επιλογη ελαστικου

Re: επιλογη ελαστικου  

  Από: Max Manos στις 26/09/2013 2:31 μμ.

mapcentral"ΟΧΙ Dunlop Sportsmart Sportmaxx......
Τα έφερα από Γερμανία και τα έβαλα πάνω σε 1050 τίγρη......γλυστρίματα από το 1ο χλμ!
Αν αρέσουν σε κάποιους τους τα πουλαω...... (δεν αστειεύομαι)
Από κει και πέρα κρίνετε εσείς"


Aπο τη λατρεια που τους δειχνουν καποιοι,μαλλον δε θα δυσκολευτεις να τα δωσεις....
"No Guts,No Glory"

Re: επιλογη ελαστικου  

  Από: dimchrist στις 26/09/2013 3:40 μμ.

Τι πιέσεις δούλευες?
Γιατί αν δούλευες αυτά που λέει ο καταστευαστής 36-42psi στους ελληνικούς δρόμους λογικό είναι να σου γλυστράει.
Ξεκινάς από 33-37 και αναλόγως κατεβάζεις (στο πίσω κυρίως) εκτός και αν είσαι φορτωμένος και πας ταξίδι (τότε ανεβάζεις).
Η τεχνολογία n-tec δουλεύει στους ελληνικούς δρόμους σε χαμηλότερες πιέσεις.

Και αν σας φαίνονται πολύ χαμηλές οι πιέσεις αυτές απλά να αναφέρω πως στα αγωνιάρικα n-tec κατεβάζουμε για πίστα 28 μπροστά 18 πίσω psi κρύα.

Triple Way

Re: επιλογη ελαστικου  

  Από: doohan στις 26/09/2013 3:44 μμ.

mapcentral"Αν αρέσουν σε κάποιους τους τα πουλαω...... (δεν αστειεύομαι)"


Αδερφέ πόσο τα δίνεις?Τα θέλω για td το Σάββατο....
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ

Re: επιλογη ελαστικου  

  Από: ΛΑΜΔΑ στις 26/09/2013 6:47 μμ.

mapcentral"ΟΧΙ Dunlop Sportsmart Sportmaxx......
Τα έφερα από Γερμανία και τα έβαλα πάνω σε 1050 τίγρη......γλυστρίματα από το 1ο χλμ!
Αν αρέσουν σε κάποιους τους τα πουλαω...... (δεν αστειεύομαι)
Από κει και πέρα κρίνετε εσείς"

Μα άμα δεν γλιστράει και λιγάκι το λάστιχο δεν υπάρχει ενδιαφέρον

Re: επιλογη ελαστικου  

  Από: ΛΑΜΔΑ στις 26/09/2013 8:51 μμ.

doohan"
mapcentral"Αν αρέσουν σε κάποιους τους τα πουλαω...... (δεν αστειεύομαι)"


Αδερφέ πόσο τα δίνεις?Τα θέλω για td το Σάββατο.... "

Καλά αφού σου λέει ότι γλιστράνε εσύ θες να τα βάλεις για track day; Πως την έχεις δει.

Re: επιλογη ελαστικου  

  Από: jimdom στις 26/09/2013 9:55 μμ.

[quote="ΛΑΜΔΑ":zgxsrsmy]
doohan"
mapcentral"Αν αρέσουν σε κάποιους τους τα πουλαω...... (δεν αστειεύομαι)"


Αδερφέ πόσο τα δίνεις?Τα θέλω για td το Σάββατο.... "

Καλά αφού σου λέει ότι γλιστράνε εσύ θες να τα βάλεις για track day; Πως την έχεις δει.[/quote:zgxsrsmy]


εχεις ακουστα τον stoner?

screw u guys,i am going home...
See ain't nothing stopping me, I feel like ain't nothing after me

Re: επιλογη ελαστικου  

  Από: jimdom στις 26/09/2013 10 μμ.

ΛΑΜΔΑ"Εσύ μωρή κουλάτζα ότι λάστιχο και να του βάλεις πάλι κουλομαρία θα είσαι "



ετοιμασου για ραψιμο μωρη

screw u guys,i am going home...
See ain't nothing stopping me, I feel like ain't nothing after me

Re: επιλογη ελαστικου  

  Από: mapcentral στις 26/09/2013 10:16 μμ.

dimchris"Τι πιέσεις δούλευες?
Γιατί αν δούλευες αυτά που λέει ο καταστευαστής 36-42psi στους ελληνικούς δρόμους λογικό είναι να σου γλυστράει.
Ξεκινάς από 33-37 και αναλόγως κατεβάζεις (στο πίσω κυρίως) εκτός και αν είσαι φορτωμένος και πας ταξίδι (τότε ανεβάζεις).
Η τεχνολογία n-tec δουλεύει στους ελληνικούς δρόμους σε χαμηλότερες πιέσεις.

Και αν σας φαίνονται πολύ χαμηλές οι πιέσεις αυτές απλά να αναφέρω πως στα αγωνιάρικα n-tec κατεβάζουμε για πίστα 28 μπροστά 18 πίσω psi κρύα."


Tα "δουλευω" 32 Μ και 36 Π....είχα ξεκινήσει 32-32
Απλα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ!
Αν όχι χειότερα το πολύ ισάξια με τα ΟΕΜ
Ελάχιστα καλύτερα το καλοκαίρι με τις αυξημένες θερμοκρασίες ασφάλτου!
Σοβαρά αν τα θέλει κάποιος για αγορά ας στείλει p.m

Re: επιλογη ελαστικου  

  Από: xaotikos στις 27/09/2013 11:30 μμ.

Περιεργο παντως. Τα sportmax τα ειχα για 8000+ χιλιομετρα που περιλαμβαναν 3-4 trackdays/css και ενα ταξιδι ευρωπη και ηταν πολυ καλα. Μηπως πηρες ξεραμενα λαστιχα; Εχεις δει ημερομηνιες παραγωγης;

Re: επιλογη ελαστικου  

  Από: gotting στις 18/10/2014 10:26 μμ.

Γεια σας και από μένα. Ήρθε η ώρα να αλλάξω και γω λάστιχα. Έχω το daytona 08 special edition, τα λάστιχα τα θέλω κυρίως για πόλη και συγκεκριμένα Αθήνα άντε και ένα το πολύ δύο ταξιδάκια τον χρόνο (μέχρι Θεσσαλονίκη) ποια μου προτείνετε;

Re: επιλογη ελαστικου  

  Από: xaotikos στις 18/10/2014 11:01 μμ.

Τελευταία επειδή χρειάζομαι καινούρια παπουτσάκια στο smt ξαναάρχισα το ψάξιμο. Πλέον καταστάλλαξα στα metzeler m7rr ανάμεσα σε αυτά, τα bridgestone s20evo και τα sportsmart2

Re: επιλογη ελαστικου  

  Από: pragias στις 19/10/2014 9:08 πμ.

καλησπέρα εγώ έχω τα sportsmart 2 , πολύ ικανοποιημένος
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!

Re: επιλογη ελαστικου  

  Από: kyrkyriakos στις 19/10/2014 3:34 μμ.

xaotikos"Τελευταία επειδή χρειάζομαι καινούρια παπουτσάκια στο smt ξαναάρχισα το ψάξιμο. Πλέον καταστάλλαξα στα metzeler m7rr ανάμεσα σε αυτά, τα bridgestone s20evo και τα sportsmart2"


Και εγώ ακριβώς τις ίδιες επιλογές είχα στο μυαλό μου, μια και τα sportsmart που φορούσα για 8000 χλμ με άφησαν αρκετά ικονοποιημένο.
Έβαλα τελικά Michelin Pilot Power 3
Τι να πω έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό! Αναρωτιέμαι γιατί πριν έκανα επιλογές όπως metzeler m3, m5, sportsmart.....
Σε ευθεία είναι αλήθεια είναι λίγο σκληρά (από θέμα άνεσης) όμως έτσι και πεις να στρίψεις ....πάει μόνο του και το λάστιχο αισθάνεται πιο άνετα υπό κλίση.

Re: επιλογη ελαστικου  

  Από: billtsol στις 09/12/2014 12:08 μμ.

καλημέρες,

έχει δοκιμάσει κανείς Michelin Power Supersport ? (δεν βρίσκω ούτε μια εγγραφή στην αναζήτηση)


μπορεί να γίνει μια σύγκριση του παραπάνω με Pirelli Diablo Rosso Corsa? γενικα ειμαι υπερευχαριστημενος απο το rosso corsa, ειναι οτι χρειαζομαι, ομως βγαινει αρκετα πιο φτηνο το Michelin,,

θενξ,