Δαπάνες υπο έλεγχο....

Δαπάνες υπο έλεγχο....  

  Από: ARHS στις 01/02/2012 10:33 πμ.

http://motostat.gr/

Για να ξέρουμε τι καίμε!!! Πολύ ωραίο κ λεπτομερές site
Ολα είναι δρόμος..... http://www.tdmhellas.gr

Re: Δαπάνες υπο έλεγχο....  

  Από: PTiger800 στις 01/02/2012 4:26 μμ.

Ως κάτοχος ενός τίγρη 800, και έχοντας ήδη ανοίξει topic για την κατανάλωσή του, οφείλω να πω ότι...
λεφτά οφείλουν να υπάρχουν.
Με 7,8lt/100km είμαστε κορυφή στην κατηγορία.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Δαπάνες υπο έλεγχο....  

  Από: Native στις 01/02/2012 6:05 μμ.

Εννοείς οτι καίει λίγο ή πολύ? Γιατι 7,8lt/100 είναι μεγάλο νούμερο. Τόσο δεν έκαιγε ουτε το 1050 με normal οδήγηση.

Δεν νομιζω πάντως να καιει τόσο, είναι υπερβολικο το νουμερο που λες, καποιο λάθος κάνεις,

Το bmw 800 καίει 5lt/100, μπορεί και λιγότερο
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Δαπάνες υπο έλεγχο....  

  Από: PTiger800 στις 01/02/2012 6:24 μμ.

Native"Εννοείς οτι καίει λίγο ή πολύ?"


PTiger800"Με 7,8lt/100km είμαστε κορυφή στην κατηγορία."

To γράφω ειρωνικά και εννοώ ότι καίει τον κώλο του σε σχέση με την κατηγορία πάντα...

Native"Δεν νομιζω πάντως να καιει τόσο, είναι υπερβολικο το νουμερο που λες, καποιο λάθος κάνεις"


Ιθαγενή φίλε μου. Μακάρι να έκανα λάθος. Είχα ανοίξει και ένα topic πριν από κάποιους μήνες(katanalwsi-tiger800-t4136.html), γιατί και εγώ θεωρούσα ότι κάνω κάποιο λάθος. Και τότε μου είχες δώσει την ίδια απάντηση.

Με τον κίνδυνο να κουράσω τον κόσμο και να ακουστώ γκρινιάρης (συγγνώμη εκ των προτέρων).

Τους τελευταίους μήνες, με οδήγηση καθημερινής μετακίνησης-πόλης, το νούμερο που βλέπω είναι από 7,6 εώς 7,8, μετρημένο σε πολλά γεμίσματα. Πιο συγκεκριμένα, γέμισμα περί τα 14lt μου βγάζει περι τα 180km. Το νούμερο αυτό επιβεβαιώνεται και από το ΜΟTO Τρίτη που το αναφέρει ως κατανάλωση του Tiger 800.

To μηχανάκι είναι πραγματικά απολαυστικό να το οδηγάς, για τα δικά μου δεδομένα. Τραβάει, δε σε πουλάει πουθενά.

Το μόνο του μειονέκτημα είναι η κατανάλωση. Τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση προσεγγίζει κατανάλωση αυτοκινήτου.
Επίσης αίσθησή μου είναι ότι η κατανάλωση άλλαξε προς τα πάνω δραματικά με την άλλαγή του προγράμματος για το γνωστό πλέον θέμα του ρελαντί.

Δεν είχα σκοπό να ξαναθίξω το θέμα. Απλά αυτά είναι τα νούμερα.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Δαπάνες υπο έλεγχο....  

  Από: PTiger800 στις 01/02/2012 6:27 μμ.

Native"Το bmw 800 καίει 5lt/100, μπορεί και λιγότερο"


Από περιέργεια. Το ξέρεις από δική σου εμπειρία ή το έχεις διαβάσει. Γιατί αυτό μου φαίνεται εμένα απίθανο.
Η ίδια η BMW λέει 5,5. Και υποθέτω ότι για λόγους marketing θα έχει και ποσοστό παπαριάς το νούμερο. Θα περίμενα 6-6,5.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Δαπάνες υπο έλεγχο....  

  Από: Visk στις 01/02/2012 6:53 μμ.

Εγω παντος θα συνφονησω με τον φιλο Πανο, οι καταναλωσεις μου ειναι αρκετα κοντα με αφτες που αναφερει, και ανεβηκαν λιγο παραπανω μετα την τοποθετιση της εξατμισης και του αναλογου προγραματος.
Βεβεα ολα αφτα με οδιγηση στην πολη και με τεζα κινιση, κατα τα αλα τακσιδακι τιν εχω δει στα 6,5lt εγω παντος δεν θα τολμουσα να παρομοιασω την καταναλωση αφτη με του αφτοκινητου μου γιατι εχω και ενα Mazda RX8 οποτε τι να λεμε...
εχω δει νουμερα.... χαχαχα
Μια χαρα ειναι το τιγρης χαλαλι του!!!!
Εγω Ποτε θα Μαθω να Κανω Σουζες?

Re: Δαπάνες υπο έλεγχο....  

  Από: PTiger800 στις 01/02/2012 6:58 μμ.

Καλά ντε, μικρού αυτοκινήτου εννοώ...
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Δαπάνες υπο έλεγχο....  

  Από: Montechristo στις 01/02/2012 7:07 μμ.

PTiger800"
Με 7,8lt/100km είμαστε κορυφή στην κατηγορία."


+800

Native"
Το bmw 800 καίει 5lt/100, μπορεί και λιγότερο"

Δεν ξέρω για το 800 αλλά GS1200 & R1200RT μέσα στην πόλη δεν ανεβάζουν πάνω από 6,0-6,5.....
Για τον ήχο που κάνει το τρκύλινδρο, χαλάλι και πάλι χαλάλι η κατανάλωση!!!!
See these eyes so green I can stare for a thousand years
Colder than the moon
It's been so long.....
And I've been putting out fire With gasoline

Re: Δαπάνες υπο έλεγχο....  

  Από: Visk στις 01/02/2012 7:31 μμ.

PTiger800"Καλά ντε, μικρού αυτοκινήτου εννοώ..."

Ε το Mazda 1300 Κυβικα ειναι...
Εγω Ποτε θα Μαθω να Κανω Σουζες?

Re: Δαπάνες υπο έλεγχο....  

  Από: mixalakis στις 01/02/2012 9:34 μμ.

Όταν μιλάμε για κατανάλωση δεν εννοούμε μόνο στην πόλη.
Μέση κατανάλωση σημαίνει και πόλη και ταξίδι και επαρχιακός δρόμος σε λογικές αναλογίες.

7,8λ/100χλμ είναι τεράστια κατανάλωση για μέση, αλλά για μποτιλιάρισμα είναι μια χαρά.

Re: Δαπάνες υπο έλεγχο....  

  Από: Native στις 02/02/2012 11:50 πμ.

Το είχα ξεχάσει εκέινο το θέμα

Το bmw το είχα κάνει test ride και αττικη οδο, σταθερα με 120 εκαιγε 4,7lt/100, θες να το πείς λίγο, οκ το δέχομαι, αντε 5,5 σου λεω εγω...απο το 7,8 απέχει πολύ ομως...

Τεσπα οντως, μην λέμε τα ίδια.

Και εννοείται οτι μέσα στην πόλη υπολογίζεις +1-1,5lt/100
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...