Έλιωσε το φανάρι????!!!!!!

Re: Έλιωσε το φανάρι????!!!!!!  

  Από: Sprinter στις 08/09/2010 1:22 μμ.

ljim13"
Με τον όρο μεσαία εννοούμε την μεγάλη σωστά;


"




Οχι
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Έλιωσε το φανάρι????!!!!!!  

  Από: tooljim13 στις 08/09/2010 1:25 μμ.

Ώχ!

Μπουρδουκλώθκα τωρα...Θέλει λίγο σκέψη το πράγμα..

Re: Έλιωσε το φανάρι????!!!!!!  

  Από: tooljim13 στις 08/09/2010 1:35 μμ.

Ε,εντάξει.Θα το συζητήσω αναγκαστικά με τον μάστορα για να μου πεί τι παίζει με την μικρή σκάλα.

Για να μου το πρότεινε κάτι θα ξέρει παραπάνω.


Sprinter,ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.

Re: Έλιωσε το φανάρι????!!!!!!  

  Από: tooljim13 στις 12/10/2010 12:29 πμ.

Το λοιπόν.....για να τελειώνουμε και μ'αυτό το θεματάκι θέλω απλώς να αναφέρω πως είχα αίσιο τέλος με την όλη ιστορία έχοντας δεχθεί να βάλω το "γαλλικό" φανάρι το οποίο τελικά δεν έχει καμία διαφορά,ούτε στα φώτα,ούτε στην ποιότητα και φυσικά ούτε στη σχεδίαση..Με βοήθησαν πολύ τα παιδιά στον Αργυρόπουλο με τιμή κόστους και χωρίς εργατικά!!!Έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος,έτσι για να λέμε και τα καλά περι Τ.

Re: Έλιωσε το φανάρι????!!!!!!  

  Από: tmos στις 13/05/2011 8:28 μμ.

Το δικό μου ακόμα δεν έλιωσε αλλά έχει κάποια σημάδια πάνω όπως θα δείτε στις παρακάτω φωτογραφίες
Το μεγάλο είναι στα φώτα πορείας και το μικρό στον προβολέα που ανάβει λιγότερο. Υποθέτω αστοχία υλικού.
Λίγο πριν γύρισα από το συνεργείο. Θα το καλύψει η εγγύηση

Φώτα πορείας:



Προβολέας:

Re: Έλιωσε το φανάρι????!!!!!!  

  Από: tooljim13 στις 13/05/2011 9:41 μμ.

Αφού είσαι στην εγγύηση τότε όλα οκ.Έγω είχα δώσει και 150 γιούργια απ'ότι θυμάμαι...
Καλές βόλτες!!!!

Re: Έλιωσε το φανάρι????!!!!!!  

  Από: alexadronic στις 17/05/2011 10:30 πμ.

καλησπερα παιδες κατοχος λευκου tiger 1050 ενος ετους δεν ειχα ασχοληθει με το θεμα και ουτε το ειχα παρατηρησει,με το που διαβασα το thread σας ειπα ας κοιταξω να δω,και τι βλεπω?τα ιδια και εγω αλλα ισα ισα εχει αρπαξει ,θελει πολυ προσοχη για να το δεις το φαναρι μου της πορειας!επειδη διαβασα πολλες αποψεις για τους λογους που γινεται αυτο,απλως θα πω οτι δεν παιζει να γινεται επειδη αφησες τον διακοπτη ανοιχτο γιατι το ιδιο ειναι και αν πας κανα τριωρο ταξιδι τι θα γινει?ουτε απο τον ηλιο,επειδη ειμαι καμεραμαν και ξερω απο φακους θα κανω μια υποθεση πιο πραγματικη κατα εμενα...τα μηχανακια μας εχουν την λαμπα μεσα σε ενα φακο κυλο.η ιδιοτητα αυτου του φακου ειναι να συγκεντρωνει ολο το φως της λαμπας σε μια δεσμη και να μην διαχεεται μεσα στο τζαμι...αυτο αυτοματα σημαινει οτι πεφτει ολη η δεσμη σε ενα σημειο πανω στο τζαμι συγκεκριμενα εκει που μαυρισει,φανταστειτε το σαν αυτο που καναμε πιτσιρικαδες με το μεγενθυντικο φακο και καιγαμε χαρτι....τωρα η Τ θα επρεπε να το ειχε σκεφτει αυτο γιατι δεν ειναι με τοσα κρουσματα αστοχια υλικου αλλα αστοχια μελετης φωτων!απαραδεκτο....εγω εχω αλλα 2 χρονια εγγυηση και θα παω λιγο πριν ληξει!καλες βολτες!


Υ.Γ. εχω την εντυπωση γιατι δεν το εχω τσεκαρει ακομα οτι τα τζαμια μας δεν ειναι τζαμι αλλα καλλο πλαστικο..οποτε επιβαρυνεται περισσοτερο!
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:49, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Έλιωσε το φανάρι????!!!!!!  

  Από: TRIUMPHAKIAS στις 17/05/2011 4:25 μμ.

Υπαρχει περιπτωση να εχετε αλλαξει λαμπες και να το κανει αυτο?
Εννοω τις πιο δυνατες λευκες που φορανε καποιοι συνηθως.Πιστευω οτι με ενα ολοκληρωμενο κυκλωμα xenon θα ειστε κομπλε γιατι δεν βγαζει τοση θερμοκρασια οσο η λαμπα αλογονου.
Και Σερρά Σερρά....δικοί μας θα'ναι και πάλι οι δρόμοι....

Re: Έλιωσε το φανάρι????!!!!!!  

  Από: tmos στις 17/05/2011 6 μμ.

TRIUMPHAKIAS"Υπαρχει περιπτωση να εχετε αλλαξει λαμπες και να το κανει αυτο?
Εννοω τις πιο δυνατες λευκες που φορανε καποιοι συνηθως.Πιστευω οτι με ενα ολοκληρωμενο κυκλωμα xenon θα ειστε κομπλε γιατι δεν βγαζει τοση θερμοκρασια οσο η λαμπα αλογονου. "


Η μαμά μου κάηκε σχετικά γρήγορα και έβαλα Osram Night Braker. Τα ίδια watt περισσότερο φως.

Re: Έλιωσε το φανάρι????!!!!!!  

  Από: alexadronic στις 17/05/2011 6:33 μμ.

TRIUMPHAKIAS"Υπαρχει περιπτωση να εχετε αλλαξει λαμπες και να το κανει αυτο?
Εννοω τις πιο δυνατες λευκες που φορανε καποιοι συνηθως.Πιστευω οτι με ενα ολοκληρωμενο κυκλωμα xenon θα ειστε κομπλε γιατι δεν βγαζει τοση θερμοκρασια οσο η λαμπα αλογονου. "




οι λαμπες που αναφερεσαι ειναι τα ιδια watt ακριβως,αλογονου και αυτες απλως φωτιζουν περισσοτερο γιατι εχουν xenon αεριο μεσα!οποτε δεν παιζει θεμα...αν και εγω μιλαω για τις μαμα λαμπες!

Re: Έλιωσε το φανάρι????!!!!!!  

  Από: TRIUMPHAKIAS στις 17/05/2011 9 μμ.

mos"
Τα ίδια watt περισσότερο φως."


alexadronic" τα ιδια watt ακριβως,αλογονου και αυτες απλως φωτιζουν περισσοτερο..."


Κανω cut απο τα δυο μυνηματα τις δικες σας λεξεις καθεαυτου για να καταλαβετε οτι περισσοτερο φως = περισσοτερη θερμοτητα.

Δεν εχω κατι αλλο να καταθεσω κυριε προεδρΑ.
Και Σερρά Σερρά....δικοί μας θα'ναι και πάλι οι δρόμοι....

Re: Έλιωσε το φανάρι????!!!!!!  

  Από: alexadronic στις 17/05/2011 9:33 μμ.

TRIUMPHAKIAS"
mos"
Τα ίδια watt περισσότερο φως."


alexadronic" τα ιδια watt ακριβως,αλογονου και αυτες απλως φωτιζουν περισσοτερο..."


Κανω cut απο τα δυο μυνηματα τις δικες σας λεξεις καθεαυτου για να καταλαβετε οτι περισσοτερο φως = περισσοτερη θερμοτητα.

Δεν εχω κατι αλλο να καταθεσω κυριε προεδρΑ. "



θα διαφωνησω ειναι τα ιδια watt δηλαδη εχουν το ιδιο συρμα μεσα οποτε πυρακτωνεται το ιδιο...απλως αυτη με το αεριο μεσα φωτιζει ολη,δηλαδη το διαχεει λογω του οτι αρπαζει το αεριο απο το συρμα...ενω η αλογονου μαμα πυρακτωνεται απλως το συρμα και μονο....και οσο αναφορα το περισσοτερη θερμοτητα την ζημια την κανει ο φακος και οχι η λαμπα....διαβασε πιο πανω το σχολιο μου και ισως καταλαβεις τι εννοω....i rest my case your honor!!!

Re: Έλιωσε το φανάρι????!!!!!!  

  Από: begenius στις 17/05/2011 10:01 μμ.

δεν τα φτιαχνουν πια οπως παλια..........


ο λογος που προτιμησα Thruxton ειναι ΚΑΙ η απουσια πλαστικων (μεταλικα πλαινα καπακια απο bonneville ηδη μπηκαν) εμεινε το μπροστινο φτερακι το οποιο ψαχνω στα παλιατζιδικα για κανα που να μπαινει



Δυστυχως τα πλαστικα παρουσιαζουν ασταθη συμπεριφορα στις θερμοκρασιες (λοιωνουν) ,και σπανια επισκευαζονται,κοινως γαμ@τα

θα προτεινα στους φιλους με Τiger να βαλουν φιλτρο UV ΑΥΤΟΚΟΛΗΤΟ ΔΙΑΦΑΝΕΣ,εσωτερικα κολημενο στη διαφανη μασκα
ετσι δεν θα λιωνει η μασκα και θα εχει την ιδια φωτιστικη αποδοση

προτεινω και μετατροπη με 2 μεταλικα φαναρια αλα triple!!

τα πλαστικα φτιαχτηκαν την δεκαετια του 60 για αποθηκευση και χρηση φαγητου (ταπερ) και οχι για μοτοσυκλετες!!
(D)rive (S)low-(D)ie (O)ld
Viva la Revolution!
1.1983.B.S.A M20 (1937)
2.1989.Piaggio Vespa PX200
3.2004.Kawasvaki Z750
4.2007.Triumph Bonneville Thruxton CV

Re: Έλιωσε το φανάρι????!!!!!!  

  Από: tmos στις 18/05/2011 11:08 πμ.

TRIUMPHAKIAS"
mos"
Τα ίδια watt περισσότερο φως."


alexadronic" τα ιδια watt ακριβως,αλογονου και αυτες απλως φωτιζουν περισσοτερο..."


Κανω cut απο τα δυο μυνηματα τις δικες σας λεξεις καθεαυτου για να καταλαβετε οτι περισσοτερο φως = περισσοτερη θερμοτητα.

Δεν εχω κατι αλλο να καταθεσω κυριε προεδρΑ. "


ΟΚ, ας υποθέσουμε ότι η Night braker βγάζει περισσότερη θερμότητα. Ο προβολέας που είναι "μαμά"; και εκεί υπάρχει σημάδι αλλά μικρότερο. Θεωρώ λόγω λιγότερης χρήσης.
Άρα δεν είναι θέμα λάμπας αλλά αστοχίας υλικού. Το ερώτημα είναι, επειδή δεν είναι κάτι που κάνει μπαμ, πόσα tiger έχουν τέτοιο θεματάκι;

Re: Έλιωσε το φανάρι????!!!!!!  

  Από: tooljim13 στις 18/05/2011 2:45 μμ.

mos"....Το ερώτημα είναι, επειδή δεν είναι κάτι που κάνει μπαμ, πόσα tiger έχουν τέτοιo θεματάκι;"

Πιο πολλά απ'όσα νομίζαμε τελικά..

alexadronic"....απαραδεκτο....εγω εχω αλλα 2 χρονια εγγυηση και θα παω λιγο πριν ληξει!..."

Για ποιό λόγο να πάς λίγο πρίν σου λήξει κι όχι τώρα;
Αν πάς τώρα μπορεί πάλι να λιώσει μέσα σε λίγο καιρό (π.χ. 6μηνο) και να το ξαναλλάξεις εντός εγγύησης...
Στην αντίθετη περίπτωση που το αλλάξεις λίγο πρίν την λήξη της εγγύησης ότι και να συμβεί μετά δεν θα σου το αντικαταστήσουν...
Και στο κάτω κάτω γιατί να είσαι με ελαττωματικό φανάρι επι 2 χρόνια περιμένοντας να κάνεις την αλλαγή λίγο πρίν λήξει η εγγύηση;