Λαδι 10αρι η 15αρι? - Μπερδέματα της πίσω ανάρτησης

Re: Λαδι 10αρι η 15αρι?  

  Από: Genesis στις 11/11/2013 10:20 μμ.

dimack"Γιαννη οντως ερχομενος απο πισω σου ειδα οτι ειχες πολλα γλιστρηματα. Μου φανηκε οτι ειχες θεμα με τα λαστιχα. Αν τα λαστιχα δεν ειναι σε καλη κατασταση η σκληρη αναρτηση επιτεινει το προβλημα σε κλειστες στροφες με ολισθηρο οδοστρωμα. Βεβαιωσου πρωτα με τα λαστιχα και μετα ψαξου με τις αναρτήσεις."


Ειδικά στην παραλία του Ωροπού στην δεξιά στροφή πρέπει να το είδες που έφυγα και με τις 2! Επίσης πρέπει να είδες και πιο μετα κάτι μούτζες που έριχνα κάτω! Πάντως τα λάστιχα τα έχω υπόψην για αλλαγή αλλα 300€ τωρα που να βρεις! Έρχετε και χειμωνας κιόλας κοινόχρηστα τελη κλπ γα...τα! Υπομονή!

Re: Λαδι 10αρι η 15αρι?  

  Από: Theozed στις 12/11/2013 11:35 μμ.

Γειά σου John!

Ο dimchrist κι ο dimack, τα είπανε πολύ όμορφα!

Στον Ορωπό πήγαμε για να απολαύσουμε την διαδρομή, όχι για να ξύσουμε γόνατο! Κι αυτό, γιατί πολύ απλά, η άσφαλτος προς εκείνη την περιοχή έχει αλλοιωθεί τρομερά. Κάποιοι από εμάς το γνωρίζαμε, κάποιοι το καταλάβαμε επιτόπου. Εξού και ο πολύ τουριστικός ρυθμός που ακολουθήθηκε. Κι εμένα μου γλίστραγε απίστευτα

Με άλλα λόγια, ο δρόμος αυτός δεν ήταν και ότι καλύτερο για να τεστάρεις το πως δουλεύει το οτιδήποτε επάνω στο μηχανάκι σου.

Αυτό που βίωσες την Κυριάκη και ξενέρωσες, οφείλεται σε ένα χ στήσιμο της μηχανής σου (ρύθμιση αναρτήσεων, πιέσεις αέρα στα ελαστικά, τύπος ελαστικού, καλό ελαστικό ή έτοιμο για αντικατάσταση), το οποίο σε έναν άλλο δρόμο μπορεί να σου φανεί πως δουλεύει τέλεια!

Εν κατακλείδι,

Οι συνθήκες στο δρόμο δεν είναι πάντοτε οι ιδανικές (όπως συνηθίζεται να ισχύει σε μια πίστα, για παράδειγμα). Ούτε είναι σε όλους τους δρόμους πανομοιότυπες. Σε έναν δρόμο το μηχανάκι θα "φυσάει", σε έναν άλλον θα θες να το "φτύσεις" το τριμπούρδελο! Το γνωρίζεις πως οι δρόμοι μας δεν φημίζονται για την ποιότητά τους. Δεν χρειάζεται όμως να σκας ή να αγχώνεσαι με τις ρυθμίσεις σου, εξαιτίας αυτού. Χαλαρά μαν


Υ.Γ.: Επίσης, δευτερεύων ρόλο παίζει και η διάθεση. Π.χ. είναι φορές που προσωπικά δεν "πιστεύω" και τόσο πολύ στο μηχανάκι μου. Όλα μου φταίνε κ νοιώθω πως δεν πατάει κάτω με τίποτα! Ε, κάτι τέτοιες μέρες είναι που αφήνω τον batinaki να περάσει μπροστά! (πάρτα κουφαλίτσα )

Είναι όμως και κάτι άλλες μέρες, που νοιώθω και πολύ γ@μ@τος οδηγός. Όλα δουλεύουν τέλεια, το μηχανάκι πατάει κάτω σαν τη Yamaha του Jorge κι εγώ τα ρίχνω στα ίσα στον Panos76gr και του ρίχνω και καμιά προσπέραση αμα λάχει

Κι όλα αυτά, με τα ίδια λάστιχα, τις ίδιες ρυθμίσεις κτλ κτλ με διαφορά π.χ. το πολύ 30 ημερών μεταξύ "κακής" και "καλής" μέρας
Darkness makes it easier to find the "Light"!

Re: Λαδι 10αρι η 15αρι?  

  Από: Theozed στις 12/11/2013 11:50 μμ.

Και όσον αφορά το λάδι...

Ναι, θα προτιμούσα κι εγώ 15άρι. Γιατί μου αρέσει να είναι σκληρό το μηχανάκι, να μην είναι βάρκα, να πατάει καλύτερα όταν βρίσκω καλή άσφαλτο και να με βοηθάει να "ντριφτάρω" ατελείωτα όταν η άσφαλτος είναι από την εποχή του Καποδίστρια!
Darkness makes it easier to find the "Light"!

Re: Λαδι 10αρι η 15αρι?  

  Από: Genesis στις 13/11/2013 12:04 πμ.

Συμφωνώ μαζι σου απλα εχω ξαναπαει απο τον δρομο τις επιστροφης και πηγαινα πολυ καλα! Απλα ηταν στημενο το tdm! Τωρα επεσα και στην περιπτωση με την ρύθμιση και τα λαστιχα! Μου έχει εντυπωθει στο μυαλο μου για αλλη φορα! Παντως και χαλαρα που πηγαινα ωρες ωρες δεν ενιωθα ασφάλεια! !

Re: Λαδι 10αρι η 15αρι?  

  Από: batinaki στις 13/11/2013 8:19 μμ.

Γεια σου Γιάννη,
Όπως λογικά ξέρεις το να νιώθεις άνετα στη μηχανή επηρεάζεται από πολλούς παράγοντες: το είδος της μηχανής, τη διαδρομή και από την ίδια τη μηχανή τα λάστιχα και οι αναρτήσεις (προφανώς υπάρχουν και άλλα, όπως ο καιρός, οι σ.α.λ. του κινητήρα κλπ... αλλα ας μην το αναλύσουμε υπερβολικά).
Δεν ξέρω τη μηχανή είχες πρίν αλλά το να συγκρίνεις τη δική σου με ένα tdm το θεωρώ λάθος, διαφορετική φιλοσοφία..
Όπως δεν ξέρω και τη διαδρομή για τον Ορωπό..
Ρωτάς αν είναι καλό λάδι το 10αρι ή το 15αρι όταν θεωρείς πως δεν είναι καλά τα λάστιχα..
Γνώμη μου είναι, πως εφόσον έχεις εμπειριά από το είδος της μηχανής, πρέπει να τη δοκιμάσεις σε διαδρομή που γνωρίζεις, αλλά πρώτα να είναι σε καλή κατάσταση τα αναλώσιμα..
Το καλό είναι ότι τα λάδια είναι φρέσκα, αν θεωρήσουμε πως είναι καλά και τα ελατήρια, δεν έχεις παρά να ξεκινήσεις το παιχνίδι.. αλλάζοντας ρυθμίσεις.
Μετά, πας στα λάστιχα. Και αρχιζείς πάλι να ρυθμίζεις δοκιμάζοντας..
Όταν εξαλείψεις κάποιους απο τους παράγοντες, θα μπορέσεις να οδηγηθείς στο αποτέλεσμα που θέλεις.

@Theozed: Τυχαίο ότι είσαι πάντα σε άσχημη διάθεση όταν βγαίνουμε παρέα
Τρόμος λέγεται αυτο
Με μισά κυβικά και καθόλου skills, ούτε στις άσχημες μέρες δεν επρεπε να σε περνάω..
Αλίμονο σε αυτούς που περιμένουν να σταματήσουν πατώντας φρένο..!!!!
[quote="Theozed":3c1qbi2i]
Δεν υπάρχει ρε συ γενιά πριν ή μετά τον batinaki!
Τον έφτιαξε ο Μέγιστος Θεός και πέταξε το καλούπι στο Mount Doom!
Τ-Ε-Λ-Ο-Σ[/quote:3c1qbi2i]

Re: Λαδι 10αρι η 15αρι?  

  Από: Genesis στις 13/11/2013 11 μμ.

Το tdm επειδη μπορει να μην το εχω αναφερει ειχε αναρτηση με hyperpro πισω και αναποδα μπροστινα οποτε υπαρχουν μπολικα να συγκρινεις μετα ειχα το ταιγκερ που ποτε δεν με προδωσε και αυτο σε αυτον τον τομεα! Βέβαια τελευταία φορα που πηγα ωροπο με μηχανη ηταν με το tdm γι αυτο κ το συγκρινω τα σημεια που τα παθαινα αυτα ηταν καλος ο δρομος σχετικα και η κλιση που ειχα ηταν μικρη για να πεις οτι το ζοριζα. Οσο για το λαδι π ξεκίνησε το θεμα ειναι καινουριο απλα ειχα την απορια και καταληξε το θεμα στην συμπεριφορα της. Η βολτα ηταν για μενα καθαρα για να δω την συμπεριφορά τις πισω αναρτησης που καταληξα οτι ηταν κακορυθμισμενη και οταν βαλω λαστιχα θα εινσι ολα πολυ καλυτερα. Αν δω οτι κανει ξανα τα ιδια ια αρχισω να αμφιβάλλω και για τον εαυτό μου επειδη οπως ειπα δεν την ζορισα και μου τα εκανε αυτά!

Re: Λαδι 10αρι η 15αρι?  

  Από: Theozed στις 14/11/2013 12:15 πμ.

Όντως, δεν μπορούμε να συγκρίνουμε το Tdm, με το μηχανάκι σου Γιάννη. Είναι πιο βαρύ, έχει εξίσου χαμηλό σχετικά κέντρο βάρους, χαμηλότερη ιπποδύναμη και γενικά μια φορά που το καβάλησα μου έδωσε την ιδέα πως είναι πολύ ευκολοδήγητο και ότι δεν θα σπινάρει και τόσο εύκολα. Για να μην πω πως το ένοιωσα και λίγο ψόφιο. Για αυτό έχει γεμίσει η Αθήνα από Tdm με "χεράδες"!

Δοκίμασε το μηχανάκι που έχεις τώρα και σε άλλους δρόμους. Βγες καμιά βόλτα και με παρέα, να δεις και των αλλωνών αν πατάνε το ίδιο στον δρόμο.

Επίσης, δώσε μας καμιά πληροφορία και για τα λάστιχά σου. Τί λάστιχα φοράς, τί χρονολογίας είναι, πόσα χλμ έχεις γράψει, το μηχανάκι το παρκάρεις σε κλειστό πάρκινγκ ή σε ανοιχτό (σε σημείο που να το πιάνει ήλιος κ βροχή για παράδειγμα).


batinaki"@Theozed: Τυχαίο ότι είσαι πάντα σε άσχημη διάθεση όταν βγαίνουμε παρέα
Τρόμος λέγεται αυτο
Με μισά κυβικά και καθόλου skills, ούτε στις άσχημες μέρες δεν επρεπε να σε περνάω.."


Έγραψα πως με προσπερνάς όταν έχω κακή διάθεση κι εσύ το πίστεψες βρε αθεόφοβε
Τώρα...όντως τρομάζω σκεπτόμενος το τί άλλο ακόμα περνάει από το μυαλό σου
Darkness makes it easier to find the "Light"!

Re: Λαδι 10αρι η 15αρι?  

  Από: PTiger800 στις 14/11/2013 10:30 πμ.

Πίσω ρε άσχετοι.
Αφήστε κανένα γλήγορο να πει καμία άποψη στο παιδί.

Αν υποθέσουμε ότι φταίνε και τα λάστιχα, όσο δεν τα φτιάχνεις δεν ωφελεί να παιδεύεσαι με τις αναρτήσεις και τα λάδια.
Δηλαδή αν τα λάστιχά σου κάνουν μόνο για καλιτεχνικό πατινάζ, όσο και να σφίξεις τις αναρτήσεις πάλι πατινάζ θα κάνεις.
Είναι σεβαστό να μην έχεις 300€ για λάστιχα τη δεδομένη στιγμή πλην όμως δεν μπορείς να περιμένεις ότι τα λάστιχα που σου λείπουν θα τα αναπληρώσεις με αναρτήσεις.

Κοντολογίς, φτιάξε τις αναρτήσεις σου, κακό δεν κάνει.

Τέλος, μέχρι να φτιάξεις και τα λάστιχα δε σε παίρνει να πηγαίνεις με το ρυθμό που περιγράφεις.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Λαδι 10αρι η 15αρι?  

  Από: Genesis στις 14/11/2013 1 μμ.

Τωρα μπορώ να συγκρίνω μόνο με καινούρια λάστιχα τι φταίει. Για τα λάστιχα αναφέρω πιο πάνω πια είναι. Επίσης έβλεπα τον Μπάμπη και τον Τάσο στο δρόμο πως πηγαίνανε και πήγαιναν σχετικά καλύτερα από μένα στα σημεία που την πάταγα. βέβαια και εκείνοι είχαν τα θέματα τους αλλα όχι το ίδιο όπως και εγώ! Η μηχανή παρκάρει σε πυλωτή που δεν την πιάνει ήλιος η βροχή.

Re: Λαδι 10αρι η 15αρι?  

  Από: batinaki στις 14/11/2013 1:24 μμ.

Όπως συμφώνησε μαζί μου ο PTiger800 (και ας μην το έγραψε), θα στο ξαναπώ πολύ απλά:
Όταν κάτι ξέρεις ή πιστευεις ότι φταίει, το να ρυθμίζεις κάτι άλλο από τα εμπλεκόμενα μέρη είναι λάθος.
Δηλαδή, πήγες να τεστάρεις ή ρυθμίσεις τις αναρτήσεις σου σε ένα δρόμο που όπως γράφετε δεν έχει πρόσφυση και πέρνεις ως μέτρο σύγκρισης τους άλλους που γλιστρούσαν λιγότερο....?!?!

Επίσης, μην πέρνεις στα σοβαρά το Θοδωρή, που γυαλίζει κάθε μέρα το μηχανάκι του για να μην του κόβει αεροδυναμική η σκόνη....
Αλίμονο σε αυτούς που περιμένουν να σταματήσουν πατώντας φρένο..!!!!
[quote="Theozed":3c1qbi2i]
Δεν υπάρχει ρε συ γενιά πριν ή μετά τον batinaki!
Τον έφτιαξε ο Μέγιστος Θεός και πέταξε το καλούπι στο Mount Doom!
Τ-Ε-Λ-Ο-Σ[/quote:3c1qbi2i]

Re: Λαδι 10αρι η 15αρι?  

  Από: Genesis στις 14/11/2013 2:10 μμ.

οπως ειπα επειδη ειχα αλλαξει την πισω αναρτηση, πριν η μηχανη δεν μου εκανε τετοια νουμερα πουθενα! επισης εκει που οι αλλοι ειχαν θεματακια εγω απλα κρατιωμουν μην προσγειωθω! δεν εφταιγε μονο ο δρομος! πιστευω οτι επαιζε ρολο η ρυθμιση τις αναρτησης γιατι αν οχι τοτε θα ειχα και θεματα εδω στην αθηνα γενικα οπου και αν την εστριβα λιγο! απλα δεν ηξερα αν σκληρηνεις την πισω επηρεαζει σε τοσο βαθμο την μπροστα! δεν λεω ομως οτι η πισω ηταν και τσιμεντο τοτε θα το ειχα παρει χαμπαρι και εγώ υποτηθετε οτι το ρυθμισα στον κ σοκ! οπως επισης επειδη ειναι και κανονας δικος μου να μην πηγαινω πουθενα λες και ειμαι ο ροσι αμα δω οτι μου εμπνεει η δρομος ασφαλεια θα στριψω αλλιως κυρια! και φαντασου οτι ο δρομος ηταν μια χαρα σε καποια σημεια και εγω απλα την ακουγα. αυτα.

Re: Λαδι 10αρι η 15αρι? - Μπερδέματα της πίσω ανάρτησης  

  Από: vassat στις 14/11/2013 9:43 μμ.

Εφόσον τα ελαστικά μετά την αρχική τοποθέτηση τους, αφαιρέθηκαν και ξανατοποθετήθηκαν η ποιότητα/απόδοση τους έχει υποβαθμιστεί σημαντικά, ακόμα και αν η χρήση τους ήταν πολύ σύντομη.
/ Β

Re: Λαδι 10αρι η 15αρι? - Μπερδέματα της πίσω ανάρτησης  

  Από: Genesis στις 14/11/2013 10:54 μμ.

Μπορει! Έβγαινε το στ με μαμα dragon supercorsa pro? ?

Re: Λαδι 10αρι η 15αρι? - Μπερδέματα της πίσω ανάρτησης  

  Από: Genesis στις 20/11/2013 12:52 μμ.

Τελικά άλλαξα τα λάστιχα και θα τσεκάρω κάποια στιγμη την συμπεριφορά της! Αν και στον Περιστερα που πάω του είπα να τσεκάρει τις αναρτησεις και του φάνηκε και εκείνου πολύ σκληρό το μπροστά και το πίσω κομπλέ. Είχα ξαναπάει το TDM εκεί και το ρυθμίσαμε και μου το ρύθμισε άψογα και τον εμπιστεύομαι κιόλας μιας και έχει αγωνιστική εμπειρία + ότι γνωριζόμαστε! Τώρα δεν ξέρω θα ρωτήσω και τον Σάκη τι θα μου πει και ίσως ξανα βάλω 10 αρι να έχω το κεφάλι μου ήσυχο!

Re: Λαδι 10αρι η 15αρι? - Μπερδέματα της πίσω ανάρτησης  

  Από: Genesis στις 20/11/2013 1:28 μμ.

Από μια αναζήτηση που έκανα στο ιντερνετ στα ξενα φορουμ κανενας δεν λεει οτι βάζεουν 15αρι λάδι! Μπαίνει από 5 ως 10 λάδι που προτείνει η Kayaba! Τι στο καλό?