ΑΓΟΡΑ ΚΡΑΝΟΥΣ

Re: ΑΓΟΡΑ ΚΡΑΝΟΥΣ  

  Από: denthnpalevw στις 30/03/2011 10:09 μμ.

Τα ιδια με το Μιτσο και εγω.

Και προσωπικη εμπειρια με Arai..
5 χρονια το φορουσα καθημερινα γιατι δεν ειχα αλλο και ακομα και τωρα που το χω ξεχασμενο η εφαρμογη του ακρως ικανοποιητικη.....
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: ΑΓΟΡΑ ΚΡΑΝΟΥΣ  

  Από: ΛΑΜΔΑ στις 31/03/2011 12:23 πμ.

devil..."ερωτηση....??? πηγα χτεσ και δοκιμασα κρανη ..shoei -arai...kai εχω μια αμφιβολια ρε παιδια...ενω δοκιμασα το shoei xr1100 στο να το φορεσω ζοριστικα λιγακι οκ..λογικο το φοραω κανενα 10λεπτο και ολα καλα...αλλα καθως το εβγαζα το κρανος μου εκανε 2 μικρα κοκκινα σημαδακια στης ακρες τον ματιων μου..στο να το φορεσω δεν ειχα προβλημα αλλα ουτε και κατα της διαρκιας που το φορουσα...μονο στο βγαλε ειχα θεμα...φοραω arai κανενα προβλημα αλλα μου ειπε το παλικαρι οτι οταν κατσουν τα μαξιλαρακια θα εχω κενο ..πραγμα που εχω παθει παλιοτερα οποτε το ξεχναω....για πειτε τη γνωμη σας η αν καποιος το γνωριζει αυτο που λεω...το αλλο τρελο ενω με μετραει και βλεπει 56-57 μου λεει small οκ...το φοραω πολυ μεγαλο..οποτε δοκιμασα 53-54 και ολα καλα εκτος απο τα σημαδακια...οποτε τι κανω ..να το παρω 53-54 και θα στρωσει ????? "

Κι εμενα το x-spirit στην αρχη με ζορισε αλλα μετα απο 2-3 φορες ειχε την τελεια εφαρμογη.Οποτε αγοραζω καινουργιο κρανος θελω στην αρχη λιγααααακι να με σφιγγει.

Re: ΑΓΟΡΑ ΚΡΑΝΟΥΣ  

  Από: devil... στις 31/03/2011 12:49 πμ.

ΛΑΜΔΑ καταλαβες τι θελω να πω.. σαν εφαρμογη ειναι super με πιεζει οσο πρεπει...η μαλακια ειναι οταν το βγαζω ..το νεο κελεφος στο 1100 ειναι διαφορετικο απο το 1000 και οποτε το εβγαζα μου πιεζει της ακρες τον ματιων..ακουγεται τρελο το ξερω αλλα ετσι ειναι...5 φορες το εβαλα και εβγαλα και ειναι λες και εχω βαλει ρουζ...χαχα... αρκετα σας κουρασα ρε παιδια ευχαριστω για ολα...

Re: ΑΓΟΡΑ ΚΡΑΝΟΥΣ  

  Από: galileos στις 31/03/2011 8:54 πμ.

dimchris"
Με ενδιαφέρει το κέλυφος/καλούπι, γιατί του φίλου-γείτονα το Shoei, που το πήρε από Αμερική, δεν μου κάνει με τίποτα και έχουμε το ίδιο νούμερο (medium) και αντίστιχο μοντέλο (x-eleven το δικό του - αμερικάνικο, x-spirit το δικό μου - ευρωπαϊκό) της ίδιας περίπου χρονολογίας. "


Αυτό μπορεί να συνέβη γιατί μιλάς για διαφορετικά κράνη αφού ήδη είχαν φορεθεί από δύο διαφορετικά άτομα με διαφορετικά κεφάλια. Μήπως τα εσωτερικά μαξιλαράκια είχαν προσαρμοστεί στο κεφάλι του φίλου σου και δεν σου καθόταν καλά εσένα??

dimchris"Τον Ιανουάριο του 2010 που έψαχνες ήταν πολύ φρέσκο το xr-1100 (3 μήνες περίπου στην αγορά). Σε τέτοιες περιόδους είναι λίγο δύσκολο να βρεις ευκαιρίες. Απλά έτυχε να είναι πιο φτηνό στην Αμερική. Θα μπορούσε να ειχε βρεθεί Ευρώπη. Αυτό δε το ξέρεις ακόμα και τώρα αν το ψάξεις."


Τότε που το αγόρασα η αλήθεια ήταν ότι ήμουν πολύ τυχερός καθώς τέτοια προσφορά δεν κυκλοφορούσε πουθενά. Για τον λόγο αυτό αγόρασα και δύο .

Πέραν από τις τιμές και τον τρόπο αγοράς αλλά και από που θα το αγοράσεις να επιστρέψω στην αρχική ερώτηση και να αναφέρω για άλλη μια φορά ότι το κράνος (SHOEI XR1100 για Ευρώπη ή SHOEI RF1100 για Αμερική) είναι κορυφαίο πολύ άνετο, χωρίς σφυρίγματα κλπ, κλπ
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: ΑΓΟΡΑ ΚΡΑΝΟΥΣ  

  Από: dimchrist στις 31/03/2011 10:34 πμ.

Τα μαξηλαράκια προσαρμώζονται περιφεριακά. Στο κούτελο λιγο δύσκολο. Εκεί με χτυπούσε και ήταν πρόσφατα αγορασμένο όταν το δοκίμασα. Ίδια μοντέλα θεωρούνται.
Από τότε έχω βρει αρκετές προσφορές από αμέρικα αλλά με τίποτα δε θα αγόραζα από εκεί καθώς έχει συμβεί σε αρκετούς γνωστούς ενω τα έχουν δοκιμάσει εδώ (ελλάδα) να τα παραγγέλνουν από Αμερική και να μην τους κάθονται το ίδιο καλά.

Οσο για το xr-1100 είναι κορυφαίο κράνος. Τους πήρε πάνω από 5 χρόνια εξέλιξης. Το δυσκολότερο όλων ήταν ότι έπρεπε να αντικαταστήσει το ήδη πολύ καλό xr-1000. Το μόνο μειονέκτημα το βάρος όπως και στο καινούριο x-spirit II. Πήγα και τα δοκίμασα και ξενέρωσα με το βάρος ειδικά για το x-spirit II που ζητάνε 8 κατοστάρικα οπότε έχεις και άλλες απαιτήσεις.
Μα είναι δυνατόν? Συνήθως μειώνεις το βάρος δεν το αυξάνεις...
Όπως το βλέπω το επόμενο θα 'ναι Arai

Triple Way

Re: ΑΓΟΡΑ ΚΡΑΝΟΥΣ  

  Από: devil... στις 31/03/2011 11:43 πμ.

dimchrist...ποσο διαφορα εχουν στο βαρος...το xs 53-54 shoei 1100 ειναι 1335g ποσο πιο κατω..να παει...προσωπικα ειμαι πολυ fan της arai αλλα πολυ ακριβα κρανη...δεν αξιζει να δωσεις 150 ευρω παραπανω σε ενα κρανος 100 γρ λιγοτερο ..και να κανει και πιο πολυ θορυβο...αλλα οκ το καταλαβαινω γουστα ειναι αυτα...φυσικα παιζει και το πως θα σου κατσει...το arai to quantium που ηθελα δεν μου εκατσε καλα...οποτε και τελικα πηρα το xr 1100...kai ακουστε τιμη...φυσικα μεσο φιλου που ξερει το παλικαρι που εχει το μαγαζι...κρανος με τη ζελατινα τη διαφανη,,μια ζελατινα ελαφρως φιμε..και μια καταμαυρη.και μια βαλακλαβα ...ολα 400...ε ειπα τι 380 απο εξω τι 400 απο εδω...και ετσι το χτυπησα....

Re: ΑΓΟΡΑ ΚΡΑΝΟΥΣ  

  Από: dimchrist στις 31/03/2011 2:38 μμ.

Σε medium μέγεθος το x-spirit II (όπως και το xr-1100) είναι 1450gr, όταν το προηγούμενο μοντέλο x-spirit ήταν 1250gr & xr-1000 1330gr.
Ειδικά στο x-spirit II την καταλαβαίνεις αμέσως τη διαφορά.

Triple Way

Re: ΑΓΟΡΑ ΚΡΑΝΟΥΣ  

  Από: redfoot στις 01/04/2011 9:02 μμ.

devil..."dimchrist...ποσο διαφορα εχουν στο βαρος...το xs 53-54 shoei 1100 ειναι 1335g ποσο πιο κατω..να παει...προσωπικα ειμαι πολυ fan της arai αλλα πολυ ακριβα κρανη...δεν αξιζει να δωσεις 150 ευρω παραπανω σε ενα κρανος 100 γρ λιγοτερο ..και να κανει και πιο πολυ θορυβο...αλλα οκ το καταλαβαινω γουστα ειναι αυτα...φυσικα παιζει και το πως θα σου κατσει...το arai to quantium που ηθελα δεν μου εκατσε καλα...οποτε και τελικα πηρα το xr 1100...kai ακουστε τιμη...φυσικα μεσο φιλου που ξερει το παλικαρι που εχει το μαγαζι...κρανος με τη ζελατινα τη διαφανη,,μια ζελατινα ελαφρως φιμε..και μια καταμαυρη.και μια βαλακλαβα ...ολα 400...ε ειπα τι 380 απο εξω τι 400 απο εδω...και ετσι το χτυπησα.... "


Μπράβο φίλος! Ωραία αγορά! Το ίδιο ετοιμαζομαι κι Εγω να πάρω αύριο ,μέσω φίλου κ Εγω ,σε τιμή κλάμα ,375
the road is made clear when viewed from above..

Re: ΑΓΟΡΑ ΚΡΑΝΟΥΣ  

  Από: devil... στις 01/04/2011 9:44 μμ.

τρελο κρανακι ...τι να πω...πηρα του φιλου μου το cbr600f και εκανα μια βολτα σχιστο ...το ανοιξα λιγακι ..η αεροδυναμικη του κρανους δεν παιζεται...γυρνας το κεφαλι και δεν καταλαβαινεις τιποτα ..οσο για αερισμο ...πολυ πραμα...απο θορυβο δεν με ενοχλησε καθολου....οσο για ορατοτητα καμια σχεση με το xr1000 ...πολυ καλυτερο...πραγματικα ειμαι πολυ ευχριστημενος με αυτο το κρανος...εκαναν πολυ καλη δουλεια...

Re: ΑΓΟΡΑ ΚΡΑΝΟΥΣ  

  Από: Tigrisss στις 04/04/2011 8:44 μμ.

το πήρες τελικά το κράνος???
η εκανες test κανενός άλλου?

Re: ΑΓΟΡΑ ΚΡΑΝΟΥΣ  

  Από: redfoot στις 05/04/2011 9:43 πμ.

Τελικά,μετα απο εξαντλητικές δοκιμές πήρα το quest . Είναι νεότερο απο το xr1100, touring όπως το ήθελα ,σε φανταστικό, για μένα,σχεδιασμό κ Καλή τιμη .Επιστρέφοντας απο Λαρισα το δοκίμασα και ενθουσιάστηκα απο το Πόσο ελαφρύ το αισθάνθηκα,Πόσο σταθερό κ αθορυβο (πήγαινα τάπα).Γενικά ΠΟΛΥ ευχαριστημένος απο την επιλογή μου
Λεπτομέρεια -συμβουλή:Έχει ειπωθεί πολλές φορές Μα θα το επαναλάβω , ΠΟΤΕ μην αγοράσετε κράνος Άν δεν το δοκιμάσετε προηγουμένως έστω κ Άν είστε βέβαιοι για το μέγεθος που σας ταιριάζει
the road is made clear when viewed from above..

Re: ΑΓΟΡΑ ΚΡΑΝΟΥΣ  

  Από: devil... στις 05/04/2011 11:12 πμ.

πολυ ωραιο ειναι και το quest......ποσο το πηρες τελικα....και απο βαρος ποσο ειναι αυτο...καλες βολτες...

Re: ΑΓΟΡΑ ΚΡΑΝΟΥΣ  

  Από: redfoot στις 05/04/2011 3:06 μμ.

Ευχαριστώ ;-) αυτο το καλοκαίρι σκοπεύω να χτενισω την Ηπειρωτικη Ελλαδα
1350 είναι κ το πήρα 450€ μαζί με δεύτερη,φιμέ Ζελατινα (που τα σπάει !)
the road is made clear when viewed from above..