Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?

Re: Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?  

  Από: tripletech στις 11/06/2009 7:35 μμ.

νομιζω οτι με λιγη και στοιχειωδη λογικη μπορεις να καταλαβεις τι να πιστεψεις και τι οχι απο αυτα που
λεει η καθε Τriumph...

Re: Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?  

  Από: ATN PANOS στις 11/06/2009 11:10 μμ.

http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?  

  Από: tripletech στις 12/06/2009 8:35 πμ.

δηλαδη?

Re: Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?  

  Από: fethry στις 12/06/2009 10:28 πμ.

ripletech"νομιζω οτι με λιγη και στοιχειωδη λογικη μπορεις να καταλαβεις τι να πιστεψεις και τι οχι απο αυτα που λεει η καθε Τriumph..."

προφανώς, αν εκτός απο λογική, προσθέσεις και μία δόση εμπειρίας...
αλλά σε πολλούς τομείς δε μπορώ παρά να την εμπιστευτώ μέχρι ν'αποδειχτεί το αντίθετο, γιατί εξ'άλλου αυτή έφτιαξε το μοτοσακό...
συνήθως υπάρχουν μικρές αποκλίσεις κι όχι χαώδεις διαφορές όπως συζητάμε τώρα... 800ml είναι πολλά...
if it's stupid and it works, it ain't stupid...

Re: Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?  

  Από: tripletech στις 13/06/2009 2:14 μμ.

φιλε,περα απ τις υπερβολες μου, απλα προτεινω 1-2 χιλιοστα πανω απο το max του δεικτη για λογους ασφαλειας....

Re: Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?  

  Από: fethry στις 15/06/2009 9:56 πμ.

ripletech"φιλε,περα απ τις υπερβολες μου, απλα προτεινω 1-2 χιλιοστα πανω απο το max του δεικτη για λογους ασφαλειας...."

σε λίγο καιρό θα κάνω σερβις και θα συζητηθεί το θέμα με μαστροσακηφίλιππα για λεπτομέρειες...
if it's stupid and it works, it ain't stupid...

Re: Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?  

  Από: Native στις 19/06/2009 10 πμ.

έχει δοκιμάσει κανείς Spectro ελαιόλαδα? Καπου πήρε το αυτί μου οτι ειναι decent προντακτς
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:39, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?  

  Από: Sprinter στις 19/06/2009 1:10 μμ.

Στη χωριάτικη που δοκίμασα κάπως ήτανε. Σε βραστά λαχανικά καπως καλύτερα αλλά και πάλι είχαν μια γευση. Δε ξέρω στο μαγείρεμα μήπως κάνουν.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?  

  Από: denthnpalevw στις 19/06/2009 1:19 μμ.

Sprinter"Στη χωριάτικη που δοκίμασα κάπως ήτανε. Σε βραστά λαχανικά καπως καλύτερα αλλά και πάλι είχαν μια γευση. Δε ξέρω στο μαγείρεμα μήπως κάνουν."



αααα ετσι εξηγούνται ολα..............
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?  

  Από: tripletech στις 19/06/2009 10:54 μμ.

εχω ενα φιλο που τα βαζει στο v-strom 1000.εbale thn teleytaia φορα μοτουλ και ξενρωσε λεει απο το σασμαν.
Θα αλλαξει παλι σε σπεκτρο.

Re: Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?  

  Από: tripletech στις 19/06/2009 11:02 μμ.

εβαλα 300ν σημερα και οντως ,τα μονολιτρα τουλαχιστον,δεν γραφουν προδιαγραφες....
ξενερωσα λιγακι.ποιος εισαι κυριε μοτουλ γραφεις το συμπαν στα π... σου?(λεμε τωρα...)
χμ...ta bel ray τι να λενε αραγε?
σε 5000 χιλιομετρα θα μαθω...

Re: Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?  

  Από: denthnpalevw στις 22/06/2009 8:50 μμ.

ποιος μπορει να μου υποδειξει ενα μαγαζι ετσι ωστε να αγορασω τα mobil αμεσα????

δλδ αυριο το πολυ μεθαυριο.
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?  

  Από: nfot στις 22/06/2009 10:01 μμ.

ripletech"εβαλα 300ν σημερα και οντως ,τα μονολιτρα τουλαχιστον,δεν γραφουν προδιαγραφες....
ξενερωσα λιγακι.ποιος εισαι κυριε μοτουλ γραφεις το συμπαν στα π... σου?(λεμε τωρα...)
χμ...ta bel ray τι να λενε αραγε?
σε 5000 χιλιομετρα θα μαθω..."


H αναγραφη προδιαγραφων, συνεπαγεται πληρωμη μετρητων στον οργανισμο που θετει τις προδιαγραφες αυτες.
H MOTUL, απο θεση ισχυος, πουλαει τσαμπουκα και γραφει τους οργανισμους εκει που γουσταρει. Ξερει οτι πουλαει κορυφαιο προϊον.
Βαζω 300V στο καρο μου, σχεδον απο τοτε που το αγορασα. Ειναι 1.8 Turbo με προγραμμα. Τα αλλαζω καθε 10.000 χλμ και ενδιαμεσα κανει και μερικες γυροβολιες στις Σερρες συνηθως. Εχει 135.000 χλμ και η καταναλωση λαδιου δε με εχει απασχολησει ποτε. Στα 8,5 χρονια, ειναι ζητημα να τα εχω κοιταξει 10 - 15 φορες. Απλα τα αλλαζω.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?  

  Από: Sprinter στις 22/06/2009 10:24 μμ.

Γκουχ, Γκουχ, χμμμμμμμμμμμμμμμ

Ας μην απορήσω γιατί η Motul μπαίνει όμως στα έξοδα να πληρώσει στον οργανισμό για τα μη αγωνιστικά λάδια της....ας μην ξαναφέρω πώς η χρήση λαδιών μη εγκεκριμένων μπορεί να επιφέρει, καλώς ή κακώς, άρνηση κάλυψης εγγύησης .... και ας περιοριστώ να ξαναματακοπιάρω για τρίτη φορά αυτό που λέει η ίδια η Motul (όχι εγώ) στους αυτοκινητάδες (τα bold δικά μου)
'

'300V or 8100/6100 ? Make your choice :
Oil choice depends on your use :
300V are especially designed for racing, Motul is providing to end-consumers the lubricants set up for the teams : that is to say that the products you can find on the shop shelves are the same as products used by the teams for races.
These lubricants have to be strong enough to resist at very high temperature, provide the best lubrication, reduce friction… In one word, meet all the stringent requirements for racing.
8100, 6100… are designed for common daily use : in this case, you will ask your car to start every morning, drive it in the stop-and-go traffic to go at work, and drive it back to home in the evening. To complete that you will not be agree to go for service too often.
Requirements for daily use are different from racing.
Motul 8100, 6100 … are made for that. In these conditions and with these lubricants, you will be able to follow the car maker recommended drain intervals without any trouble.''
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?  

  Από: denthnpalevw στις 22/06/2009 11:09 μμ.

δεν βαρεθηκες να το κανεις copy paste??????
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/