Διαρροή λαδιού ή να μην ανησυχώ;

Re: Διαρροή λαδιού ή να μην ανησυχώ;  

  Από: tripletech στις 12/11/2009 5:51 μμ.

Mην αλοιωσεις τον χαρακτηρα της μοτο σου,ειπαμε,η καθε μια ειναι μοναδικη...
Επισης δεν εχει φλαντζα αλλα ου-ρινγκ απου κατου.
Πολλες φορες με το σφηξιμο ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΥΕΙ η διαρροη,γιατι τα παρασφηγουν και πετσικαρει το παπαρι.
καπιτο?η καπουτο ητανε...?
Σε λιγο θα χανει και το ψυγειο λαδιου και απο τους δυο συνδεσμους.(προβοκατσια? )
Στην αρχη τα αλλαζανε στην Τ αλλα διαπιστωνοντας οτι παλι παπαρια κανανε...αρχισαν τα
Η λυση που εχω εφαρμοσει θελει λυσιμο....
Και αυτο θα κανουν στο συνεργειο που θα πας,οπως επισης θα σφιξουν την ελαιολεκανη,μαζι με τις υπολοιπες συσφιξεις των "χιλιων"...αν εχουν ορεξη...

Re: Διαρροή λαδιού ή να μην ανησυχώ;  

  Από: harrysvr στις 13/11/2009 8:49 μμ.

igerchios"Παιδια καλησπερα,περασα απο το εξουσ....Τ και τσεκαραμε ολεs τιs βιδεs,μου ειπαν οτι αν δεν σταματιση θα περασουμε στην διαδηκασια οπωs ειχα πει.. τηs φλατζαs.αν εχει καποιοs κατι νεοτερο να μαs ενημερωση! "

Το πήγα κι εγώ να το δει και μου είπε ότι πρέπει να βγάλει την εξάτμιση για να μπει το κλειδί, και να ξαναπάω στα 800χλμ(αλλαγή λαδιών) να το ξαναδεί...

Re: Διαρροή λαδιού ή να μην ανησυχώ;  

  Από: grgasteus στις 13/11/2009 11:49 μμ.

εγώ θα το καθάριζα καλά και μετά θα το άφηνα να δουλέψει παρακολουθώντας το για να δω απο που ξεκινάει. Δεν μπορεί, απο κάπου θα ξεκινάει, θα κοίταζα τις φλάντζες γύρω γύρω (όπου μπορώ να δω). Κάτι θα δείξει. Κάπου θα υπάρχει μια αρχή για να καταλήξει σε αυτό το χάλι.

όπως και να'χει...καλά ξεμπερδέματα.
..κοίτα...δεν το έχω πάρει ακόμα, αλλά...

Re: Διαρροή λαδιού ή να μην ανησυχώ;  

  Από: Harris στις 14/11/2009 9:29 μμ.

Χάρη συμφωνώ με τους περισσότερους ότι δεν είναι ιδιαίτερα σοβαρό το πρόβλημα. Θα λυθεί στο επόμενο service εκτός ποια ..... Δεν πιστεύω αφού φαίνεται να είναι κοινό φαινόμενο

Re: Διαρροή λαδιού ή να μην ανησυχώ;  

  Από: tigerchios στις 19/11/2009 9:03 πμ.

χαιρετω ολουs τουs φιλουs!αφου λυθηκε το προβλημα στο καπακι τηs ελαιολεκανηs με την αλλαγη τιs φλατζαs, συνεχιζε να μου λερωνει το καρτερ. Τσεκαρα με προσοχη απο που χανει κ, δακρυζε δωστε ΠΡΟΣΟΧΗ απο το πασο(βιδα)που πιανει το μονο σταντ(μια απο τιs τρειs βιδεs) δηλαδη μεσα στο πασσο εχει η πορρο η το ρομποτικο ανοιξε πιο βαθεια το πασσο.απιστευτα κ,ομωs αληθινα!!!!

Re: Διαρροή λαδιού ή να μην ανησυχώ;  

  Από: grgasteus στις 19/11/2009 9:31 πμ.

δεν δικαιολογείται να είναι απο εκεί. Το σταντ είναι πιο πίσω απο την περιοχή που έχεις λερωμένη. Πως πάνε τα λάδια μπροστά;
Πάντως στην DSCN3168 (Large).JPG φαίνεται να ξεκινάει απο το παπαράκι που πάει στο ψυγείο λαδιού ή κάτι τέτοιο.
ευχομαι να τελειώσεις γρήγορα γιατί αν δεν το φτιάξεις εσυ εγώ πως να προχωρήσω σε αγορά ; ; ;
..κοίτα...δεν το έχω πάρει ακόμα, αλλά...

Re: Διαρροή λαδιού ή να μην ανησυχώ;  

  Από: harrysvr στις 19/11/2009 9:39 πμ.

Για πέστε με τι να καθαρίσω την περιοχή γιατί με χαρτί κουζίνας και νερό δεν καθάρισε...(ώστε να δούμε αν ξαναβγάλει)

Re: Διαρροή λαδιού ή να μην ανησυχώ;  

  Από: Sprinter στις 19/11/2009 11:11 πμ.

καθαρίζεις με diesel, αφήνεις λίγο diesel πάνω και πασπαλίζεις με λίγο ταλκ. Το ταλκ με το diesel θα κάτσει εκεί οπότε οποια διαρροή θα φανεί μετά με σημάδια τρεξίματος πάνω στο ταλκ.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Διαρροή λαδιού ή να μην ανησυχώ;  

  Από: harrysvr στις 19/11/2009 12:59 μμ.

Sprinter"καθαρίζεις με diesel, αφήνεις λίγο diesel πάνω και πασπαλίζεις με λίγο ταλκ. Το ταλκ με το diesel θα κάτσει εκεί οπότε οποια διαρροή θα φανεί μετά με σημάδια τρεξίματος πάνω στο ταλκ."

Σοβαρά ή πλάκα κάνεις;

Re: Διαρροή λαδιού ή να μην ανησυχώ;  

  Από: Sprinter στις 19/11/2009 1:02 μμ.

Με έχεις για τύπο που κάνει πλάκα? Αν δε σ' αρεσει αυτό υπάρχουν και ειδικά σπρευ που κάνουν αυτή τη δουλειά (δηλ. αφήνουν ενα στρώμα για σημάδεμα από το λάδι που θα τρέξει).
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Διαρροή λαδιού ή να μην ανησυχώ;  

  Από: harrysvr στις 19/11/2009 1:05 μμ.

Λίγο το talk μου έφερε συνειρμούς...

Re: Διαρροή λαδιού ή να μην ανησυχώ;  

  Από: Aris. στις 19/11/2009 6:26 μμ.

Oριστε και τα δικα μου τα χαλια Μια που τ'αναφεραμε

Εχω την εντυπωση πως δεν χανει απο την φλατζα της ελαιοαπαυτης αλλα απο την χρυση βιδα η οποια ειναι ολοκληρη με πασο και καποιο ρολο βαραει εκει τωρα αλλα δεν ξερω τι.
Να την σφιξω ? ή ρυθμιζεται κατι με το σφυξιμο -ξεσφυγμα ? Βλεπω οτι 2 στροφες του πασου ειναι εξω (προεξεχουν) απο το μοτερ . Ετσι πρεπει να ειναι ? περνει κι αλλο σφυξιμο ? θα σταματησει αμα το σφιξω ? θελει και κανενα ειδος τεφλον ? κολλα σπυρωματων ? να σας αφησω στην ησυχια σας και να το παω να το δει ο εξουσιοΑπαυτος μου ?
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Διαρροή λαδιού ή να μην ανησυχώ;  

  Από: Aris. στις 20/11/2009 3:41 μμ.

θα εκλαβω την σιωπη σαν απαντηση "Να πας να το δει ο εξουσιοδοτιμενος σου"
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Διαρροή λαδιού ή να μην ανησυχώ;  

  Από: grgasteus στις 20/11/2009 4:09 μμ.

Harris"Χάρη συμφωνώ με τους περισσότερους ότι δεν είναι ιδιαίτερα σοβαρό το πρόβλημα. Θα λυθεί στο επόμενο service εκτός ποια ..... Δεν πιστεύω αφού φαίνεται να είναι κοινό φαινόμενο"

δεν νομίζω οτι είναι κοινό φαινόμενο ! ! ! το να έχεις ίχνη διαρροής λαδιού δεν είναι κάτι που συγχωρείται σε καινούργιο μηχανάκι.
..κοίτα...δεν το έχω πάρει ακόμα, αλλά...

Re: Διαρροή λαδιού ή να μην ανησυχώ;  

  Από: harrysvr στις 20/11/2009 4:27 μμ.

Στο σέρβις που του έκανα(800χλμ), έσφιξε τις βίδες με "N"κλειδο και το καθάρισε για να το ξαναδούμε.