρεπε να παω σε πιο τουριγκ λαστιχο το βλεπω που το εχω απατητο και φοβαμαι οτι θα τετραγωνησει και ειναι κριμα για ενα τετοιο λαστιχο να μην το χαρεις! Αυτα

Re: Ελαστικά για Tiger 1050  

  Από: sprint900 στις 03/07/2016 12:44 μμ.

Genesis"Κοιτα φαινονται πολυ καλα καστιχα αλλα λογο οτι κινουμαι πολη δεν μπορω πουθενα να τα πατησω αρκετα πλαγια και δεν εχω παει πουθενα να εχει καλο δρομο! Εχω καταλαβει οτι ζεστενονται σχετικα γρηγορα και πρεπει να εχουν πολυ καλο κρατημα! Αλλα μαλλον εκανα λαθος επιλογη επρεπε να παω σε πιο τουριγκ λαστιχο το βλεπω που το εχω απατητο και φοβαμαι οτι θα τετραγωνησει και ειναι κριμα για ενα τετοιο λαστιχο να μην το χαρεις! Αυτα"


Για προστατέψεις από τετραγωνισμό το λάστιχο είναι αμαρτία , σήκωσε της πιέσεις στο 38 – 40 η 42 αν βάζεις συχνά πίσω άτομο .

Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.