Προστασία της μοτοσικλέτας από κλοπή

Re: Προστασία της μοτοσικλέτας από κλοπή  

  Από: Tigrisss στις 03/10/2011 12:43 πμ.

CHARTIS για 9.000 eur αξια ανανεωσα πσοφατα 167 eur το εξαμηνο. την εχω 3 χρονια τωρα.
ολικη κλοπη πυρκαγια κτλ

Re: Προστασία της μοτοσικλέτας από κλοπή  

  Από: nomad στις 03/10/2011 12:57 πμ.

ευτυχως υπαρχει απο συγγενη κλειστο παρκινγκ! αν το μηχανακι στο γδυσει σε λεπτα(το εχω δει στο bari-ιταλια) τι θες να προλαβεις να βρεις???
bikes dont leak oil,they mark their territory.

Re: Προστασία της μοτοσικλέτας από κλοπή  

  Από: xaotikos στις 03/10/2011 1:11 πμ.

Και αντε έχεις το στίγμα από GPS. Εμπιστεύεσαι ότι η αστυνομία θα κάνει κάτι μέχρι να βρούνε οι τύποι την συσκευή και να την πετάξουν?

Δυστυχώς έξω, με τίποτα δεν είσαι ήρεμος αν δεν την βλέπεις.

Re: Προστασία της μοτοσικλέτας από κλοπή  

  Από: ad1 στις 05/10/2011 9:15 μμ.

Tigrisss"CHARTIS για 9.000 eur αξια ανανεωσα πσοφατα 167 eur το εξαμηνο. την εχω 3 χρονια τωρα.
ολικη κλοπη πυρκαγια κτλ"



Πηρα σημερα τηλ στην Chartis και η απαντηση τους ηταν οτι ΔΕΝ με ασφαλιζουν λογω υψηλων αποδοσεων(κυβισμου) μηχανη σε συνδυασμο με την ηλικια(24)
Οταν ρωτησα απο ποια ηλικια και πανω ασφαλιζουν μια 1000αρα μηχανη μου απαντησε απο 30 και ανω
Αρα για μας τα "πιπινακια" μας συμφερει η anytime μαλλον

Re: Προστασία της μοτοσικλέτας από κλοπή  

  Από: tharis στις 05/10/2011 10:18 μμ.

ad1"
Tigrisss"CHARTIS για 9.000 eur αξια ανανεωσα πσοφατα 167 eur το εξαμηνο. την εχω 3 χρονια τωρα.
ολικη κλοπη πυρκαγια κτλ"



Πηρα σημερα τηλ στην Chartis και η απαντηση τους ηταν οτι ΔΕΝ με ασφαλιζουν λογω υψηλων αποδοσεων(κυβισμου) μηχανη σε συνδυασμο με την ηλικια(24)
Οταν ρωτησα απο ποια ηλικια και πανω ασφαλιζουν μια 1000αρα μηχανη μου απαντησε απο 30 και ανω
Αρα για μας τα "πιπινακια" μας συμφερει η anytime μαλλον"


Αυτη η chartis ειναι χειροτερη απο την Triumph... Οτι μλκια θελουν λενε ...
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Προστασία της μοτοσικλέτας από κλοπή  

  Από: xaotikos στις 05/10/2011 11:02 μμ.

Μέχρι τώρα ήξερα ότι δεν ασφαλίζουν σε νέους οδηγούς φθηνά...αλλά μεγάλης απόδοσης μηχανή (supersport γίναμε) με βάση την ηλικία... ΟΥΑΟΥ!!!

Re: Προστασία της μοτοσικλέτας από κλοπή  

  Από: Gdoc στις 05/10/2011 11:06 μμ.

xaotikos"Και αντε έχεις το στίγμα από GPS. Εμπιστεύεσαι ότι η αστυνομία θα κάνει κάτι μέχρι να βρούνε οι τύποι την συσκευή και να την πετάξουν?

Δυστυχώς έξω, με τίποτα δεν είσαι ήρεμος αν δεν την βλέπεις."

Συμφωνώ!!

Δυστυχώς το GPS Tracker λειτουργεί σαν συσκευή κινητού (κάπως έτσι...)

...όμως τα ''καλά παιδιά''... εκεί που θα την πάνε έχουν και το αντίδοτο...

...τους γνωστούς παρεμβολείς κινητών τηλεφώνων ... http://www.espy.gr/paremboleas-kiniton-tilefonon.html
και τέτοιου είδους συσκευές...

Και άντε βρέστο...

ΥΣ: Ο καλύτερος συναγερμός... είναι τα μάτια!!

Re: Προστασία της μοτοσικλέτας από κλοπή  

  Από: redfoot στις 06/10/2011 2:25 πμ.

αυτο που αγορασαν ειναι απο την Κινα, 60 ευρω το πηρανε.
Ομως μου ειπαν οτι δουλευει ρολοι και οταν λεμε ρολοι εννοουμε εντοπισε το μηχανακι 15 χιλ μακρια σε κλειστο -υπογειο παρκινκ!!
Νομιζω οτι δουλευει με μπαταρία, δεν ειμαι σιγουρος.
Λογικά δε θα το βρουν αμεσως οι κλεφτες αν ειναι κρυμμενο καπου κατω απο τη σελα
ο ιδιοκτητητης ομως που θα το καταλαβει αμεσα προλαβαινει να ειδοποιησει την αστυναμια και να τους εντοπισει.
Θεωρητικά τουλαχιστον, αξιζει νομιζω ως επιπροσθετο μεσο ασφαλειας.
the road is made clear when viewed from above..

Re: Προστασία της μοτοσικλέτας από κλοπή  

  Από: sinister στις 06/10/2011 7:48 πμ.

Gdoc"
xaotikos"Και αντε έχεις το στίγμα από GPS. Εμπιστεύεσαι ότι η αστυνομία θα κάνει κάτι μέχρι να βρούνε οι τύποι την συσκευή και να την πετάξουν?

Δυστυχώς έξω, με τίποτα δεν είσαι ήρεμος αν δεν την βλέπεις."

Συμφωνώ!!

Δυστυχώς το GPS Tracker λειτουργεί σαν συσκευή κινητού (κάπως έτσι...)

...όμως τα ''καλά παιδιά''... εκεί που θα την πάνε έχουν και το αντίδοτο...

...τους γνωστούς παρεμβολείς κινητών τηλεφώνων ... http://www.espy.gr/paremboleas-kiniton-tilefonon.html
και τέτοιου είδους συσκευές...

Και άντε βρέστο...

ΥΣ: Ο καλύτερος συναγερμός... είναι τα μάτια!!"

Καλα μην νομιζετε οτι τις μηχανες τις κλεβουν τιποτα hi tech κλεφτες τυπου italian job,κατι μαλακιστιρια ειναι οποτε τον παρεμβολεα πολυ πιθανον να μην ξερουν καν τι ειναι. Σιγουρα το gps βοηθαει αλλα δεν ξερω πως δουλευει ακριβως,δλδ αν στελνει καθε 1 λεπτο ας πουμε σημα οποτε να μπορεις να καταγραψεις την διαδρομη κατι γινεται,αλλα αν πρεπει να ξυπνησεις κ οταν καταλαβεις οτι εχει κανει φτερα η μηχανη να πας σε υπολογιστη για να το ψαξεις πολυ πιθανο να το εχουν βρει κ να το εχουν στειλει σε κανενα ποταμι.
Αν ομως εβγαινε σε κουτακι απο power commander ομως δεν θα το πεταγε κανεις!
http://www.mrbike.gr/website/o-pagkos/A ... fotos.html

Re: Προστασία της μοτοσικλέτας από κλοπή  

  Από: ad1 στις 06/10/2011 6:32 μμ.

redf"αυτο που αγορασαν ειναι απο την Κινα, 60 ευρω το πηρανε.
Ομως μου ειπαν οτι δουλευει ρολοι και οταν λεμε ρολοι εννοουμε εντοπισε το μηχανακι 15 χιλ μακρια σε κλειστο -υπογειο παρκινκ!!
Νομιζω οτι δουλευει με μπαταρία, δεν ειμαι σιγουρος.
Λογικά δε θα το βρουν αμεσως οι κλεφτες αν ειναι κρυμμενο καπου κατω απο τη σελα
ο ιδιοκτητητης ομως που θα το καταλαβει αμεσα προλαβαινει να ειδοποιησει την αστυναμια και να τους εντοπισει.
Θεωρητικά τουλαχιστον, αξιζει νομιζω ως επιπροσθετο μεσο ασφαλειας."



Αν μιλησεις με τα παιδια ζητα τους το link που το αγορασαν, και καποιες πληροφοριες σχετικα με την λειτουργια του οπως π.χ καθε ποτε κανει update το σημα κτλ

Re: Προστασία της μοτοσικλέτας από κλοπή  

  Από: redfoot στις 06/10/2011 9:04 μμ.

βεβαιως, παιζει καφες το ΣΚ και θα μαθω ολες τις πληροφορίες γιατι και εμενα με ενδιαφερει.
the road is made clear when viewed from above..

Re: Προστασία της μοτοσικλέτας από κλοπή  

  Από: ΑΓΓΕΛΟΣ στις 22/10/2011 1:13 πμ.

Διαβαστε εδω το manual στα ελληνικα... εγω το έχω και δεν!!! ειναι το κινεζικο....
http://www.xaris1.gr/LANGUAGE/GREEK/KAT ... -TK102.PDF
καντε το copy-paste στην μπαρα του google και θα βγει ΚΑΤΈΥΘΕΙΑΝ to pdf
ΓΥΡΙΣΕ Ο ΤΡΟΧΟΣ ΚΑΙ Γ_-_-_ ΚΑΙ Ο ΦΤΩΧΟΣ ΠΛΕΟΝ!!

Re: Προστασία της μοτοσικλέτας από κλοπή  

  Από: crazyumpire στις 22/10/2011 2:06 μμ.

Παιδια ....σορρυ τωρα μολις ειδα το Τοπικ!!!
το GPS..το εχω εδω και 7 χρονια!!!
ειναι λιγο πιο μεγαλο απο σπιρτοκουτο!!!
φορτιζει απο την μπαταρια....και ετσι και κλαπει(δηλ κοπει η παροχη ρευματος) μενει γυρω στην εβδομαδα φορτισμενο!!!
το αγορασα απο τα radio shak( τωρα πια δεν υπαρχουν στην Ελλαδα) με 99Ε..
καπου το εχω ''πεταμενο'' στον γκαραζ...σε καμια κουτα!!
αυτο (το GPS) το εβρισκες και με το κινητο σου!!!(αν ειχε Χαρτες και Bluetooh) με το Bluetooth ΑΝ ηταν κοντα!!!! αλλιως θα επρεπε να βαλεις μεσα του μια καρτα ΣΙΜ.
στο κινητο σου εδειχνε τις συντεταγμενες και φυσικα τους οδους!!!ακομα και αν η μηχανη πηγενε βολτα...θα τη εβλεπες απο που περναει.....και που πηγενει!
δεν σου εμενε τιποτα αλλο απο το να πας στην Αστυνομια και να πατε μαζι....για ''Ραντεβου''
VANITAS VANITATUM ET OMNIA VANITAS
Veni...Vedi....WC...