Προστασία της μοτοσικλέτας από κλοπή

Προστασία της μοτοσικλέτας από κλοπή  

  Από: pap43-d2 στις 29/09/2011 8:07 μμ.

Ο χειρότερος εφιάλτης ενός μοτοσικλετιστή είναι να αντικρίσει μια κενή θέση, αντί για την αγαπημένη του μοτοσικλέτα.

Για να αποφύγετε να βρεθείτε σε αυτή τη θέση, καλό είναι να προνοήσετε και να σκεφτείτε τρόπους που θα προστατέψετε τη μοτοσικλέτα από ενδεχόμενη κλοπή. Η προστασία κατά της κλοπής είναι κυρίως η αποθάρρυνση του επίδοξου ληστή ή την καθυστέρησή του για όσο το δυνατόν μεγαλύτερο διάστημα όσο επιχειρεί να κλέψει τη μοτοσικλέτα. Ακολουθούν 5 τρόποι που μπορούν να συμβάλλουν στην προστασία της μοτοσικλέτας σας:

1. Καλό είναι να χρησιμοποιείτε πολλές και διαφορετικού τύπου κλειδαριές, να συνδυάζετε π.χ. λουκέτο δισκόφρενου μαζί με αλυσίδα.

2. Μία ακόμη καλή λύση είναι ο συναγερμός. Μπορεί να κοστίζει κάτι παραπάνω, αλλά αξίζει τον κόπο.

3. Κλειδώνετε τη μοτοσικλέτα σε σταθερό σημείο (κολώνα, δέντρο) και από σταθερό σημείο του πλαισίου -όχι από τον τροχό!

4. Βάλτε τα λουκέτα με την εσοχή της κλειδαριάς να μην είναι προς το μέρος του δρόμου. Θα δυσκολέψει λίγο και εσάς στο ξεκλείδωμα, αλλά φανταστείτε πόσο θα δυσκολέψει τον επίδοξο κλέφτη. Με αυτόν τον τρόπο, κερδίζετε πολύτιμο χρόνο.

5. Προσπαθήστε να έχετε οπτική επαφή με το σημείο που την κλειδώνετε, αν μάλιστα αυτό φωτίζεται ή έχει κίνηση και το βράδυ ακόμα καλύτερα. Επίσης, είναι προτιμότερο να την βάζετε στην πλευρά απέναντι από το σπίτι σας και όχι ακριβώς μπροστά.

ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΤΙΣ ΦΥΛΑΕΙ
Ο καλός ταξιδευτής δεν έχει σταθερά σχέδια και δεν έχει καμιά πρόθεση να φτάσει κάπου.

Re: Προστασία της μοτοσικλέτας από κλοπή  

  Από: kostas1975 στις 29/09/2011 8:56 μμ.

καλα ολα αυτα,αλλα αν θελει ο αλλος να στην παρει...χαλαρα...
τα ματια μας 14!!!!!!

Re: Προστασία της μοτοσικλέτας από κλοπή  

  Από: madbiker στις 30/09/2011 5:45 μμ.

καλα ολα αυτα αλλα μια ασφαλεια κλοπης για μενα ειναι το ιδανικο...
εγω ρωτησα παντως ιντεραμερικαν με παρεπεμψαν στην any time on line και απο κει μου ειπαν για μηχανη tiger 1050 04/11 με τρεχουσα αξια 9500 ευρω η ασφαλεια ωγαινει στα 267 ευρω...απλα ενημερωτικα.το μονο που θελει ειναι η αδεια και θα σε παιρνουν τηλ για να φωτογραφισουν τη μηχανη σε χωρο κ χρονο που θες...
εγω παντως επειδη τελος του οκτωβρη ληγει, μαλλον προσανατολιζομαι σε κατι τετοιο για να εχω το κεφαλι μου ησυχο
[size=150:19cvyl53] its better to burn out, than to fade away

Re: Προστασία της μοτοσικλέτας από κλοπή  

  Από: ΛΑΜΔΑ στις 30/09/2011 6:22 μμ.

madbiker"καλα ολα αυτα αλλα μια ασφαλεια κλοπης για μενα ειναι το ιδανικο...
εγω ρωτησα παντως ιντεραμερικαν με παρεπεμψαν στην any time on line και απο κει μου ειπαν για μηχανη tiger 1050 04/11 με τρεχουσα αξια 9500 ευρω η ασφαλεια ωγαινει στα 267 ευρω...απλα ενημερωτικα.το μονο που θελει ειναι η αδεια και θα σε παιρνουν τηλ για να φωτογραφισουν τη μηχανη σε χωρο κ χρονο που θες...
εγω παντως επειδη τελος του οκτωβρη ληγει, μαλλον προσανατολιζομαι σε κατι τετοιο για να εχω το κεφαλι μου ησυχο"

Σταυρο για κοιτα και την chartis.

Re: Προστασία της μοτοσικλέτας από κλοπή  

  Από: tharis στις 30/09/2011 6:24 μμ.

ΛΑΜΔΑ"
madbiker"καλα ολα αυτα αλλα μια ασφαλεια κλοπης για μενα ειναι το ιδανικο...
εγω ρωτησα παντως ιντεραμερικαν με παρεπεμψαν στην any time on line και απο κει μου ειπαν για μηχανη tiger 1050 04/11 με τρεχουσα αξια 9500 ευρω η ασφαλεια ωγαινει στα 267 ευρω...απλα ενημερωτικα.το μονο που θελει ειναι η αδεια και θα σε παιρνουν τηλ για να φωτογραφισουν τη μηχανη σε χωρο κ χρονο που θες...
εγω παντως επειδη τελος του οκτωβρη ληγει, μαλλον προσανατολιζομαι σε κατι τετοιο για να εχω το κεφαλι μου ησυχο"

Σταυρο για κοιτα και την chartis."


267e ειναι καλη τιμη ! Περσυ ηταν ακριβοτερη ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Προστασία της μοτοσικλέτας από κλοπή  

  Από: Ecobill στις 30/09/2011 6:41 μμ.

Anytime : Ποσό ασφάλισης 10.000 για tiger800 4/11
Περιλαμβάνει :ολική κλοπή, πυρκαϊά, τρομοκρατικές ενέργειες, φυσικά φαινόμενα, προσωπικό ατύχημα οδηγού και οδική βοήθεια.
Ζητάνε όλα όσα προαναφέρει ο Σταύρος
Tιμούλα 263.... το εξάμηνο ε??

Αυτήν έχω

Κομμάτι τσιμπημένη αλλά αξίζει για να μην κλαις μετά..

Α!! Η αντίστοιχη προσφορά της ΙΝΤΕΡΑΜΕRICAN ήταν 345!!! κι είναι ίδια εταιρεία ουσιαστικά

Re: Προστασία της μοτοσικλέτας από κλοπή  

  Από: ad1 στις 30/09/2011 9 μμ.

Εχουμε και λεμε:

Ασφαλεια αυτοκινητου (οχι μεικτη) : 230 Ε
Ασφαλεια μηχανης (με ολικη κλοπη): 260 Ε

Ολα αυτα το εξαμηνο, αρα το χρονο θελουμε 1.000 Ε ΜΟΝΟ για ασφαλειες
Και εγω θελω να βαλω, αλλα ....

Re: Προστασία της μοτοσικλέτας από κλοπή  

  Από: pap43-d2 στις 01/10/2011 1:40 μμ.

Καλή η ασφάλεια κλοπής, η καλύτερη επιλογή για έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, αλλά αν δεν έχεις να δώσεις 270ε τι κάνεις??? Έτσι όπως μας πάει ο Γιωργάκης θα κόψουμε και την οδική βοήθεια...
Ο καλός ταξιδευτής δεν έχει σταθερά σχέδια και δεν έχει καμιά πρόθεση να φτάσει κάπου.

Re: Προστασία της μοτοσικλέτας από κλοπή  

  Από: xaotikos στις 01/10/2011 10:45 μμ.

Η chartis πάντως είναι αρκετά φθηνότερη (175 αν θυμάμαι καλά για αξία 9000), με παρόμοιες παροχές. Ας πούμε η "φθηνή" εναλλακτική της interamerican.

Η καλύτερη λύση πάντως είναι κλειστό parking στον χώρο σου και έξω να την βλέπεις όλη την ώρα. Δυστυχώς αν θέλουν...

Re: Προστασία της μοτοσικλέτας από κλοπή  

  Από: madbiker στις 02/10/2011 3 μμ.

και εγω το βραδυ την κλειδωνω σε κλειστο υπογειο ιδιωτικο παρκινγκ.το θεμα ειναι τι γινεται οταν φευγει απο το παρκινγκ.
μπορω να ανφερω 100 περιπτωσεις που θα ειναι αδυνατο να ελεγχεις τη μηχανη...και συναγερμο να εχεις παπαρια μεντολες...
χθες ας πουμε που πηγα σινεμα, δεν την εβλεπα και απο την αγωνια μου δεν τελειωνε η ταινια...μου φανηκε σαν ταινια του Αγγελοπουλου..
τωρα οσον αφορα το κοστος..
απλη ααφαλεια 90-110 ευρω αναλογα που ασφαλιζεται η μηχανη,
ολικη κλοπη 267 ευρω
επιπλεον κοστος 150 ευρω/6 μηνες=25 ευρω το μηνα
με 25 ευρω το μηνα εχεις και ολικη κλοπη σε σχεση με την κανονικη ασφαλεια+πυρκαϊά, τρομοκρατικές ενέργειες, φυσικά φαινόμενα(ποτε δε ξερεις)
δηλ τα μισα λεφτα απο οτι να πληρωνεις παρκινγκ το μηνα...γιαυτο πιστευω αξιζει
[size=150:19cvyl53] its better to burn out, than to fade away

Re: Προστασία της μοτοσικλέτας από κλοπή  

  Από: ad1 στις 02/10/2011 7:48 μμ.

xaotikos"Η chartis πάντως είναι αρκετά φθηνότερη (175 αν θυμάμαι καλά για αξία 9000), με παρόμοιες παροχές. Ας πούμε η "φθηνή" εναλλακτική της interamerican.

Η καλύτερη λύση πάντως είναι κλειστό parking στον χώρο σου και έξω να την βλέπεις όλη την ώρα. Δυστυχώς αν θέλουν..."



Οντως 175 με ολικη κλοπη? Για πειτε...

Re: Προστασία της μοτοσικλέτας από κλοπή  

  Από: tharis στις 02/10/2011 7:58 μμ.

ad1"
xaotikos"Η chartis πάντως είναι αρκετά φθηνότερη (175 αν θυμάμαι καλά για αξία 9000), με παρόμοιες παροχές. Ας πούμε η "φθηνή" εναλλακτική της interamerican.

Η καλύτερη λύση πάντως είναι κλειστό parking στον χώρο σου και έξω να την βλέπεις όλη την ώρα. Δυστυχώς αν θέλουν..."



Οντως 175 με ολικη κλοπη? Για πειτε..."


Δε Νομιζω Τακη ... Εμενα πριν μερικους μηνες για 8000e μου την ειχαν βγαλει 320 euros ...
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Προστασία της μοτοσικλέτας από κλοπή  

  Από: redfoot στις 02/10/2011 9:28 μμ.

ρε παιδιά, να ρωτησω : δυο φιλοι μου εχουν τοποθετησει gps tracker στη μηχανη και συμφωνα με τα λεγομενα τους κοιμουνται ησυχοι..
Γνωρίζει κανείς σχετικά, αν και ποσο ειναι αποτελεσματικά αυτα τα μαραφετια? Απ οτι λενε, το δοκιμασαν μεχρι και σε υπογειο και τους εβγαλε στο google ακριβως το στιγμα!
the road is made clear when viewed from above..

Re: Προστασία της μοτοσικλέτας από κλοπή  

  Από: ad1 στις 02/10/2011 11:06 μμ.

redf"ρε παιδιά, να ρωτησω : δυο φιλοι μου εχουν τοποθετησει gps tracker στη μηχανη και συμφωνα με τα λεγομενα τους κοιμουνται ησυχοι..
Γνωρίζει κανείς σχετικά, αν και ποσο ειναι αποτελεσματικά αυτα τα μαραφετια? Απ οτι λενε, το δοκιμασαν μεχρι και σε υπογειο και τους εβγαλε στο google ακριβως το στιγμα!"



Για ενημερωσε μας ποσο τους κοστισε και απο που το αγορασαν?
Παιρνει ταση απο την μπαταρια?

Re: Προστασία της μοτοσικλέτας από κλοπή  

  Από: madbiker στις 03/10/2011 12:26 πμ.

redf"ρε παιδιά, να ρωτησω : δυο φιλοι μου εχουν τοποθετησει gps tracker στη μηχανη και συμφωνα με τα λεγομενα τους κοιμουνται ησυχοι..
Γνωρίζει κανείς σχετικά, αν και ποσο ειναι αποτελεσματικά αυτα τα μαραφετια? Απ οτι λενε, το δοκιμασαν μεχρι και σε υπογειο και τους εβγαλε στο google ακριβως το στιγμα!"


κοκκινε απο φιλο μου που ασχολειται με τοποθετησεις συναγερμων κλπ μου ειπε το εξης...
αν ειναι να παραγγειλεις απο ε μπει κλπ με 40-50 ευρω καλυτερα ξεχνα το....
αν ειναι να παρεις κατι αξιολογο θα σου κοστισει κοντα στο 250-300...και παλι ομως απο θεμα αξιοπιστιας αμφεβαλλε πολυ
εμενα μου ειπε να το αποφυγω παντως...το συμπερασμα δικο σου
[size=150:19cvyl53] its better to burn out, than to fade away