Ποσα λιτρα λαδι παιρνει το street triple τελικα

Re: Ποσα λιτρα λαδι παιρνει το street triple τελικα  

  Από: ΣΑΚΗΣ στις 23/06/2011 7:16 μμ.

sinister"Λιγο ασχετο αλλα ενα hint το οποιο μου ειχαν πει γενικα για τις μηχανες οταν αλλαζεις φιλτρο καλο ειναι να γεμιζεις το φιλτρο με λιγο λαδι γιατι μεχρι να σπρωξει λαδι η τρομπα κ να γεμισει τα 300-500ml μενει κ καλα χωρις λαδι το μοτερ.
Κακο δεν ειναι σιγουρα,οποτε εγω το κανω καλου κακου,δεν ξερω αν κανει διαφορα αλλα τουλαχιστον λεω οτι το εκανα!
Μπορει να λεω βλακειες αλλα δεν ξερω τι ποσοτητες λαδι στελνει η τρομπα,πχ αν στελνει 500ml το δευτερολεπτο μπορει να μην κανει διαφορα αλλα αν κανει 10-20 δευτερολεπτα να γεμισει το φιλτρο τοτε ισως εχει λογο να το κανεις.

Οσο για τον δείκτη δεν ξερω,ισως ειδαν οτι τα φουλ συνθετικα τα τσιμπαει κ οτι ενας οδηγος στο εξωτερικο που κανει τα σερβις καθε 10.000 χλμ οπως πχ λεει το μανιουαλ εχει καψει τοσο λαδι που θα μπορουσε να δημιουργησει προβλημα καλο θα ειναι να εχει το κατιτις του παραπανω. Μια εικασία ειναι κ αυτη! Οχι τοσο λαθος,αλλωστε ολα τα νεα μοτερ τα φουλ συνθετικα τα τσιμπανε σαν μεζεδακια για το ουζο! "


δηλ καθε 5000 που το αλλαζουμε εμεις οι εξυπνοι στην ελλαδα δεν καει τπτ.
και αν εχει παραπανω λαδι το μοτερ δεν του κανει κακο γιατι εγω ετσι ξερω.

Re: Ποσα λιτρα λαδι παιρνει το street triple τελικα  

  Από: ATN PANOS στις 23/06/2011 7:46 μμ.

σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να εχει παραπανω λαδι ο κινητηρας.
αυτο ειναι το μονο σιγουρο.

ο δεικτης λαδιου πραγματι αλλαξε απο καποιο αρ πλαισιου,και μετα
χωρις να θυμαμαι τι αλλαγη μου ειχαν πει οτι εγινε. κατι αλλαξαν φυσικα,και ας μην το παραδεχονται.

οποτε οπως προειπε καποιος φιλος,βαζουμε συμφωνα παντα με το δεικτη τις μηχανης,με την ταπα βιδωμενη,και η σταθμη
να ειναι αναμεσα στο min και max.

επισης θα σας συμβουλευα να μην χρησιμοποιειτε φουλ συνθετικα λαδια,για καθημερινη χρηση.
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Ποσα λιτρα λαδι παιρνει το street triple τελικα  

  Από: ΣΑΚΗΣ στις 23/06/2011 8:15 μμ.

ATN PANOS"σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να εχει παραπανω λαδι ο κινητηρας.
αυτο ειναι το μονο σιγουρο.

ο δεικτης λαδιου πραγματι αλλαξε απο καποιο αρ πλαισιου,και μετα
χωρις να θυμαμαι τι αλλαγη μου ειχαν πει οτι εγινε. κατι αλλαξαν φυσικα,και ας μην το παραδεχονται.

οποτε οπως προειπε καποιος φιλος,βαζουμε συμφωνα παντα με το δεικτη τις μηχανης,με την ταπα βιδωμενη,και η σταθμη
να ειναι αναμεσα στο min και max.

επισης θα σας συμβουλευα να μην χρησιμοποιειτε φουλ συνθετικα λαδια,για καθημερινη χρηση."


τι ενοεις αναμεσα απο το min. και max
και γιατι οχι συνθετικα?

Re: Ποσα λιτρα λαδι παιρνει το street triple τελικα  

  Από: ATN PANOS στις 23/06/2011 8:47 μμ.

οταν λεμε αναμεσα εννοουμε αναμεσα στις 2 γραμμες.

το min ειναι η ελαχιστη ποσοτητα που πρεπει να εχει και το max η ανωτερη.

τα συνθετικα ειναι λαδια που χρησιμοπιουνται κυριως για πιστες και εχουν μεγαλυτερη προστασιαμεν,
αλλα κατω απο ειδικες συνθηκες οπως ειναι οι αγωνες.

για καθημερινη χρηση ενα ημισυνθετικο προστατευει εξισου καλα,και δεν ειναι τοσο ευαισθητο στον χρονο/διαρκεια κτλ..


εχει αναλυθει και σε αλλα ποστ,οποτε να μην γινομαι κουραστκος..
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Ποσα λιτρα λαδι παιρνει το street triple τελικα  

  Από: Sprinter στις 23/06/2011 9:17 μμ.

To θέμα έχει ξαναπαίξει. Ψάχτε λίγο μη λέμε τα ίδια και τα ίδια φτού κι απ' την αρχή η συζήτηση.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Ποσα λιτρα λαδι παιρνει το street triple τελικα  

  Από: sinister στις 23/06/2011 9:33 μμ.

Μηπως οταν ειχε τον μακρυ δεικτη ειχε κ αλλες οδηγιες στο πως να μετρησεις τα λαδια,πχ να μην βιδωσεις τον δεικτη αλλα να τον εφαρμοσεις απλα,δεν ξερω υποθεσεις κανω,παντως στο μανουαλι με τον κοντο λεει να βιδωσεις τερμα τον δεικτη.
Οσο για το τι λαδι να βαλεις λεει ξεκαθαρα semi ή fully synthetic 10/40 15/50.
Για τους σερβις τα προγραμματισμενα γινονται καθε 10.000 χλμ αλλα σε ολες μου τις μηχανες αλλαζω καθε 5000 για να εχω το κεφαλι μου ησυχο κ σε περιπτωση που εχει καψει κατι αλλα κ για να ειναι παντα φρεσκα,δεν παιζουν με κινητήρες που δουλευουν στις 11.000 σαλ+
Η ποσοτητα παντως για τον κοντο δεικτη λεει 2,9 χωρις φιλτρο κ 3,1 για αλλαγη κ φιλτρου! Απο τελειως στεγνο μιλαει για 3,5
http://www.mrbike.gr/website/o-pagkos/A ... fotos.html

Re: Ποσα λιτρα λαδι παιρνει το street triple τελικα  

  Από: ΣΑΚΗΣ στις 24/06/2011 1:16 πμ.

sinister"Μηπως οταν ειχε τον μακρυ δεικτη ειχε κ αλλες οδηγιες στο πως να μετρησεις τα λαδια,πχ να μην βιδωσεις τον δεικτη αλλα να τον εφαρμοσεις απλα,δεν ξερω υποθεσεις κανω,παντως στο μανουαλι με τον κοντο λεει να βιδωσεις τερμα τον δεικτη.
Οσο για το τι λαδι να βαλεις λεει ξεκαθαρα semi ή fully synthetic 10/40 15/50.
Για τους σερβις τα προγραμματισμενα γινονται καθε 10.000 χλμ αλλα σε ολες μου τις μηχανες αλλαζω καθε 5000 για να εχω το κεφαλι μου ησυχο κ σε περιπτωση που εχει καψει κατι αλλα κ για να ειναι παντα φρεσκα,δεν παιζουν με κινητήρες που δουλευουν στις 11.000 σαλ+
Η ποσοτητα παντως για τον κοντο δεικτη λεει 2,9 χωρις φιλτρο κ 3,1 για αλλαγη κ φιλτρου! Απο τελειως στεγνο μιλαει για 3,5"


τελειως στεγνο τι ενοει λημενο τελειος το μοτερ