Πρόβλημα με πηνία

Re: Πρόβλημα με πηνία  

  Από: Flets στις 20/12/2015 3:02 πμ.

Συγνώμη που απαντώ καθυστερημένα αδερφέ. το καλοκαίρι είχα καψει πηνεία στο Striple675 μου του '09 μοντελο .
τα σέρβις μου τα κανω στον Κόντη στη Βριλησου (Αθήνα)
επειδη εμεινα επαρχεία, τα εστειλα Αθήνα με κτελ, τα παρελαβε μου εστειλε αλλα ήδη απο περιελιξη για αμεση αποστολη να μη περιμενω. κρατησε τα δικά μου τα οποια θα τα παει για περιελιξη και παει λεγοντας. μου ειχε πάρει 130 Ε + 10 Ε μια φλατζα και ολο αυτο πηγε 2 μερες η υποθεση γιατι μεσολαβουσαν Κτελ για τη μεταφορα.
Απολυτα ευχαριστημένος απ τον Σακη !

Re: Πρόβλημα με πηνία  

  Από: MarkosMarkou στις 08/02/2016 8:56 μμ.

Καλησπέρα!
Μόλις εγγράφηκα μέλος στην παρέα και θα ήθελα, αν και καθυστερημένα, να γράψω την δική μου εμπειρία. Έτσι κάπως και το δικό μου str 675 r δεν φόρτιζε την μπαταρία και διαπίστωσα ότι η φόρτισή της ήταν ελλειπής (~12V) με ευθύνη των πηνίων. Μιας και η τιμή απ'την αντιπροσωπεία ήταν Φθινόπωρο του '13 πανάκριβη, βρήκα στις ΗΠΑ, www.regulatorrectifier.com μια εταιρεία απ' την οποία προμηθεύτηκα σετ ανορθωτή και γεννήτρια με κόστος περίπου 300 ευρώ συμπεριλαμβανομένων των μεταφορικών. Τότε, δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με το τελωνείο κι επειδή εστάλησαν με USPS, τα ΕΛ.ΤΑ. των ΗΠΑ, ήρθαν κατευθείαν στο ταχυδρομείο της γειτονιάς. Με έκπληξη διαπίστωσα όταν έβγαλα το καπάκι του κινητήρα για να αντικαταστήσω τα πηνία ότι η κατασκευή τους ήταν πολύ ανώτερη των εργαστασιακών. Αντικατέστησα και τον ανορθωτή ως σετ, κατήργησα όμως την φίσα κολώντας τα καλώδια και μονώνοντάς τα ξεχωριστά.
Μετά από 15.000 χιλ και πολλές βροχές (κυκλοφορώ καθημερινά χειμώνα καλοκαίρι) δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα με τάση φόρτισης 14,5 V ανεξαρτήτως στροφών κινητήρα.

Re: Πρόβλημα με πηνία  

  Από: astertson στις 15/07/2017 10:10 πμ.

Εγω πηρα αυτο..http://www.electrexworld.co.uk/acatalog ... =722?aG675 μετα απο 8000 χλμ κανενα προβλημα!