Υποψηφιος κατοχος bonneville και αποριες.

Re: Υποψηφιος κατοχος bonneville και αποριες.  

  Από: Spitfire στις 11/03/2013 3:32 πμ.

Ψεκασμός βγήκαν λίγο νωρίτερα
Νομίζω αρχές 2008
Η δικη μου ειναι ταξινόμηση 4/08 και ειναι ψεκαστή

Αν δεν κανω λάθος πριν το 08 υπήρχαν και τ100 με καρμπ αλλα 865 κυβικά
Ενώ τα απλα μπονυ ηταν 790 με καρμπ

Ενώ απο το 08 και τα απλα μπονυ ηταν πλέον 865

ΠΡΟΣΟΧΗ: μην βασιστεις στην ημερομηνία άδειας για να καταλάβεις το μηχανάκι

Και μεσα στο 08 (και καλοκαίρι ακομη) είχαν οι αντιπρόσωποι στοκ με καρμπυρατερατα μηχανάκια η ακομη και με 790 κινητήρα

Re: Υποψηφιος κατοχος bonneville και αποριες.  

  Από: orange στις 11/03/2013 11:49 πμ.

γεια χαρά συνονόματε!

εγώ συνήθως απαντώ με μαθηματική σκέψη σε τέτοιες ερωτήσεις. Δηλαδή:

1. Πρόβλημα ζέστης δεν θα αντιμετωπίσεις. Ναι εννοείται ότι ο κινητήρας ως κινητήρας παράγει θερμότητα, αλλά δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα επειδή απλά είναι αεροελαιόψυκτος. Προσοχή μόνο στα μπουτάκια και γαμπούλες γιατί κάνει τζιζ, όπως είπε κι η bonnie! Αν νομίζεις ότι θα έχεις πρόβλημα με τη bonneville οδήγα και ένα sprint ST στην κίνηση της πόλης και μετά πες μου ποιο βγάζει ζέστη!

2. Επειδή ρωτάς για δικάβαλο... λοιπόν για δικάβαλο πρέπει να ξεκινήσεις με την προσθήκη της σέλας King & Queen και οπωσδήποτε sissy bar αν αγαπάς τον συνεπιβάτη σου. Θα με θυμηθείς! Από κει και πέρα, όπως ίσως έχεις διαβάσει σε περιοδικά, αλλά αν δεν έχεις δεν πειράζει, το μηχανάκι ταξιδεύει άνετα με ταχύτητες 130-140. Έχοντας συναντήσει bonneville να ταξιδεύουν στο εξωτερικό θα σου έλεγα ότι οι περισσότεροι ήταν μονοί και κινούνταν περί τα 130. Αυτά έχω δει, αυτά σου μεταφέρω. Από κει και πάνω εξαρτάται τους αναβάτες, την υπομονή και τη διάθεσή τους.

3. Σε λακούβες ... καλύτερα να τις αποφεύγεις τις λακούβες. Οι ανατήσεις του είναι αυτές που πρέπει για ένα μηχανάκι modern classics που λέει κι η Triumph. Κακό πράγμα οι λακούβες φίλε μου!

4. Κι επίσης τα φρένα είναι αυτά που είναι για modern classic μηχανάκι. Είναι ικανοποιητικά για την αποστολή τους. Πάντως προβλήματα μπλοκαρίσματος δεν νομίζω ότι θα συναντήσεις. Με την έννοια του πολύ πιθανού να συμβεί. Βασικά δεν νομίζω ότι υπάρχει μοτοσυκλετιστής που να μην έχει μπλοκάρει το μπροστινό του! Στην Ελλάδα τουλάχιστον υπάρχει πάντα αυτό το ενδεχόμενο. Εκεί που πηγαίνεις με 5 (δεν λέω ούτε δέκα) ανάμεσα σε αυτοκίνητα, μπορεί να μπλοκάρει! Άσφαλτος η ελληνική, έχει καταστρέψει τις καλύτερες στατιστικές!

Για την speedmaster το δικάβαλο είναι πιο δύσκολο. Η σέλα είναι γεια σου, η υψομετρική διαφορά επίσης, η κάστερ σου στο θεό... άσε... ένα μίλλιον φορές καλύτερη επιλογή μία bonneville.

Επίσης bonneville υπάρχουν με καρμπυρατέρ ή με ψεκασμό και με ακτίνες ή χυτές ζάντες. Εγώ θα πήγαινα για ψεκαστή με ακτίνες.

Πρέπει όμως να συμπληρώσω και τα ακόλουθα. Γενικά δεν υπάρχει μοτοσυκλετιστής που να μην του αρέσει η bonneville, γενικά λέω. Αυτά τα μηχανάκια αγοράζονται με την καρδιά, με το συναίσθημα, με την διάθεση. Δεν είναι μηχανάκι του supermarket, δεν είναι μηχανάκι σκοπιμότητας (σκοπιμότητα: γρήγορο στην πίστα, άπιαστο στο βουνό, ατέλειωτα δικάβαλα ταξίδια σε autostrada κλπ κλπ). Είναι μηχανάκι ψυχοθεραπείας. Και γω όταν τελειώσω με την ψυχοθεραπεία μου με το Speed Triple... θα περάσω στο στάδιο της αυτογνωσίας με ένα bonneville.

Καλά ταξίδια με όποιο Triumph κι αν επιλέξεις!

Re: Υποψηφιος κατοχος bonneville και αποριες.  

  Από: panos athens στις 11/03/2013 2:52 μμ.

Κι εγω καπως ετσι αγοραζω οχηματα,περισσοτερο με το συναισθημα.Οσες φορες πηρα κατι με μονο γνωμονα την λογικη το πουλησα μεσα σε λιγο καιρο.Το θεμα ειναι ομως να μπορει να κανει και καποια πραγματα η μοτοσυκλετα με σχετικη ανεση και απο οσα καταλαβαινω απο αυτα που μου λετε η bonneville πρεπει να τα κανει.Αν ηθελα τερμα στριψιμο τελικες κτλ θα κοιτουσα αλλο μοντελο,απλα να μην παμε στο αλλο ακρο που ειναι η 883 που δεν στριβει ουτε φρεναρει αξιοπρεπως.Ειχα στο μυαλο μου και την v7 της guzzi αλλα νομιζω οτι η triumph ειδικα σε ποιοτηκα υλικων και κατασκευης ειναι μια κλαση επανω.

Re: Υποψηφιος κατοχος bonneville και αποριες.  

  Από: bonnie στις 11/03/2013 4:18 μμ.

Spitfire"Ψεκασμός βγήκαν λίγο νωρίτερα
Νομίζω αρχές 2008
Η δικη μου ειναι ταξινόμηση 4/08 και ειναι ψεκαστή

Αν δεν κανω λάθος πριν το 08 υπήρχαν και τ100 με καρμπ αλλα 865 κυβικά
Ενώ τα απλα μπονυ ηταν 790 με καρμπ

Ενώ απο το 08 και τα απλα μπονυ ηταν πλέον 865

ΠΡΟΣΟΧΗ: μην βασιστεις στην ημερομηνία άδειας για να καταλάβεις το μηχανάκι

Και μεσα στο 08 (και καλοκαίρι ακομη) είχαν οι αντιπρόσωποι στοκ με καρμπυρατερατα μηχανάκια η ακομη και με 790 κινητήρα"


για το πρωτο που λες, ηξερα απλα οτι οι πρωτες ψεκαστες βγηκαν 2ο εξαμηνο, αλλα οκ, για να το λες για την δικια σου, κατι ξερεις παραπανω..
σωστο επισης αυτο που λες για τα κυβικα των καρμπ, ετσι ειναι!

για να καταλαβεις ημερομηνια παραγωγης, κοιτας απλα αριθμο πλαισιου. Με αυτον βρισκεις μηνα κ χρονολογια.

στοκ υπαρχουν ακομα καποια σε αντιπροσωπειες, παιζει να τα εχουν κ προσφορες. μεχρι περσι τουλαχιστον που το παρακολουθουσα, υπηρχαν καποια κομματια!

ωραιος spitfire!
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: Υποψηφιος κατοχος bonneville και αποριες.  

  Από: bonnie στις 11/03/2013 4:26 μμ.

panos athens"Κι εγω καπως ετσι αγοραζω οχηματα,περισσοτερο με το συναισθημα.Οσες φορες πηρα κατι με μονο γνωμονα την λογικη το πουλησα μεσα σε λιγο καιρο.Το θεμα ειναι ομως να μπορει να κανει και καποια πραγματα η μοτοσυκλετα με σχετικη ανεση και απο οσα καταλαβαινω απο αυτα που μου λετε η bonneville πρεπει να τα κανει.Αν ηθελα τερμα στριψιμο τελικες κτλ θα κοιτουσα αλλο μοντελο,απλα να μην παμε στο αλλο ακρο που ειναι η 883 που δεν στριβει ουτε φρεναρει αξιοπρεπως.Ειχα στο μυαλο μου και την v7 της guzzi αλλα νομιζω οτι η triumph ειδικα σε ποιοτηκα υλικων και κατασκευης ειναι μια κλαση επανω."



same here... το συναισθημα λειτουργει καλυτερα σε τετοια πραγματα, ειδικα οταν προκειται για τετοια μηχανακια που σε κανουν να χαμογελας καθε φορα που καβαλας!

απλα να σημειωσω κατι σε αυτα που λες. πριν το μπονεβιλ, ειχα 883 κ ο λογος που την εδωσα ηταν αφενος γιατι ερωτευτηκα το μπονεβιλ με το που το ειδα, κ αφετερου γιατι δεν μπορουσα να κανω ταξιδια με αυτο, λογω κραδασμων, ακριβης συντηρησης, βλαβων κλπ
οσο για το β7, κ εγω το κοιταζα τοτε, αλλα η διαφορα τους ηταν αυτο που λες, η ποιοτητα κατασκευης κλπ, κ η ιπποδυναμη τους. 42 νομιζω αν θυμαμαι καλα βγαζει το ιταλικο, κ καμια 60αρα η μπονεβιλ. σιγα τα αλογα θα μου πεις αλλα σε ταξιδι τα χρειαζεσαι αυτα τα παραπανω, για να εισαι πιο ξεκουραστος κ για να μπορει το μηχανακι να ανταπεξελθει σε ολα αυτα που πρεπει στον δρομο. πολυ ομορφο ειναι κ το γκουτζακι παντως! (λιγο "φτωχο" κατα την αποψη μου σε σχεση με το μπονεβιλ)

οσον αφορα την ποιοτητα της Τ, προσωπικα ειμαι πολυ ευχαριστημενη, ποτε δεν ειχα προβλημα με οτιδηποτε, ειτε ανταλλακτικο ειτε αξεσουαρ, αναλωσιμο, κλπ



υγ. κ απο καταναλωση, κυμαινεται σε πολυ λογικα πλαισια, εκτος αν της αλλαξεις εξατμισεις, φιλτρα, καλωδια, μπουζι, κ αρχισει να ρουφαει κ να μην σταματαει!!
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: Υποψηφιος κατοχος bonneville και αποριες.  

  Από: kyrkyriakos στις 11/03/2013 6:54 μμ.

range" Είναι μηχανάκι ψυχοθεραπείας. Και γω όταν τελειώσω με την ψυχοθεραπεία μου με το Speed Triple... θα περάσω στο στάδιο της αυτογνωσίας με ένα bonneville.
"



Re: Υποψηφιος κατοχος bonneville και αποριες.  

  Από: timodavelli στις 18/08/2014 6:02 μμ.

Καλησπερα και απο εμένα.
Για να μην ανοίγω νεο θρεντ ας κάνω εδώ την ερώτηση μου. http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5088303/
Μήπως κάποιος φίλος η φιλη γνωρίζει κατι για το παραπανω μηχανάκι?
Είναι στο Γαλάτσι, το είδα σήμερα και μάλλον το συζηταω.
Στα μείον του βρήκα τα ξεραμενα λάστιχα, το οτι έχει μείνει εντελώς απο μπαταρία και μερικές οξειδώσεις σε εξατμισεις
Χρειαζεται επίσης τακάκια και μάλλον και ενα σετ γρανάζι αλυσίδα. Επίσης έχει αρκετή φλατζοκολλα στους κυλίνδρους.
Ενα ακόμα που.περιμένω να δω θα αργήσει να μου κανει.τη χάρη γιατί είναι κλειστή η αντιπροσωπεία.
Οποτε αναλυω.αυτό προς το παρόν και ενα ακόμα στα.Χανιά ψεκαστο οπό οτι λέει συλλεκτικό γαλαζιο πορτοκαλί του 8
Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει κάπως θα το εκτιμουσα καθώς έχω δανειστεί φουλ.για να αποκτησω μια bonneville και ακόμα και 100 ευρώ να γλυτωσω θα είναι θαύμα.
Δυστυχώς πληρώνω ακόμα μια κλεμμένη και είμαι οριακά στο μπάτζετ.
Χίλια ευχαριστώ για κάθε.πληροφορία.

Re: Υποψηφιος κατοχος bonneville και αποριες.  

  Από: timodavelli στις 19/08/2014 3:16 μμ.

Λοιποοοοοοννν

Το πήρα το μηχανάκι. Καλά μου χιλιομετρα.
Εν καιρώ και οι.εντυπώσεις.

Re: Υποψηφιος κατοχος bonneville και αποριες.  

  Από: johnygalan στις 20/08/2014 9:50 μμ.

Καλά χλμ να έχεις και να το απολαύσεις
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"