Για να μαζευτουμε οι πικραμενοι...

Re: Για να μαζευτουμε οι πικραμενοι...  

  Από: Sprinter στις 23/09/2010 2:11 μμ.

psilo_paidi"
ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ:"Η Τ δε ξέρει που έχουν μπει ελαττωματικά πιστόνια ώστε να αποσύρει τους ταδε μεχρι ταδε αριθμούς πλαισίου "



Φούτσες μπλέ...

Ναι, είχανε κάτι κουβάδες με χύμα πιστόνια, απ΄την καλή παραγγελία την προηγούμενη, ήρθαν και οι ελαττωματικές παρτίδες, τα αδειάσαν τα πιστόνια στούς ίδιους κουβάδες, τ' ανακατώσαν καλά και μετά ο κάθε βοηθός μάστορα άρπαζε ενα πιστόνι από δώ κι ένα από κεί κι έφτιαχνε εναν κινητήρα που έμπαινε στον άλλον τον μεγάλο κουβά με τους άλλους τους 1050, ξαναμαναανακατωνότανε καλά και μετά ο άλλος Πακιστανός τράβαγε εναν κινητήρα από εδώ έναν από εκεί κι έφτιαχνε πότε εναν Τίγρη και πότε ενα ST.

Εντάξει...
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:45, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Για να μαζευτουμε οι πικραμενοι...  

  Από: mixalakis στις 23/09/2010 2:15 μμ.

psilo_paidi"ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ: "Τα πιστόνια αφορούν όλα τα μοντέλα 1050, απλά sto tiger που είναι το πιο εμπορικό έχει γίνει ο μεγαλύτερος χαμός.Τα συμπτώματα είναι διαφορετικά, σίγουρο είναι ότι θα καίει λάδι πάντως!
Οι χρονολογίες και τα χλμ διαφέρουν δεν είναι μόνο του 08! Σε άλλους παρουσιαζεται στα 5000 σε άλλους στα 20000"
ΕΓΩ:"Η Τ τι κάνει γι αυτό?"
ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ:"Η Τ δε ξέρει που έχουν μπει ελαττωματικά πιστόνια ώστε να αποσύρει τους ταδε μεχρι ταδε αριθμούς πλαισίου και απλά τα αλλάζει δωρεάν και εγκρίνει άμεσα τις εγγυήσεις αναγνωρίζοντας το προβλημα."

Στατιστικά πόσοι το παθαίνουν δε ξέρω:)"


O 1050 φοριέται εδώ και αρκετά χρόνια στο speed triple. Έχει παρουσιαστεί και εκεί κανένα κρούσμα;

Re: Για να μαζευτουμε οι πικραμενοι...  

  Από: Sprinter στις 23/09/2010 2:19 μμ.

Ναι ρε Μιχαλάκη, τοπαμε και παραπάνω, πώ πω ρε παιδί μου πρήχτης είσαι
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Για να μαζευτουμε οι πικραμενοι...  

  Από: TRIUMPHAKIAS στις 23/09/2010 3:05 μμ.

Sprinter"Εγώ ΑΦΟΒΑ θα αγόραζα μεταχείρω που είχε το πρόβλημα και είχε φτιαχτεί ενώ θα το σκεφτόμουνα ΠΟΛΥ να πάρω μεταχείρω του 08 που δεν έχει αλλάξει...."


Niko auto pou den kseroume einai an ta pistonia pou vazoyn ksana (ta kainoyrgia) einai apo thn idia partida kai kapoia stigmi tha ksanarxisei na kaiei ladia kai isos na katastrafoun pali.

Ekei einai to thema.An ginei i episkeyi poso sigouroi eimaste oti den exoyn steilei pali pistonia ellatomatika?
Και Σερρά Σερρά....δικοί μας θα'ναι και πάλι οι δρόμοι....

Re: Για να μαζευτουμε οι πικραμενοι...  

  Από: Sprinter στις 23/09/2010 3:19 μμ.

Καλα ειναι τα πιστόνια, μη γίνεστε νευρωτικοί. Εχουμε πεί από πέρισυ πώς αλλάξανε και κωδικούς για να μη μπερδεύονται με τους κουβάδες....


ΥΓ Μόνο σ' αυτούς που βιάζονται και γκρινιάζουν στο φόρουμ πως αργούν τα ανταλλακτικά πιστόνια από Αγγλία, στέλνουνε απ' τον παλιό κουβα που εχουν φυλάξει μερικά για αυτό το λόγο ακριβώς για να τους εκδικηθούν...
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Για να μαζευτουμε οι πικραμενοι...  

  Από: TRIUMPHAKIAS στις 23/09/2010 3:23 μμ.

Sprinter"Καλα ειναι τα πιστόνια, μη γίνεστε νευρωτικοί. Εχουμε πεί από πέρισυ πώς αλλάξανε και κωδικούς για να μη μπερδεύονται με τους κουβάδες...."

Apla ethesa provlimatismo gia na do an sigoura to kseroume.Euxaristo Niko.
Και Σερρά Σερρά....δικοί μας θα'ναι και πάλι οι δρόμοι....

Re: Για να μαζευτουμε οι πικραμενοι...  

  Από: rAnger στις 23/09/2010 3:51 μμ.

Sprinter"
psilo_paidi"
ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ:"Η Τ δε ξέρει που έχουν μπει ελαττωματικά πιστόνια ώστε να αποσύρει τους ταδε μεχρι ταδε αριθμούς πλαισίου "



Φούτσες μπλέ...

Ναι, είχανε κάτι κουβάδες με χύμα πιστόνια, απ΄την καλή παραγγελία την προηγούμενη, ήρθαν και οι ελαττωματικές παρτίδες, τα αδειάσαν τα πιστόνια στούς ίδιους κουβάδες, τ' ανακατώσαν καλά και μετά ο κάθε βοηθός μάστορα άρπαζε ενα πιστόνι από δώ κι ένα από κεί κι έφτιαχνε εναν κινητήρα που έμπαινε στον άλλον τον μεγάλο κουβά με τους άλλους τους 1050, ξαναμαναανακατωνότανε καλά και μετά ο άλλος Πακιστανός τράβαγε εναν κινητήρα από εδώ έναν από εκεί κι έφτιαχνε πότε εναν Τίγρη και πότε ενα ST.

Εντάξει..."




καλα Νικο είσαι θεός!
Έχω λιώσει στο γέλιο μ αυτό το ποστ, οκ στο αναγνωρίζω ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΣΑΙ!

Λοιπόν, παράλληλα, θα πρέπει να ενημερώσω ότι μάλλον αλλάζω κι εγώ κατηγορία προς το καλό κι από 2 πάω σε 1!!
Μετά από 2 επαναγεμίσματα βενζίνη πλέον δεν ακούω αυτό τον φριχτό θόρυβο, τελικά τείνω στην άποψη του μαστρο-Sprinter που υποψιάστηκε πυράκια προανάφλεξης.

Αλλά να ερωτήσω το εξής:
1) Αισθητήρα κρούσης προανάφλεξης δεν έχει το εργαλείο?
2) Αν έχει αναγνωριστεί από Τ ότι υπήρξε προβληματική παρτίδα και ξέρει ποια είναι (δεν έχει μπλέξει τους κουβάδες), τότε δε θα έπρεπε να μπορεί να διαπιστώσει μετά το λύσιμο, αν του καθενος το καμμενο πιστόνι είναι απ τα ελαττωματικά και να στο αλλάζει με δικό της κόστος, είτε είναι στην εγγύηση είτε όχι??

...λέω εγώ τώρα....

ΥΓ: Αν τυχόν έχει απαντηθεί ήδη κάτι απ τα παραπάνω, μη βαράτε πατριώτες!!
"Do not blame God for having created the tiger, but thank him for not having given it wings."
[size=85:o7r8m6d3]Indian proverb

Re: Για να μαζευτουμε οι πικραμενοι...  

  Από: Sprinter στις 23/09/2010 4:15 μμ.

rAnger"

Αλλά να ερωτήσω το εξής:
1) Αισθητήρα κρούσης προανάφλεξης δεν έχει το εργαλείο?
2) Αν έχει αναγνωριστεί από Τ ότι υπήρξε προβληματική παρτίδα και ξέρει ποια είναι (δεν έχει μπλέξει τους κουβάδες), τότε δε θα έπρεπε να μπορεί να διαπιστώσει μετά το λύσιμο, αν του καθενος το καμμενο πιστόνι είναι απ τα ελαττωματικά και να στο αλλάζει με δικό της κόστος, είτε είναι στην εγγύηση είτε όχι??

...λέω εγώ τώρα....

"


1. Από όσο ξέρω όχι. Λίγες μηχανές έχουν (π.χ. κάποιες BMW) και πάλι απόόσο ξέρω. Αν ξέρει κανείς καλύτερα να διορθώσει.

2α. Δεν εχει αναγνωριστεί από την Τ τίποτα (επισήμως).
2β. Δεν το κάνει όμως, το κάνει? Σου λέει μάγκα, για αυτό δίνω εγγύηση 2 χρόνια και όχι 15....
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Για να μαζευτουμε οι πικραμενοι...  

  Από: tigerchios στις 23/09/2010 8:48 μμ.

καλησπερα σε ολουs τουs φιλουs!εγω νομιζω οτι μαs δουλευουν η λαλακεs σε λιγο καιρο θα μιλαμε κ, για παραγωγη 09-10 κ εχει ο θεοs! Το θεμα ειναι οτι αυτο το εργαλειο ηταν το ονειρο μου!κ,φοβαμαι να μην με απογοητευσει!

Re: Για να μαζευτουμε οι πικραμενοι...  

  Από: dry fix στις 30/09/2010 12:23 μμ.

ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΕΜΕ ΤΙΓΡΗΣ ΤΟΥ 09( 2 )ΦΟΡΕΣ ΑΛΛΑΓΗ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ ΓΙΑΤΗ ΧΑΝΑΝΕ ΟΙ ΡΑΦΕΣ ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΚΑΙ ΠΡΟΣΦΑΤΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΙ ΚΑΤΑΝΑΛΟΣΗ ΠΑΡΑΦΛΟΥ ΑΝΟΙΧΤΙΚΕ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΚΑΙ ΕΙΧΑΙ ΚΑΨΕΙ ΦΛΑΤΖΑ ΚΑΙ ΠΕΡΝΑΓΕ ΣΤΑ ΛΑΔΙΑ ΚΑΙ ΜΑΝΤΕΨΤΕ ΤΙ ΑΛΛΟ ΒΡΙΚΑΝΕ ΤΑ ΜΠΙΣΤΟΝΙΑ ΣΕ ΜΑΥΡΟ ΧΑΛΙ ΚΑΙ ΗΤΑΝΕ ΕΤΟΙΜΟ ΝΑ ΧΤΥΠΙΣΕΙ ΕΥΤΥΧΟΣ ΤΟ ΠΡΟΛΑΒΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΛΟ Ε ΑΥΤΑ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝΕ ΤΕΛΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΝΟ ΤΑ ΜΙΧΑΝΑΚΙΑ ΤΟΥ 08....

Re: Για να μαζευτουμε οι πικραμενοι...  

  Από: Sprinter στις 30/09/2010 1:24 μμ.

Για πες μας και εσύ το 7ο από το τέλος ψηφίο του αριθμού πλαισίου (VIN) να δούμε πραγματικά τι μοντέλο είναι.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Για να μαζευτουμε οι πικραμενοι...  

  Από: guraki στις 01/10/2010 7:13 μμ.

Εμενα γιατι μου ακουγονται μπαρουφες ολα αυτα...???

Re: Για να μαζευτουμε οι πικραμενοι...  

  Από: dry fix στις 01/10/2010 9:38 μμ.

guraki"Εμενα γιατι μου ακουγονται μπαρουφες ολα αυτα...???"

τι σου ακουγετε μπαρουφα τη εννοεις

Re: Για να μαζευτουμε οι πικραμενοι...  

  Από: ango στις 09/12/2010 10:33 μμ.

Ειμαι στα 45000 περιπου, ο μονος θορυβος που εχω ακουσει ειναι η καδενα εκεντροφορου οταν ειναι κρυα η μηχανη μου ενα τιγρη του 08 εχω ,σημερα μιλησα με τον μαστορα μου(πρωτη μας συναντηση λογω αλλαγης πολης κ εμεινα πολυ ικανοποιημενος)

Re: Για να μαζευτουμε οι πικραμενοι...  

  Από: PAGANIAS στις 10/12/2010 3:01 μμ.

δεν εισαι πικραμενοσ φιλοσ εισαι ενταξει με το τιγρακι σου....να βλεπουν και αυτοι που το βλεπουν σκουτερακι
το μηχανακι..... καλα χιλιομετρα να εχεισ.....