Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?

Re: Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?  

  Από: tripletech στις 14/05/2009 8:19 μμ.

συνηστω to publications kai synthetics

Re: Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?  

  Από: Sprinter στις 15/05/2009 9:06 μμ.

ripletech"Η TRIUMPH λεει οτι βαζουμε ημισυνθετικο για το στρωσιμο και φουλ (full οχι fool...)μετα.
Τα συμπερασματα δικα σας εγω παντως το γυρισα σε motul 300v δεν ξανακοιταω πισω.
Γιατι?πριν με τα mobil στα 4000+χιλιομετρα μετα την αλλαγη το σαζμαν γινοταν θορυβωδη και σκληρο,επισης
στα 16000 χλμ τα σημαδια στους εκκεντροφορους με στεναχωρησαν το λιγοτερο να πω.
Τωρα στα 29000+χλμ εχω ξεχασει ποτε αλλαξα λαδια(γυρω στα 21-22000 ηταν,300ν για 2η φορα)
και οι εκκενροφοροι ,οπτικα τουλαχιστον δειχνουν τα ιδια.
ΤΟΝΙΖΩ ομως οτι το ματι μου δεν ειναι μικρομετρο.Το ποδι μου ομως καλος αισθητηρας πιστευω!

πολυ ωραια ιστοσελιδα ειναι η παρακατω- http://www.synlube.com"


Εβαλες racing λάδια, και ειδικότερα τα μη API 300V και ξέχασες πότε τα 'βαλες

Να βάζεις racing λάδια και να τα κρατάς πολλά χλμ είναι η μεγαλύτερη παπαριά που μπορείς να κάνεις (όπως έχουμε πεί πολλές φορές). Βάλτα για ένα track day ή για ένα blitz ταξίδι με τελικές και άλλαξε τα. Αντε 3000 χλμ αμα τα κάνεις γρήγορα.

Προφανώς ο Γάλλος φτιάχνει racing λάδια κι έχει στο μυαλό του χρήση δρόμου, ρελαντί, σταμάτα ξεκινα, πετάγομαι εδώ δίπλα για τσιγάρα στο περίπτερο, και χιλιάδες θερμικούς κύκλους σε 1χρόνο για 10000 χλμ γιατί βέβαια αυτή είναι η τυπική χρήση των λαδιών στους αγώνες

Βέβαι δικό σου είναι το μηχανάκι, κάνε όπως νομίζεις. Απλώς γράφω για τούς άλλους γιατί πολύ της μόδας έχουν γίνει τώρα τελευταία τα 300V σε μάς τους Ελληνάρες οδηγάρες ρόσσιδες. Μόνο εδώ μέσα να ψάξεις θα βρείς 42 πόστς για τα 300V και 39 απαντήσεις μου.

(BTW Η αίσθηση του κιβωτίου ειναι το λιγότερο κριτήριο για το τί δουλειά κάνουν τα λάδια. Βάλε βαλβολίνες να δείς πως θα δουλεύει, ούτε κιχ δε θα κάνει.. Θα πάρεις τα υπόλοιπα κομμάτια στο χέρι σε λίγο αλλά το κιβώτιο θα 'ναι μέλι..)
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?  

  Από: sprint900 στις 16/05/2009 1:28 πμ.

Να διασαφήσω το εξής , τα λάδια χαλάνε σε ένα μεγάλο ποσοστό από την ελάχιστη υγρασία που μπαίνει μέσα στο μοτέρ και μετατρέπεται σε νερό κάθε φορά που σβήνει .

Τα παλιά αγωνιστικά λαδιά τα καστορέλαια έβγαζαν τόσο κατάλοιπο που μόνο με λύσιμο κινητήρα , που ούτως η άλλος βέβαια γινότανε .

Το πώς δουλεύει το κιβώτιο έχει να κάνει και μόνο με το πόσο αφήνουν τα λάδια τον συμπλέχτη να αποσυμπλέκει σωστά η όχι .

Με ένα αυτοκινητιστικό λάδι της πλάκας , ο συμπλεχτης όχι μόνο θα αποσυμπλέκει και το σασμαν θα είναι βελούδο αλλα θα πατινάρει και άλας .
Γιατί έχει ένα πρόσθετο που δεν έχουν τα δικά μας τα λαδιά με τους υγρούς συμπλεχτες για ολίσθηση των επιφανειών .
Αλλα τα αμάξια είναι ξηροκαμπανα σαν της dudukes .

Δεν είναι έτσι απλό το ζήτημα , αλλα δικιά σου μότο δική σου επιλογή .

Το δικό μου τότε συνιστούσε η triumph shell , έβαλε τα φουλ συνθετικά και από τότε μόνο αυτά στα 76000κμ που έχει .

Και στης 5000κμ που τα πετάω , μπορεί να θέλει αν την έχω ταξιδέψει με σερί 200αρες 300-400cc συμπλήρωμα .

Και στα λέω αυτά φίλε γιατί έχω δουλέψει σε διυλιστήρια σε σατ νταουν επισκευών πολλάκις και έχω μιλήσει με χημικούς που φτιάχνουν τα λάδια εκεί μέσα .

Και στους γερανούς σε ορισμένους που βάζουμε ένα πανάκριβο λαδί , το αμερικαν εντζινιαρ , το δίνει για τριπλές ώρες λειτουργίας από τα αλλα , έρχεται χημικός της εταιρίας και παίρνει 100ml και το στέλνει Αγγλία σε εδικό εργαστήριο , στην Ελλάδα δεν έχουμε τέτοιο και του λέει πότε να τα αλλάξουμε .

Και στα πολλά που ρώτησα , φοβούνται για ψιλό διαρροές νερού που καταστρέφει το λάδι .
Και μας λένε επ΄ ευκαιρία και αν δουν αιωρούμενα σωματίδια αν βγάζει και καμιά ζημιά πουθενά .

Τώρα το ακούμπησα με τα δάχτυλα και είδα με το μάτι τους εκκεντροφόρους φαγωμένους , ξέρω και εγώ ένα με τον τοτο …

Συμβουλευτικά και ουχί δεσμευτικά , εγώ στο δικό μου ξέρω τι θα κάνω .

Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?  

  Από: gran tiger στις 16/05/2009 3:11 πμ.

Sprinter"
ripletech"Η TRIUMPH λεει οτι βαζουμε ημισυνθετικο για το στρωσιμο και φουλ (full οχι fool...)μετα.
Τα συμπερασματα δικα σας εγω παντως το γυρισα σε motul 300v δεν ξανακοιταω πισω.
Γιατι?πριν με τα mobil στα 4000+χιλιομετρα μετα την αλλαγη το σαζμαν γινοταν θορυβωδη και σκληρο,επισης
στα 16000 χλμ τα σημαδια στους εκκεντροφορους με στεναχωρησαν το λιγοτερο να πω.
Τωρα στα 29000+χλμ εχω ξεχασει ποτε αλλαξα λαδια(γυρω στα 21-22000 ηταν,300ν για 2η φορα)
και οι εκκενροφοροι ,οπτικα τουλαχιστον δειχνουν τα ιδια.
ΤΟΝΙΖΩ ομως οτι το ματι μου δεν ειναι μικρομετρο.Το ποδι μου ομως καλος αισθητηρας πιστευω!

πολυ ωραια ιστοσελιδα ειναι η παρακατω- http://www.synlube.com"
"


Εβαλες racing λάδια, και ειδικότερα τα μη API 300V και ξέχασες πότε τα 'βαλες

Να βάζεις racing λάδια και να τα κρατάς πολλά χλμ είναι η μεγαλύτερη παπαριά που μπορείς να κάνεις (όπως έχουμε πεί πολλές φορές). Βάλτα για ένα track day ή για ένα blitz ταξίδι με τελικές και άλλαξε τα. Αντε 3000 χλμ αμα τα κάνεις γρήγορα.

Προφανώς ο Γάλλος φτιάχνει racing λάδια κι έχει στο μυαλό του χρήση δρόμου, ρελαντί, σταμάτα ξεκινα, πετάγομαι εδώ δίπλα για τσιγάρα στο περίπτερο, και χιλιάδες θερμικούς κύκλους σε 1χρόνο για 10000 χλμ γιατί βέβαια αυτή είναι η τυπική χρήση των λαδιών στους αγώνες

Βέβαι δικό σου είναι το μηχανάκι, κάνε όπως νομίζεις. Απλώς γράφω για τούς άλλους γιατί πολύ της μόδας έχουν γίνει τώρα τελευταία τα 300V σε μάς τους Ελληνάρες οδηγάρες ρόσσιδες. Μόνο εδώ μέσα να ψάξεις θα βρείς 42 πόστς για τα 300V και 39 απαντήσεις μου.

(BTW Η αίσθηση του κιβωτίου ειναι το λιγότερο κριτήριο για το τί δουλειά κάνουν τα λάδια. Βάλε βαλβολίνες να δείς πως θα δουλεύει, ούτε κιχ δε θα κάνει.. Θα πάρεις τα υπόλοιπα κομμάτια στο χέρι σε λίγο αλλά το κιβώτιο θα 'ναι μέλι..)[/quo ναι αλλα αμα βαλει VALVOLINE?

Re: Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?  

  Από: tripletech στις 16/05/2009 11:40 πμ.


αυτο ακριβως περιμενα λαδοπολεμο
αλλα τα λαδια ειναι αποψη και οι αποψεις ειναι σαν...ξερετε τωρα.
οπως ειπα,το ματι μου δεν ειναι ουτε χημικο εργαστηριο παντως,
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙ ΟΜΩΣ....ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ εχει δει 675 με λιγοτερα χιλιομετρα με εκκεντροφ κ...ος!
ΦΥΣΙΚΑ και σημαινει οτι εφταιγε αποκλειστικα το λαδι.....(το οποιο ηταν μομπιλ 1)
και το δικο μου μηχανακι δουλευει ΜΟΝΟ εκτος πολης...
επισης ΞΕΧΑΣΑ σημαινει κατι πανω απο 5000 χιλιομετρα.(αν προσεξατε)
και η Τ συνιστα αλλαγη καθε 10000 στα μ1!
παρακαλω?

Re: Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?  

  Από: Native στις 16/05/2009 12:05 μμ.

Εγώ έβαλα τα mobil extra 4t 10-40w, αυτα δηλαδη που δινει η triumph για στρώσιμο. Μια χαρα φαινονται μέχρι στιγμής. Απλά έλεγα να δοκιμάσω και τα ημί όπως έχω γράψει και σε άλλα ποστ.
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?  

  Από: jimalex στις 16/05/2009 2:08 μμ.

Εμένα ο Σάκης μου βάζει τα DENICOL. Τώρα αν είναι καλά η κακά λάδια δεν το γνωρίζω. Του έχω εμπιστοσύνη του κοτσίδα!!!
The Locksmith of the Forum.

Re: Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?  

  Από: ATN PANOS στις 16/05/2009 3:47 μμ.

δεν ξερω τι λετε εσεις,εγω βαζω γνησιο
παρθενο ελαιολαδο τριων γραμμων απο το χωριο,με μολις 2ευρο το κιλο!!
επισης το παρκαρω παντα κατω απο μια ελια ωστε να εχει συνεχη προστασια .

για την συχνοτητα αλλαγης μαλιστα συνιστω οτι και με τις πατατες.
καθε 3-4 τηγανιες αλλαγμα!!!!
αποτελεσμα:SUPER
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?  

  Από: sprint900 στις 16/05/2009 4:15 μμ.

ATN PANOS"δεν ξερω τι λετε εσεις,εγω βαζω γνησιο
παρθενο ελαιολαδο τριων γραμμων απο το χωριο,με μολις 2ευρο το κιλο!!
επισης το παρκαρω παντα κατω απο μια ελια ωστε να εχει συνεχη προστασια .

για την συχνοτητα αλλαγης μαλιστα συνιστω οτι και με τις πατατες.
καθε 3-4 τηγανιες αλλαγμα!!!!
αποτελεσμα:SUPER"


2 € , ωραία που να στείλω το έμβασμα με τα λεφτά παρακαλώ , για 3 τενεκέδες ;

δεν πιστεύω να είναι τσιγκλώ ;

3 εργοστάσια είναι όλα και όλα που βγάζουν τα πρωτόγεννα λάδια που από αυτά βγαίνουν όλες οι γνωστές και μη μάρκες .

Σήμερα στα επώνυμα λάδια οι διάφορες είναι 5% επάνω κάτω . Το πολύ και ας λένε ότι θέλουν .

Πολύ κουβέντα για το τίποτα ,

Βέβαια όχι λάδια αμφίβολου προέλευσης προσοχή στα άγνωστα .

Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?  

  Από: tripletech στις 16/05/2009 10:36 μμ.

Α!ΕΔΩ ΘΑ ΠΑΤΗΣΩ ΠΟΔΙ!
ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΛΑΔΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΑΚΩΝΙΚΟ!ΕΧΟΥΝ ΜΑΖΕΥΤΕΙ ΟΙ ΕΛΙΕΣ ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ Η ΛΑΔΙΑ ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΝΟΕΜΒΡΗ,ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ
ΧΑΜΗΛΑ ΟΞΕΑ 0.1 ΕΩς 0.3= ΕΧΤΡΑ ΠΑΡΘΕΝΟ,ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΑΓΟΥΡΕΛΑΙΟ ΕΙΝΑΙ,ΣΚΕΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ
τωρα αυτα που βαζατε στα μοτοσακα...
Η αληθεια ειναι οτι ολα τα ιδια ειναι,για μενα,τα υπολοιπα ειναι θεμα....γουστου,
το μονο που με ψιλοανησυχει ενα οτι τα λαδια μου βγαινουν παντα καθαρα(!)-σαν καινουργια
και δεν τσιμπαει σταγονα, ακομα και τωρα που εχω εσκεμενα καθυστερησει την αλλαγη.

Re: Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?  

  Από: tcool στις 17/05/2009 5:43 μμ.

Tora kai ena mperdeutika!!!:-):-)
Telika, i gnomi sas os pros to skliro sasman pou mou eipe o filippas stin brilissou pos mporei na lithei?
telika epeidi de to bazo kai poli se pista apporiptoume ta 300v.ta mobil de ksero giati alla ta aporiptoume kauta kai meta ti mas menei????Mperdemenos!!!!!:-(

Re: Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?  

  Από: Aris. στις 17/05/2009 6:47 μμ.

Σας παρακαλω μην ξανακανετε ποστς για λαδια.. εχω βαρεθει να βλεπω ποστσ με λαδια και ο καθενας να λεει τα δικα του !! Βαλτε του εκει ενα κολολαδο να παει στην ευχη...
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?  

  Από: SPEED στις 17/05/2009 6:52 μμ.

Σωστός, εδώ τρώμε εμείς ότι βλακεία βρούμε και θα χαλαστώ για το λάδι του μηχανακιού. Χώρια ότι τόσος ντόρος για να πουλήσουν οι περισσότεροι το μηχανάκι τους με 20.000χμ. Βάλτε ότι να΄ναι μα άμα έχει λάδι δεν χαλάει.

Re: Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?  

  Από: alki_viades στις 18/05/2009 1:14 μμ.

Προσωπικα ακολουθω την υποδειξη του κατασκευαστη: απο τη στιγμη που λεει φουλ ή ημισυνθετικο καθε χ χλμ , αυτο ξερω, αυτο εμπιστευομαι. Το απολυτως σημαντικο ειναι οτι βαζεις να ξεπερνα τις προδιαγραφες που θετει ο κατασκευαστης.

Οσο για το αν θα αλλαζεις στα 5 ή στα 10000 χλμ, δικια σου αποφαση, αν κανεις πολλα χλμ στην πολη ισως αξιζει να τα αλλαζεις. Εγω ειπα πχ επειδη κανω το 1/3-1/4 των χλμ μου στην πολη, να βαζω καθε 5000 χλμ ημισυνθετικα αντι για 10000 συνθετικα. Δεν μου αρεσει καθολου ομως η αισθηση του κιβωτιου, πραγμα σημαντικο για μενα, οποτε θα το γυρισω στα 10000χλμ συνθετικα (που πιστευω δεν θα μου δημιουργησει προβλημα).

Re: Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?  

  Από: tripletech στις 18/05/2009 1:51 μμ.

Και απαντω σε ολα τα παραπανω,
α:φορουμ ειναι ο σκοπος ειναι η συζητηση(και φυσικα τα συμπερασματα)αλοιως αν ξεραμε την αληθεια δεν θα
ειμασταν σε φορουμ αλλα σε καποιο ερευνητικο εργαστιριο.
β:ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ με αυτα που λεει ο κατασκευαστης,αλλα ο προσδιορισμος της μαρκας και σλογκαν του στιλ"...mobil 1 consistently performed well ..."so βαλτε αυτο το βρισκω τουλαχιστον υποπτο,
γ:ναι θα πληρωσω τα X λαδια που διαφημιζονται,που σπονσοραρουν ομαδες και ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ το θεαμα
που απολαμβανω δωρεαν καθε ΣΚ,
σε λογικα πλαισια κοστους βεβαια-και λογικο πλαισιο κοστους σημαινει
,για εμενα παντα,να ΜΗΝ πληρωνω 19.95 το λιτρο Μομπιλ 1 που πλασαρει η καθε triumph alla na to βρισκω
στο εμποριο με λιγοτερο απο 14ε-αλωστε τι σημαινει"επωνυμα" ?
Και αν οχι το ιδιο κατι αντιστοιχο.
Α,και το μηχ ΜΟΥ σημαινει κατι περισσοτερο για μενα οπως και το στομαχι μου,
γιαυτο λοιπον καταληγω στο συμπερασμα μετα απο ολα αυτα και ειμαι απολυτος:
οσο το δυνατον ομοφαγια και καλο ελαιολαδο.