Αλλαγη λαδιων ! how to?

Αλλαγη λαδιων ! how to?  

  Από: greekman στις 24/01/2014 12:17 μμ.

καλησπέρα πρόσφατα έγινα κάτοχος ενός τίγρη και θα ήθελα βασικές πληροφορίες για το πως και τι για την αλλαγή λαδιών προκείμενου να γλιτώσω το υψηλό κόστος αλλαγής στην αντιπροσωπία

όσο άφορα το πως βρήκα ενα λινκ με φωτογραφίες και μια ζει περισσότερο αλλαγή λαδιών σε αυτοκινήτου πάρα σε μηχανή σε σύγκριση πάντα με την προηγούμενη μηχανή μου TDM 900 που έπρεπε να ξεβιδώσεις 40 βίδες για το φίλτρο


http://www.flickr.com/photos/jerlbaum/s ... 266808200/

αυτό πού δεν γνωρίζω και θα ήθελα τα φώτα σας είναι το πόσο λάδι παίρνει ο κινητήρας για να μην κάθομαι να παίζω με τούς δεικτες και αν εχει κάποια ιδιαίτερη λεπτομερια οταν τα βάζεις τι εννοώ με την λεπτομερια στο tdm έβαζες τα 3 λίτρα έβαζες μπροστά να κάνουν ενα κύκλο και μετά εριχνες και το υπολοίπο !


απο λάδια εχω στο μυαλό μου να βάλω τα 4τ ELF MOTO4TECH FULL SYNTHETIC 10W50

ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Re: Αλλαγη λαδιων ! how to?  

  Από: kyrkyriakos στις 24/01/2014 1:21 μμ.

Αν και δεν είναι για το tiger, πιστεύω ότι δεν έχει και πολλές διαφορές,μια και ο κινητήρας είναι ίδιος,ελπίζω να βοήθησα.
http://www.motohowto.com/content/oil-change-triumph-speed-triple

Re: Αλλαγη λαδιων ! how to?  

  Από: PTiger800 στις 24/01/2014 1:30 μμ.

O,τι και να σου πούμε εμείς από εδώ, η σύσταση είναι μία...

R.T.F.M. (Read The Fuckin' Manual)
Και πόσο παίρνει θα λέει, και πως να το αλλάξεις θα λέει.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Αλλαγη λαδιων ! how to?  

  Από: galileos στις 24/01/2014 1:54 μμ.

greekman" ... προκείμενου να γλιτώσω το υψηλό κόστος αλλαγής στην αντιπροσωπία "


Πρόσφατα άλλαξα λάδια μόνο με 50ευρώ!

Οι φωτογραφίες σου πολύ καλές!

Λάδια όπως είπε και φίλος, αν θες κάτι εξεζητημένο και πολύ καλό, πάρε REDLINE. Κόστος περίπου 13-14ευρώ/λίτρο!

Η χωρητικότητα του κάρτερ αναφέρεται στο manual, όπως ανέφερε και ο Πάνος (PTiger800), αλλά σίγουρα είναι κάτι λιγότερο από 4λίτρα!
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Αλλαγη λαδιων ! how to?  

  Από: batinaki στις 24/01/2014 3:51 μμ.

Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις πως μετρούσες τον κύκλο?!?!

Γνώμη μου, βάλε ότι επώνυμα λάδια θέλεις που να τηρούν τις προδιαγραφές της μηχανής..
αν και δεν νομίζω να σε χρεώσουν και πολλά έξω..
Αλίμονο σε αυτούς που περιμένουν να σταματήσουν πατώντας φρένο..!!!!
[quote="Theozed":3c1qbi2i]
Δεν υπάρχει ρε συ γενιά πριν ή μετά τον batinaki!
Τον έφτιαξε ο Μέγιστος Θεός και πέταξε το καλούπι στο Mount Doom!
Τ-Ε-Λ-Ο-Σ[/quote:3c1qbi2i]

Re: Αλλαγη λαδιων ! how to?  

  Από: epistimon στις 24/01/2014 11:42 μμ.

προσοπικα βαζω shell ultra advance 15-50w ειναι 100% συνθετικα και οταν ειναι κρυος ο κινητηρας μπαινουν οι ταχυτητες αθορυβα.οσο για το φιλτρο πηγαινε αγορασε ενα απο την αντιπροσοπεια και πηγαινε παρε το εργαλειο που ξεβιδωνουν τα φιλτρα με το φιλτρο για δειγμα.ολοι ετσι κανουμε.πριν βιδωσεις το φιλτρο γεμισετο και βαλε και λιγο λαδι στο λαστιχακι που εχει για στεγανοπιοιση.στο σφυξημο δεν χρειαζεται να βαλεις ολη σου τη δυναμη αρκη να πατησει καλα.
καλη συνεχεια.....

Re: Αλλαγη λαδιων ! how to?  

  Από: evkou στις 25/01/2014 10:31 πμ.

Νομίζω οτι η χωρητικότητα του tiger είναι 3,5lt, εγώ χρησιμοποιώ AMSOIL, είναι λάδια με πολύ καλές κριτικές και θεωρούνται κορυφαία στην προστασια του κινητήρα απο την ακινησία (δυστυχώς λόγω κρίσης).

Re: Αλλαγη λαδιων ! how to?  

  Από: kostantinos1050 στις 01/06/2014 11:30 πμ.

epistimon"προσοπικα βαζω shell ultra advance 15-50w ειναι 100% συνθετικα και οταν ειναι κρυος ο κινητηρας μπαινουν οι ταχυτητες αθορυβα.οσο για το φιλτρο πηγαινε αγορασε ενα απο την αντιπροσοπεια και πηγαινε παρε το εργαλειο που ξεβιδωνουν τα φιλτρα με το φιλτρο για δειγμα.ολοι ετσι κανουμε.πριν βιδωσεις το φιλτρο γεμισετο και βαλε και λιγο λαδι στο λαστιχακι που εχει για στεγανοπιοιση.στο σφυξημο δεν χρειαζεται να βαλεις ολη σου τη δυναμη αρκη να πατησει καλα.
καλη συνεχεια....."

Από που μπορώ να αγοράσω το εργαλείο που ξεσφίγγει το φίλτρο λαδιού??

Re: Αλλαγη λαδιων ! how to?  

  Από: chris.r675 στις 02/06/2014 3:34 μμ.

σε οποιο μαγαζι με εργαλεια και αναλωσιμα για μοτο θα βρεις τετοιο εργαλειο,ακομα και σε πρατηριο καυσιμων
μπορει να εχουν.
ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΧΤΙΖΟΥΝ ΦΥΛΑΚΕΣ ΚΑΙ Ο ΚΛΟΙΟΣ ΣΤΕΝΕΥΕΙ Ο ΝΟΥΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΤΑΡΙΟ
ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΔΡΑΠΕΤΕΥΕΙ!

Re: Αλλαγη λαδιων ! how to?  

  Από: mayroylis21 στις 30/09/2015 9:59 μμ.

ΔΕΣ ΕΔΩ!
http://oilselector.castrol.com/c/gr/gre ... 282007-%29
ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟ 2010 ΒΑΖΕΙ CASTROL 10 50.ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΒΑΛΑ 10 40 ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΜΕΙΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ.
ΤΩΡΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΝΟΜΙΖΕΙ.
ΓΙΑ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΟΛΟΙ ΛΕΝΕ ΒΑΛΕ ΤΗΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΦΤΕΡ ΜΑΡΚΕΤ.ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ....

Re: Αλλαγη λαδιων ! how to?  

  Από: Genesis στις 01/10/2015 11:49 πμ.

Αδερφε οτι να ναι απαντησες καπου που εχει να αναρτηθει σχολιο πανω απο 1 χρονο! Τι να πω...

Re: Αλλαγη λαδιων ! how to?  

  Από: no pain στις 04/10/2015 12:04 μμ.

Genesis"Αδερφε οτι να ναι απαντησες καπου που εχει να αναρτηθει σχολιο πανω απο 1 χρονο! Τι να πω..."

+1050