Αλυσίδα σε TIGER

Re: Αλυσίδα σε TIGER  

  Από: ATN PANOS στις 03/06/2009 7:45 μμ.

το πετρελαιο εκτελει και χρεη λιπαντικου!!!!
ετσι ισχηριζεται ο κατασκευαστης,και αυτο κανω χρονια τωρα
απλα θελει καθαρισμα κπετρελαιομα πολυ συχνα και παντα
μετα απο πλυσιμο στεγνωμα και πετρελεο παλι!!!
τα διαφορα σπρει αλυσιδας ειναι επισης καλα
με την προυποθεση οτι πρεπει να μειμει ακινητη η μηχανη για πολλες ωρες!!!!

ισως να υπαρχει και καλυτερος τροπος.δεν ξερω φιλε
απλα εκτελω αυτα που λεει ο κατασκευαστης.

και στο gsx-r που ειχα τα ιδια εγραφε!!!
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Αλυσίδα σε TIGER  

  Από: tripletech στις 03/06/2009 8:22 μμ.

εχω αλλαξει ''αυτολιπαινομενες''αλυσιδες επανελειμενως και σχεδον ολες ειχαν κρικους με σκουρια μεσα σε καποια σημεια,και ναι οι ιδιοκτητες ηταν σχολαστικοι.(και ναι καθομουν να τις κοψω σε πολλα σημεια να δω... )
εγω απλα συμφωνω με ολα οσα λες αλλα αφου στεγνωσει καλα απο τον καθαρισμο μετα παντα ενα καλο
σπρευ αλυσιδας

Re: Αλυσίδα σε TIGER  

  Από: toumpanos στις 09/07/2009 4:48 μμ.

minavag"Εγω μεχρι τωρα εχω 25000 χλμ και δεν την εχω τεντωσει ουτε μια φορα .Βεβαια σε καθε πλησιμο εχει πινελακι με πετρελαιο και μετα σαπουνισμα.καλο στγνωμα και λαδωμα ζεστη για να περασει το λαδι εσωτερικα στους κυλινδρους.Και στα προηγουμενα μηχανακια μου το ιδιο εκανα και κραταγανε οι αλυσιδες χρονους ρεκορ"

πως γινεται αυτο φιλε μου?? εγω εχω κανει 15000χλμ κ την εχω σφιξει 3 φορες. σημειωτεο οτι σε καθε πλυσιμο η αλυσιδα πεντακαθαριζεται κ λαδωνεται σωστα.

Re: Αλυσίδα σε TIGER  

  Από: Sprinter στις 09/07/2009 5:45 μμ.

Παρομοίως 25.000χλμ, δεν εχει σφιχτεί ουτε μια φορά και ειναι τζιτζί. Πλύσιμο με κηροζίνη και λίπανση με Wurth Performance Dry Chain Lubricant. Συνιστάται.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Αλυσίδα σε TIGER  

  Από: coot στις 09/07/2009 7:53 μμ.

Sprinter"Παρομοίως 25.000χλμ, δεν εχει σφιχτεί ουτε μια φορά και ειναι τζιτζί. Πλύσιμο με κηροζίνη και λίπανση με Wurth Performance Dry Chain Lubricant. Συνιστάται."

Νίκο καλύτερα κηροζίνη ή παραφινέλαιο; Φαντάζομαι με πινέλο; Με τα Ο rings δεν έχει πρόβλημα; thnx
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could

Re: Αλυσίδα σε TIGER  

  Από: Sprinter στις 09/07/2009 8:22 μμ.

Εχει καμμιά διαφορά? Εγω ψεκάζω και ότι κάνει.. σιγά μη κάθομαι να ζωγραφίζω..δεν εχει πρόβλημα με το ορινγκς, δεν το κάνεις και κάθε μέρα. Το μυστικό ειναι η συχνή λίπανση.Λίγο και συχνά.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Αλυσίδα σε TIGER  

  Από: Aris. στις 10/07/2009 12:36 πμ.

εγω παλι ... στις 6000 χρειαστηκε να την σφιξω μια φορα , παραφινέλαιο,(με πανι) καλο τριψιμο και μετα κρικο-κρικο απο πολυ λιγο και εξ απαφης Motul spray γρασσο. Η διαδικασια αυτη γινετε αναλογως ποσο νερο (απο βροχη ή πλυσιμο) εχει φαει .
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Αλυσίδα σε TIGER  

  Από: Native στις 10/07/2009 11:25 πμ.

Εμένα απο 2 κρίκους λείπουν τα o-rings...πρέπει να λείπουν απο τοτε που πήρα το μηχανάκι...θα τους τελειώσαν στο εργοστάσιο....DID τσιγγουνιές
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Αλυσίδα σε TIGER  

  Από: tripletech στις 10/07/2009 1:35 μμ.

Native"Εμένα απο 2 κρίκους λείπουν τα o-rings...πρέπει να λείπουν απο τοτε που πήρα το μηχανάκι...θα τους τελειώσαν στο εργοστάσιο....DID τσιγγουνιές "

αμφιβαλω.μαλλον εφυγαν στον "δρομο"