Ενα χερι απο ολους για την οικονομικη ενισχυση του κρατους!

Ενα χερι απο ολους για την οικονομικη ενισχυση του κρατους!  

  Από: sinister στις 10/05/2011 6:03 μμ.

Χθες το βραδυ σταματησαν τον πιτσιρικα που εχω στη δουλεια ΔΙ.ΑΣ γιατι δεν φοραγε κρανος(καλα του εκαναν γιατι εχει φαει πολυ κυνηγι κ μυαλο δεν βαζει)αφου του εκοψαν την κληση του για κρανος συν αλλη μια για ανασφαλιστο οχημα(οδηγουσε μηχανακι φιλου του) οταν του τις εδωσαν του ειπαν "η κληση για το ανασφαλιστο δικυκλο ειναι 500 ευρω,εγω θα στην κανω 250 κ ειμαστε ενταξει" ο μικρος εφυγε με κατεβασμενα τα μουτρα κ γυρισε σπιτι.Σημερα που μου εφερε τις κλησεις να τις θαυμασω κ να τον κραξω για μια ακομα φορα,παρατηρησα οτι του ειχαν παρει το αποκομα απο την ταχυπληρωμη,δηλαδη του αφερεσαν το δικαιωμα να πληρωσει το μισο προστιμο εντος 10 ημερων οπως οριζει ο νομος για ολους!Οταν τον ρωτησα μου ειπε οτι το αγαπητο οργανο(για μπουζουκι μου φανηκε εμενα) του ειπε οτι στην εκανα 250 απο 500 κ θα πας να πληρωσεις 250 κ τελος.Αν ηταν 500 γιατι δεν του το εγραφε 500 κ να παει να πληρωσει σε 10 μερες 250?
Απο ενα μικρο ψαξιμο που εκανα βρηκα οτι ανασφαλιστο αυτοκινητο εχει προστιμο 500 ευρω ενω δικυκλο 250.

Ηθελα να μαθω εγω τωρα ποσο πολυ αγαπαει την πατριδα του αυτος ο ,να μην τον χαρακτηρισω, που βρηκε ενα παιδι 19 χρονων κ του εκοψε κληση 350 +250 =600 ευρω αφαιροντας του το δικαιωμα να πληρωσει τα μισα. Μηπως με αυτα τα 300 ευρω θα σωθει η χωρα μας? Αυτα βλεπουν ομως οι πιτσιρικαδες κ δεν μπορουν να σεβαστουν μετα τους αστυνομικους αφου πλεον αυτοι ειναι η προσωποποίηση της αυθαιρεσίας.
http://www.mrbike.gr/website/o-pagkos/A ... fotos.html

Re: Ενα χερι απο ολους για την οικονομικη ενισχυση του κρατο  

  Από: mastersam13 στις 10/05/2011 6:44 μμ.

Δεν μπορεί να μην γράφει η κλήση στοιχεία αυτού που την βεβαίωσε!
Μπορεί εύκολα να τον βρει και να τον καταγγείλει αν θέλει.
(Η βλακεία βέβαια να οδηγάς μηχανή χωρίς κράνος και χωρίς ασφάλεια παραμένει)
Ευτυχία δεν είναι να κάνεις αυτό που θέλεις, αλλά να μην κάνεις αυτό που δεν θέλεις.

Ζαν-Ζακ Ρουσσώ

Re: Ενα χερι απο ολους για την οικονομικη ενισχυση του κρατο  

  Από: bonnie στις 10/05/2011 7:22 μμ.

εγω απο ολο το χερι, μπορω μονο ενα δαχτυλο να δωσω για να βοηθησω αυτο το φανταστικο κρατος..
αν βολευει.. με μεγαλη μου χαρα..
αστοδιαολο πια.. ολα μαζεμενα τελευταια..
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: Ενα χερι απο ολους για την οικονομικη ενισχυση του κρατο  

  Από: Sprinter στις 10/05/2011 8:39 μμ.

Σε δημόσιο ταμείο (εφορία) δεν παίζει πληρωμή κλήσης εντός 10ημέρου? Δε ξέρω, ρωτάω.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Ενα χερι απο ολους για την οικονομικη ενισχυση του κρατο  

  Από: odysseas στις 10/05/2011 8:47 μμ.

sinister"Χθες το βραδυ σταματησαν τον πιτσιρικα που εχω στη δουλεια ΔΙ.ΑΣ γιατι δεν φοραγε κρανος(καλα του εκαναν γιατι εχει φαει πολυ κυνηγι κ μυαλο δεν βαζει)αφου του εκοψαν την κληση του για κρανος συν αλλη μια για ανασφαλιστο οχημα(οδηγουσε μηχανακι φιλου του) οταν του τις εδωσαν του ειπαν "η κληση για το ανασφαλιστο δικυκλο ειναι 500 ευρω,εγω θα στην κανω 250 κ ειμαστε ενταξει" ο μικρος εφυγε με κατεβασμενα τα μουτρα κ γυρισε σπιτι.Σημερα που μου εφερε τις κλησεις να τις θαυμασω κ να τον κραξω για μια ακομα φορα,παρατηρησα οτι του ειχαν παρει το αποκομα απο την ταχυπληρωμη,δηλαδη του αφερεσαν το δικαιωμα να πληρωσει το μισο προστιμο εντος 10 ημερων οπως οριζει ο νομος για ολους!Οταν τον ρωτησα μου ειπε οτι το αγαπητο οργανο(για μπουζουκι μου φανηκε εμενα) του ειπε οτι στην εκανα 250 απο 500 κ θα πας να πληρωσεις 250 κ τελος.Αν ηταν 500 γιατι δεν του το εγραφε 500 κ να παει να πληρωσει σε 10 μερες 250?
Απο ενα μικρο ψαξιμο που εκανα βρηκα οτι ανασφαλιστο αυτοκινητο εχει προστιμο 500 ευρω ενω δικυκλο 250.

Ηθελα να μαθω εγω τωρα ποσο πολυ αγαπαει την πατριδα του αυτος ο ,να μην τον χαρακτηρισω, που βρηκε ενα παιδι 19 χρονων κ του εκοψε κληση 350 +250 =600 ευρω αφαιροντας του το δικαιωμα να πληρωσει τα μισα. Μηπως με αυτα τα 300 ευρω θα σωθει η χωρα μας? Αυτα βλεπουν ομως οι πιτσιρικαδες κ δεν μπορουν να σεβαστουν μετα τους αστυνομικους αφου πλεον αυτοι ειναι η προσωποποίηση της αυθαιρεσίας."



φιλε μου θελεις να πεις δηλαδη οτι του πηρε το αποκομμα ο αστυνομικος για να πληρωσει παραπανω και να εισφερει ετσι περισσοτερο στο κρατος??τα εχεις κανει κουλουβαχατα μου φαινεται..τελοσπαντων μην συνεχισω γιατι
να σου δωσω τωρα κ καποιες πληροφοριες..η κληση για ανασφαλιστο δεν μειωνεται στο μισο(δεν ειναι κληση του κοκ),οποτε το μπουζουκι καλα εκανε..και καλο ειναι να μην εθελοτυφλεις και να υπερασπιζεσαι ενα 19χρονο(ενηλικα)και να τον βαλεις να πληρωσει ο ιδιος γιατι νομιζω πως εχει μεγαλωσει λιγο και εχει καποιες ευθυνες..α!κ ακομη καλυτερο θα ηταν να μην σου δινει πληροφοριες κ συμβουλες ενας 25χρονος οπως εγω..φιλικα

Re: Ενα χερι απο ολους για την οικονομικη ενισχυση του κρατο  

  Από: Sprinter στις 10/05/2011 8:52 μμ.

Οδυσσέα μιας και είσαι γνώστης δεν απαντάς κι εδώ?
ziteitai-idioktitis-mias-triumph-daytona-t595-t3564.html
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Ενα χερι απο ολους για την οικονομικη ενισχυση του κρατο  

  Από: johnygalan στις 10/05/2011 8:52 μμ.

Το οτι είναι 19 πιστεύω πως δεν έχει καμία σχέση, για το κράνος δικό του είναι το κεφάλι
ας το κάνει οτι θέλει αλλά για το ανασφάλιστο μηχανάκι αν περέσερνε κανέναν πεζό τι θα
γινόταν μου λες?
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Ενα χερι απο ολους για την οικονομικη ενισχυση του κρατο  

  Από: sinister στις 10/05/2011 9:02 μμ.

Sprinter"Σε δημόσιο ταμείο (εφορία) δεν παίζει πληρωμή κλήσης εντός 10ημέρου? Δε ξέρω, ρωτάω."

ΠΛηρωνεται σε ΕΛΤΑ κ στο ταμειο του δημου που τον εγραψαν,εκει του ειπα να παει αυριο το πρωι κ θα δουμε τι θα γινει
http://www.mrbike.gr/website/o-pagkos/A ... fotos.html

Re: Ενα χερι απο ολους για την οικονομικη ενισχυση του κρατο  

  Από: krysta στις 10/05/2011 9:06 μμ.

dysseas"
φιλε μου θελεις να πεις δηλαδη οτι του πηρε το αποκομμα ο αστυνομικος για να πληρωσει παραπανω και να εισφερει ετσι περισσοτερο στο κρατος??τα εχεις κανει κουλουβαχατα μου φαινεται..τελοσπαντων μην συνεχισω γιατι
να σου δωσω τωρα κ καποιες πληροφοριες..η κληση για ανασφαλιστο δεν μειωνεται στο μισο(δεν ειναι κληση του κοκ),οποτε το μπουζουκι καλα εκανε..και καλο ειναι να μην εθελοτυφλεις και να υπερασπιζεσαι ενα 19χρονο(ενηλικα)και να τον βαλεις να πληρωσει ο ιδιος γιατι νομιζω πως εχει μεγαλωσει λιγο και εχει καποιες ευθυνες..α!κ ακομη καλυτερο θα ηταν να μην σου δινει πληροφοριες κ συμβουλες ενας 25χρονος οπως εγω..φιλικα "


μήπως να ξαναδιάβαζες το αρχικό πόστ που εσύ κιόλας??????? και μαζέψου γαιτί είσαι προκλητικός και δε ζητησε και κανενας την συμβουλή σου στην τελική .... κουβέντα κάνουμε πάνω σε κάτι που έγινε..φιλικότατα!
"diobo'...!"
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:49, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Ενα χερι απο ολους για την οικονομικη ενισχυση του κρατο  

  Από: odysseas στις 10/05/2011 9:08 μμ.

Sprinter"Οδυσσέα μιας και είσαι γνώστης δεν απαντάς κι εδώ?
ziteitai-idioktitis-mias-triumph-daytona-t595-t3564.html"

παιρνεις το 100 κ περιμενεις στο σημειο να ερθουν να ελεγξουν τον αριθμο πλαισιου.εαν ειναι κλεμμενο το παιρνει η αστυνομια,εαν δεν ειναι, τοτε ειναι αρμοδιοτητα του δημου να παρει την εγκαταλελλημενη μηχανη..οποτε μαλλον καποιος την παρατησε..

Re: Ενα χερι απο ολους για την οικονομικη ενισχυση του κρατο  

  Από: sinister στις 10/05/2011 9:11 μμ.

dysseas"
sinister"Χθες το βραδυ σταματησαν τον πιτσιρικα που εχω στη δουλεια ΔΙ.ΑΣ γιατι δεν φοραγε κρανος(καλα του εκαναν γιατι εχει φαει πολυ κυνηγι κ μυαλο δεν βαζει)αφου του εκοψαν την κληση του για κρανος συν αλλη μια για ανασφαλιστο οχημα(οδηγουσε μηχανακι φιλου του) οταν του τις εδωσαν του ειπαν "η κληση για το ανασφαλιστο δικυκλο ειναι 500 ευρω,εγω θα στην κανω 250 κ ειμαστε ενταξει" ο μικρος εφυγε με κατεβασμενα τα μουτρα κ γυρισε σπιτι.Σημερα που μου εφερε τις κλησεις να τις θαυμασω κ να τον κραξω για μια ακομα φορα,παρατηρησα οτι του ειχαν παρει το αποκομα απο την ταχυπληρωμη,δηλαδη του αφερεσαν το δικαιωμα να πληρωσει το μισο προστιμο εντος 10 ημερων οπως οριζει ο νομος για ολους!Οταν τον ρωτησα μου ειπε οτι το αγαπητο οργανο(για μπουζουκι μου φανηκε εμενα) του ειπε οτι στην εκανα 250 απο 500 κ θα πας να πληρωσεις 250 κ τελος.Αν ηταν 500 γιατι δεν του το εγραφε 500 κ να παει να πληρωσει σε 10 μερες 250?
Απο ενα μικρο ψαξιμο που εκανα βρηκα οτι ανασφαλιστο αυτοκινητο εχει προστιμο 500 ευρω ενω δικυκλο 250.

Ηθελα να μαθω εγω τωρα ποσο πολυ αγαπαει την πατριδα του αυτος ο ,να μην τον χαρακτηρισω, που βρηκε ενα παιδι 19 χρονων κ του εκοψε κληση 350 +250 =600 ευρω αφαιροντας του το δικαιωμα να πληρωσει τα μισα. Μηπως με αυτα τα 300 ευρω θα σωθει η χωρα μας? Αυτα βλεπουν ομως οι πιτσιρικαδες κ δεν μπορουν να σεβαστουν μετα τους αστυνομικους αφου πλεον αυτοι ειναι η προσωποποίηση της αυθαιρεσίας."



φιλε μου θελεις να πεις δηλαδη οτι του πηρε το αποκομμα ο αστυνομικος για να πληρωσει παραπανω και να εισφερει ετσι περισσοτερο στο κρατος??τα εχεις κανει κουλουβαχατα μου φαινεται..τελοσπαντων μην συνεχισω γιατι
να σου δωσω τωρα κ καποιες πληροφοριες..η κληση για ανασφαλιστο δεν μειωνεται στο μισο(δεν ειναι κληση του κοκ),οποτε το μπουζουκι καλα εκανε..και καλο ειναι να μην εθελοτυφλεις και να υπερασπιζεσαι ενα 19χρονο(ενηλικα)και να τον βαλεις να πληρωσει ο ιδιος γιατι νομιζω πως εχει μεγαλωσει λιγο και εχει καποιες ευθυνες..α!κ ακομη καλυτερο θα ηταν να μην σου δινει πληροφοριες κ συμβουλες ενας 25χρονος οπως εγω..φιλικα "

επειδη εισαι κ 25χρονος κ προφανως δεν εισαι ικανος να μου δινεις συμβουλες,θα ηθελα να σε ενημερωσω οτι στα χαρτακια που κοβεται τα ροζ αναφερεται πανω οτι εχει το δικαιωμα να πληρωσει το μισο του προστιμου εντος 10ημερου,αν δεν ισχυει να πανε κ να ζητησουν αλλα μπλοκ,ισως εστιατοριου γιατι τον τελευταιο καιρο παιζουν πολλες παραγγελιες! Η μανα μου για να προλαβω τους εξυπνους ηταν ΜΠΑΤΣΟΣ κ για αυτο εχω καθε δικαωμα να τους αποκαλλω ετσι,μου το εδωσαν οι ιδιοι οταν μπαινοεβγαινα στην αλεξανδρας τοσα χρονια κ εβλεπα την νοοτροπια του χωροφυλακα!Εγω θα τα πληρωσω του πιτσιρικα(για την ασφαλεια γιατι δεν ηταν το δικο του μηχανακι αλλα ειχε ανταλλαξει με ενος φιλου του) και θα τον κυνηγήσω τον "ΚΥΡΙΟ" γιατι μπορω,ο πιτσιρικας ομως δεν μπορει γιατι φοβαται τα αντιποινα,ερε που φτασαμε να φοβομαστε τα αντιποινα απο αυτους που εγω κ οι αλλοι εδω μεσα πληρωνουμε,μην ξεχνανε μερικοι μερικοι οτι ειναι υπάλληλοι μας,αντε μπραβο!
http://www.mrbike.gr/website/o-pagkos/A ... fotos.html

Re: Ενα χερι απο ολους για την οικονομικη ενισχυση του κρατο  

  Από: redfoot στις 10/05/2011 9:14 μμ.

Παντως περα απο το υφος, αν Ισχυει νομικα αυτο τότε ουτε η καταγγελία εχει νοημα ουτε το παράπονο. Εφταιξε διπλα ο νεαρός καλως ή κακως και τα λαθη (συνηθως) πληρώνονται..
the road is made clear when viewed from above..

Re: Ενα χερι απο ολους για την οικονομικη ενισχυση του κρατο  

  Από: sinister στις 10/05/2011 9:15 μμ.

johnygalan"Το οτι είναι 19 πιστεύω πως δεν έχει καμία σχέση, για το κράνος δικό του είναι το κεφάλι
ας το κάνει οτι θέλει αλλά για το ανασφάλιστο μηχανάκι αν περέσερνε κανέναν πεζό τι θα
γινόταν μου λες?"

το κρανος δεν το συγχωρω ,ουτε το ανασφαλιστο οχημα,αλλα δεν εφταιγε ο μικρος,ειναι σα να παμε μια βολτα παρεα κ σου πω ρε συ δωσε μου να οδηγησω το μηχανακι σου,ανταλλαξουμε μηχανες κ μας πιασουν,αν εσυ δεν ειχες ασφαλεια εγω θα εφταιγα?το δικο του μηχανακι που το καβαλαγε ο αλλος ειδαν οτι ειχε ασφαλεια κ ηταν στο ονομα του πιτσιρικα που καβαλαγε το ανασφαλιστο.
http://www.mrbike.gr/website/o-pagkos/A ... fotos.html

Re: Ενα χερι απο ολους για την οικονομικη ενισχυση του κρατο  

  Από: sinister στις 10/05/2011 9:22 μμ.

redf"Παντως περα απο το υφος, αν Ισχυει νομικα αυτο τότε ουτε η καταγγελία εχει νοημα ουτε το παράπονο. Εφταιξε διπλα ο νεαρός καλως ή κακως και τα λαθη (συνηθως) πληρώνονται.."
Ο αστυφυλακας εχει συμπληρωσει την κληση σε σημειο που αναφερει ξεκαθαρα οτι μπορει να πληρωσει το μισο στο 10ημερο,αν δεν μπορουσε να το κανει ας το εγραφε καπου αλλου,κατι τετοια κανουν κ στα δικαστηρια τους κανουν οι δικηγοροι να κοιταζονται σαν χανοι
http://www.mrbike.gr/website/o-pagkos/A ... fotos.html

Re: Ενα χερι απο ολους για την οικονομικη ενισχυση του κρατο  

  Από: krysta στις 10/05/2011 9:22 μμ.

redf"Παντως περα απο το υφος, αν Ισχυει νομικα αυτο τότε ουτε η καταγγελία εχει νοημα ουτε το παράπονο. Εφταιξε διπλα ο νεαρός καλως ή κακως και τα λαθη (συνηθως) πληρώνονται.."

εννοείται οτι έφταιξε...αλλά δε νομίζω οτι έχει δικαίωμα ο αστυνομικός να κόψει το χαρτάκι της ταχυπληρωμής...


υγ. στην ίδια δουλειά είμαι...δε κάνω τον δικηγόρο..απλά το ειδα
"diobo'...!"