ΓΙΑΤΙ ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙΑ;;;

Re: ΓΙΑΤΙ ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙΑ;;;  

  Από: LevelOne στις 28/07/2008 2:27 πμ.

dbdrag"

ΑΛΛΑ και σε εσένα που φαίνεται ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΧΟΝΤΡΟ το 1.5 λίτρο στα 2000 χλμ, είμαι περίεργος γιατί το έγραψε.Αυτό μόνο αρκεί για να βγουν κάποια συμπεράσματα χωρίς να ακουστεί η δική του πλευρά.
"

Μιας και καλο ειναι να ακουγονται και οι δυο πλευρες και επειδη ξερω οτι ο Σακης δεν προκειται να μπει σε forum να γραψει,θα πω δυο βασικα πραγματα χωρις να μπω σε περισσοτερες λεπτομεριες(ασε που ο γραπτος λογος δεν ειναι το φορτε μου).
Την καταναλωση αυτη δεν τη βγαλαμε απο το μιαλο μας αλλα ειναι λογια των Αγγλων μεσω του τεχνικου διευθηντη στην αντιπροσωπεια(ο ANDREAS ξερει πολυ καλα για τι μιλαω),και απορω γιατι εσενα δεν σου το αναφεραν.
Οταν ηρθες στο συνεργειο,μας δηλωσες ρητα οτι σε καμια περιπτωση δεν ηθελες να λυθει ο κινητηρας της μοτοσυκλετας σου.Ειμαι περιεργος τι σε εκανε να αλλαξεις γνωμη οταν πηγες στη Λυκοβρηση.
Περαν οτι καθηστερισαμε να βγαλουμε καποια συμπερασματα σε μια περιοδο που μολις ειχε κλεισει το συνεργειο της αντιπροσωπειας στη Μιχαλακοπουλου και καλουμασταν να εξυπηρετισουμε το μεγαλητερο μερος του ογκου μοτοσυκλετων Triumph στην Αττικη,στο zenith της σεζον,νομιζω οτι δεν μπορεις να μας κατηγορισεις για κατι αλλο.Αυτα ειχα να πω.Θα προσπαθω να παρακολουθω το forum και να βοηθαω οπου και οποτε μπορω.Φιλιππος

Re: ΓΙΑΤΙ ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙΑ;;;  

  Από: dbdrag στις 28/07/2008 7:59 πμ.

Καλημέρα Φίλιππε.Όπως είπα το πρόβλημα δεν το έχω μαζί σου.

Δεν είμαι ο μηχανικός,είμαι αυτός που τσακώθηκε με το Σάκη.Ο αδερφός του.Και σίγουρα θα θυμάσαι ότι από την συζήτηση που είχατε γνωρίζει αρκετά.Η δουλειά του είναι....
Δεν ξέρω πως σου τα είπε τα πράγματα αλλά όπως βλέπεις δεν μπήκα καν στη διαδικασία να αναφέρω όλα τα γεγονότα.

Ούτε θα μιλήσω τεχνικά,τι σου είπα και τι μου είπες.Μπορώ να πω πάρα πολλά αλλά τον σεβάστηκα.
Και τόσες φορές έγραψα ότι μπορεί να ήμουν η κακή στιγμή του.

Δεν είπα ποτέ ότι δεν θέλω να λυθεί ο κινητήρας.Είπα να αποκλειστούν κάποια ενδεχόμενα.Να μην λυθεί χωρίς λόγο.Και επειδή πίστεψα (από λόγια του Σάκη) ότι μπορεί να προέρχεται από το φιλτροκούτι θεώρησα να κοιτάξουμε εκεί το πρόβλημα. Μόλις το λύσαμε μαζί κατάλαβα ότι δεν είναι από εκεί.....
Είδες και εσύ πόσο ΛΑΔΙ πέταγε.Δεν θα λυθεί?


Στη Λυκόβρυση με το που παρατήρησαν το πρόβλημα μου ανέφεραν ότι θέλει λύσιμο.Δεν ισχύουν αυτά που αναφέρονται για το φιλτροκούτι.Και μετά τον έλεγχο της συμπίεσης που βρέθηκε στα 18......
Να μην το λύσουν?
Θυμάσαι και για τον θόρυβο στην έκτη ταχύτητα?Που σου ανέφερε ο αδερφός μου ότι όλο αυξάνει?
Που ο Σάκης για 25 ημέρες δεν το πήγε μια βόλτα να το ακούσει?Και το πήγες εσύ την ώρα που φεύγαμε?
Αλλά που να ανοίξεις έκτη μεσημέρι και με κίνηση......και δεν μπόρεσες να το διαπιστώσεις.
Ένας κινητήρας διαλυμένος ήταν...

Τώρα για το 1,5 λίτρο ανά 2000 χιλιόμετρα....
Όταν είδε ο τεχνικός διευθυντής το χαρτί,μπήκε στον υπολογιστή και η ποσότητα που δίνει η Triumph είναι 250ml/1000 χιλιόμετρα.
Μου είπε, θέλεις να πάρω το Σάκη ΤΩΡΑ τηλέφωνο να μιλήσω μαζί του για να πειστείς ότι αυτή είναι η ποσότητα?Για να διαπιστώσεις ποιος σου λέει αλήθεια.....

Και φυσικά δεν ήθελα.
Ούτε θέλω να κάνω άλλα όπως ζήτησαν......
Δεν ξέρω αν θα έκαναν κάτι σημαντικό αλλά αν ήθελα το συνέχιζα.

Αυτά και το σταματάω εδώ....από τη μεριά μου.

Σε ευχαριστώ που απάντησες και για τη βοήθεια που δίνεις στα παιδιά μεσώ του φόρουμ.

Re: ΓΙΑΤΙ ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙΑ;;;  

  Από: Sprinter στις 28/07/2008 12:25 μμ.

Ελπίζω να φτιαχτούν όλα και να μην έχεις πρόβλημα.

Να σου πώ ενα κακό που εκανες πάντως. Δούλεψες την μηχανή για πολλά χιλιόμετρα εχοντας υπ όψιν σου ότι έχεις σοβαρό πρόβλημα με κατανάλωση λαδιού. Εγώ δεν θα το έκανα στη θέση σου. Η μηχανή θα είχε κάτσει στο συνεργείο ώσπου να βρεθεί το πρόβλημα. Ποτε δε ξέρεις πόσο χειρότερα θα κάνεις τα πράγματα αν επιμένεις να κινείς τη μηχανή με τέτοιο πρόβλημα... ασε που δυσκολεύεις τη θέση σου σε σχέση με την εγγύηση.

Αν μάθεις ποτέ τι ακριβώς ήταν το πρόβλημα πές μας. Πρόσφατα διάβασα κατι αντιστοιχο στο triumphrat όπου ή διάγνωση ήταν προβληματικες τσιμούχες στις βαλβίδες (φτηνό ανταλλακτικό αν δεν κάνω λάθος, δεν ήξερα πως ο 1050 έχει τσιμουχες στις βαλβίδες...).

BTW Ποια είναι η 'acceptable' κατανάλωση λαδιού παραμένει ένα μυστήριο. Στο service manual δεν γράφει τίποτα και κοιτάζοντας στα forum βλέπω παραπάνω από μία περιπτώσεις (Αμερική) που η Τ δήλωσε ότι 1 quart (περίπου 1 λτ) ανα 1000 μίλια (1600 χλμ) ειναι εντός προδιαγραφών.....Το ίδιο δηλώνουν και κάποιοι 'ειδικοί'. Πράγμα που μοιάζει πολύ με αυτό που λέει ο Φίλιππας...Ποια ειναι ή αλήθεια, ο Θεός και ή ψυχή τους...Πάντως τα παιδιά δε μπορεί να βγάλαν αυτό το νούμερο απ' το μυαλό τους και να το έγραψαν κιόλας. Δεν έχουν τίποτα να κερδίσουν, η Τ πληρώνει στην εγγύηση...

BTW2 O καλύτερος τρόπος για να διαγνώσεις πιθανές εσωτερικές διαροές από όπου πιθανόν περνάει πολύ λάδι ΔΕΝ είναι να λύσεις τον κινητήρα. Ειναι το leak down test (ιδέα δεν έχω πώς λέγεται Ελληνικά) που γίνεται με πεπιεσμένο αέρα στον κύλινδρο. Ο μηχανικός στήνει αυτί (και με ιατρικά ακουστικά αν χρειάζεται) και ακούει για διαροές σε διάφορα σημεία. Πχ.αν ακούει αέρα να διαφεύγει στη εξαγωγή τότε το πρόβλημα μάλλον είναι σε βαλβίδα εξαγωγής (τσιμούχα ή στέλεχος βαλβίδας). Η πιο συνηθισμένη περίπτωση είναι η βαλβίδα ή τα ελατήρια πιστονιού (από αστοχία, φθορά ή κακό στρώσιμο).

ΒΤW3 Το κακό στρώσιμο δεν είναι μόνο το άγριο στρώσιμο (πολλοί θα πουνε ότι αυτό είναι καλό.. μεγάλη συζήτηση). Το κακό είναι και το υπερβολικά συντηρητικό ή κακως ενοούμενο ήρεμο οδήγημα οπου είτε χρησιμοποιούνται υπερβολικα χαμηλές στροφές είτε διατηρείται για πολύ ώρα σταθερός αριθμός χαμηλομεσαίων στροφών. Και στις δύο περιπτώσεις δεν 'πατάνε' σωστά τα ελατήρια.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΓΙΑΤΙ ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙΑ;;;  

  Από: dbdrag στις 28/07/2008 1:57 μμ.

Θα συμφωνήσω μαζί σου.ΑΛΛΑ από τους ειδικούς υπήρχε η προτροπή να κάνω χιλιόμετρα για διάφορους λόγους.
Δεν ήταν δική μου απόφαση.Η μηχανή συνολικά πριν την τελευταία επίσκεψή μου είχε μείνει ακινητοποιημένη για 1,5 μήνα.

Δεν έδωσα 12000 Ευρώ και 600 Ευρώ για ασφάλεια για να κάθεται.....
Να σημειώσω ότι με τον Σάκη δεν τσακώθηκα για την καθυστέρηση.Απλώς ΟΤΑΝ αρπαχτήκαμε ανέφερα και αυτό μαζί με άλλα.

Είχα την υπομονή και την είχα αφήσει στο συνεργείο για 25 ημέρες.Δεν είναι αρκετό διάστημα?
Στη Λυκόβρυση μέσα σε 1,5 μέρα είχαμε καταλήξει κάπου.
Συμπίεση στο 18.....εδώ τελειώνουν όλα.

Η κατανάλωση σύμφωνα με τον Τεχνικό Διευθυντή της Ηλιοφιλ είναι 250ml/1000 χιλιόμετρα.
Είναι και η επίσημη θέση των ΑΓΓΛΩΝ.

Εγώ δεν είχα προλάβει καν να μετρήσω πόσο λάδι καίει.....γιατί και στις δυο αλλαγές μου είχαν βάλει παραπάνω λάδι.Η δεύτερη αλλαγή έγινε στο Σάκη που μετά από λίγες ημέρες διαπιστώσαμε ότι είχε ΚΑΙ ΠΑΛΙ γύρω στα 400 ml παραπάνω από το κανονικό.Και αφαιρέθηκε αυτή η ποσότητα.
ΜΕΤΑ δεν την ξανά κυκλοφόρησα για τους λόγους που αναφέρεις.

Πάντως τα παιδιά δε μπορεί να βγάλαν αυτό το νούμερο απ' το μυαλό τους και να το έγραψαν κιόλας. Δεν έχουν τίποτα να κερδίσουν, η Τ πληρώνει στην εγγύηση...

Για αυτό έχω άποψη,την έχω πει εκεί που πρέπει και έχω ρίξει ΚΑΙ αλλού τις ευθύνες.
ΑΛΛΑ δεν έχει σημασία να πω τι πιστεύω.
Δεν θα κάτσω να κατηγορήσω άλλο τον Σάκη.Τελειώνω εδώ.

Με ενημέρωσαν ΟΤΙ θα έχω πλήρη εικόνα για τη βλάβη αφού το ζήτησε ο αδερφός μου.
Δεν γνώριζα πως κινούνται οι διαδικασίες και τα περί τεχνικών εκθέσεων.

Όταν ανέφερα κάπου για τα ίδια ανταλλακτικά,εννοούσα ότι έχουν παραγγελθεί ακριβώς τα ίδια ανταλλακτικά.
Δεν άλλαξαν δηλαδή οι κωδικοί που σημαίνει ότι δεν υπάρχει βελτιωμένο ανταλλακτικό.Εκτός αν άλλαξε κάτι και δεν με έχουν ενημερώσει ακόμα.

Ελπίζω να το πάρω και να πάνε όλα καλά.

Re: ΓΙΑΤΙ ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙΑ;;;  

  Από: Sprinter στις 28/07/2008 4:16 μμ.

Οι κωδικοί δεν αλλάζουν στα 'βελτιωμένα' ανταλλακτικά. Μόνο στα αλλαγμένα...

Κοίτα να δείς, κάπου νομίζω ότι δεν είναι ακριβως έτσι και ολόκληρη η ιστορία... Το λέω αυτό γιατί έχω και προσωπική γνώμη για όλους με τους οποίους έχεις μπλέξει (και αυτούς που σε 'εξυπηρέτησαν' και αυτούς που 'δεν σε εξυπηρέτησαν'..). και άκουσα και την άλλη πλευρά και να γνωρίζεις οτι πολλές φορές τα πράγματα δεν είναι μόνο όπως σου φαίνονται.

Αν εχεις επίσημη δήλωση γραπτώς για το πόση είναι η φυσιολογική κατανάλωση κατα την T καλό είναι να μας την δώσεις εδώ γιατί θα εξυπηρετήσει πιθανόν πολλούς στο μέλλον. Γιατί αν του επόμενου με πρόβλημα του κάνουν κογξες για την εγγύηση θα εχει ενα στοιχείο να κινηθεί..Εγώ έγραψα τι διαβάζω από τους Αμερικάνους...που κατά τύχη ταιριάζει με αυτό που σου είπε ο Σάκης και οποίος ισχυρίζεται ότι του το είπε η Ηλιοφίλ συμβουλευόμενη τους Αγγλους. Apropos κι άλλος ένας με Σπριντ 1050 από Αυστραλία που είδα μόλις τώρα που λέει πως η Τ του λέει πως 1λτ/1000κμ είναι φυσιολογικό!! (http://www.triumphrat.net/sprint-forum/ ... ption.html).Οσο διαβάζω τέτοια ποστς τοσο πειθομαι πως καποιο λακκο έχει φάβα στο τι είπε η Ηλιοφίλ στο Σάκη και τι σε εσένα μετα από πίεση...

Η γνώμη μου είναι (και πιστέυω και όλων των μηχανικών, συμπεριλαμβανομένων και αυτών που δεν σε εξυπηρέτησαν) πως αυτές οι καταναλώσεις δεν είναι φυσιολογικές, αλλά η Τ (όπως και πολλοί κατασκευαστές ακόμα και αυτοκινήτων) δίνουν μεγάλες τιμές για 'φυσιολογικές' καταναλώσεις για να γλιτώνουν κόστη εγγύσης - Και όπου πιάσει...

Πρέπει να καταλάβεις ότι πολλά παίζουν με τις εγγυήσεις και σε αυτά 99.99% φορές δεν φταίει ο dealer ή το εξουσιοδοτημένο αλλά το εργοστάσιο και ο επίσημος διανομέας...Και χωρίς πίεση στον διανομέα δεν γίνεται τίποτα. Στη περίπτωση σου η πίεση μπορεί να προήλθε και από κάπου όπου 'δεν σε εξυπηρετήσανε'...

Ταυτόχρονα δεν έχω λόγο να μην πιστέψω κάποιο μηχανικό που λέει πως του είπες πως δεν θέλεισ να λυθεί το μηχανάκι. Δεν έχει πάλι κανένα λόγο να μη το λύσει... δουλειά θα κάνει. Η του το είπες ή νόμισε πως του το είπες (παρεξήγηση).

Τέλος πάντων πολλά είπαμε εδώ. Το θεμα είναι να πάρεις το μηχανάκι και να προσέξεις το στρώσιμο. Ειδα σήμερα ενα πιστόνι από καινούργιο μηχανάκι που ήταν ηλίου φαεινότερο πώς κάποιος το είχε ξεσκίσει...
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΓΙΑΤΙ ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙΑ;;;  

  Από: LevelOne στις 28/07/2008 9:04 μμ.

dbdrag"
Τώρα για το 1,5 λίτρο ανά 2000 χιλιόμετρα....
Όταν είδε ο τεχνικός διευθυντής το χαρτί,μπήκε στον υπολογιστή και η ποσότητα που δίνει η Triumph είναι 250ml/1000 χιλιόμετρα.
Μου είπε, θέλεις να πάρω το Σάκη ΤΩΡΑ τηλέφωνο να μιλήσω μαζί του για να πειστείς ότι αυτή είναι η ποσότητα?Για να διαπιστώσεις ποιος σου λέει αλήθεια....."

Εγω θα σταθω μονο εδω για να πω το εξης:Δεν χρειαζεται να διαπιστωσω ποιος λεει αληθεια,γιατι ως συνηθως,για θεματα εγγυησεων,μιλαω εγω προσωπικα με τον Ζαφαρα.Ετσι εγινε και αυτη τη φορα.Βεβαια δεν αφορουσε τη δικη σου περιπτωση αλλα την περιπτωση του ANDREAS του οποιου η επισκευη υποτιθεται οτι εγινε χατηρικα,μιας και η μοτοσυκλετα του λυθηκε κατοπιν προτροπης των Αγγλων.Ο Ζαφαρας με διαβεβαιωσε οτι καμια αλλη επισκευη δεν θα γινοταν δεκτη απο τους Αγγλους αν η καταναλωση του λαδιου δεν ξεπερνουσε το 1,5 λιτρο ανα 2000χλμ.Θεωρωντας αυτη την τακτικη απαραδεκτη,του προτεινα αν εμφανιζοταν αναλογη περιπτωση,να προσπαθουσε να καλιψει η αντιπροσωπια το κοστος των ανταλακτικων και εμεις να αναλαμβαναμε την εργασεια δωρεαν.Κατι το οποιο δεν δεχτηκε.
Οταν μπηκε στον υπολογιστη και βρηκε την ποσοτητα που σου ειπε,σου το εδειξε και εσενα καπου η απλα ηρθε και σου το ανακοινωσε;

Re: ΓΙΑΤΙ ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙΑ;;;  

  Από: dbdrag στις 28/07/2008 10:52 μμ.

Σε προηγούμενο ποστ έχω γράψει:

Τώρα για το 1,5 λίτρο ανά 2000 χιλιόμετρα....
Όταν είδε ο τεχνικός διευθυντής το χαρτί,μπήκε στον υπολογιστή και η ποσότητα που δίνει η Triumph είναι 250ml/1000 χιλιόμετρα.
Μου είπε, θέλεις να πάρω το Σάκη ΤΩΡΑ τηλέφωνο να μιλήσω μαζί του για να πειστείς ότι αυτή είναι η ποσότητα?Για να διαπιστώσεις ποιος σου λέει αλήθεια.....

Δεν μου έδειξε κάτι.Μιλούσα με τον τεχνικό διευθυντή μιας ολόκληρης εταιρίας.

Τώρα ποιος είναι αναξιόπιστος δεν ξέρω.Μπορώ να μάθω?
Αν είναι ο τεχνικός διευθυντής είναι ακόμα χειρότερα για την Triumph.

Re: ΓΙΑΤΙ ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙΑ;;;  

  Από: takis1964 στις 29/07/2008 12:02 πμ.

Θα κανω ενα σπαμ εδω απλα για να αναφερω οτι οταν ηταν να παραλαβω το τιγκερ μου πριν ενα μηνα και καθυστερουσε επι 2 μερες η παραδοση ,παρ ολιγο να παρεξηγηθω με τον Σακη γιατι σε τηλεφωνηματα μου στην εταιρεια μου δηλωναν κατηγορηματικα οτι ο κυριος Κοντης δεν περιμενε καποιο μηχανακι και ισως το ειχε παραγγειλει μεσω αλλου ντηλερ!
Οταν λοιπον πηγα στο μαγαζι του Σακη και πηραμε μαζι την ελιοφιλ ο ιδιος ανθωπος που ειχε συστηθει ως υπευθυνος πωλησεων το πρωι και δηλωνε αγνοια μου ειπε οτι θα παραλαμβανα το τιγκερ μου το απογευμα ,οπως και εγινε
Μετα απ ολα αυτα καταλαβα οτι η εταιρεια ηταν λιγο

Re: ΓΙΑΤΙ ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙΑ;;;  

  Από: Sprinter στις 29/07/2008 7:30 πμ.

Συμβουλή πρός μελλοντικούς παθόντες λοιπόν.

1. Μη στέκεστε μόνο στην κατανάλωση λαδιού. Υπάρχουν και άλλοι τρόποι όπως είπα παραπάνω να διαγνωσθεί ή τουλάχιστον να υποψιασθεί ο μηχανικός πιθανόν πρόβλημα. Η μειωμένη συμπίεση και απόδοση σε περίπτωση που πάσχουν και τα ελατήρια συμπίεσης, το τεστ με πεπιεσμένο αέρα , η μέτρηση καυσαερίων, μπορεί να δείξουν κάποιο πρόβλημα (όχι σίγουρα βέβαια) και να πιεσθεί η Τ να εξουσιοδοτήση το λύσιμο και τον έλεγχο.

Επίσης η μεγάλη και προσωπική πίεση στον τεχνικό διευθυντή τηε Ηλιοφίλ μετράει καθώς είναι γνωστό στην πιάτσα ότι 'διστάζει' να στεναχωρίσει τους Εγγλέζους.

Το φόρουμ αυτό επίσης καθώς και τα μεγάλα ξένα είναι καλός μοχλός πίεσης. Κάντε γνωστό στην Ηλιοφίλ (όπως και κατευθείαν στους Αγγλους αν ο κόμπος φτάσει στο χτένι) ότι δημοσιεύεται η περίπτωση....

Τελευταίο, μήν αφήνετε τον χρόνο να τρέχει και μην αφήνετε τους όποιους υπάλληλους να σας καθυστερούν σε τέτοια θέματα. Να είστε 'documented', να ζητάτε γραπτώς τις οποιες εξηγήσεις. Στην τελευταία και ενα εξωδικάκι δεν κοστίζει πολύ και μετράει...

Και να θυμάστε ότι η βασική σας νομική διαφορά είναι κυρίως με το κατάστημα πώλησης και τον εισαγωγέα και δευτερευόντως με την Τ την ίδια ή οποία προσπαθεί να σας δέσει με χαρτάκια που υπογράφετε στην αγορά της μηχανής....
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΓΙΑΤΙ ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙΑ;;;  

  Από: dbdrag στις 29/07/2008 8:12 πμ.

Σε όλα αυτά που αναφέρεις να προσθέσω ότι σημαντικό είναι να υπάρχει ΚΑΙ μηχανικός που θα μπορεί και θα έχει τη διάθεση να κάνει τη διάγνωση ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΕΓΚΑΙΡΑ.

Στην περίπτωσή μου να ξαναπώ ΟΤΙ δεν είχα μετρήσιμη ποσότητα λαδιού.Έχω αναφέρει τους λόγους.
Και δεν χρειαζόταν.......

Τα γραπτά που αναφέρεις ποιος θα σου τα δώσει?Μια φορά που τα ζήτησα είδα καλά τι έγινε!!

Με τον τεχνικό διευθυντή δεν είναι τόσο απλά όσο τα παρουσιάζεις.Στο λέω επειδή σύντομα θα έχω όλα τα έγγραφα και από Ελλάδα και από Αγγλία.Όσες πιέσεις και να ασκήσεις αν δεν κινηθείς νομικά δύσκολα μπορείς να επιτύχεις κάτι πέρα από το αναμενόμενο.
Όσο για το εξωδικάκι ρώτα δικηγόρο.Γολγοθάς.

Και μια βόλτα από τα κεντρικά θα σε πείσει ότι δεν είναι τόσο δύσκολο να στο κάνουν βίδες.Σε αυτό δε φέρνουν αντιρρήσεις.Δεν έχω την εικόνα ότι δεν τηρούν την εγγύηση,για επισκευή και μόνο.'Όχι για αντικατάσταση.

Το χαρτί για το λάδι θα προσπαθήσω να το πάρω.Αν το πάρω θα το επισυνάψω στο φόρουμ.

Εκτός των δημοσιεύσεων όλοι μας έχουμε έναν κοινωνικό περίγυρο.
Δεν νομίζω ότι πολλοί γνωστοί μου θα έπαιρναν Triumph.
Δυο που ήταν έτοιμοι απλά φοβήθηκαν.
Όχι για τις μηχανές αλλά για τις after sales υπηρεσίες.

Re: ΓΙΑΤΙ ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙΑ;;;  

  Από: Sprinter στις 29/07/2008 8:18 πμ.

Το εξώδικο είναι μια πολύ απλή και σχετικά φτηνή (ακόμα περισότερο αν έχεις δικό σου δικηγόρο) διαδικασία. Στην ουσία είναι ενα 'συστημένο' γράμμα από τον δικηγόρο σου πρός αυτούς όπου εκθέτεις την περίπτωση σου και τις απαιτήσεις σου.

Ο ΤΔ της Ηλιοφίλ μπορεί να κάνει πολλά αν ξεκουμπιστεί απ' την καρέκλα του και κάνει τη δουλειά του (που είναι να μιλάει και να πιέζει τους Εγγλέζους...).
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΓΙΑΤΙ ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙΑ;;;  

  Από: mixalakis στις 29/07/2008 11:14 πμ.

Παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρον την συζήτηση που έχει ανοίξει για το θέμα αυτό και θεωρώ εξαιρετικά χρήσιμη, θεμιτή και ευχάριστη την παρέμβαση του Φίλιππα.

Δυστυχώς το δικό μου συμπέρασμα, μέχρι στιγμής, από την όλη ιστορία είναι ότι, ανεξάρτητα από το ποιος ή ποιοι ενδεχομένως να ευθύνονται για την ταλαιπωρία του φίλου μας, επιβεβαιώνονται εκείνοι που λένε μην πάρεις triumph, θα μπλέξεις με συνεργεία και αντιπροσωπείες.

Με έχουν ρωτήσει πάρα πολλοί που θέλουν να πάρουν το tiger, αλλά το σκέφτονται για αυτούς τους λόγους, πως είναι τα πράγματα και σε όλους έχω πει ότι δεν πρέπει να αποτελέσει κριτήριο για την αγορά κάτι τέτοιο. Άλλωστε εγώ προσωπικά δεν είχα μέχρι τώρα κάποιο πρόβλημα.
Φαντάσου να συνέβαινε αυτό που έπαθε ο dbdrag σε κάποιον από αυτούς με ρώτησαν τη γνώμη μου!
Ακόμα θα με κυνηγούσε.

Είμαι 100% σίγουρος ότι αντίστοιχο θέμα στην yamaha θα είχε λυθεί ταχύτατα και θα ήταν όλοι ικανοποιημένοι.
Δεν αποδίδω ευθύνες σε κάποιον συγκεκριμένα, καθώς δεν μπορώ να γνωρίζω τα γεγονότα, αλλά είναι κρίμα πραγματικά σε μία κρίσιμη ανοδική περίοδο για την triumph, να συμβαίνουν τέτοια περιστατικά που την ζημιώνουν ανεπανόρθωτα.

Re: ΓΙΑΤΙ ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙΑ;;;  

  Από: Sprinter στις 29/07/2008 11:25 πμ.

Δεν ξέρω για τη Yamaha αλλά αν ψάξεις στα φορουμ θα βρείς αντίστοιχες ιστορίες για πολλούς κατασκευαστές. 'Διάσημη' προσφατη ιστορία με BMW και λιγο παλαιότερη με Suzuki.... Δραματικές ιστορίες, τουλάχιστον παλαιότερα, θυμούνται οι παλιοί εξ ημών, με την Χόντα. Για Ελλάδα μιλάω. Ασ μη μιλήσω κάν για ιταλικές διανομές...

Μη σου πώ για αμάξια...

Γενικώς είναι ζήτημα και παγκόσμια καθώς το κόστος κάλυψης της εγγύησης είναι ένα από τα σημαντικότερα cost components των κατασκευαστών.

Εγώ στη παρούσα ιστορία εξακολουθω να μην είμαι σίγουρος για το τι έγινε και για το αν η διαχείριση του θέματος από τον ενδιαφερόμενο ηταν η καλύτερη, για το συμφέρον του, που θα μπορούσε.

Καλό είναι επίσης να θυμόμαστε πάντα τον κανόνα για το ιντερνετ. Μπορεί να υπάρχουν 100 ευχαριστημένοι που δεν θα βγούν να γράφουν και να κάνουν θέμα για το ποσο ευχαριστημενοι είναι από κάτι. 2 δυσαρεστημένοι θα σηκώσουν τον κόσμο. Φυσικό ειναι και ανθρώπινο.

Με ολα αυτά δε θέλω να δικαιολογήσω κανέναν. Και συμφωνώ απόλυτα ότι και η Τ και ο εδώ διανομέας πρέπει να προσπαθήσουν διπλά σε σχέση με μεγαλύτερες εταιρείες για να είναι αλλα και να φαίνονται σωστοί. Αρχής γενομένης με την αύξηση ποσοτική και ποιοτική του δικτύου συνεργατών και τη βελτίωση της σχέσης διανομέα - συνεργατών...

EDIT: Εκανα ενα γρήγορο google search... Το πρώτο χιτ είταν αυτό http://www.apriliabikers.gr/portal/inde ... ic=6106.15 σχετικά με Yamaha. Προφανώς το πρόβλημα του τύπου, αν πιστέψουμε τα γραφόμενα δεν λύθηκε άμεσα και 100%... Τι να πιστέψω πως η Μοτοδυναμική είναι χάλια?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΓΙΑΤΙ ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙΑ;;;  

  Από: dbdrag στις 29/07/2008 12:57 μμ.

Sprinter για το τι έγινε νομίζω ότι ξέρεις καλά.Και οι φίλοι μπορούν να καταλάβουν από αυτά που έχουν γραφεί.
Και από εμένα και από όλους τους άλλους που έχουν επέμβει.
Ας τους αφήσουμε να βγάλουν μόνοι τα συμπεράσματά τους.
ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ και άλλοι το φόρουμ που μπορεί να ξέρουν δυο τρία πραγματάκια παραπάνω.

Έχεις δίκιο σε κάτι.Ήμουν αρκετά ευγενικός και δεν ήμουν ο κλασικός αγροίκος.
Εκεί την πάτησα.....
Αν νομίζεις ΟΤΙ δεν κάναμε κάτι σωστά φαντάσου άνθρωποι άσχετοι με τον χώρο τι θα είχαν πάθει.

Και όπως καταλαβαίνεις άλλο να είσαι ήπιων τόνων και άλλο να είσαι διπλωμάτης.Το ότι δεν εκφράζομαι ελεύθερα για κάποιους ανθρώπους πιστεύω ότι με τιμά.

Οπότε καλύτερα θα ήταν να σταματήσει εδώ γιατί η συνέχεια δεν θα είναι ωραία για κανέναν.

ΕΛΑ και λίγο στη θέση μας......τίποτα άλλο.

Re: ΓΙΑΤΙ ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙΑ;;;  

  Από: LevelOne στις 07/11/2008 9:43 μμ.

Για καθε ενδιαφερομενο,η επισημη αποδεκτη καταναλωση λαδιου απο την Triumph(απο το στομα του τεχνικου διευθηντη Αγγλιας)ειναι ενα λιτρο ανα χιλια μιλια
Κατι το οποιο δε μου κανει εντυπωση μιας και στο manual του σχεδον καινουριου TOYOTA μου λεει ενα λιτρο ανα χιλια χιλιομετρα.