βλαβη στον τιγρη πριν καν στρωθει!!!

Re: βλαβη στον τιγρη πριν καν στρωθει!!!  

  Από: Sprinter στις 10/05/2011 9:05 μμ.

Κάτσε ρε πσιλόπαιδο, που κολλάνε όλα αυτά που λές με το συγκεκριμένο θέμα? Ελεος, είπαμε αλλά όχι ακόμη δεν τον είδαμε Γιάννη τον εβαφτίσαμε....
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: βλαβη στον τιγρη πριν καν στρωθει!!!  

  Από: redfoot στις 10/05/2011 9:44 μμ.

Κάκιστη εξελιξη.. Τα τερτίπια των αντιπροσωπειών και συνεργείων είναι λιγο πολυ γνωστά . Σε περιμένει ανηφόρα (καταγγελίες, επικοινωνία με κεντρικά- εξωτερικό, ίσως δικαστική διεκδίκηση) και ταλαιπωρία αλλα πρεπει να βρεις το κουραγιο και την υπομονη να μην αφησεις τιποτα στην τυχη και στο ελεος τους. Δε ξερω κατα ποσο θα βρεις ακρη και με την ΗΛΙΟΦΙΛ αλλα καταρχην μη δεχτεις καμια επιδιόρθωση σε ολοκαινουριο μηχανακι. Υπομονη και επιμονη γιατι το δικιο ειναι με το μερος σου.
the road is made clear when viewed from above..

Re: βλαβη στον τιγρη πριν καν στρωθει!!!  

  Από: jimmakos1050 στις 10/05/2011 11:28 μμ.

Καλα ξεμπερδεματα να χεις και κουραγιο.Να σκεφτεσαι οτι εισαι ορθιος και καλα εσυ και η συνεπιβατιδα σου και ολα φτιαχνονται.Πολυ απλο για να εινα ελληνικο αυτο με την αντικατασταση κινητηρα που σου ειπαν αρχικα.Το δικιο ειναι με το μερος σου οποτε κυνηγησε τους

Re: βλαβη στον τιγρη πριν καν στρωθει!!!  

  Από: petros paloukidis στις 11/05/2011 3:51 πμ.

η τραγικοτητα με τις εγγυησεις ειναι το εξης...εφοσον την παρεχεις γιατι δεν την τηρεις?απο την τσεπη σου την πληρωνεις..?αλλα ειμαστε ελλαδα...να εισαι γερος φιλε και ευχομαι υπομονη και με το καλο να τελειωνεις
ο τολμων νικα!

Re: βλαβη στον τιγρη πριν καν στρωθει!!!  

  Από: redfoot στις 11/05/2011 8:42 πμ.

Iσως Πέτρο να προηγήθηκε επικοινωνία του διευθυντη με Αγγλία για να πάρει γραμμή οποτε να μη σχετίζεται το συμβάν με το κράτος στο οποίο έγινε η είσαγωγή της μοτοσυκλέτας. Εχω κατα καιρούς ακούσει και για άλλες εταιρείες που η αστοχία ορισμένων εξαρτημάτων δε θεωρείται αιτία αλλαγής μοτέρ. Εξ'αλλου υποθέτω (δεν είμαι σίγουρος) οτι την αλλαγη δε θα την επιβαρυνθεί η εδώ αντιπροσωπεία αφού η υπαιτιότητα βαρύνει τη μονάδα παραγωγής και όχι την μονάδα πώλησης. Ελπίζω φυσικά να κανω λάθος, οι Αγγλοι να μην είναι ενήμεροι και να αποδεχτούν την αντικατάσταση για να αιχουμε αίσιο τέλος.
the road is made clear when viewed from above..

Re: βλαβη στον τιγρη πριν καν στρωθει!!!  

  Από: Sprinter στις 11/05/2011 9:12 πμ.

petros paloukidis"η τραγικοτητα με τις εγγυησεις ειναι το εξης...εφοσον την παρεχεις γιατι δεν την τηρεις?απο την τσεπη σου την πληρωνεις..?αλλα ειμαστε ελλαδα...να εισαι γερος φιλε και ευχομαι υπομονη και με το καλο να τελειωνεις"


το πρόβλημα δεν είναι εκεί. Το πρόβλημα είναι ένας μόνιμος πόλεμος συμβατότητας των όρων των παρεχομένων εγγυησεων με τις εθνικές νομοθεσίες (και στην περίπτωση της ΕΕ με την κοινοτική). Τα είμαστε Ελλάδα κλπ επηρεάζουν αλλά όχι στον βαθμό που νομίζετε.

redfoot, όλες οι περιπτώσεις εγγύησης στη Τ περνάνε από Αγγλία.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: βλαβη στον τιγρη πριν καν στρωθει!!!  

  Από: Aris. στις 11/05/2011 11:11 πμ.

Εμενα παντως το μοτερ μου το αλλαξανε ολο χωρις πολυ μπλα μπλα.. Δεν εχω παραπονο.
Πιστευω ειναι -κυριως- θεμα αντιπροσωπου και πως θα το χειριστει.

Εννοειται πως κυνηγας τουλαχιστον ενα καινουριο μοτερ ... Για ολοκληρη μηχανη δεν ξερω ... Αλλα απο την αλλη , για να παρεις το πρωτο πρεπει να απαιτησεις το δευτερο.. καπως ετσι παει


Καλη δυναμη , ψυχραιμια , απαιτηση..
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: βλαβη στον τιγρη πριν καν στρωθει!!!  

  Από: alexadronic στις 11/05/2011 11:17 πμ.

το να σου ξαναφτιαξουνε το μοτερ και να σου δωσουνε αλλο ενα χρονο εγγυηση και να να ξαναχαλασει το μοτερ και παλι ενα μηνα στο συνεργειο το μηχανακι και ασε και το να εισαι στο δρομο παλι και να συμβει τιποτα σοβαρο,πεστους εκτος απο τα προηγουμενα που ειπαν ολοι,μυνηματα στην αγγλια και πηγαινε απευθειας εσυ στην ηλιοφιλ(απο αυτη που το πηρες)και πες να σου υπογραψουν και χαρττακι οτι αν δεχτεις επισκευη σε ενος μηνος μηχανακι ,οτι αν ξανασυμβει και ειναι ο λογος να χτυπησω θα μου δωσετε πολλα λεφτα,καντο και επισημο με ενα δικηγορο!για να δουμε τι θα πουνε?τετοιου υφους mail στειλε και στην μαμα triumph....ξερω οτι καλοκαιριατικα μπαινεις σε περειπετειες αλλα μην το αφησεις ετσι....ενος μηνος μηχαχανακι θα μου ειχαν γυρισει τα ματια και εμενα!!!καλο κουραγιο!


υ.γ. τουλαχιστον κυνηγησε το μοτερ...και οπως λεει ο φιλος ποιο πανω...ειναι το πως θα το χειριστει το καθε συνεργειο,δεν ξερεις ο καθενας πως θελει να δειχνει στην αντιπροσωπεια καλο προσωπο,μην πειραξει τιποτα στο μηχανακι αν δεν ξεκαθαρισεις την φαση....και πηγαινε και μια βολτα απο σακη...πολυγωνο η εστω ευθυμιου βουλιαγμενης εχω ακουσει καλα λογια!!!!

Re: βλαβη στον τιγρη πριν καν στρωθει!!!  

  Από: kwstas_del στις 11/05/2011 1:22 μμ.

Καλημερα μαγκες. Απο το συνεργιο γυρισα. Το μοτερ ειχε ανοιχτει και μου εδειξε οτι πιστονια και βαλβιδες ειναι ενταξει. Ο τετοντηρας ειχε χαλασμενο σπειρομα απο το εργοστασιο. Για να μην σας τα πολυλογω δεχτηκα την επισκευη λογω του οτι δεν εχω κουραγιο και χρημα αυτο το καιρο για τραβηγματα δικαστικα. Αυτο που απαιτησα ηταν να παρω ενα τριτο χρονο εγγυηση και εγινε. Τωρα αν επραξα σωστα θα φανει με το καιρο , εδω θα ειμαστε θα τα λεμε.

Re: βλαβη στον τιγρη πριν καν στρωθει!!!  

  Από: Glober στις 11/05/2011 2:04 μμ.

Φίλε μου θεωρητικά θα έπρεπε ο καθένας απο εμάς που του συμβαίνει κάποια παρόμοια ατυχία και δεν βρίσκουμε την αναμενόμενη ανταπόκριση να το τραβάει το θέμα όσο πάει προκειμένου να λάβει το 100% της υποστήριξης που δικαιούται.

Στην πράξη βέβαια δεν είναι ακριβώς έτσι γιατί η το ψυχολογικό κόστος του να μπείς σε τέτοια διαδικασία δεν πρόκειται να στο πληρώσει κανείς (και η αλήθεια είναι οτι τα λαμόγια το ξέρουν οτι θα το σκεφτείς αυτό και ποντάρουν εκεί).

Τέλω πάντων ίσως να πήρες την καλύτερη απόφαση.

Σου έυχομαι να έιναι το πρώτο και τελευταίο τεχνικό πρόβλημα που θα αντιμετωπίσεις και πάντα όρθιος!

Re: βλαβη στον τιγρη πριν καν στρωθει!!!  

  Από: patapios στις 11/05/2011 2:12 μμ.

Δικο σου το μαχαιρι... δικο σου κ το καρπουζι.

Ευχομαι να ευχαριστηθεις το μηχανακι σου μετα αποοοολη την ταλαιπωρεια

Re: βλαβη στον τιγρη πριν καν στρωθει!!!  

  Από: Tigrisss στις 11/05/2011 7:20 μμ.

δηλαδη τωρα εχεις 4 χρονια εγγυηση??? η τρία?? σε καθε περιπτωση μια χαρα ειναι.....

Re: βλαβη στον τιγρη πριν καν στρωθει!!!  

  Από: Montechristo στις 11/05/2011 7:26 μμ.

Καλά χλμ. με τον Τίγρη σου και πάντα όρθιος
See these eyes so green I can stare for a thousand years
Colder than the moon
It's been so long.....
And I've been putting out fire With gasoline

Re: βλαβη στον τιγρη πριν καν στρωθει!!!  

  Από: tooljim13 στις 11/05/2011 10 μμ.

kwstas_del"Καλημερα μαγκες. Απο το συνεργειο γυρισα. Το μοτερ ειχε ανοιχτει και μου εδειξε οτι πιστονια και βαλβιδες ειναι ενταξει. Ο τεντοντηρας ειχε χαλασμενο σπειρωμα απο το εργοστασιο. Για να μην σας τα πολυλογω δεχτηκα την επισκευη λογω του οτι δεν εχω κουραγιο και χρημα αυτο το καιρο για τραβηγματα δικαστικα. Αυτο που απαιτησα ηταν να παρω ενα τριτο χρονο εγγυηση και εγινε. Τωρα αν επραξα σωστα θα φανει με το καιρο , εδω θα ειμαστε θα τα λεμε."


Τότε καλές βόλτες ....
Δε νομίζω να στο αργήσουν αφού τελικά όπως καταλαβαίνω δεν ήταν τόσο μεγάλο το πρόβλημα.

Re: βλαβη στον τιγρη πριν καν στρωθει!!!  

  Από: sprint900 στις 22/05/2011 12:21 μμ.

Από αυτά τα πράγματα που υποτίθεται δεν γίνονται φίλε μου με CNC εργαλείο μηχανές .

Μάλλον είχε χαλάσει το κοπτικό της εργαλειομηχανής και δεν το πήρε είδηση και ο ποιοτικός έλεγχος .

Η μόνη παρηγοριά είναι ότι ολοι σχεδόν τώρα με τα φτηνά εργατικά στο ίδιο καζάνι βράζουν φίλε .

Εύχομαι να είναι και η τελευταία ζημιά του και να ευχαριστηθείς το μηχανάκι σου που είναι και πολύ όμορφο και χρηστικό μηχανάκι .

Το μόνο που στατιστικά βγαίνει ότι το δικό σου είχε μια , είναι πολύ δύσκολο να έχει και δεύτερη αστοχία .

Νομίζω επέλεξες την καλύτερη λύση ……..

Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.