Ζάντες Bonneville

Ζάντες Bonneville  

  Από: lalia στις 21/07/2010 11:30 μμ.

Γειά σε όλους! Ελπίζω ότι στις επόμενες 1-2 μέρες θα είμαι και εγώ κάτοχος μιας Bonnie black.
Ήθελα να ρωτήσω τους γνώστες, υπάρχει δυνατότητα αλλαγής της χυτής ζάντας με αυτή με ακτίνες ή είμαι αναγκασμένος να πάρω το Τ100? Αύριο το παραγγέλνω... δεν μπορώ να περιμένω ούτε λεπτό να την καβαλήσω...

Re: Ζάντες Bonneville  

  Από: ATN PANOS στις 22/07/2010 1:16 πμ.

καλως ηρθες.

αν δεν κανω λαθος μπορεις να κανει ανετα την αλαγη στις ζαντες.

φυσικα οι πιο γνωστες επι του θεματος θα σου απαντησουν πολυ συντομα


καλα χιλιομετρα
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Ζάντες Bonneville  

  Από: Γιωργος στις 22/07/2010 12:47 μμ.

Με την μπροστα ζαντα θα έχεις πρόβλημα γιατί οι ακτινωτες είναι 19 ιντζες και θα χρειαστείς και άλλο φτερο εμπρος. Θεωρώ πως το κόστος είναι υψηλότερο από το να πάρεις το Τ 100 που θα έχει και περισότερα καλούδια

Re: Ζάντες Bonneville  

  Από: Polymhxanos στις 22/07/2010 3:11 μμ.

Δλδ θες να ΔΩΣΕΙΣ ΛΕΦΤΑ για να βάλεις ένα εξάρτημα ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ;;;;;;;;;

Ξέχνα ακτινωτές. Οι χυτές και πιο όμορφες είναι και πιο καλές και πιο συμπαγείς και δεν θέλουν συντήρηση.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Ζάντες Bonneville  

  Από: Aris. στις 22/07/2010 5:19 μμ.

Polymhxanos"Δλδ θες να ΔΩΣΕΙΣ ΛΕΦΤΑ για να βάλεις ένα εξάρτημα ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ;;;;;;;;;

Ξέχνα ακτινωτές. Οι χυτές και πιο όμορφες είναι και πιο καλές και πιο συμπαγείς και δεν θέλουν συντήρηση."



ΙΜΗΟ ,οι ακτινωτες ειναι το αλφα και το ωμεγα σε ενα κλασσικο και ας ειναι (αν ειναι) η χειροτερη ζαντα που υπαρχει στον κοσμο. Ειναι απο τα πρωτα πραγματα που παει το ματι μονο του. Αν δω χυτες , μοιαζει σαν ιμιτασιον . Σαν να βλεπεις Νορτον με κινητηρα απο gsxr .
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Ζάντες Bonneville  

  Από: bonnie στις 23/07/2010 5:37 μμ.

Aris."

ΙΜΗΟ ,οι ακτινωτες ειναι το αλφα και το ωμεγα σε ενα κλασσικο και ας ειναι (αν ειναι) η χειροτερη ζαντα που υπαρχει στον κοσμο. Ειναι απο τα πρωτα πραγματα που παει το ματι μονο του. Αν δω χυτες , μοιαζει σαν ιμιτασιον . Σαν να βλεπεις Νορτον με κινητηρα απο gsxr ."



+10000000

αλλαζονται, αλλα ειναι αυτο που σου λέει ο αντμιν... θα σου κοστισει αρκετα. ρωτα καποιον ζαντά να σου πει ακριβως κοστος... + το φτερο πιθανως...
το καλο με την χυτη ειναι οτι ειναι 17' και θα βολεψει περισσοτερο, κακα τα ψεμματα..
επισης, ειναι κ tubeless, αν δεν κανω λαθος.. παντα κορδονι στα εργαλεια σου για ταξιδια!
ασε που εχεις περισσοτερες επιλογες σε ελαστικα.. εγω δεν εχω καμια!
συν οτι ειναι πιο "σταθερο" το μπροστινο σου...

πολλα πλεονεκτηματα...

..αλλα εγω την ακτινωτη μου δεν την αλλαζω με καμια!!!!
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: Ζάντες Bonneville  

  Από: Polymhxanos στις 23/07/2010 6:19 μμ.

Aris, η μοτοσυκλέτα αυτή δεν είναι κλασσική, ρετρό είναι. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Κλασσική η' παλιά είναι αν είναι κατασκευασμένη όντως παλιά. Ρετρό είναι αν είναι ΣΥΧΡΟΝΗ αλλά φτιαγμένη να ΟΜΟΙΑΖΕΙ με την παλιά.

Και εδώ, οι χυτές ζάντες του πάνε μια χαρά, διότι όπως το αιτιολογεί και η ΙΔΙΑ Η TRIUMPH, το κοινό στο οποίο απευθύνεται η μοτοσυκλέτα σήμερα μεγαλώνει και δεν είναι το ίδιο με αυτό του μοντέλου πριν 10 χρόνια για παράδειγμα.

Που σημαίνει ότι αν το κοινό πριν 10 χρόνια ήθελε ακτινωτές ζάντες, αυτό το έκανε γιατί στην εποχή που αναφέρεται η μοτοσυκλέτα, οι ζάντες ήταν όντως ακτινωτές. Το ρετρό του σήμερα όμως, 10 χρόνια μετά, αναφέρεται και 10 χρόνια αργότερα, όπου και οι ζαντες είχαν αρχίσει να γίνονται χυτές. ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ!!!

Με την ίδια λογική, το ρετρό μοντέλο του 2050, θα μοιάζει με Speed triple του 2010.

Καλές οι ''γνώμες'' και οι ''απόψεις'' αλλά καλόν είναι να ξέρουμε και ΓΙΑΤΙ είναι κάτι έτσι όπως είναι με ορθολογικά κριτήρια και όχι με κριτήρια τύπου ''έτσι''.

Μια χαρά είναι οι χυτές, και μείνε με αυτές.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Ζάντες Bonneville  

  Από: Sprinter στις 24/07/2010 10:57 πμ.

Λυσάξατε κ.Πολυχόντα. Αφήστε τον άνθρωπον να κάνει το γούστο του. Και εμέ δε με αρέσουν αι χυταί. Η Μπόνεβιλ με τας χυτάς που θυμίζει κάτι Γιαμάπα του τέλους των '70 αρχές '80 (XJ ή κάπως έτσι. Δεν ενθυμούμαι ακριβώς).

Η Μπόνεβιλ θα αναφέρεται πάντα εις τα '60ς. Αν η Τ θέλει είς το μέλλον να βγάλει ρετρό των '80ς, ας το πεί FJ ή δεν γνωρίζω πώς τέλος πάντων.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Ζάντες Bonneville  

  Από: KostasNorthern στις 28/07/2010 11:36 πμ.

Δεν έχει κανένα πλεονέκτημα η ζάντα με ακτίνες........αλλα αν σου αρέσει (όπως και εμένα) τι το συζητας? Απλά σκέψου λίγο αυτό που είπε ο αδμινιστράτορας για το Τ 100

Re: Ζάντες Bonneville  

  Από: doohan στις 28/07/2010 3:09 μμ.

...........
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:44, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Ζάντες Bonneville  

  Από: Polymhxanos στις 28/07/2010 5:06 μμ.

Λάθος.

Οι γόβες τις κάνουν πιο ψηλές. Στα γονίδια των αρσενικών, έχει γραφτεί, ψηλή=κεφάλι_γυρνάει_αυτόματα. Δλδ οι γόβες βελτιώνουν την ελκτική της ικανότητα ως προς το άλλο φύλο.

Ταυτόχρονα, κάνουν τις άλλες γυναίκες να δείχνουν κοντές. Άρα μειώνουν και τις ''αντιπάλους''

Αμφότερα είναι ΠΟΛΥ σοβαρά πλεονεκτήματα, ασυνείδητα, αλλά τέτοια πραγματάκια καθορίζουν σχεδόν ΟΛΗ την συνειδητή μας σκέψη.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Ζάντες Bonneville  

  Από: Γιωργος στις 28/07/2010 5:50 μμ.

Polymhxanos"Λάθος.

Οι γόβες τις κάνουν πιο ψηλές. Στα γονίδια των αρσενικών, έχει γραφτεί, ψηλή=κεφάλι_γυρνάει_αυτόματα. Δλδ οι γόβες βελτιώνουν την ελκτική της ικανότητα ως προς το άλλο φύλο.

Ταυτόχρονα, κάνουν τις άλλες γυναίκες να δείχνουν κοντές. Άρα μειώνουν και τις ''αντιπάλους''

Αμφότερα είναι ΠΟΛΥ σοβαρά πλεονεκτήματα, ασυνείδητα, αλλά τέτοια πραγματάκια καθορίζουν σχεδόν ΟΛΗ την συνειδητή μας σκέψη."


Και με τις ακτινες έναι πιο ψηλό , καθότι 19" αλλά αυτ'ο δεν αλλάζει τίποτα.
Μη τρελαίνεστε , αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό και νομίζω απάντηση δεν υπάρχει , πιστεύω πως 'οταν κάποιος παίρνει ένα κλασσικό δεν το παίρνει ούτε για τα γκάζια, ούτε για τα κρατήματα, απλά και μόνο γιατί του κάνει ¨κλίκ¨μές στη ψυχή του.

Και παρεπιπτώντος εμένα δε μου αρέσουν οι ψηλές

Re: Ζάντες Bonneville  

  Από: doohan στις 28/07/2010 8:07 μμ.

...............
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:44, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Ζάντες Bonneville  

  Από: bonnie στις 28/07/2010 9:34 μμ.

doohan"Γιατι λαθος ρε συ Πολυμηχανε?Αυτο ακριβως λεω και γω........Το Bonneville και γενικα την ρετρο η κλασσικη μοτοσυκλετα θα την παρει καποιος μερακλης οχι για τα γκαζια και τις επιδοσεις του αλλα καθαρα απο ερωτα,τον οποιο θα χαρακτηριζα οπτικο(ειναι που λενε ερωτας με μια ματια-κεραυνοβολος)Τι ειναι αυτο που θα μεινει στα ματια ενος ερωτευμενου μοτοσυκλετιστη....Αυτο που γυαλιζει...Ειναι ακριβως οπως τα λες πιο πανω αλλα στην θεση της γυναικας βαλε το bonneville και στη θεση της γοβας βαλε τις νικελ-ακτινωτες ζαντες

Υ.Γ.Σε μερικα χρονακια πρωτα ο Θεος ελπιζω να ειμαι και γω κατοχος μιας bonneville με ακτινωτες ζαντες"





στριβω, αρα υπαρχω...

Re: Ζάντες Bonneville  

  Από: Παναγιωτης Κοντος στις 09/04/2012 9:39 μμ.

Λοιπον ΓΙΝΕΤΑΙ!!! και ακτινωτες και 17αρες (μπρος πισω) και tubeless και made in England και πανω στο Bonneville ειναι το κατι αλλο,το μυστικο και το μπερδεμα ειναι τα κεντρα που ειδικα το μπροστινο δεν εχει καμια σχεση με της Τ100, σε μενα πηρε 1 χρονο μεχρι να βγαλω ακρη (μεχρι και 2 κατασκευαστες κλασικων ζαντων επισκεφθηκα σε ενα ταξιδι μου στην Αγγλια).Αν σε ενδιαφερει ακομα πες μου για να σου δωσω περισσοτερες πληροφοριες