Μετά από μέρες ακινησίας μπροστινά φρένα σχεδόν off

Re: Μετά από μέρες ακινησίας μπροστινά φρένα σχεδόν off  

  Από: kchar στις 25/09/2014 8:29 μμ.

Μιας και έπαθα το ίδιο..τελικά τι έκανες;

Re: Μετά από μέρες ακινησίας μπροστινά φρένα σχεδόν off  

  Από: pragias στις 25/09/2014 9:09 μμ.

καλησπέρα , μου εκαναν εξαερωση και μετα την τριτη φορα εστρωσε. τωρα εχει περασει 4 μηνες χωρις το παραμικρό θεμα. παιζει τεραστιο ρολο ο τροπος που θα κανουν εξαερωση. θελει τα σωστα χερια
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!

Re: Μετά από μέρες ακινησίας μπροστινά φρένα σχεδόν off  

  Από: kchar στις 26/09/2014 9:31 πμ.

Το πρωτο πραγμα που εκανα και εγω ηταν να το παω σε συνεργειο για ελεγχο και τελικα να γινει εξαερωση.Το φρενο εστρωσε αμεσως...αλλα μετα απο τρεις μερες ακινησιας παλι τα ιδια...Ηδη εχει χασει και επισης εκει που ειναι ο εξαερωτηρας εχει και διαρροη υγρου φρενων.

Re: Μετά από μέρες ακινησίας μπροστινά φρένα σχεδόν off  

  Από: Polymhxanos στις 26/09/2014 11:27 πμ.

pragias"το κύκλωμα εμένα παίρνει αέρα μεσα στις πρώτες 2-3 βδομαδας ακινησίας. πλέον το αφήνω επίτηδες ακίνητο για να δω τι συμβαίνει.
αν μου ξανα πάρει αέρα ίσως πάω για αλλαγή στα τσιμουχάκια της τρόμπας και βλέπουμε.
Menkara αστα αυτά και κανωνίστε καμια βόλτα...
Ελένη εσένα δεν το κάνει αυτό γτ μάλλον δεν έχει πρόβλημα η τρόμπα , όπως δείχνει να εχει εμένα...

Ψαχνοντας λιγάκι για τιμές από τρόμπες, αρχισαν να πέφτουν οι τρίχες από τα μαλλία μου
Πλάκα κάνω ότι χρειαστέι η "γυναίκα μου" θα το έχει και τα πιο ακριβα, γτ έτσι πρεπει..."


Το ίδιο μου κάνει και εμένα το SP2. Αν μείνει πάνω από μήνα ακίνητο, ''πέφτει'' το φρένο. Χωρίς άλλο πρόβλημα.

Για να μην δίνεις τζάμπα λεφτά ή να κάνεις περιττό κόπο, δεν χρειάζεται εξαέρωση κάθε φορά.

Το πρόβλημα συνήθως είναι μια φυσαλίδα αέρα, που εγκλωβίζεται σε ψηλό σημείο και δεν μπορεί να φύγει μόνη της από εκεί.

Στις συμβατικές τρόμπες, αυτό το σημείο είναι συνήθως το δέσιμο των ρακόρ. Εδικά στα κλιπονάτα μοτό, που το δέσιμο των ρακόρ είναι στην ανηφόρα.

Αυτό που κάνεις είναι προφανές: Ξεβιδώνεις την τρόμπα από το τιμόνι, δλδ απλά λύνεις το καβαλέτο της, και την μετακινείς λίγο ώστε το πιο ψηλό σημείο να γίνει χαμηλό. Τρομπάρεις μερικές φορές σε αυτήν την θέση, και η φυσαλίδα την κάνει για το δοχειάκι των υγρών, οπότε και ξεμπερδεύεις. Ξαναβάζεις την τρόμπα στην θέση της και είσαι έτοιμος.

Ούτε να λύσεις κάτι από το υδραυλικό κύκλωμα, ούτε να χρειάζεσαι υγρά ούτε τίποτα.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Μετά από μέρες ακινησίας μπροστινά φρένα σχεδόν off  

  Από: pragias στις 26/09/2014 8 μμ.

καλα τα λεει ο πολυμηχανος. κατι ακομα που παρατηρησα να κανουν στην τριτη εξαερωση εχει να κανει με την θεση της δαγκανας που και αυτη μπορει να εχει μαζεψει μια φυσαλιδα. κάπως την γυρισαν και αυτη και , τρομπαραν και μετα ολα καλα. απο τοτε ποτε ξανα δεν εκανε προβλημα , χωρις να εχω αλλαξει το μαραμικρο, μονο 3 εξαερωσεις
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!

Re: Μετά από μέρες ακινησίας μπροστινά φρένα σχεδόν off  

  Από: kchar στις 27/09/2014 2:22 μμ.

Στη δικη μου τρομπα φρενου ομως ο εξαερωτηρας μαζευει υγρο φρενων..αρα εχει καπου διαρροη και προφανως δεν φταει η εξαερωση σαν διαδικασια.
Λογικα καπου περναει αερας στο κυκλωμα απο εκει...ξερει κανεις αν αλλαζει αυτο το κομματι?