Τέλος τα αυτοκόλλητα τέλη κυκλοφορίας - Πως «έκλεβαν» σήματα

Τέλη κυκλοφορίας  

  Από: Native στις 06/07/2012 3:09 μμ.

http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2012/0 ... _8784.html

Να δώ πως θα κρύβετε τις πινακίδες σας κάποιοι κάποιοι εδω μέσα....
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Τέλος τα αυτοκόλλητα τέλη κυκλοφορίας - Πως «έκλεβαν» σήματα  

  Από: ARHS στις 06/07/2012 3:31 μμ.

Το κόστος για τα αυτοκόλλητα σήματα των τελών κυκλοφορίας που τοποθετούνταν στα παρμπρίζ των αυτοκινήτων και τις μοτοσικλέτες, καθώς και τα ειδοποιητήρια που αποστέλλονται στους ιδιοκτήτες φτάνει τα 80 εκατομμύρια ευρώ, ποσό απαγορευτικό πλέον για τη χώρα.

Σύμφωνα με δημοσίευμα της «Ημερησία» καταργείται πλέον το σύστημα της ειδοποίησης και τις παραλαβής των σημάτων, αφού εκτός από το μεγάλο κόστος, έχουν διαπιστωθεί πάρα πολλά κρούσματα παράνομης τοποθέτησης αυτοκόλλητου σήματος σε οχήματα που δεν έχουν πληρώσει τα τέλη.

Με το νέο σύστημα οι ιδιοκτήτες των αυτοκινήτων θα πηγαίνουν στην τράπεζα με τη φορολογική τους δήλωση αλλά και την άδεια κυκλοφορίας του οχήματος τους ώστε οι υπάλληλοι να μη χρειάζεται να βεβαιώσουν ούτε τους φορολογήσιμους ίππους αν πρόκειται για παλιό ΙΧ ούτε τις εκπομπές ρύπων αν είναι καινούργιο και θα ολοκληρώνουν τη διαδικασία.

Πως «έκλεβαν» σήματα οι ιδιοκτήτες Ι.Χ.
Κάποιος που έχει δύο ή περισσότερα αυτοκίνητα κατέβαλε τα τέλη για το όχημα που είχε το μικρότερο κινητήρα ή τις χαμηλότερες εκπομπές ρύπων και για το άλλο δεν έπαιρνε. Μετά από 20 μέρες πήγαινε στην εφορία με την απόδειξη καταβολής των Τελών του ΙΧ και υποστήριζε πως καταστράφηκε το παρμπρίζ όπου είχε βάλει το αυτοκόλλητο. Ετσι έπαιρνε καινούργιο μόνο με 3 ευρώ και το τοποθετούσε στο όχημα που δεν είχε πληρώσει τα τέλη!
Ολα είναι δρόμος..... http://www.tdmhellas.gr

Re: Τέλος τα αυτοκόλλητα τέλη κυκλοφορίας - Πως «έκλεβαν» σή  

  Από: Costas στις 06/07/2012 5:28 μμ.

Aυτό το διάβασα κι εγώ. Νομίζω είναι από το newsbomb εκτός αν γράφτηκε και αλλού. Προσωπικά μου φαίνεται ένα ανόητο δημοσιογραφικό άρθρο και θα εξηγήσω το λόγο.
Ακόμα και να κάνεις αυτό που λέει το άρθρο οτι έκαναν κάποιοι, αυτό δεν κάνει το όχημά σου νόμιμο. Το θέμα είναι να υπάρχει η καταχώρηση στο σύστημα οτι έχεις πληρώσει το τέλος, αλλιώς δε μπορείς ούτε να το μεταβιβάσεις ούτε να το αποσύρεις ούτε τίποτα. Και αυτό γίνεται μόνο πληρώνοντας το παράβολο. Το μόνο που κερδίζεις θεωρητικά είναι να περάσεις από πιθανό έλεγχο που μπορεί να σου κάνουν στο δρόμο για το σήμα (προσωπικά ποτέ δεν το έχουν κοιτάξει). Και ύστερα αν θέλεις κάποια στιγμή να πάρεις το σήμα πληρώνοντας (είτε για να κάνεις μεταβίβαση είτε οτιδήποτε) θα το πληρώσεις με πρόστιμο. Το χαρτάκι δεν αποδεικνύει τίποτα.
Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι που αγνοώ αλλά μου φαίνεται ανοησία. Αν κάποιος ξέρει παραπάνω ας μας διαφωτίσει.

Re: Τέλος τα αυτοκόλλητα τέλη κυκλοφορίας - Πως «έκλεβαν» σή  

  Από: crazyumpire στις 06/07/2012 7:58 μμ.

παλιο καλο...κολπακι!!!! το μονο αν σου ζητουσαν το ''χαρτι'' σαν αποδειξη!!!....καταλαβατε ποιο εννοω??
τοτε μονο στραβωνε η δουλεια!!!
αν τωρα ..καταφερνες να φερεις στο φιλοτιμο τον ταμια,και τον καταφερνες να στο δωσει...τοτε τι να πω...Μαγκια σου!!1
απο αυτα...ειμαστε ''καλοι''...σε οτι κομπινομαλακια....ειμαστε πρωτοι!!

Το γνωριζα!!!.............Οχι Δεν το εκανα ποτε!!!
VANITAS VANITATUM ET OMNIA VANITAS
Veni...Vedi....WC...

Re: Τέλος τα αυτοκόλλητα τέλη κυκλοφορίας - Πως «έκλεβαν» σή  

  Από: Polymhxanos στις 06/07/2012 10:45 μμ.

Ότι νάναι το ''αρθρο''.

Λες και άμα κολλήσεις ένα σήμα αλλουνού στο ''μεγάλο'', δεν μένει καταχωρημένο ως απλήρωτο αυτό στα αρχεία του ΚΕΠΥΟ (ΚΕντρο Πληροφορικής Υπουργείου Οικονομικών) και δεν θα το βρει μπροστά του κάποια στιγμή ο ιδιοκτήτης συν τα πρόστιμα...

Αυτό ακριβώς που έγραψε και ο Costas δλδ...

Τι ανοησίες διαβάζουμε, πόσο χαζός λαός είμαστε ΡΠΜ...
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Τέλος τα αυτοκόλλητα τέλη κυκλοφορίας - Πως «έκλεβαν» σή  

  Από: mixalakis στις 07/07/2012 12:50 πμ.

Συμφωνώ ότι το σήμα δεν έχει καμία σημασία.

Θεωρητικά ο μπάτσος μπορεί να γράψει ένα σταθμευμένο όχι που δεν έχει κολλημένο σήμα, αλλά στην πράξη δεν γίνεται ποτέ.
Τα "κόλπα" αυτά δεν έχουν κανένα νόημα επί της ουσίας, γιατί όπως έγραψαν και οι άλλοι, κάθε πληρωμή τελών οχήματος είναι καταχωρημένη στην εφορία και ακόμα και να το πουλήσεις, για τις χρονίες που δεν πλήρωσες θα χρωστάς πάντα τα οφειλούμενα έτη και μάλιστα διπλά.

Όταν πήγα να καταθέσω πινακίδες για ένα παλίο αυτοκίνητο που έχω, αναγκάστηκα να πληρώσω δυο χρονιές που δεν είχε πληρώσει ο πατέρας μου.
Το τι γινόταν στην εφορία από κληρονόμους που ήθελαν να διαγράψουν οχήματα ή να καταθέσουν πινακίδες και ο "έξυπνος" μακαρίτης δεν πλήρωνε τα τέλη, δεν περιγράφεται!!!

Re: Τέλος τα αυτοκόλλητα τέλη κυκλοφορίας - Πως «έκλεβαν» σή  

  Από: crazyumpire στις 09/07/2012 10:35 πμ.

Polymhxanos"Ότι νάναι το ''αρθρο''.

Λες και άμα κολλήσεις ένα σήμα αλλουνού στο ''μεγάλο'', δεν μένει καταχωρημένο ως απλήρωτο αυτό στα αρχεία του ΚΕΠΥΟ (ΚΕντρο Πληροφορικής Υπουργείου Οικονομικών) και δεν θα το βρει μπροστά του κάποια στιγμή ο ιδιοκτήτης συν τα πρόστιμα...

Αυτό ακριβώς που έγραψε και ο Costas δλδ...

Τι ανοησίες διαβάζουμε, πόσο χαζός λαός είμαστε ΡΠΜ..."


Αυτο Ακριβως!!!......
απλως ο αστυνομος Δεν κανει ταυτοποιηση αν δει το σηματακι..αν οντως ειναι του ιδιου οχηματος...Και φυσικα ο μηχανισμος που ελεγχει ποια οχηματα μενουν χωρις σημα για να τους σταλει ειδοποιητηριο....Δεν λειτουργει Οπως Θαπρεπε!!!
Γιάυτο και το δουλευουν το....συστηματακι αυτο οι ΄'μαγκες''
VANITAS VANITATUM ET OMNIA VANITAS
Veni...Vedi....WC...

Re: Τέλος τα αυτοκόλλητα τέλη κυκλοφορίας - Πως «έκλεβαν» σή  

  Από: ARHS στις 09/07/2012 12:31 μμ.

Συμφωνώ κ εγώ μαζί σας, έτσι κ αλλιώς το σήμα ήταν-είναι άλλο ένα ηλήθιο εισπρακτικό μέτρο κ τπτ άλλο.

Αν το άρθρο είναι έγκυρο η όχι δεν το ξέρω αλλά μου έκανε μεγάλη εντύπωση οτι αναφέρει το εξής

<<Το κόστος για τα αυτοκόλλητα σήματα των τελών κυκλοφορίας....καθώς και τα ειδοποιητήρια που αποστέλλονται στους ιδιοκτήτες φτάνει τα 80 εκατομμύρια ευρώ, ποσό απαγορευτικό πλέον για τη χώρα.>>

Το συζήτησα με φίλο επαγγελματία που είναι η δουλειά του κ μου είπε οτι το πραγματικό κόστος υλικών-εκτυπώσεων-ανθρωποώρας κ.λ.π αποκλείεται να είναι πάνω απο 4 με 5 εκατ γιούργια το maximum για όλες τις κατηγορίες οχημάτων!!!

μα 80 εκατ?????????
Ολα είναι δρόμος..... http://www.tdmhellas.gr

Re: Τέλος τα αυτοκόλλητα τέλη κυκλοφορίας - Πως «έκλεβαν» σή  

  Από: HelenKoR στις 09/07/2012 12:34 μμ.

Προφανώς Αρη μου δεν υπολογίσατε και κάποια άλλα "έξοδα"
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Τέλος τα αυτοκόλλητα τέλη κυκλοφορίας - Πως «έκλεβαν» σή  

  Από: Παντελής στις 09/07/2012 7:22 μμ.

Ρε τι αμάσητα τρώμε !

τι κι αν δεν ξανατυπώσουν, τι κι αν τυπώσουν 2 ή 3 για κάθε χρονιά....Απο την στιγμή που όλα περνάνε μέσο taxis δεν ξεφεύγει τίποτα !
μην πληρώσεις τα τέλη του μεγάλου.... θα τα πληρώσεις διπλά του χρόνου ! Για χαζούς τους έχεις ????