Αγορά Triumph Tiger 1050

Αγορά Triumph Tiger 1050  

  Από: klyrouxas στις 20/03/2014 2:07 πμ.

Έχω βρει αυτή την μηχανή http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4388187/ τι πρεπεθ να προσεξω ? Αυτο το θεμα με τα εμβολα ισχύει σε αυτο το μοντελο ? Μια αλλαγη ελαστικών ποσο στοιχίζει περίπου ? Ευχαριστω.

Re: Αγορά Triumph Tiger 1050  

  Από: Tigris3 στις 20/03/2014 8:39 μμ.

Λίγα χιλιόμετρρα για 4 ετών μηχανάκι. Λόγω υποψιών θα έψαχνα να δω από διάφορα σημεία ενδείξεις για τα χιλιόμετρά της (π.χ. δισκόπλακες, γρανάζια/αλυσίδα, κλπ). Η τιμή είναι ψηλή. Αρκετά πειραγμένο με χαμηλώματα, κομμένη ουρά, άλλο φανάρι πίσω κλπ που εμένα προσωπικά με χαλάνε. Τα δικά του πράγματα τα δίνει μαζί; Από τις φωτογραφίες μόνο δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα (άσε που είναι και βραδινές με βρεγμένη μηχανή!). Τα λάστιχα φαίνονται πως είναι τα μαμίσια. Ένα νέο ζευγάρι θα σου πάει 270-320 χοντρικά ανάλογα τι θα βάλεις. Τέλος για τα έμβολα δεν είναι πανάκεια το μοντέλο ή η χρονιά άδειας. Έχει βγει το θέμα και σε 2010 μηχανάκια, και σε 2011.

Re: Αγορά Triumph Tiger 1050  

  Από: orange στις 21/03/2014 12:21 μμ.

klyrouxas, λέμε και ένα "γεια", δεν είναι κακό!

Σχετικά με τις παρατηρήσεις του Tigris 3, έχω να πω τα εξής: Τα χιλιόμετρα δεν ξέρω γιατί πρέπει ντε και καλά να είναι πολλά. Το δικό μου έχει 18.200 σχεδόν και είναι έξι ετών. Είμαι ύποπτος; Είμαι ύποπτος για χρήση αυτοκινήτου, αλλά δεν σημαίνει ότι εχω κατεβάσει χιλιόμετρα. Πάντως o Tigris 3 έχει δίκιο όταν λέει για την υπόλοιπη εικόνα που θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τα χιλιόμετρα της μηχανής.

για την τιμή δεν ξέρω.

χαμηλωμένο προφανώς γιατί ο άνθρωπος είναι μάλλον κοντός! Και εδώ υπάρχουν παιδιά που τα έχουν χαμηλώσει. Το κομμένη ουρά δεν ξέρω τι είναι; Έχει άλλο φανάρι για να έχει ενσωματωμένα τα φλας και το στοπ και άλλη βάση πινακίδας. Και μένα δεν μου πολυαρέσουν αυτά, αλλά δεν σημαίνει απαραιτήτως ότι είναι ύποπτα!

Τα λάστιχα όμως θέλουν απαραιτήτως αλλαγή διότι ως γνωστόν τα μαμά γλυστράνε του θανατά στους ελληνικούς δρόμους. Η αντικτάστασή τους έχει να κάνει και με το πόσα θες να δώσεις και τι οδηγός είσαι. Μπορείς να βρεις και "απλά" pirelli ή να πας σε Metzeler, Dunlop ή ακριβότερα pirelli. Πολλοί βάζουμε (και γω μέσα) τα Dunlop Sportsmart Sportmax τα οποία κάνουν κανά 300 ευρώ.

Ενδεχομένως ρωτάς μήπως και είναι κανενός από εδώ μέσα ή αν το ξέρουμε το μηχανάκι. Εγώ δυστυχώς δεν το γνωρίζω. Όσο για το θέμα των πιστονιών το κυρίως πρόβλημα ήταν στα μοντέλα 08-09. Αλλά εγώ δεν είμαι ο κατάλληλος για να σε κατευθύνει γιατί έχω το καλό το triple!

Να βρεις ένα καλό μηχανάκι.

Υ.Γ. Πώς και δεν ρωτάς για τιμές service ή ανταλλακτικών;

Re: Αγορά Triumph Tiger 1050  

  Από: Genesis στις 21/03/2014 1:50 μμ.

Σε ποια μοντέλα άλλαζε το κοντερ?

Re: Αγορά Triumph Tiger 1050  

  Από: shadow στις 21/03/2014 4:05 μμ.

Απο το 09 αλαξε το κατραν φιλε μου

Re: Αγορά Triumph Tiger 1050  

  Από: coubaros στις 21/03/2014 4:33 μμ.

Από το 10 άλλαξε. Το δικό μου το πήρα το 11 αλλά κατασκευάστηκε 10 και έχει το παλιό.

Re: Αγορά Triumph Tiger 1050  

  Από: Genesis στις 21/03/2014 4:49 μμ.

Το λεω γτ αν αλλαξε το 9 κ εχει παλιο κοντερ τοτε μπορει να μην ειναι του 2010 μοντελο αλλα μπορει να ειναι 2ο χερι κ να λεει η ημερομηνία της αδειας το 2010 αλλα πρωτη αδεια να ειναι τπ 2009!

Re: Αγορά Triumph Tiger 1050  

  Από: billis 1050 στις 21/03/2014 11:51 μμ.

Aν δεν κανω καποιο λαθος το κοντερ αλλαξε απο το δευτερο 6μηνο του 2010 εμενα ας πουμε ειναι 23-04-2010 και εχει το παλιο κοντερ...