Περι χώματος η κουβέντα...

Περι χώματος η κουβέντα...  

  Από: memis στις 30/09/2013 5:43 μμ.

Λέω να καλύψω ένα μικρό κενό που έχω μέσα μου με μια extra αγορά ενός enduro - καθαρού 250cc - 450cc για καμια χειμωνιάτικη - κυριακάτικη ανάβαση στα όροι στα βουνά και στα κατσάβραχα... μιας και ο Τίγρης μας βοηθάει να ανακαλύψουμε τις βατές διαδρομές και να βλέπουμε τα όροι τα βουνά... αλλά πως θα ανακαλύχουμε τι γίνεται ΠΑΝΩ στα όροι και τα βουνα...

Αλήθεια έχει κανένας ασχοληθεί με χώμα, να πει καμιά πρόταση... φυσικά για μεταχείρο ψάχνομαι.. ακουω απόψεις σας

Re: Περι χώματος η κουβέντα...  

  Από: john doufexis στις 30/09/2013 5:59 μμ.

οποτε κατεβαινω στο νησι κ εχω τα κεφια μου παιρνω ενα exc 250 ΚΤΜ τοu ξαδελφου μου τρελο γκαζι κ παλικαρι σε ολα του, εχει κ φωτα (λεμε τωρα) μετα απο 20 λεπτα αναβαση ειμαι αναισθητος κ κατακοιτος απ την κουραση αλλα η προσπαθεια μετραει !!!
Βρε θα αργησεις και θα σου κρυωσει η μπριτζολα !!!!

Re: Περι χώματος η κουβέντα...  

  Από: memis στις 30/09/2013 6:13 μμ.

Ένα τέτοιο έχω βάλει στο μάτι - ΚΤΜ 250 EXC - αλλά δεν μπορώ να το βρω όπως το θέλω... Κοιτάω επίσης κανένα CRF η μάλλον CRE (με φανάρι και μίζα) αλλά αυτο το honda με έχει μπερδέχει με τις εκδόσεις που έχει βγάλει...ότι νά ναι γράφουνε και δεν μπορώ να βγάλω άκρη τι ισχύει και τι όχι... με το ΚΤΜ ειναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα.

Re: Περι χώματος η κουβέντα...  

  Από: leonithastz στις 30/09/2013 6:20 μμ.

οποίο και αν διαλέξεις από τα παραπάνω θα μείνεις κατ ενθουσιασμένος
καλή αρχή σου εύχομαι στα χώματα
[size=200:1w8ajxcf]μη σκας για ότι μπορείς να διορθώσεις και για ότι, δεν μπορείς να διορθώσεις

Re: Περι χώματος η κουβέντα...  

  Από: PTiger800 στις 30/09/2013 6:21 μμ.

john doufexis"ειμαι αναισθητος κ κατακοιτος απ την κουραση"


Υπάρχει φάρμακο γι αυτό. Λέγεται σπαλομπριΤζόλα.

Sorry για το τρολλάρισμα...
Καλή επιτυχία στη νέα περιπέτεια Δημήτρη.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Περι χώματος η κουβέντα...  

  Από: memis στις 06/10/2013 9:24 μμ.

Σας ευχαριστώ.... όταν το αποκτήσω θα Postarw πληροφορίες και εντυπώσεις...!!!

Φιλε doufe... πιο ΚΤΜ έχει ο δικό σου, 2Τ ή 4Τ ???

Re: Περι χώματος η κουβέντα...  

  Από: john doufexis στις 07/10/2013 11:28 πμ.

To 4Τ, εχει EXC-F,

το λεπον κ επειδη ειχα κατεβει ξανα κατω πηρα απο ανηψιο 2Τ EXC 200cc κ εκλαψα, μετα απο χρονια μυριζα την χαρακτηριστικη λαδιλα, ανεβαζει σαν τρελο κλσσικα 2χρονιαρικη αποψη κ χρηση κ αμεσα ερωτευσιμο εχει κ φωτα !!!

το κουλο ειναι οτι βρηκα ενα kdx 200 μαυρο χαλι, ε το αγορασα 200 ευρα (γελαει ο κοσμος) κ σιγα σιγα θα το σενιαρω..
Βρε θα αργησεις και θα σου κρυωσει η μπριτζολα !!!!

Re: Περι χώματος η κουβέντα...  

  Από: tharis στις 07/10/2013 2:59 μμ.

Αν θελεις να παρεις καθαρο εντουρο και οχι ψευτοεντουρο, και αν δε θες να ασχοληθεις και παρα πολυ (μια βολτα μια στο τοσο) παρε ενα διχρονο 200αρι κατα προτιμηση ή αν δε βρεις 250. Enduro παντοτε και οχι motocross!

KTM σιγουρη λυση αλλα υπαρχουν κι αλλες επιλογες.. Οσο πιο καινουργια μοντελα τοσο πιο ευκολα ειναι και εχουν πιο εκμεταλευσιμη δυναμη.
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Περι χώματος η κουβέντα...  

  Από: Aris. στις 08/10/2013 4:39 μμ.

haris"Αν θελεις να παρεις καθαρο εντουρο και οχι ψευτοεντουρο, και αν δε θες να ασχοληθεις και παρα πολυ (μια βολτα μια στο τοσο) παρε ενα διχρονο 200αρι κατα προτιμηση ή αν δε βρεις 250. Enduro παντοτε και οχι motocross!

KTM σιγουρη λυση αλλα υπαρχουν κι αλλες επιλογες.. Οσο πιο καινουργια μοντελα τοσο πιο ευκολα ειναι και εχουν πιο εκμεταλευσιμη δυναμη."


Ποια ειναι η διαφορα μεταξυ enduro και motocross? Τα φωτα?

Εν το μεταξυ αυτα τα "καθαρα" διχρονα των 125-250 cc (δεν μιλαω για τα 500αρια γιατι ολοι μας , φανταζομαι , την θελουμε την ζωουλα μας) οπως KX WR CR γινεται να μην ασχοληθεις πολυ ?
Αυτα δεν ειναι που τα πουλανε με ωρες λειτουργειας ? Θελω να πω καθε τρεις και λιγο μεσα για κυλινδροπιστονα δεν εισαι ?
Και αν θυμαμε καλα στοιχιζουν μια περιουσια...
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Περι χώματος η κουβέντα...  

  Από: tharis στις 12/10/2013 1:12 μμ.

Τα εντουρο και τα μοτοκρος μηχανακια ειναι "περιπου" τα ιδια μηχανακια για καθε εταιρια, ειναι ομως διαφορετικα σεταρισμενα. Οι μεγαλυτερες διαφορες ειναι στη ρυθμιση του κινητηρα (ηλεκτρονικη, βαρος βολαν) και στο σεταπ των αναρτησεων. Τα εντουρο επισης βγαζουν πινακιδες καθως οι αγωνες εντουρο μπορει να περιλαμβανουν και δημοσιο οδικο δυκτιο. Γι αυτο ειναι και λιγο πιο ακριβα στην αγορα.

Ειναι σαν να λεμε street triple και daytona ενα πραγμα με το καθενα να υπερτερει στον τομεα του.

Η συντηρηση ναι γινεται με τις ωρες (στα εντουρο ειναι αραιοτερη απ οτι στα μοτοκρος) και στα διχρονα ειναι πιο απλη λογω κινητηρα. Αναλογα με το ποσο εντατικα ασχολεισαι μπορει να χρειαστει να αλλαξεις ενα πιστονι απο ενα εως καθε τρια χρονια. Επισης στο ιδιο διαστημα καλο ειναι να κανεις ενα σερβις τις αναρτησεις σου (καινουργια λαδια) και πιθανον να χρειαστεις και αλυσιδα-γραναζια.

Το κοστος για ενα πιστονι και φλατζες για ενα 125 ειναι περιπου 150ε και κατι παραπανω για τα 250 + τα εργατικα. Γενικως βεβαια καλο ειναι να ασχολεισαι ο ιδιος λιγο με το μηχανακι σου, να τσεκαρεις βιδες, να προσεχεις και να γρασαρεις τα ρουλεμαν σου κλπ για να μην εχεις προβληματα. Τα λαστιχα πανε απο 110-140ε το ζευγαρι.

Γενικα μπορεις να βολταρεις οικονομικα αν δεν εισαι και ζημιαρης ή με καποια χρηματα παραπανω να ακολουθησεις και ενα τοπικο πρωταθλημα.
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Περι χώματος η κουβέντα...  

  Από: memis στις 27/10/2013 9:36 μμ.

Τελικά το χωματερό αγοράστηκε...και το όνομα αυτού... KTM 250EXC F

Έχω να πω..ότι άλλος κόσμος ο χωματερός... καλός και ο ασφάλτινος... αλλά έχει και αυτός τις μαγείες του...!!!

Καλές μου βρωμιές..

Re: Περι χώματος η κουβέντα...  

  Από: billy the kid στις 28/10/2013 5:49 πμ.

Καλές χωμάτινες βόλτες εύχομαι, και...πάντα όρθιος.

Re: Περι χώματος η κουβέντα...  

  Από: tharis στις 28/10/2013 3:21 μμ.

Το καλυτερο πηρες για αρχη!! Καλες βολτες τωρα που χειμωνιαζει!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Περι χώματος η κουβέντα...  

  Από: dimchrist στις 28/10/2013 3:40 μμ.

Όντως πολύ καλό. Καλές χωματοβόλτες.

Άντε να δω πότε θα το πάρω και εγώ.
Δύο χρόνια το λέω...

Triple Way