Αλλαγη γραναζια..

Αλλαγη γραναζια..  

  Από: sotiris στις 10/10/2013 10:50 μμ.

Καλησπερα παιδια..Ειμαι στην φαση που πρεπει να αλλαξω γραναζια και φυσικα αλυσιδα(εφτασα ηδη 32.000χλμ)...
Για την αλυσιδα κατεληξα φυσικα στην D.I.D που ειναι η κορυφαια..για τα γραναζια οχι ακομη..Τα μαμα εχουν 150 ευρω + τα περαστικα 20-25 ευρω και καποια after market που το εψαξα ειναι στα 60 ευρω τα JT και 100 ευρω τα RENTHAL + τα περαστικα φυσικα..Η διαφορα στα λεφτα ειναι σχετικη...Απλα ηθελα να ρωτησω αν υπερεχει καποιο ποιοτικα...μου ειπαν οτι τα after market σφυριζουν...Αληθευει..??Ευχαριστω εκ τον προτερων....

Re: Αλλαγη γραναζια..  

  Από: Theozed στις 11/10/2013 12:33 πμ.

Γειά σου Sotiris.

Μια ερώτηση θα ήθελα να σου κάνω, από περιέργεια.

Πώς και τα αλλάζεις τώρα; Έχουν φτάσει τα όριά τους η αλυσίδα ή τα γρανάζια σου;

Προσωπικά άλλαξα αλυσιδογράναζα στα 41.000 χλμ. Είχα τα μαμά επάνω, τα οποία έβγαζαν κι άλλα χιλιόμετρα. Έβαλα AFAM στα 155€.

Darkness makes it easier to find the "Light"!

Re: Αλλαγη γραναζια..  

  Από: dimchrist στις 11/10/2013 10:46 πμ.

AFAM & DID είναι οι πρώτες επιλογές για αλυσίδα. Υπάρχουν διάφορες σειρές. Φυσικά οι πιο ακριβές είναι top.
Γρανάζια βγάζει μόνο η AFAM (από τις παραπάνω). Πολύ καλή επιλογή είναι η Renthal. Τα JT είναι ιαπωνικά και μπαίνουν σε πολλά μηχανάκια από τα εργοστάσια όπως στο T 675 (για το 1050 δεν ξέρω). Μια χαρά θα κάνεις τη δουλειά σου και με αυτά.

Triple Way

Re: Αλλαγη γραναζια..  

  Από: sotiris στις 12/10/2013 11:01 πμ.

καλημερα...μου ακουγεται η αλυσιδα...επισης πηγα στην T στην θεσ/νικη και μου ειπαν οτι η αλυσιδα εχει ενα θεμα και κανει μια καμπυλη..το ειδα και εγω να σου πω την αληθεια..παντως νομιζω οτι μου βγαζει ακομα χλμ αλλα δεν γαμιεται...ας την αλλαξω μολις μου μεινουν λεφτα για να παρω τα γραναζια..!!!

Re: Αλλαγη γραναζια..  

  Από: Max Manos στις 12/10/2013 12:37 μμ.

Eχω βαλει renthal hard anodized με μια D.I.D x-ring και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος..
Εκτος των προαναφερθεντων aftermarket υπαρχουν και τα supersprox.Δεν τα εχω δοκιμασει, αλλα φιλος ΚΤΜακιας που το φοραει σε 690 εχει μεινει ευχαριστημενος.Ριξε μια ματια..

http://www.ebay.co.uk/itm/TRIUMPH-TIGER ... 20d8bacfe6

http://www.ebay.co.uk/itm/TRIUMPH-1050- ... 27d0c73b00
"No Guts,No Glory"

Re: Αλλαγη γραναζια..  

  Από: nfot στις 12/10/2013 6:03 μμ.

Συνηθως, τα μαμα μπροστινα, εχουν ενα λαστιχακι στο κεντρο τους, με σκοπο να κανουν την κυλιση πιο ησυχη.
Τα after market συνηθως ΔΕΝ εχουν αυτο το λαστιχακι, οποτε και κανουν θορυβο.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Αλλαγη γραναζια..  

  Από: sotiris στις 12/10/2013 8:12 μμ.

Αυτο που λεει ο φιλος για το λαστιχακι στα μαμα και οτι τα after-market κανουν θορυβω μου το ειπαν και εμενα...δεν ξερω αν αληθευει...αν καποιος εχει βαλει after-market ας μας πει την γνωμη του και τι ακριβως εχει "φορεσει" εμπρος και τι πισω..

Re: Αλλαγη γραναζια..  

  Από: johnygalan στις 13/10/2013 12:34 πμ.

Αληθεύει, ακριβώς όπως τα είπε ο Νίκος
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Αλλαγη γραναζια..  

  Από: lleonidas στις 15/04/2014 11:45 πμ.

Καλημέρα σε όλους!
Για να μην ανοίγω νέο θέμα...η αλυσίδα μου είναι στα τελευταία της και χρειάζεται αλλαγή.Τα γρανάζια όμως είναι οκ.
1.Μπορώ να αλλάξω μόνο εκείνη αφήνοντας πάνω τα ίδια γρανάζια;
2.Αν τελικά πάρω σετ,έχω δει αυτήν [url=http://www.motopissaris.gr/parts/NTTG1050ZVX84-%CE%A3%CE%B5%CF%84-%CE%93%CF%81%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%B6%CE%B9%CE%B1-%CE%91%CE%BB%CF%85%CF%83%CE%AF%CE%B4%CE%B1-%CE%9A%CE%AF%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-JT-DID-Triumph-Tiger-1050-07-Spray-%CE%BC%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%B7-%CE%B1%CE%BB%CF%85%CF%83%CE%AF%CE%B4%CE%B1:1zv8h36e]εδώ την προσφορά.Εγκρίνεται το x ring αντί του o ring;
Όποιος έχει κάποια καλύτερη πρόταση για αλυσίδα ή σετ αλυσιδογράναζα,ευπρόσδκετη με link εδώ ή σε pm

Re: Αλλαγη γραναζια..  

  Από: jijim στις 15/04/2014 2:01 μμ.

καλημέρα και σε εσένα φίλε μου
όχι δεν μπορείς να αλλάξεις μόνο την αλυσίδα
το είχα δοκιμάσει σε άλλη μοτό παλιότερα και σε ένα μήνα πήρα την αλυσίδα στο χέρι!
για το 2 δεν γνωρίζω
καλές βόλτες...

Re: Αλλαγη γραναζια..  

  Από: lleonidas στις 15/04/2014 3:59 μμ.

Ευχαριστώ Δημήτρη!Έχω προβληματιστεί γιατί ακούω αντικρουόμενες απόψεις και δεν ξέρω τι να κάνω..άλλος λέει ναι,άλλος όχι..

Re: Αλλαγη γραναζια..  

  Από: maddog στις 15/04/2014 5:25 μμ.

lleonidas"Καλημέρα σε όλους!
Για να μην ανοίγω νέο θέμα...η αλυσίδα μου είναι στα τελευταία της και χρειάζεται αλλαγή.Τα γρανάζια όμως είναι οκ.
1.Μπορώ να αλλάξω μόνο εκείνη αφήνοντας πάνω τα ίδια γρανάζια;
2.Αν τελικά πάρω σετ,έχω δει αυτήν [url=http://www.motopissaris.gr/parts/NTTG1050ZVX84-%CE%A3%CE%B5%CF%84-%CE%93%CF%81%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%B6%CE%B9%CE%B1-%CE%91%CE%BB%CF%85%CF%83%CE%AF%CE%B4%CE%B1-%CE%9A%CE%AF%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-JT-DID-Triumph-Tiger-1050-07-Spray-%CE%BC%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%B7-%CE%B1%CE%BB%CF%85%CF%83%CE%AF%CE%B4%CE%B1:1cw3s0k8]εδώ την προσφορά.Εγκρίνεται το x ring αντί του o ring;
Όποιος έχει κάποια καλύτερη πρόταση για αλυσίδα ή σετ αλυσιδογράναζα,ευπρόσδκετη με link εδώ ή σε pm "

καλησπερα φιλε.και βεβαια μπορεις να αλαξεις μονο αλυσιδα....το εχω κανει κι εγω.εδω και εναμιση χρονο εβαλα μια αλυσιδα after market οικονομικη μιας και τα γραναζια μου ειχαν αρκετο ψωμι ακομα.σε κανα χρονο οπως το κοβω θα αλαξω ολο το σετ.δηλ δυομιση χρονια και10- 15 χιλιαδες χλμ.ελπιζω να βοηθησα!!!!!!!!!!!!!!!!!

Re: Αλλαγη γραναζια..  

  Από: lleonidas στις 15/04/2014 6:01 μμ.

Γεια σου Κώστα,ευχαριστώ!
Δεν ξέρω,πραγματικά...εσύ είδες διαφορά προς το καλύτερο φαντάζομαι μετά την αλλαγή.
Πόσο περίπου κοστίζει μια αξιοπρεπής αλλά οικονομική αλυσίδα;Αν η διαφορά στο κόστος απλής αλυσίδας με σετ αλυσιδογράναζα είναι μικρή,τότε δεν υπάρχει λόγος να το ρισκάρω.
Και κάτι ακόμα:τα νούμερα
Σύνδεσμοι: 114
Βήμα: 530
Γρανάζι εμπρός: 18 Δόντια
Γρανάζι πίσω : 44 Δόντια
που αναγράφονται στο link που postαρα προηγουμένως είναι τα νούμερα της μαμίσιας αλυσίδας του tiger;

Re: Αλλαγη γραναζια..  

  Από: Tigris3 στις 15/04/2014 9:35 μμ.

Η προτεινόμενη και σωστή ενέργεια είναι να αλλάζονται γρανάζια και αλυσίδα μαζί πακέτο. Διαφορετικά θα έχεις πολύ γρηγορότερη φθορά στο νέο εξάρτημα που θα βάλεις, το σύστημα σαφώς δεν θα αποδίδει σαν ένα ολοκαίνουργιο σετ (χαμηλότερη απόδοση, αύξηση κατανάλωσης, κοκ) μέχρι που μπορεί να έχεις και βλάβη (π.χ. φύγει η αλυσίδα εν κινήσει). Βέβαια μπορείς να αλλάξεις ότι θες, να αλλάξεις μόνο αλυσίδα ή μόνο γρανάζι(α) όπως π.χ. μπορείς να βάλεις και άλλο ελαστικό μπροστά και άλλο πίσω, αλλά το σωστό είναι να αλλάζονται μαζί ως σετ.

Re: Αλλαγη γραναζια..  

  Από: talibanezos στις 24/02/2015 1:10 μμ.

καλησπερα παιδια.θελω να κανω το μηχανακι λιγο πιο μακρυ.γνωριζει κανεις ποσα δοντακια πρεπει να προσθεσω στρο γραναζι?να αλλαξω το μπροστα η το πισω?υπαρχει καποια αξιοπιστη δοκιμασμενη μαρκα?εννοω να μην μου βγαζει προβληματα μικας και η μηχανη ειναι για ταξιδια και δεν ειναι για μεσα στην πολη.

ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας