Είμαι περήφανος που δεν είμαι Γερμανός ...

Είμαι περήφανος που δεν είμαι Γερμανός ...  

  Από: galileos στις 15/02/2012 12:49 μμ.

«Είμαι περήφανος που δεν είμαι Γερμανός : 27 λόγοι και ένα παράπονο»



Τον γύρο του διαδικτύου κάνει τις τελευταίες ημέρες ένα κείμενο το οποίο φέρει τον τίτλο «Είμαι περήφανος που δεν είμαι Γερμανός: 27 λόγοι και ένα παράπονο».

Το εν λόγω κείμενο κυκλοφορεί ευρέως τόσο στα κοινωνικά δίκτυα, όσα και από e-mail σε e-mail και με πολύ καυστικό τρόπο καταδεικνύει τις διαφορές των Ελλήνων με τους Γερμανούς.

Ακολουθεί αυτούσιο το κείμενο:




1) Πίνω νερό όταν διψάω και μπύρα όποτε θέλω διότι το νερό εμφιαλωμένο ή βρύσης δεν είναι ούτε. στυφό, ούτε άνοστο, ούτε πανάκριβο.



2) Με χοντρές, αθλητικές, λευκές κάλτσες φορώ αθλητικά παπούτσια και όχι σανδάλια.



3) Δε μου χρειάστηκε ποτέ να στήσω μνημείο - υπόλειμμα κανενός τείχους αίσχους για να μου θυμίζει κατάπτυστη διχοτόμηση του έθνους μου, φοβούμενος πιθανή επανάληψη στο μέλλον.



4) Έχω θετική σκέψη, αισιοδοξία, ελπίδα και πίστη και χωρίς να καταναλώσω απίστευτες ποσότητες αλκοόλ.



5) Δεν πιστεύω σε φυλετικές ή άλλες ανωτερότητες, αλλά στο σεβασμό της αξίας και στην προστασία κάθε ανθρώπου.



6) Δεν προκάλεσα δύο δηλωμένους, κι έναν τρίτο υποβόσκοντα, παγκόσμιους πολέμους.



7) Δεν αιματοκύλησα την ανθρωπότητα, δε σκότωσα αμάχους, δεν κατεδίωξα φυλές ή άλλα έθνη, δεν έστησα στρατόπεδα συγκέντρωσης, δεν υπέταξα λαούς, δε ρήμαξα χώρες.



Για την παρασκευή σαπουνιού περιορίζομαι στη χρήση ελληνικού ελαιολάδου.



9) Δε χρωστάω πολεμικές αποζημιώσεις και κατοχικά δάνεια.



10) Δεν σφετερίστηκα ξένους πολιτισμούς κι αρχιτεκτονικές τεχνοτροπίες (γιατί διέθετα δικούς μου), δεν κατέκλεψα αρχαιότητες, δεν υφάρπαξα αγάλματα και θησαυρούς.



11) Δεν είμαι απόγονος του Αδόλφου Χίτλερ.



12) Κάνω την αυτοκριτική μου. Αργά, ανώφελα, άκαιρα ίσως. Έχω κάνει λάθη, πολλά και μοιραία, πλην όμως τ' αναγνωρίζω και πολεμάω. Όπλα δεν καταθέτω, άλλωστε, δεν το έκανα ποτέ (θα το θυμάσαι άσπονδε φίλε
γερμανέ, όταν γύρευες να με λειώσεις με τη μπότα της βέρμαχτ.). Κριτής των πάντων, διαιτητής και νταβατζής δε χρήζομαι. Δε μου ταιριάζει ο ρόλος ούτε του δοσίλογου, ούτε του χαφιέ.



13) Χαμογελώ και στη χαρά και στην απόγνωση. Ξέρω, σε προβληματίζει, άσπονδε φίλε γερμανέ, αλλά τι τα γυρεύεις. Είναι στο DNA μου το γέλιο, δουλειά δική μου!



14) Επάνδρωσα τις βιομηχανίες της Γερμανίας με φιλεργατικούς, φιλότιμους, φιλήσυχους Έλληνες μετανάστες (γκασταρμπάιτερ) κρατώντας τους τεμπέληδες, ανεπρόκοπους κι άχρηστους στη χώρα μου.



15) Διέδωσα σε όλους την αξιοπιστία των Siemens συσκευών γερμανικής κατασκευής και χρεώθηκα το σκάνδαλο του χρηματισμού, της μίζας και της δωροδοκίας, αφού έκανα γαργάρα την ευθύνη του γερμανού που δωροδόκησε. Η
ενοχή βαραίνει μόνον εκείνον που δωροδοκεί; Μάλλον.



16) Χαίρομαι και τον ήλιο και τη θάλασσα της μεσογείου. Κλισέ, αλλά αληθές. Κι έχω μια μικρή υποψία ότι σ' ενοχλεί, άσπονδε φίλε γερμανέ.



17) Στην ταβέρνα κερνάμε (άγνωστη έννοια).. Ποτέ ρεφενέ, ποτέ ο καθένας τα δικά του, ποτέ κομπιουτεράκι - γερμανικό σύστημα, όπως είθισται να λέμε εμείς οι ταπεινοί οφειλέτες σου.



18) Δανείζομαι, δεν αντιλέγω. Πληρώνω ακόμη τις πληγές παλιών και πρόσφατων κατακτητών που θώπευαν στο λίκνο τους οι χώρες οι δήθεν προοδευμένες κι αξιοζήλευτες, με μηχανισμούς, συστήματα, προγράμματα σαν
τη δική σου.



19) Δε σκύβω το κεφάλι, κι είναι κουσούρι μου. Θα βόλευε καλύτερα να προσαρμοζόμουν στο νταχάου ή το άουσβιτς. Τι σου θύμισα τώρα;;;



20) Το γλωσσικό μου ιδίωμα μου επιτρέπει να προφέρω οποιαδήποτε ομιλούμενη γλώσσα χωρίς να αντηχεί διαταγή, επιβολή ή κακόηχη προφορά.



21) Δεν επέλεξα την Αγγέλα. Μου την επέβαλαν. Μα τι φάτσα; Προτιμώ τα playmobil.



22) Δεν αποδίδω στους άλλους, και δη στους Έλληνες, τις ευθύνες για όλα τα δεινά από γεννήσεως κόσμου.



23) Δε συνοδεύω όλα τα πιάτα μου με βραστό λάχανο, βραστές πατάτες και λουκάνικο.Έλεος, λίγη φαντασία δε βλάπτει.



24) Διαθέτω ανοιχτά καταστήματα γιορτινές ημέρες, αν και τεμπέλης, για να προσφέρω καφέ ή φαγητό.



25) Γιορτάζω κι άλλες μέρες πλην Χριστουγέννων, σε πείσμα των καιρών, της κατοχής, της ύφεσης και της εξαθλίωσης.



26) Υποθάλπω πρώτα τους συνανθρώπους μου και στη συνέχεια τα ζώα.



27) Έχω οικογένεια σφιχτή γροθιά. Ενοίκιο δεν πληρώνω στους γονείς μου, παρότι ζω μαζί τους, κι ας ενηλικιώθηκα προ πολλού. (Φρόντισαν άλλοι να μην μπορώ να ζήσω μόνος).



Ένα παράπονο έχω μόνο:

Συναίσθηση δεν έχω της αξίας μου, της ιστορίας, της δύναμής μου, των δυνατοτήτων, των αξιώσεων, της μεγαλοσύνης μου. Κι εδώ είναι που δεν έχεις φταίξει μόνον εσύ, άσπονδε φίλε γερμανέ. Έφταιξαν άλλοι, μαζί ή
πριν από σένα.. Ο τελευταίος λόγος, όμως, είναι δικός μου, δεν αργεί κι είναι προς όλους σας..
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Είμαι περήφανος που δεν είμαι Γερμανός ...  

  Από: PTiger800 στις 15/02/2012 6:54 μμ.

galileos"22) Δεν αποδίδω στους άλλους, και δη στους Έλληνες, τις ευθύνες για όλα τα δεινά από γεννήσεως κόσμου."


Εδώ θα διαφωνήσω με τον συγγραφέα. Αν φτάσαμε μέχρι εδώ, και αν παραμένουμε εδώ είναι γιατί όντως αποδίδουμε μονο στους άλλους τις ευθύνες για τουλάχιστον τα δικά μας δεινά...
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Είμαι περήφανος που δεν είμαι Γερμανός ...  

  Από: crazyumpire στις 16/02/2012 12:02 πμ.

Galileo.....
μονο ...μια μικρη Λεπτομερια!!..στην <11>..θα ηθελα να το γραψεις //αναποδα// δηλαδη.....
Οτι ειμαι Απογονος
του Μεγαλου Αλεξανδρου
- Αριστοτελη
- Σωκρατη
- Ομηρου
- Αισωπου
- Αισχυλου
- Σοφοκλη
- Θησεα
- Οδυσσεα
- Αχιλλεα
- Θουκιδιδη
- Αριστοφανη
- Περικλη
- Δημοκριτο
- Ιασωνα
- Λεωνιδα
- Αλκιβιαδη
- Αριστειδη
- Δημοσθενη
- Θεμιστοκλη
- Ηρωδη
- Ικτινου
- Φειδια
- Καλλικρατη
- Πλατωνα
- Σολων
Και τοσοι ακομα!!!........ΝΑΙ !!!!...........η Καταγωγη μου...Ειναι ΠΑΡΑ μα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΛΟΥΣΙΑ!!!
και ο Καταλογος της.............Ακομα Μεγαλυτερος!!!!!!
Ζηταω Συγγνωμη...απο τους ....''Γειτονες''
Σαξονες..και Βανδαλους...
VANITAS VANITATUM ET OMNIA VANITAS
Veni...Vedi....WC...

Re: Είμαι περήφανος που δεν είμαι Γερμανός ...  

  Από: mixalakis στις 16/02/2012 10:10 πμ.

Διαφωνώ κάθετα με τις δημοσιεύσεις τέτοιων κομπλεξικών εξυπνάδων.

Δείχνουν συνέχεια τα συμπλέγματα που κουβαλάμε ως λαός και γιατί ποτέ δεν θα δούμε τις αδυναμίες μας για να γίνουμε άνθρωποι.
Επιπλέον καλλιεργούν τη διχόνοια, το μίσος και τον διπολισμό.

Πέραν του γεγονότος ότι πολλά από τα 27 δεν ισχύουν καν, θα μπορούσε να γράψει κανείς άλλα 127 για το γιατί είναι περήφανος που ΔΕΝ είναι Έλληνας.

Re: Είμαι περήφανος που δεν είμαι Γερμανός ...  

  Από: Cpt. Haddock στις 16/02/2012 10:39 πμ.

Σιγά που είμαστε απόγονοι όλων αυτών ρε σεις

Απλά κατοικούμε στον ίδιο τόπο (και αμαυρώνουμε την ιστορία τους)

Επίσης, αυτος που έγραψε τα 27 σημεία, αντι να τα εχει στα ελληνικα και να ακκιζόμαστε φουσκώνοντας απο περηφάνια, επρεπε να τα γραψει στα γερμανικα και να τα ποσταρει σε γερμανικα sites...
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Είμαι περήφανος που δεν είμαι Γερμανός ...  

  Από: Polymhxanos στις 16/02/2012 11 πμ.

Χώρια που είμαστε τόσο ανισόροπο είδος, που λέμε το 7 και το 11, και μετά πετάμε Like για Μέγα Αλέξανδρο...

1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Είμαι περήφανος που δεν είμαι Γερμανός ...  

  Από: SilentWed_drums στις 16/02/2012 11:08 πμ.

Για έμενα το θέμα ειναι οτι αν διαφωνείς με όλα αυτά,να εισαι τοτε απλά ουδέτερος,γιατι αν τελικά κλινεις στην άλλη άποψη, υπάρχει πρόβλημα. Πρόβλημα για το ποιος είσαι που ζείς και γενικά με την ζωή σου. Σωστά τα 27 σημεία, αλλα δεν είπε κανένας οτι με το να συμφωνείς με αυτά,αυτομάτος αναίρεις τα σημάντικα αρνητικά μας, που όντος πρέπει να τα δούμε και να τα διορθόσουμε,αν φυσικά θέλουμε να πάμε μπροστά. Κανενας δεν πρέπει να το παίζει εξηπνάκιας,και η κάθε αντιρηση για οποιοδηποτε θέμα,μηχανες,γυναικες, μουσική, αν γίνετε με ηρεμία,και όχι με ειρωνία πάντα καταληγει σε φοβερη συζητηση.Γιατι σαν Ελληνες το έχουμε και αυτό....

Re: Είμαι περήφανος που δεν είμαι Γερμανός ...  

  Από: crazyumpire στις 16/02/2012 6:47 μμ.

Polymhxanos"Χώρια που είμαστε τόσο ανισόροπο είδος, που λέμε το 7 και το 11, και μετά πετάμε Like για Μέγα Αλέξανδρο...

"


Δεν αιματοκύλησα την ανθρωπότητα, δε σκότωσα αμάχους, δεν κατεδίωξα φυλές ή άλλα έθνη, δεν έστησα στρατόπεδα συγκέντρωσης, δεν υπέταξα λαούς, δε ρήμαξα χώρες.

Δεν ειναι απολυτα συμβατα....ο Μεγας Αλεξανδρος...με τον Αδολφο!!!
και οι δυο ξεκινησαν εκστρατειες..ΝΑΙ!...ο ενας ως Στρατηλατης (λιγο απο εξερευνητης)..ο δε Αδολφος ως Δικτακτορας..(δεν εξερευνουσε και αλλους Λαους...)
ο δε Αλεξανδρος Ποτε δεν σκοτωσε Αμαχους,ο δε Αδολφος.....Χχμμμμμμμ
Παντρεψε Στρατηγους του...και δεν κατεδιωξε Ουτε Φυλες Ουτε Εθνη(πλην του Δαρειου),οι Καλάς,υπαρχουν σαν παραδειγμα..
Δεν υπαρχει ουτε Ενα Ντοκυμαντερ που να μιλαει για καποιον Αιμοδιψη - Αιμοσταγη..Αλεξανδρο...αλλα ως ΜΕΓΑ...,
τον Χιτλερ...Ακριβως το αντιθετο!
Ανταλλαχτηκαν κουλτουρες, ηθη, εθιμα,και αλλα πολλα...
θα μου πεις με την Βια....Τι να σου πω,
Ισως...αλλη εποχη,υποτιθεται οτι απο 300 π.Χ(περιπου)...ως το 1943 μ.Χ...οι Ανθρωποι θα επρεπε να ηταν Ακομα καλυτεροι...
παρ'ολα αυτα ο πρωτος ακομα θεωρειται(και οχι απο τους Ελληνες...ή τους Ελληνάρες) Κορυφαιος....και πολυ Μπροστα
ακομα και για τα σημερινα Δεδομενα!!

Εν κατακλειδι.....κανεις δεν μας φταιει για την καταντια μας και τα χαλια μας,
πρεπει μονοι μας (Παλι) να καταφερουμε να βρουμε την Ακρη.....
αλλα κανεις δεν μπορει να μας παρει Αυτο που Ειμαστε...και απο που Ερχομαστε...με οτι συνεπαγεται Αυτο!!
VANITAS VANITATUM ET OMNIA VANITAS
Veni...Vedi....WC...

Re: Είμαι περήφανος που δεν είμαι Γερμανός ...  

  Από: Polymhxanos στις 16/02/2012 7:20 μμ.

crazyumpire"Δεν ειναι απολυτα συμβατα....ο Μεγας Αλεξανδρος...με τον Αδολφο!!!
και οι δυο ξεκινησαν εκστρατειες..ΝΑΙ!...ο ενας ως Στρατηλατης (λιγο απο εξερευνητης)..ο δε Αδολφος ως Δικτακτορας..(δεν εξερευνουσε και αλλους Λαους...)
ο δε Αλεξανδρος Ποτε δεν σκοτωσε Αμαχους,ο δε Αδολφος.....Χχμμμμμμμ
Παντρεψε Στρατηγους του...και δεν κατεδιωξε Ουτε Φυλες Ουτε Εθνη(πλην του Δαρειου),οι Καλάς,υπαρχουν σαν παραδειγμα..
Δεν υπαρχει ουτε Ενα Ντοκυμαντερ που να μιλαει για καποιον Αιμοδιψη - Αιμοσταγη..Αλεξανδρο...αλλα ως ΜΕΓΑ...,
τον Χιτλερ...Ακριβως το αντιθετο!
Ανταλλαχτηκαν κουλτουρες, ηθη, εθιμα,και αλλα πολλα...
θα μου πεις με την Βια....Τι να σου πω,
Ισως...αλλη εποχη,υποτιθεται οτι απο 300 π.Χ(περιπου)...ως το 1943 μ.Χ...οι Ανθρωποι θα επρεπε να ηταν Ακομα καλυτεροι...
παρ'ολα αυτα ο πρωτος ακομα θεωρειται(και οχι απο τους Ελληνες...ή τους Ελληνάρες) Κορυφαιος....και πολυ Μπροστα
ακομα και για τα σημερινα Δεδομενα!!"


Ότι νάναι... Η ανισοροπία να είναι καλά , και προκειμένου για αυτήν, πετάει ο γάιδαρος; ουουουουουου πετάει και καταρίπτει F16

1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Είμαι περήφανος που δεν είμαι Γερμανός ...  

  Από: Billie στις 16/02/2012 9:46 μμ.

Polymhxanos"
Ότι νάναι... Η ανισοροπία να είναι καλά , και προκειμένου για αυτήν, πετάει ο γάιδαρος; ουουουουουου πετάει και καταρίπτει F16

"


Ρεσυ πολυμήχανε, κόψε το τρολλάρισμα επιτέλους
"Facts do not cease to exist because they are ignored" Aldous Huxley

Re: Είμαι περήφανος που δεν είμαι Γερμανός ...  

  Από: galileos στις 16/02/2012 11 μμ.

Η αλήθεια είναι, τουλάχιστον κατά την άποψή μου, ότι αν έχεις ζήσει-εργαστεί-επιβιώσει σε μεγάλη ευρωπαϊκή πόλη για περισσότερο από 5 χρόνια, αντιλαμβάνεσαι πόσο ΤΥΧΕΡΟΣ αλλά και ΑΤΥΧΟΣ είσαι που γεννήθηκες, μεγάλωσες, έζησες και ζεις στην Ελλάδα.

Τώρα αν μερικοί από εδώ έχουν πάει μόνο μέχρι τα Καμένα Βούρλα, μάλλον δεν μπορούν να αξιολογήσουν σωστά τα πράγματα.

Εγώ πάντως ακόμα και τώρα νιώθω πολύ τυχερός ...

Υ.Γ. Το αρχικό κείμενο δεν το έγραψα εγώ, αν μερικοί αναρωτιούνται
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Είμαι περήφανος που δεν είμαι Γερμανός ...  

  Από: mixalakis στις 17/02/2012 5:36 μμ.

crazyumpire"
Polymhxanos"Χώρια που είμαστε τόσο ανισόροπο είδος, που λέμε το 7 και το 11, και μετά πετάμε Like για Μέγα Αλέξανδρο...

"


Δεν αιματοκύλησα την ανθρωπότητα, δε σκότωσα αμάχους, δεν κατεδίωξα φυλές ή άλλα έθνη, δεν έστησα στρατόπεδα συγκέντρωσης, δεν υπέταξα λαούς, δε ρήμαξα χώρες.

Δεν ειναι απολυτα συμβατα....ο Μεγας Αλεξανδρος...με τον Αδολφο!!!
και οι δυο ξεκινησαν εκστρατειες..ΝΑΙ!...ο ενας ως Στρατηλατης (λιγο απο εξερευνητης)..ο δε Αδολφος ως Δικτακτορας..(δεν εξερευνουσε και αλλους Λαους...)
ο δε Αλεξανδρος Ποτε δεν σκοτωσε Αμαχους,ο δε Αδολφος.....Χχμμμμμμμ
Παντρεψε Στρατηγους του...και δεν κατεδιωξε Ουτε Φυλες Ουτε Εθνη(πλην του Δαρειου),οι Καλάς,υπαρχουν σαν παραδειγμα..
Δεν υπαρχει ουτε Ενα Ντοκυμαντερ που να μιλαει για καποιον Αιμοδιψη - Αιμοσταγη..Αλεξανδρο...αλλα ως ΜΕΓΑ...,
τον Χιτλερ...Ακριβως το αντιθετο!
Ανταλλαχτηκαν κουλτουρες, ηθη, εθιμα,και αλλα πολλα...
θα μου πεις με την Βια....Τι να σου πω,
Ισως...αλλη εποχη,υποτιθεται οτι απο 300 π.Χ(περιπου)...ως το 1943 μ.Χ...οι Ανθρωποι θα επρεπε να ηταν Ακομα καλυτεροι...
παρ'ολα αυτα ο πρωτος ακομα θεωρειται(και οχι απο τους Ελληνες...ή τους Ελληνάρες) Κορυφαιος....και πολυ Μπροστα
ακομα και για τα σημερινα Δεδομενα!!

Εν κατακλειδι.....κανεις δεν μας φταιει για την καταντια μας και τα χαλια μας,
πρεπει μονοι μας (Παλι) να καταφερουμε να βρουμε την Ακρη.....
αλλα κανεις δεν μπορει να μας παρει Αυτο που Ειμαστε...και απο που Ερχομαστε...με οτι συνεπαγεται Αυτο!!
"


Η αλήθεια είναι ότι Μ. Αλέξανδρος έσφαξε πολύ κόσμο.
Και στο κάτω κάτω ποιος ο λόγος να κατακτήσει τον κόσμο;

Η απέραντη μεγαλομανία και μόνο.

Re: Είμαι περήφανος που δεν είμαι Γερμανός ...  

  Από: johnygalan στις 17/02/2012 11:21 μμ.

mixalakis"
Η αλήθεια είναι ότι Μ. Αλέξανδρος έσφαξε πολύ κόσμο.
Και στο κάτω κάτω ποιος ο λόγος να κατακτήσει τον κόσμο;
Η απέραντη μεγαλομανία και μόνο."


Νομίζω ότι ξεφεύγουμε τελείως.

Μιχάλη χωρίς παρεξήγηση και στο κάτω κάτω ποιος είσαι εσύ που θα κρίνεις τον Μ. Αλέξανδρο.

Τέτοιες τεράστιες προσωπικότητες τις κρίνει μονάχα η ΙΣΤΟΡΙΑ!

Υ.Γ.Εντελώς φιλικά
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Είμαι περήφανος που δεν είμαι Γερμανός ...  

  Από: mixalakis στις 18/02/2012 10:54 πμ.

Δεν πιστεύεις ότι δικαιούμαι να κρίνω, με βάση τα όσα γνωρίζω, τις ιστορικές προσωπικότητες;

Δεν μπορώ να πω ότι ο Καποδίστριας ήταν σπουδαίος κυβερνήτης; Ο Αρχιμήδης ο μεγαλύτερος μαθηματικός ή ο Πλάτωνας από τους σημαντικότερους φιλοσόφους;

Ο Τζένγκις Χαν ήταν σφαγέας ή όχι;
Ο Κολοκοτρώνης ήταν μεγάλος στρατηγός;

Ποια είναι η ΙΣΤΟΡΙΑ που κρίνει; Είναι πρόσωπο; Είναι οι ιστορικοί;

Ο Μ. Αλέξανδρος ήταν τεράστια προσωπικότητα. Ικανότατος στρατηγός, εξαιρετικός ηγέτης. Στους λαούς που κατέκτησε μετέφερε την αρχαία ελληνική γνώση κτλ.
Όμως έκανε επεκτατικούς πολέμους και αυτό είναι γεγονός.
Αφού κατέκτησε τους υπόλοιπους Έλληνες, ξεκίνησε μια εκστρατεία στα βάθη της Ανατολής, χωρίς να κινδυνεύει ο ίδιος από κανέναν και χωρίς να του έχουν κάνει κάτι οι λαοί στους οποίους επιτέθηκε.

Γενικά είμαστε υπερήφανοι ως Έλληνες που ποτέ δεν προκαλούσαμε επεκτατικούς πολέμους και πάντα πολεμούσαμε υπερασπιζόμενοι την πατρίδα μας.
Η περίπτωση του Μ. Αλεξάνδρου δεν είναι μία από αυτές, δυστυχώς, και νομίζω πως μπορώ να έχω το δικαίωμα να εκφράζω αυτήν μου την άποψη.

Re: Είμαι περήφανος που δεν είμαι Γερμανός ...  

  Από: johnygalan στις 18/02/2012 11:54 μμ.

Πάντα μου άρεσαν αυτές οι συζητήσεις, αλλά θα ήταν καλύτερα να τις κάνουμε από κοντά

mixalakis"Δεν πιστεύεις ότι δικαιούμαι να κρίνω, με βάση τα όσα γνωρίζω, τις ιστορικές προσωπικότητες;
Φυσικά και μπορείς αλλά μην λές η απέραντη μεγαλομανία και μόνο

Αφού κατέκτησε τους υπόλοιπους Έλληνες, ξεκίνησε μια εκστρατεία στα βάθη της Ανατολής, χωρίς να κινδυνεύει ο ίδιος από κανέναν και χωρίς να του έχουν κάνει κάτι οι λαοί στους οποίους επιτέθηκε.
Μην ξεχνάς ότι 156 χρόνια πριν οι Πέρσες ξεκίνησαν την πρώτη τους εκστρατεία κατά των Ελλήνων,
ακολούθησε κι άλλη και δεν έπαψαν ποτέ να αναμιγνύονται στα εσωτερικά των Ελληνικών πόλεων-κρατών.
Οπότε ήταν μια απειλή για αυτόν (άμεση ή έμμεση δεν έχει σημασία)


Γενικά είμαστε υπερήφανοι ως Έλληνες που ποτέ δεν προκαλούσαμε επεκτατικούς πολέμους και πάντα πολεμούσαμε υπερασπιζόμενοι την πατρίδα μας.
Είμαστε υπερήφανοι ως Ελλήνες για τα κατορθώματα των προγόνων μας και ναι έχουμε κάνει και
εμείς επεκτατικούς πολέμους Τρωικός, τελευταία φάση της μικρασιατικής εκστρατείας(άσχετα πως ξεκίνησε)


Η περίπτωση του Μ. Αλεξάνδρου δεν είναι μία από αυτές, δυστυχώς, και νομίζω πως μπορώ να έχω το δικαίωμα να εκφράζω αυτήν μου την άποψη.Φυσικά και το έχεις "
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"