απορία αλλαγή ταχυτήτων

Re: απορία αλλαγή ταχυτήτων  

  Από: Billie στις 13/04/2011 9:15 μμ.

[quote="mountboy":102r5sjz]
Sprinter"
mountboy"Μου αρέσει που λέτε οτι θα στρώσει με τον καιρό ... εμένα άρχισε να βγάζει την ταχύτητα απο τις 13000χλμ χωρίς θόρυβο, και απο τα 16000 μέχρι τώρα(21000) ακούγονται και αυτοί οι μεταλλικοι θόρυβοι(όταν βγαίνει και δεν κομπλάρει στο γρανάζι), και να πεις οτι έχω κι ελαφρύ πόδι
Αυτό που με ανησυχεί είναι μήπως απο το "τρόχισμα" των γραναζιών πάνε τίποτε γρέζια στους κυλίνδρους , λέω..."


Εσυ τότε δεν είσαι συνηθισμένη περίπτωση. Γιατί όλοι νομίζουν πως όλοι οι άλλοι έχουν ακριβώς το ίδιο θέμα μ' αυτούς? Το λεβιε και το μοχλικο τα έχεις κοιτάξει καθόλου? Αν αυτά είναι εντάξει,σφιχτά, ίσια και στη θέση τους, να πάς στον μάστορα.

Το πρόβλημα μπορεί να προέρχεται από κάτι τόσο απλό. Αφήνοντάς το να πετάει τις ταχύτητες κάθε λίγο τόσο καιρό, μπορείς να φτιάξεις σοβαρό πρόβλημα

Αλλα έχεις άλλο θρεντ για το θέμα αυτό. Αυτη τη δουλειά θα κάνουμε να σε κυνηγάμε από θρεντ σε θρεντ?"

Ανησύχησα, περίμενα 9 ώρες για να απαντήσεις...[/quote:102r5sjz]
Είναι παππούς πάει για ύπνο νωρίς
"Facts do not cease to exist because they are ignored" Aldous Huxley

Re: απορία αλλαγή ταχυτήτων  

  Από: Sprinter στις 13/04/2011 9:48 μμ.

και εγώ από τις 8 Απριλίου ως τις 13. Προφανώς δε σε καίει και πολύ το πρόβλημά σου. Οπότε στο επόμενο, στα απ' αυτά μου.

ΥΓ Ασε που στο θέμα που είχες ανοίξει έχεις να απαντήσεις από τις 25 Ιανουαρίου...
thoruboi-apo-kib-tio-t3123.html#p37802
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:48, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: απορία αλλαγή ταχυτήτων  

  Από: mountboy στις 13/04/2011 10:01 μμ.

Αυτό είναι το επίπεδό σου...απο μικρός είχες πρόβλήμα-δε παίζανε τα άλλα παιδιά μαζί σου κλπ-και καταλαβαίνω οτι συνεχίζεται και τώρα...

Re: απορία αλλαγή ταχυτήτων  

  Από: Sprinter στις 14/04/2011 6:06 πμ.

εχω μεγάλο πρόβλημα με κάποιους σαν κι εσένα. Εαν ενδιαφέρεσαι να καταλάβεις γιατί, δες τα πόστ σου εδώ μέσα. Βοήθεια ζητάς, στη δίνουμε, μας γράφεις. Εχει άλλος πρόβλημα, πάμε να βοηθήσουμε, άνθρωποι με χρόνια πείρα σε αυτό το θέμα, πετάγεσαι σαν την .... και μας τη λές. Σου απαντάμε, ξαναπροσπαθώντας να σε βοηθήσουμε και τονιζοντας πως το πρόβλημά σου το έχεις ανοίξει σε άλλο θρέντ (στο οποίο και μας έχεις γράψει κανονικά), και αρχίζεις τις εξυπνάδες. Α! και στην παρότρυνση της Μπίλυς να πείς και ένα καλημέρα στο κατάλληλο θρέντ, εσύ έμεινες στο 'καλώς ήρθα', εξυπνακισμοί της πλάκας γιατί δε σου πάει να πείς ένα καλώς σας βρήκα. . Κοινώς, είσαι προφανώς παρτάκιας παλιοχαρακτήρας.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:48, διορθώθηκε 4 φορές συνολικά.

Re: απορία αλλαγή ταχυτήτων  

  Από: sinister στις 14/04/2011 7:35 πμ.

Παρτε scooter που δεν εχουν κ ταχυτητες,α και μακρυα απο ευρωπαικα μηχανακια,χαλανε σπανε δεν στριβουν κ δεν μπορεις να τα πουλησεις μετα(ασε που ειναι κ λιγα κ δεν φτανουν για ολους),παρτε ραδιενεργα γιαπωνέζικα super duper που φωσφορίζουν κ τη νυχτα!
http://www.mrbike.gr/website/o-pagkos/A ... fotos.html

Re: απορία αλλαγή ταχυτήτων  

  Από: ΛΑΜΔΑ στις 14/04/2011 9:16 μμ.

sinister"Παρτε scooter που δεν εχουν κ ταχυτητες,α και μακρυα απο ευρωπαικα μηχανακια,χαλανε σπανε δεν στριβουν κ δεν μπορεις να τα πουλησεις μετα(ασε που ειναι κ λιγα κ δεν φτανουν για ολους),παρτε ραδιενεργα γιαπωνέζικα super duper που φωσφορίζουν κ τη νυχτα! "

Re: απορία αλλαγή ταχυτήτων  

  Από: TheFace στις 15/04/2011 8:10 πμ.

sinister"Παρτε scooter που δεν εχουν κ ταχυτητες,α και μακρυα απο ευρωπαικα μηχανακια,χαλανε σπανε δεν στριβουν κ δεν μπορεις να τα πουλησεις μετα(ασε που ειναι κ λιγα κ δεν φτανουν για ολους),παρτε ραδιενεργα γιαπωνέζικα super duper που φωσφορίζουν κ τη νυχτα! "


Το μονο σωστο απο τα παραπανω ειναι οτι τα ευρωπαικα δε στριβουν ( ), ολα τα υπολοιπα ειναι μουφες...
money cant buy me love

Re: απορία αλλαγή ταχυτήτων  

  Από: TheFace στις 15/04/2011 8:13 πμ.

Παντως μετα την πρωτη αλλαγη λαδιων (red line, full synthetic) και κορυφαιου αντιτριβικου, το προβλημα εχει σχεδον εξαλιφθει (μου το εκανε μια φορα μονο εδω και δεκα μερες περιπου)... ειδομεν!
money cant buy me love

Re: απορία αλλαγή ταχυτήτων  

  Από: Sprinter στις 15/04/2011 8:41 πμ.

Φίλε μου αν θέλεις να πιστεύεις πως η βελτίωση οφείλεται στα λάδια και το κορυφαίο αντιτριβικό, με γειά σου με χαρά σου. Η ουσία είναι να δείς βελτίωση. Κατά τη γνώμη μου όμως, στο χεράκι σου και στο ποδαράκι σου οφείλεται μάλλον καθώς και στο στρώσιμο του κιβωτίου.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε