Χριστόδουλος Ξηρός

Χριστόδουλος Ξηρός  

  Από: seduce στις 09/01/2014 12:42 πμ.

του έδωσαν 6ήμερη άδεια και δεν γύρισε ποτέ πίσω στη φυλακή!!

μα καλά πόσο μ@λακες είναι?
έχει φάει 6 φορές ισοβια και 25 χρόνια πινη και περίμεναν να γυρίσει?

Re: Χριστόδουλος Ξηρός  

  Από: billy the kid στις 09/01/2014 9:27 πμ.

Δεν είναι τόσο απλό το θέμα Τάκη. Ακόμα και οι ισοβίτες δικαιούνται άδειας από τη φυλακή, έτσι λειτουργεί το σωφρονιστικό σύστημα, άσχετα με το αν συμφωνούμε η όχι.

Re: Χριστόδουλος Ξηρός  

  Από: galileos στις 09/01/2014 1:39 μμ.

billy the kid"Δεν είναι τόσο απλό το θέμα Τάκη. Ακόμα και οι ισοβίτες δικαιούνται άδειας από τη φυλακή, έτσι λειτουργεί το σωφρονιστικό σύστημα, άσχετα με το αν συμφωνούμε η όχι."


Ίσως αν υπήρχε περισσότερος έλεγχος, για ειδικές περιπτώσεις, να μην δημιουργούταν ποτέ τέτοια προβλήματα. Δεν είναι άλλωστε η πρώτη φορά που αδειούχος δεν επιστρέφει ...
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Χριστόδουλος Ξηρός  

  Από: PTiger800 στις 09/01/2014 3:06 μμ.

Υπάρχουν δύο διακριτά θέματα.

1. Νομικό Όσον αφορά το νομικό κομμάτι, είχε δικαίωμα να πάρει άδεια, είχε πάρει και άλλες, ορθώς την πήρε.
2 Ηθικό Δεν μπορείς να λέγεσαι κράτος και να δίνεις άδειες εξόδου από τη φυλακή σε ανθρώπους επικίνδυνους για το κοινωνικό σύνολο. Και δεν στέκομαι στον συγκεκριμένο. Ένας κατά συρροή δολοφόνος ή ένας βιαστής δηλαδή θα έπρεπε να πάρει άδεια να βγει ένα τριημεράκι να ξεχαρμανιάσει την ανάγκη του βρε αδερφέ και μετά γυρίζει; Από την άλλη αν θέλεις να ελπίζεις πως το σύστημα είναι σωφρονιστικό και όχι απλώς πειθαρχικό οφείλεις να δώσεις ευκαιρίες επανένταξης στην κοινωνία στους κρατούμενους που πραγματικά το αξίζουν. ΟΚ, θα γίνουν λάθη. Δεκτό. Ας μην είναι όμως τόσο εξόφθαλμα.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Χριστόδουλος Ξηρός  

  Από: ΛΑΜΔΑ στις 09/01/2014 8:36 μμ.

Να πω κάτι ακραίο; Μήπως τον αμολήσανε για να τα κάνει όλα πουτάνα και να ασχολούμαστε στα δελτία με αυτόν κι όχι με τα χάλια μας

Re: Χριστόδουλος Ξηρός  

  Από: seduce στις 09/01/2014 10:32 μμ.

ΛΑΜΔΑ"Να πω κάτι ακραίο; Μήπως τον αμολήσανε για να τα κάνει όλα πουτάνα και να ασχολούμαστε στα δελτία με αυτόν κι όχι με τα χάλια μας "



πέρασε κάτι τέτοιο και εμένα από το μυαλό μου,αλλά όχι ότι τον άφησαν σκόπιμα.
είπα κοίτα να δεις που θα ασχολούμαστε κάνα μήνα με τον ξηρό και θα ξεχαστούν τα υπόλοιπα.

Re: Χριστόδουλος Ξηρός  

  Από: PTiger800 στις 10/01/2014 3:51 μμ.

@Λαμδα...
Η αλήθεια είναι ότι κάθε τρεις και λίγο, κάτι βρίσκεται να απασχολεί τα δελτία για να μην ασχολούνται με τα χάλια μας. Από την άλλη μεριά, είτε ασχολούνται με τα χάλια μας τα δελτία είτε όχι τι διαφορά έχει για τον μέσο Έλληνα; Καμία νομίζω.
Καλύτερα απ' όλους το είχε γράψει ο Nicholas Taleb στο Fooled by Randomness, ότι δηλαδή, οι δημοσιογράφοι τη σήμερον ημέρα δεν είναι δημοσιογράφοι, είναι διασκεδαστές και κυνηγοί τηλεθέασης. Ασχολούνται δηλαδή με οτιδήποτε πουλάει διαφημίσεις ή εξυπηρετει τα συμφέροντα του εκάστοτε καναλάρχη.
Αν δεν πληροί τις δυο πιο πάνω προϋποθέσεις ένα γεγονός, τότε δεν γίνεται ποτέ είδηση.

Υ.Γ. Που χαθήκαμε ρε Πολύκαρπε; Θα την ανοίξουν ποτέ την κωλόπιστα να τα πούμε;
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Χριστόδουλος Ξηρός  

  Από: ΛΑΜΔΑ στις 10/01/2014 11:31 μμ.

PTiger800"@Λαμδα...
Η αλήθεια είναι ότι κάθε τρεις και λίγο, κάτι βρίσκεται να απασχολεί τα δελτία για να μην ασχολούνται με τα χάλια μας. Από την άλλη μεριά, είτε ασχολούνται με τα χάλια μας τα δελτία είτε όχι τι διαφορά έχει για τον μέσο Έλληνα; Καμία νομίζω.
Καλύτερα απ' όλους το είχε γράψει ο Nicholas Taleb στο Fooled by Randomness, ότι δηλαδή, οι δημοσιογράφοι τη σήμερον ημέρα δεν είναι δημοσιογράφοι, είναι διασκεδαστές και κυνηγοί τηλεθέασης. Ασχολούνται δηλαδή με οτιδήποτε πουλάει διαφημίσεις ή εξυπηρετει τα συμφέροντα του εκάστοτε καναλάρχη.
Αν δεν πληροί τις δυο πιο πάνω προϋποθέσεις ένα γεγονός, τότε δεν γίνεται ποτέ είδηση.

Υ.Γ. Που χαθήκαμε ρε Πολύκαρπε; Θα την ανοίξουν ποτέ την κωλόπιστα να τα πούμε;"

Οι τελευταίες πληροφορίες μιλάνε για τέλος Γενάρη

Re: Χριστόδουλος Ξηρός  

  Από: johnygalan στις 11/01/2014 11:18 πμ.

Μακάρι... άντε γιατί έχουμε σκουριάσει τελείως
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Χριστόδουλος Ξηρός  

  Από: sprint900 στις 11/01/2014 3:48 μμ.

Βέβαια δεν ήταν η πρώτη άδεια , κάπου η 6 κατά σειρά νομίζω ήταν .
Υποθέτω ότι στης πρώτες τα μέτρα ασφαλείας θα ήταν δρακόντεια να μην γίνει καπνός .
Ε κάπου και αυτός δικτυώθηκε το οργάνωσε και φυσικά την έκανε .
Είναι παντελώς γελοίο το καθεστώς με της άδειες βαρυποινίτες και βιαστές που σε πάρα πολλές περιπτώσεις με την άδεια ξανά κάνουν τα ιδια και όλο και κάποιος αθώος–α την πληρώνει .
Εγώ δεν νομίζω να έγινε κάτι επίτηδες , απλά η δικαιοσύνη η οποία έχει και τεράστια ευθύνη για τα χάλια του ελληνικού κράτους , είναι και η ίδια μεγάλη ασθενής .
Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: Χριστόδουλος Ξηρός  

  Από: PTiger800 στις 13/01/2014 10:11 πμ.

sprint900"Εγώ δεν νομίζω να έγινε κάτι επίτηδες , απλά η δικαιοσύνη η οποία έχει και τεράστια ευθύνη για τα χάλια του ελληνικού κράτους , είναι και η ίδια μεγάλη ασθενής ."

Ακριβώς
...metal under tension, begging you to touch and go...