ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΠΙΣΤΑ!!!

ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΠΙΣΤΑ!!!  

  Από: stathis στις 19/01/2013 3:03 μμ.

Κατ' αρχας δεν ξέρω αν αυτό το Topic παεί εδώ, αν όχι ζητώ απο τον admin να με συγχωρέσει.
Λοιπόν θα ήθελα τα φώτα σας..
1) Δεν έχω μπεί πίστα ΠΟΤΕ!!
2) Από εξοπλισμό έχω μόνο μπουφάν-κράνος γάντια..
3) Ποια είναι η διαδικασία? Πας απλά στα Μέγαρα μπαίνεις μέσα και τρέχεις..?
4) Ναι ρε φίλε θέλω να μάθω να βάζω γόνατο κάτω!!
5) Θέλω να δώ αν μου ταιριάζει για να αποκτήσω και εγώ ένα χόμπι επιτέλους

Αυτά!!

Re: ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΠΙΣΤΑ!!!  

  Από: vassat στις 19/01/2013 3:11 μμ.

stathis"Κατ' αρχας δεν ξέρω αν αυτό το Topic παεί εδώ, αν όχι ζητώ απο τον admin να με συγχωρέσει.
Λοιπόν θα ήθελα τα φώτα σας..
1) Δεν έχω μπεί πίστα ΠΟΤΕ!!
2) Από εξοπλισμό έχω μόνο μπουφάν-κράνος γάντια..
3) Ποια είναι η διαδικασία? Πας απλά στα Μέγαρα μπαίνεις μέσα και τρέχεις..?
4) Ναι ρε φίλε θέλω να μάθω να βάζω γόνατο κάτω!!
5) Θέλω να δώ αν μου ταιριάζει για να αποκτήσω και εγώ ένα χόμπι επιτέλους

Αυτά!!"


Αν μιλάμε για Αθήνα (ήτοι Μέγαρα), κοίτα εδώ:http://www.hellenictrackdays.com/
Για γόνατα κτλ υπάρχουν riding schools με κορυφαίο (και ακριβότερο) το California Superbikes.
/ ΒΣ

Re: ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΠΙΣΤΑ!!!  

  Από: HelenKoR στις 19/01/2013 4:10 μμ.

[quote:n93dkvlc]ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΠΙΣΤΑ!!![/quote:n93dkvlc]

Θέλε!

Λοιπόν, για αρχή, πάντα υπάρχει η πρώτη φορά.
Εν συνεχεία, θα χρειαστείς
- δερμάτινη φόρμα (είτε ολόσωμη είτε διαιρούμενη - συνήθως οι διοργανωτές ενοικιάζουν στολές)
- Full-face κράνος
- δερμάτινα γάντια
- μπότες (όχι χαμηλά μποτάκια)
Το δέρμα είναι ο,τι καλύτερο σε περίπτωση πτώσης και όσο περισσότερα προστατευτικά, τόσο το καλύτερο.

Η μηχανή πρέπει να είναι σε καλή κατάσταση (τακάκια, λάστιχα κτλ).

Η πίστα δεν είναι "ανοιχτή" πάντα. Θα πρέπει να γίνεται κάποιο σχολείο ή κάποιο Trackday. Γενικά υπάρχει οργάνωση και προγραμματισμός. Η διαδικασία είναι απλή, συμπληρώνεις κάποιες αιτήσεις κτλ κτλ. Θα τα δεις στην πράξη.
Είτε πας σε σχολείο είτε σε Trackday, για κάθε μια ώρα μόνο τα 20 λεπτά θα είσαι μέσα στην πίστα. Τόσο διαρκεί κάθε session.

Όταν φτάσεις πίστα να έχεις γεμάτο το ντεπόζιτο. Υπάρχει βενζινάδικο κοντά αλλά καλό είναι να περιορίσεις τις έξτρα διαδρομές. Τα 40 λεπτά που είσαι ελεύθερος δεν φτάνουν ούτε για ζήτω! Trust me
Επίσης πριν μπεις πίστα θα περάσεις τεχνικό έλεγχο - θα σου ρυθμίσουν και τις πιέσεις στα λάστιχα.
Χαρτοταινία. Must! Βάλε χαρτοταινία σε καθρέφτες και κοντέρ! Την πρώτη φορά που μπήκα πίστα ήταν σε σχολείο οπού σου βάζουν χαρτοταινία οι υπεύθυνοι. Σε μένα είχαν κρύψει με χαρτοταινία το ρολόι... Απλά φρόντισε να βάλεις χαρτοταινία στο σωστό σημείο...!

Όταν έρθει η σειρά σου να μπεις στην πίστα, θα ακούσεις προσεκτικά αυτά που θα σου πει ο αλυτάρχης! Υπάρχουν αυστηροί κανόνες. Κι αυτό διότι οι διοργανωτές προσπαθούν να εξασφαλίσουν κατα το δυνατό την ασφάλεια όλων. Υπάρχει μια (1) είσοδος και μια (1) έξοδος. Όταν πρόκειται να μπούμε πάντα ελέγχουμε μήπως έρχεται κανένας. Δεν θέλουμε να μπούμε στην γραμμή του και να γίνουμε ενα μαζί του...!
Όταν θελήσεις να εγκαταλείψεις την πίστα θα βγεις απο την μοναδική έξοδο σηκώνοντας το αριστερό σου χέρι για να προειδοποιήσεις τους άλλους. Υπάρχουν κριτές σε διάφορα σημεία της πίστας. Έχουν κάποιες σημαίες που ενημερώνουν μ'αυτές τι συμβαίνει μέσα στην πίστα. Θα σου τα εξηγήσουν όλα εκεί.

Να πίνεις νερό.

Αυτά σε πολύ γενικές γραμμές!
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΠΙΣΤΑ!!!  

  Από: HelenKoR στις 19/01/2013 4:17 μμ.

Στα 40 λεπτά που δεν θα είσαι μέσα στην πίστα, θα συζητάς και θα μαθαίνεις.
Ομως, αν θέλεις, μπορείς να κάνεις μια κάποια προετοιμασία:

topic2392.html?hilit=twist%20of#p27547

the-corner-book-t3932.html?hilit=corner#p52331

Καλή διασκέδαση!
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΠΙΣΤΑ!!!  

  Από: efthvag στις 19/01/2013 9:39 μμ.

Αν και στα έγραψε πολύ όμορφα η Helen, μπορείς να μπεις και στην ενότητα για την πίστα http://www.forumtriumph.gr/enotita-gia-tin-pista.html και να ρίξεις μια ματιά στα διάφορα θέματα που κατά καιρούς έχουμε συζητήσει..θα δεις πολλά. Καλό διάβασμα!
Ποτέ μη λες ποτέ και ποτέ μη λες πάντα..

Re: ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΠΙΣΤΑ!!!  

  Από: Polymhxanos στις 21/01/2013 1:45 πμ.

Πέραν των τεχνικών-διαδιαδικασιακών συμβουλών, εγώ θα σου δώσω μια ψυχολογική συμβουλή, άμα σε πιάνει η περίπτωση, θυμήσου την.

Μην αφήσεις την πίστα να σε βάλει σε ψυχολογία του άγνωστου. Ακούς πιστα πριν πας ή ακόμα και όσο είσαι εκεί, και σου κάνει μια ψυχολογία ότι είναι κάτι πολύ ιδιαίτερο και σε τρακάρει ψυχολογικά αυτό. Μην σε τρακάρει και μην αφήνεις την πίστα να γίνει μύθος στο μυαλό σου. Για να το κάνεις αυτό, βγάλε από το μυαλό σου ότι είσαι στην πίστα. Βάλε ότι είσαι σε άλλη μια διαδρομή σαν και τόσες που έχεις ξαναπάει. Ενδεχομένως με φιλαράκια για βόλτα. Σου προκάλεσε ποτέ δέος μια διαδρομή; Όχι. Ε ούτε η πίστα να σου προκαλέσει.

Θυμήσου το αυτό, αν πας εκεί και έχεις τρακ ή φόβο ή δέος ή οτιδήποτε τέτοιο.

Κατά τα άλλα, πίστα=μια διαδρομή σαν τόσες άλλες, με άσφαλτο που κρατάει καλύτερα από την καλύτερη άσφαλτο που έχεις δει μέχρι σήμερα, που όμως δεν έχει εμπόδια στην άκρη, αυτοκίνητα, κίνηση ΙΧ, νταλίκες, παγίδες και αντικείμενα στην άκρη του δρόμου κ.ο.κ. Ένας λόγος παραπάνω, να είσαι ακόμα πιο cool.

Στα Μέγαρα για να μπεις, πρέπει να έχει trackday εκείνη την ημέρα ή κάποιο σχολείο στο οποίο να έχεις κάνει εγγραφή προγενέστερα . Δεν πας με άλλα λόγια όποτε θες μόνος σου, δεν είναι γενικά ανοικτή στο κοινό.

Σέρρες αντίθετα, τις μέρες που η πίστα είναι ελεύθερη για το κοινό, πας εκεί, πληρώνεις και μπαίνεις. Δεν είναι όλες τις μέρες γιατί π.χ. μια μέρα μπορεί να την έχει κλείσει ένα περιοδικό για τεστ.

Πριν μπεις, πήγαινε μια φορά για βόλτα και δες τι γίνεται.

Για Μέγαρα ειδικά, από Αθήνα, μπορείς να πεταχτείς κυριλέ, με τον Προαστιακό Σιδηρόδρομο, με 4 ευρώ εισιτήριο. Η στάση Μέγαρα, είναι παραδίπλα στην πίστα και μπορείς να την φτάσεις περπατώντας πολύ εύκολα.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΠΙΣΤΑ!!!  

  Από: stathis στις 21/01/2013 12:58 μμ.

Παιδία σας ευχαριστώ πραγματικά όλους για το χρόνο σας και για τις απαντήσεις σας

vassat: many thanks για το link!! το CSS το έχω σκεφτεί και εγώ, και με την πρώτη ευκαιρία θα το δοκιμάσω, το κακό βέβαια είναι ότι δεν γίνεται συχνά

HelenKoR: απλά respect

efthvag: Tην ενότητα για την πίστα την έχω δεί και εγώ απλά κάπου "χάνομαι"!!

Polymhxanos: Τα λόγια είναι περιττά απάντησες σε όλους αυτούς τους ενδοιασμούς και απορίες που είχα και βαριόμουν να γράψω many thanks!!

βέβαια η πίστα θα πάει κανά μήνα πίσω λόγω ενός χαζού πεσίματος που είχα και κληρονόμισα ένα γυψονάρθηκα στο πόδι και ενός γύψου στο χέρι και να φανταστείτε ότι ήμουν με τα πόδια (θέλω και πίστα τρομάρα μου)!!!! γαμ*&% φρέάτιο

Re: ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΠΙΣΤΑ!!!  

  Από: HelenKoR στις 21/01/2013 2:18 μμ.

Αν θέλεις να παρακολουθήσεις κάποιο σχολείο τότε δες τα παρακάτω sites.
Όταν βρεις κάποια ημερομηνία και πίστα που σε βολεύει, επικοινωνείς μαζί τους και κλείνεις θέση.


http://www.motorcycleridingacademy.com/ ... %CE%B7.php

http://www.superbikeschool.co.gr/index.php

Για trackdays συνέχεια βγαίνουν ανακοινώσεις. Συχνά θα δεις posts και εδώ track-days.html

Αν γενικά δεν έχεις επισκεφτεί ποτέ στο παρελθόν την πίστα, δέξου την συμβουλή του Πολυμήχανου. Καλό θα σου κάνει να περάσεις μια βόλτα απλώς για να δεις τον χώρο, όταν θα γίνεται κάποιο trackday ή κάποιο σχολείο.

Μέχρι τότε όμως, περαστικά σου!
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΠΙΣΤΑ!!!  

  Από: nfot στις 21/01/2013 5:51 μμ.

stathis"...βέβαια η πίστα θα πάει κανά μήνα πίσω λόγω ενός χαζού πεσίματος που είχα και κληρονόμισα ένα γυψονάρθηκα στο πόδι και ενός γύψου στο χέρι και να φανταστείτε ότι ήμουν με τα πόδια (θέλω και πίστα τρομάρα μου)!!!! γαμ*&% φρέάτιο "


Ο ενας απο διαφημιστικο φυλλαδιο, ο αλλος απο φρεατιο. Ρε σεις, μπας και να σκεφτουμε κανα ξεματιασμα εδω μεσα;

Καλη αναρρωση και με το καλο να μπεις ζμπιστα. Αν σου αρεσει, δε θα ξεκολλας. Ακριβο κολλημα, αλλα ωραιο.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΠΙΣΤΑ!!!  

  Από: Ecobill στις 21/01/2013 6:10 μμ.

nf" Ρε σεις, μπας και να σκεφτουμε κανα ξεματιασμα εδω μεσα;
"

Αμέσως..
http://www.youtube.com/watch?v=P_8Fe1sEeMM