How to TuneECU.

Re: How to TuneECU.  

  Από: nikosdk στις 03/02/2016 4:23 μμ.

Tigris3"Έριξα μια ματιά στα προγράμματα που έχουν ανεβάσει εκεί, αλλά όλα είναι για μηχανάκια χωρίς ή με βγαλμένο καταλύτη. Εκτός από ένα που βασικά είναι για εντελώς μαμά Tiger.
Το σκέφτομαι κατά καιρούς να τον βγάλω, αλλά δεν ξέρω κολλάω. Πιστεύω θα μυρίζει πολύ περισσότερο καυσαέριο και κολλάω πολύ εκεί. Είναι και ψηλά η εξάτμιση, θα κατεβαίνουμε και θα μυρίζουμε σαν Τσικνοπέμπτη! "


Η αληθεια ειναι πως η κοπελα μου καθε φορα που ανεβαινει στην μηχανη ειναι για μπανιο.. Εγω δεν εχω κανενα θεμα παλι. Αυτος ηταν και ο λογος που εβαλα Mivv χαμηλα και ηρεμησα απο την γκρινια. Βεβαια, η μυρωδια σημαινει κακη καυση (πιθανον πλουσια) και διορθωνεται με προγραμμα φτιαχτο. Μην ξεχνας πως τα προγραμματα στο αγγλικο φορουμ ειναι φτιαγμενα σε 18c-20c και υγρασια 99% αρα ειναι πολυ πλουσια για δεδομενα Ελλαδας (μας συμφερει αυτο γιατι παει καλυτερα ομως )

Re: How to TuneECU.  

  Από: maddog στις 03/02/2016 6:49 μμ.

[quote="nikosdk"]http://www.tiger1050.com/index.php/topic,16257.0.html?PHPSESSID=b6470ed76ee67510978c05af6593faea
Αυτο ειναι το λινκ με τα προγραμματα που δινουν. Κανε ενα account γιατι αλλιως δεν θα στα δειχνει. Δες ποιο προγραμμα ταιριαζει στο setup σου και δοκιμασε ευχαριστω πολυ!!

Re: How to TuneECU.  

  Από: ad1 στις 07/02/2016 7:18 μμ.

Μερικες ερωτησεις...για τους ειδικους!!!

1)Στην αρχικη σελιδα στην αριστερα πλευρα εχει 4 Parameters.

a) Αυτα τα αλλαζουμε πρωτου κανουμε download τον χαρτη ή μπορουμε να τα αλλαξουμε και αφου εχει γινει το download?
b) Tι ειναι το Speed Adjust? Εμενα το εχει στο 0,0.
c) Επισης, Speed limit εχει 225. Εσεις ποσο εχετε και μεχρι ποσο μπορει να παει χωρις να αλλαξουμε το Rev. Limit (9450) ??


2) Στην Σελιδα που δειχνει τους 3 κυλινδρους (cyl 1, cyl 2, cyl 3), στην αρχη δειχνουν 630,610 και 620 αντιστοιχα! Αφου περασουν 15' και αναψει το πρασινο στο TPS οι ενδειξεις ειναι 620,600 και 600. Τι σημαινουν αυτες οι διαφορες? Εσεις τι τιμες βλεπετε?

1 εικονα = 1000 λεξεις αλλα δεν ξερω πως να ανεβασω φωτο!!!

Re: How to TuneECU.  

  Από: nikosdk στις 08/02/2016 4:17 πμ.

Λοιπον, τις παραμετρους τις αλλαζεις πριν το download για να περαστουν στον εγκεφαλο. Το Speed Adjust ειναι ρυθμιση του χιλιομετρητη-κοντερ. Σε περιπτωση που δεν φορας το γνησιο γραναζωμα και εχεις επιλεξει κοντοτερο ή μακρυτερο, τα χιλιομετρα στο κοντερ σου δεν θα συμβαδιζουν με τα πραγματικα. Απο εκει το επαναφερεις. Το Speed Limit ειναι ο χιλιομετρικος κοφτης. Τα 225 στον εγκεφαλο ειναι τα 242 που βλεπεις στο κοντερ(ναι το κοντερ σου κλεβει). Αν θες τα ανεβαζεις, βεβαια δεν σου εγγυώμαι αν θα πιασεις και παραπανω ποτε. Τo Rev Limit μπορεις να το αλλαξεις αν θες σε λογικα πλαισια (τα προγραμματα απο το TigerForum εχουν πειραγμενο κοφτη και συνηθως αυξημενο κατα 250-500 στροφες) Δεν χρειαζεται να αυξησεις και το Rev Limit αν θες να αυξησεις το Speed Limit, και αυτο γιατι στα 242 (στο κοντερ) δεν βαραει και κοφτη στις στροφες. Για το x10 hpa, ειναι μοναδα μετρησης πιεσης αερα στις πεταλουδες σου - hectopascal. Οταν τα νουμερα ειναι κοντα σημαινει πως οι πεταλουδες ειναι ρυθμισμενες. Αν δεις μεγαλες διαφορες τοτε θελουν συγχρονισμο. Και εγω κοντα στα 620 εχω, χωρις να ξερω ομως την ιδανικη τιμη (αν υπαρχει καποια).

Re: How to TuneECU.  

  Από: Tigris3 στις 08/02/2016 8:16 μμ.

Οι τρεις ενδείξεις για τις πεταλούδες (620,600,600) είναι ΟΚ. Διαφορές μεταξύ τους μέχρι 20-30 είναι αποδεκτές. Από εκεί και πάνω θέλουν συγχρονισμό. Να είναι ακριβώς και οι 3 το ίδιο δεν το έχω δει ποτέ στο δικό μου (συνήθως οι 2 είναι ίδιες και η τρίτη διαφέρει).

Re: How to TuneECU.  

  Από: ad1 στις 13/02/2016 10:26 πμ.

nikosdk"Λοιπον, τις παραμετρους τις αλλαζεις πριν το download για να περαστουν στον εγκεφαλο. Το Speed Adjust ειναι ρυθμιση του χιλιομετρητη-κοντερ. Σε περιπτωση που δεν φορας το γνησιο γραναζωμα και εχεις επιλεξει κοντοτερο ή μακρυτερο, τα χιλιομετρα στο κοντερ σου δεν θα συμβαδιζουν με τα πραγματικα. Απο εκει το επαναφερεις. Το Speed Limit ειναι ο χιλιομετρικος κοφτης. Τα 225 στον εγκεφαλο ειναι τα 242 που βλεπεις στο κοντερ(ναι το κοντερ σου κλεβει). Αν θες τα ανεβαζεις, βεβαια δεν σου εγγυώμαι αν θα πιασεις και παραπανω ποτε. Τo Rev Limit μπορεις να το αλλαξεις αν θες σε λογικα πλαισια (τα προγραμματα απο το TigerForum εχουν πειραγμενο κοφτη και συνηθως αυξημενο κατα 250-500 στροφες) Δεν χρειαζεται να αυξησεις και το Rev Limit αν θες να αυξησεις το Speed Limit, και αυτο γιατι στα 242 (στο κοντερ) δεν βαραει και κοφτη στις στροφες. Για το x10 hpa, ειναι μοναδα μετρησης πιεσης αερα στις πεταλουδες σου - hectopascal. Οταν τα νουμερα ειναι κοντα σημαινει πως οι πεταλουδες ειναι ρυθμισμενες. Αν δεις μεγαλες διαφορες τοτε θελουν συγχρονισμο. Και εγω κοντα στα 620 εχω, χωρις να ξερω ομως την ιδανικη τιμη (αν υπαρχει καποια)."


ΕΓΩ τοσο καιρο νομιζα οτι εφτανα μεχρι 242 στο κοντερ επειδη εφτανα το REv limit. Χωρις να πειραξεις το Rev Limit μεχρι ποσα χλμ μπορεις να δεις στο κοντερ?

Re: How to TuneECU.  

  Από: nikosdk στις 13/02/2016 9:26 μμ.

Δεν το εχω δοκιμασει να πω την αληθεια. Με την fabri δεν το νιωθω πολυ ασφαλες στα 240 και το εχω παει μονο μια φορα τερμα. Παντως απο δυναμομετρησεις εχω δει πως το tiger αν ανεβασεις τον κοφτη συνεχιζει να εχει ιπποδυναμη ψηλα και η καμπυλη του παραμενει γραμμικη. Ξερω ατομο που εχει περασει τα 250 με προγραμμα-φιλτρο-εξατμιση

Re: How to TuneECU.  

  Από: Loxias στις 16/02/2016 5:02 μμ.

252 κοντερ εχω παει εγω με fabri ζελατινα!Βεβαια απο τα 247 και μετα το μηχανακι ειναι τρομος!
"There will be haters,
There will be doubters,
There will be non believers,
and then there will be you,
proving them Wrong!"


"It took me 2 years to learn to talk,
And 35 years to learn to shut up.

Re: How to TuneECU.  

  Από: nikosdk στις 16/02/2016 6:52 μμ.

Loxias"252 κοντερ εχω παει εγω με fabri ζελατινα!Βεβαια απο τα 247 και μετα το μηχανακι ειναι τρομος!"


εσενα ξερω

Re: How to TuneECU.  

  Από: Costas στις 21/04/2016 8:34 μμ.

Παιδιά σας υπενθυμίζω οτι η κατηγορία wiki είναι για πληροφορίες, όχι για συζήτηση. Αναρτήσεις οι οποίες δεν περιέχουν πληροφορίες σχετικές με το θέμα θα διαγραφούν.