Πηνία / Γεννήτρια 675

Re: Πηνία / Γεννήτρια 675  

  Από: redfoot στις 01/06/2011 12:59 μμ.

Sprinter"Ισχύουν αυτά που είπα παραπάνω. Διευκρινίζω αν και δε θα περίμενα ότι χρειάζεται:

1. Πιθανή αδυναμία ενός μοντέλου / κινητήρα δεν σημαίνει αδυναμία της εταιρείας γενικώς
συμφωνω, αλλωστε δεν ανεφερα οτι ενα μοντελο εχει αδυναμια. Μεχρι το 2008 η συχνοτητα εμφανισης βλαβης ή προωρης φθορας ηταν υψηλοτερη, ισως μετα αλλαξε το εξαρτημα και γιαυτο βελτιωθηκε η κατασταση.

2. Τα φόρουμ ΔΕΝ αποτελούν αξιόπιστη στατιστική πηγή εξ ορισμού. Δεν χρειάζεται νομίζω περαιτέρω διευκρίνηση για το γιατί, το έχουμε αναλύσει πολλές φορές.
στα σοβαρα φορουμ οπου συγκεντρωνονται εκατονταδες και αλλοτε χιλιαδες (αναλογως μαρκας και δημοφιλίας τους) κατοχοι μοτοσυκλετων της ίδιας εταιρείας και εκφραζουν την εμπειρία τους θα λεγα οτι αποτελουν την ιδανικη πηγη αξιοπιστης πληροφορησης. Που αλλου μπορεις να βρεις τοσους συγκεντρωμενους για ανταλλαγη πληροφοριων? αν υπαρχει πιο αξιοπιστη (σε μαζικο επιπεδο φυσικα) θα χαρω να το μαθω

3. Αλλο πηνία, άλλο R/R η μόνη σχέση τους είναι πως είναι στοιχεία του ηλεκτρικού συστήματος. Με την ίδια λογική επειδή παθαίνουν τα πιστόνια σε κάποια 1050, αν σπάσει μια μπιέλλα είναι το ίδιο πράγμα. Μπορεί το ένα στοιχείο να επηράσει το άλλο? Ναι μπορεί υπο συνθήκες, όπως και το πιστόνι τη μπιέλλα. Αλλά δεν έχει σημασία για την κουβέντα μας. Σε σχέση με το 2. παραπάνω σε όποιο φόρουμ Ελληνικό ή ξένο μπείς για οποιαδήποτε μάρκα, θα βρείς αρκετές περιπτώσει προβλημάτων με R/R, κυρίως, και με γεννήτριες κατα δεύτερο λόγο.
Βεβαιως αλλο το ενα αλλο το αλλο, το ανεφερα υπο την εννοια οτι σαφως μπορει να επηρεασει το ενα το αλλο . Γι αυτο και προτεινα να ελεξγει ολα τα μερη καλου κακου. Συχνα επισης μια υποτιθεμενη βλαβη στα πηνια μπορει να αποδειχθει οτι δεν υφισταται αλλα στην πραγματικοτητα οφειλεται σε βλαβη του R/R. Τα συμπτωματα ειναι ίδια και οι μετρησεις με το πολύμετρο επίσης. Τα ηλεκτρικα ειναι μπερδεμενη ιστορία γιαυτο απαιτειται ιδιαίτερη προσοχη και γνωση του αντικειμενου.

4. Η υπερδεκαετής εμπειρία μου με την Τ και η συχνώτιση με ιδιοκτήτες, συνεργεία κλπ. δε με οδηγεί στο συμπέρασμα πως οι γεννήτριες αποτελούν καμμιά ιδιαίτερη αδυναμία της Τ. Θα έλεγα πως δεν διαφέρει η Τ από άλλες εταιρείες. Για λόγους που δεν είναι του παρόντος, οι γεννήτριες στις μοτ/τες είναι αρκετά ευαίσθητες σε σχέση π.χ. με τα αυτοκίνητα.
Σεβαστη η εμπειρία αλλα δε συνεπάγεται παντοτε το αλαθητο.

5. Η δική σου μακρόχρονη εμπειρία με τη μάρκα βέβαια μπορεί να σε έχει οδηγήσει σε άλλα συμπεράσματα.
Παραβλεπω την αιχμη και συνεχιζω:η δικη μου δεν ειναι μακρόχρονη (κατοχος λιγους μηνες, ασχολία από ενδιαφερον περιπου στην τετραετία) αλλα το συγκεκριμενο θεμα με απασχολησε πολλες εβδομαδες και το εψαξα ενδελεχώς.

3. Οι μπαταρίες θεωρούνται αναλώσιμα. Από που και ως πού οι γεννήτριες είναι αναλώσιμα? Τρίχες σου είπε αυτός που σου τα είπε ΙΜΟ"

Μπορεί και μακαρι να μου ειπε τριχες γιατι ειναι καλο να υπαρχει ιση εγγυηση και στα ηλεκτρικα μερη. Εχω την εντυπωση ωστοσο , και στα αυτοκινητα το ιδιο συμβαινει οτι ολα τα ηλεκτρικα δεν εχουν την ιδια εγγυηση με τα μηχανικα. Αν κανω λαθος παρακαλω διορθώστε με.
the road is made clear when viewed from above..

Re: Πηνία / Γεννήτρια 675  

  Από: Sprinter στις 01/06/2011 1:22 μμ.

1. Στο 1 δεν κατάλαβα ακριβώς τι ενοείς, συμφωνείς διαφωνώντας. Ισως σου αρέσει να διαφωνείς γενικώς. Αν δεν κατάλαβες τι λέω να το πώ απλούστερα με ενα παράδειγμα. Ακόμα και αν δεχθούμε την γνωστή πιστονοβλάβη κάποιων model years του 1050 σαν 'υπερυψηλής' συχνότητας για να χρησιμοποιήσω την έκφρασή σου, που παρεπιπτώντως είναι άκυρη γιατί δεν ορίζεται ποσοτικώς, η φράση 'Η Τ έχει πρόβλημα με τα πιστόνια' εξακολουθεί να είναι αβάσιμη και αυθαιρέτως γενικόλογη. Το γιατί σε αφήνω να το σκεφθείς εσύ.

2. Την στατιστική ισχύ των φόρουμ την έχουμε αναλύσει ενδελεχώς πολλές φορές. Κάνε ενα search και διάβασε. Hint: Θα μπείς να γράψεις πως δεν έχεις πρόβλημα με τη πηνία σου ή θα μπείς να γράψεις πως έχεις? Hint2 Σε ξένα και ειδικότερα αγγλόφωνα φόρουμ όπου οι κάτοχοι που δυνητικά εκπροσωπούν ανέρχονται σε εκατοντάδες χιλιάδων, αν ψάξεις μπορείς να βρείς πολλές αναφορές για ότι βλάβη μπορείς να βάλεις στο νού σου. Πόσο μάλλον για βλάβες που είναι σχετικά συχνές ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΡΚΕΣ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΕΣ όπως ανέφερα και παραπάνω.

Τον συνδυασμό των Hints τον αφήνω σε εσένα, μια που είσαι επιστήμονας με επιστημονική υποθέτω σκέψη.

3. Θυμίζω πως η αντίρρησή μου είναι στην γενικόλογη έκφρασή σου. Τα υπόλοιπα αγνοώ τον λόγο που τα (ξανα) αναφέρεις.

4. Η εμπειρία δεν συνεπάγεται το αλάθητο, αλλά σε συζήτήσεις σαν και αυτή είναι το βασικότερο. Η έλλειψη εμπειρίας από την άλλη, εξ ορισμού θέτει εν αμφιβόλλω γενικόλογες ρήσεις περί συνηθισμένων προβλημάτων εταιρειών. Να μην επεκταθω στο ζήτημα του ότι πλέον λόγω του globalised procurement και της γενικής τάσης μείωσης του κόστους, οποιαδήποτε τέτοιου τύπου δήλωση (sweeping statement) για οποιαδήποτε εταιρεία και οποιδήποτε θέμα δεν έχει οιαδήποτε αξία, έστω και αν είχε κάποια αξία άλλες εποχές.

Και τέλος, επειδή έχεις επιδείξει πολλές φορές το χαρακτηριστικό του να θέλεις να έχεις τον τελευταίο λόγο έστω κι αν δεν έχεις κάτι ουσιώδες να προσθέσεις, σε αφήνω να τον έχεις γιατί εγώ δεν έχω κάτι άλλο να πώ και νομίζω πως το θέμα εξαντλήθηκε.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Πηνία / Γεννήτρια 675  

  Από: redfoot στις 01/06/2011 1:41 μμ.

Παρακαλω προσωπικά σχόλια και αιχμές κομμένα.
Ουτε τον πρωτο ούτε τον τελευταιο με ενδιαφερει. Και για επιβεβαιωση αφηνω αναπαντητο το ποστ σου σχετικά με το θεμα. Μπορείς λοιπον να θεωρησεις οτι εχεις δικιο.
Αν δε θες απαντησεις γιαυτο ή για οποιοδηποτε αλλο θεμα no problem with me , με γλιτώνεις και απο τον ματαιο κόπο να σε πεισω αλλα τοτε γιατι απευθυνεις ερωτηματα ? Μονο εσυ ξερεις το γιατι, εγω απλα το υποψιάζομαι.
the road is made clear when viewed from above..

Re: Πηνία / Γεννήτρια 675  

  Από: tharis στις 01/06/2011 3:44 μμ.

denthnpalevete......
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Πηνία / Γεννήτρια 675  

  Από: dimchrist στις 01/06/2011 4:23 μμ.

Ρε κόκκινε...


Triple Way

Re: Πηνία / Γεννήτρια 675  

  Από: sinister στις 01/06/2011 5:14 μμ.

Δες και αυτουνού! http://www.ricksmotorsportelectrics.com/results.php
ειναι γνωστος σε ξενα forum
http://www.mrbike.gr/website/o-pagkos/A ... fotos.html

Re: Πηνία / Γεννήτρια 675  

  Από: vagtyrp στις 01/06/2011 9:23 μμ.

Sprinter"
dimchris"
Όπως και να έχει η τιμή είναι υπερβολική και για καινούρια γνήσια το έχω ήδη ξεχάσει. Πόσο μάλλον αν δε δίνουν εγγύηση."


Δικαιούσαι εγγύηση 2 ετών για το ανταλλακτικό εκτός κι αν θεωρείται αναλώσιμο. Αν δεν το αναγνωρίζει η εταιρεία, το αναγνωρίζει ο νόμος. Δε χρειάζεται τίποτα άλλο από το τιμολόγιο αγοράς ανταλλακτικού και την απόδειξη επισκευής.

Αν οι νομομαθείς γνωρίζουν αλλιώς ας με διορθώσουν."


μήτσο ο νίκος έχει απόλυτο δίκιο.κάθε καινούργιο ανταλλακτικό, που μπαίνει στη μηχανή σου, είτε είναι μία βίδα, είτε η δική σου βλάβη, αυτομάτως καλύπτεται από 2 ΧΡΟΝΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ, με την απόδειξη αγοράς και τοποθέτησης. οι εταιρίες φυσικά το χαβά τους. αν θες λεπτομέρειες, πάρε στην ΜΟΤΕΚ και ζήτα την κατερίνα ή τον γιάννη να σου πού και ακριβώς το νόμο, ο οποίος έχει εναρμονιστεί στο ελληνικό δίκαιο από το 2002 αν θυμάμαι καλά!
ένα τηλεφωνάκι στην αγγλία και θα στο ξανααλλάξουν ( χτύπα ξύλο αν χρειαστεί φυσικά!)

Re: Πηνία / Γεννήτρια 675  

  Από: dimchrist στις 02/06/2011 12:54 πμ.

Ευχαριστώ παιδιά.
Πήρα τελικά τον μεταχειρισμένο. Τον πήγα στο μάστορα και αύριο θα τοποθετηθεί οπότε θα τσεκάρουμε εκ νέου μπαταρία ανορθωτή.

Triple Way

Re: Πηνία / Γεννήτρια 675  

  Από: dimchrist στις 02/06/2011 9:28 μμ.

Όλα καλά τελικά. Τα μεταχειρισμένα μαμά πηνία λειτούργησαν μια χαρά και τα άλλα (ανορθωτής-μπαταρία) δείχνουν οκ οπότε προς το παρόν δε θα ασχοληθώ άλλο (π.χ. αγορά νέας μπαταρίας). Μόνο με τα καλώδια του συναγερμου λέω να ασχοληθώ με την ευκαιρία που είναι λίγο χάλια.
Το μόνο θέμα είναί που μας προέκυψε καδένα. Αντέχει ακόμα αλλά αφού έδειξε σημάδια κούρασης είπα να την αλλάξω. Φυσικά δεν υπάρχει ετοιμοπαράδοτη οπότε την παραγγείλαμε. Είδαμε ότι στο επόμενο μοντέλο (από το 2009 και μετά) την αλλάξανε και θέλουμε να τσεκάρουμε μήπως μπορεί να δουλέψει με την πιο καινούρια...

Triple Way

Re: Πηνία / Γεννήτρια 675  

  Από: Sprinter στις 02/06/2011 9:47 μμ.

Αν την μπαταρία σου την κούρασες με το πρόβλημα των πηνίων, δεν θα έχει πολύ ζωή ακόμα. Εγω θα την άλλαζα γιατί θα κινδύνευα να με αφήσει απροειδοποίητα. Τώρα βέβαια καλοκαίρι είναι αλλά με τα πρώτες ψύχρες..
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Πηνία / Γεννήτρια 675  

  Από: dimchrist στις 02/06/2011 10:35 μμ.

Όσο και αν δεν έδειξε κάτι σίγουρα κουράστηκε και έχασε μεγάλο μέρος της ζωής της.
Μόλις αρχίσουν τα κρύα θα την αλλάξω.

Triple Way

Re: Πηνία / Γεννήτρια 675  

  Από: panos_zip στις 16/05/2014 10:52 μμ.

Τελικά τι παίζει με τα πηνεία, τους ανορθωτές και τις μπαταρίες στα 675?
Έχω ήδη ένα T μηχανάκι (tiger 1050) και πάω για το δεύτερο τώρα (Daytona).
Βασικά το έχω ήδη βρεί, την δευτέρα θα πάμε να το δεί και ο Σάκης και αν δώσει το ΟΚ θα το πάρω.
Με προβληματίζει πολύ το θέμα όμως.
Είναι μοντέλο '07 με 27000 χλμ. Απ΄ότι βλέπω σε αυτά τα χιλιόμετρα βγαίνουν τα προβλήματα.
Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω στην αγορά ή στην χρήση μετά?
Triumph Tiger 1050 (SOLD)
Triumph Daytona 675 (track bike)

Re: Πηνία / Γεννήτρια 675  

  Από: dimchrist στις 17/05/2014 3:32 μμ.

Για τον ανορθωτή έχει βγει ανάκληση. Για τα πηνία είναι ένα θέμα που μπορεί να στο βγάλει.
Γενικά μετά από 58.500 δύσκολα χλμ. (μοντέλο 2006) αλλά με κάτι παραπάνω από σωστή συντήρηση που έκανα με το Daytona δεν είχα κανένα σοβαρό θέμα. Πέρα από το κλασσικά αναλώσιμα άλλαξα πηνία, αισθητήρα θερμοκρασίας, καδένα εκκεντροφόρου, δύο μπαταρίες, μπροστινές δισκόπλακες (γιατί τα πριτσίνια είχαν κλάσει - αν και αυτό θα έλεγα αναλώσιμο). Τσιμπάνε και λίγο λάδι. Καλό είναι να το τσεκάρεις κάθε 1000χλμ.
Αν το δει ο Σάκης και του αρέσει παρτο άφοβα.

Triple Way

Re: Πηνία / Γεννήτρια 675  

  Από: panos_zip στις 17/05/2014 3:59 μμ.

Ευχαριστώ.
Απλά με έχει καλομάθει ο τίγρης, που με 35000 χλμ περίπου αλλάζω μόνο λάδια φίλτρα μπουζί και με αυτά που διάβασα για το 675 αγχώθηκα! Ούτε λάμπα δεν έχει κάψει μέχρι τώρα.
Triumph Tiger 1050 (SOLD)
Triumph Daytona 675 (track bike)

Re: Πηνία / Γεννήτρια 675  

  Από: thanasis5 στις 26/06/2014 3:47 μμ.

panos_zip"Ευχαριστώ.
Απλά με έχει καλομάθει ο τίγρης, που με 35000 χλμ περίπου αλλάζω μόνο λάδια φίλτρα μπουζί και με αυτά που διάβασα για το 675 αγχώθηκα! Ούτε λάμπα δεν έχει κάψει μέχρι τώρα."


Εγω παντός που έχω street triπle R 2010 δυστυχώς έχω θέμα(30000km) μάλλον με το πηνίο και ειμαι στο ψάξιμο να δω τι να κάνω επιμετάλλωση, μεταχειρισμένο ή ιμιτασιόν ????? γιατί καινούργιο μου είπαν 400ε και δεν τα έχω ούτε για πλάκα... αλλα μετά απο αυτο που διάβασα μάλλον στο ιμιτασιόν ή μεταχειρισμενο θα παω εκτός και άμα βρω ηλεκτρολόγο να μου δίνει εγγύηση