Αυστραλια.....

Αυστραλια.....  

  Από: triplepower στις 15/05/2011 8:10 πμ.

....Οπως ηδη καποιοι ξερετε,βρισκομαι πλεον στην Αυστραλια.Στην ομορφη πολη της Αδελαϊδας!2 μελη ζητησαν να ανοιξω ενα σχετικο θεμα κ δεν υπαρχει λογος να μν το κανω!
Λιγα λογια γενικα....Ειναι αλλος κοσμος!!!!εντελως αλλος!!απο το πιο μικρο πραγμα μεχρι το πιο σημαντικο!οτι κ να πω,αν δε το δει καποιος απο κοντα δε το πιστευει.καμια σχεση με Ελλαδα κ Ευρωπη γενικα......
Βιοτικο επιπεδο......Εδω οπως καταλαβενεται η διαφορα ειναι ακομα πιο τεραστια!!!χαοτικη θα ελεγα!!εδω μια απλη δουλεια να εχεις,την πιο απλη δουλεια π μπορει να κανει καποιος,ζεις αξιοπρεπεστατα!!.....κ να μν δουλευεις ζεις εδω!!!αυριο εγω πληρονομαι!$410 και μετα κα8ε 14μερες $480!!σκεφτειτε τωρα τι μισθους παιρνουν!!!!........8α μου πεις τωρα ομως,θα ειναι πιο ακριβη η ζωη τους!!!.........ΟΧΙ θα σου πω!!!!πανω-κατω το ιδιο ειναι!!σε καποια πραγματα π ειμαστε εμεις φθηνοι ειναι ακριβοι εδω και το αντι8ετο!!η βενζινη π.χ. εδω ειναι τζαμπα!!!!κ κλαιγονται οτι ανεβηκε!! 1,3$ (αυσταλεζικο $ μιλαω παντα!!) ειναι ακριβο το νερο ομως!γιατι δεν εχουν!!....
Οργανωση......Επισης χαοτικη διαφορα!!εφτιαξα ολα τα χαρτια μου μεσα σε λιγες μερες!!χαρτια οπως η ασφαλεια υγειας μου,το διπλωμα οδηγησης,χαρτια-ασφαλεια-πινακιδες μηχανης,ανεργιας κτλπ......μπορει να πας στην υπηρεσια π θες κ να εχει τεραστια ουρα!!!την 1η μερα επαθα πλακα,λεω εδω θα μεινουμε!!!....για ποτε ηρ8ε η σειρα μ δν το κτλβα!!!δε σε καθυστερουν που8ενα!!ουτε πηγαινε στον εναν οροφο,στο αλλο γραφειο κ τετοια!!οτι 8ες το εχεις!!απλα ειναι τυπικοτατοι!!αν σ ζητησει ενα εγραφο κ δν το εχεις,ας εισαι ο παπας της Ρωμης δε σ δινει αυτο π θες!!
Η Αδελαϊδα τωρα συγκεκριμενα π ειμαι.....οσοι μενουν εδω κλαιγονται οτι ειναι μικρη κ τετοια!σε σχεση με Μελβουρνη κ Σινδει προφανως.......ενταξει εγω π εμενα στη Πατρα,μ φαινεται τεραστια!!!!!!και ειναι!!οι αποστασεις εδω ειναι τεραστιες!ολες οι πολεις ειναι απλωμενες αφου δν εχουν προβλημα με τον χωρο!!κ ολο μονοκατοικιες!με γκαζον,γκαραζ τα παντα!!....Αφθονο πρασινο!!!!δε νομιζω καμια πολη στην Ευρωπη να εχει τοσο μα τοσο πρασινο!!!αν τσεκαρετε στο google maps θα καταλαβετε....
Νυχτερινη ζωη.............τωρα περναμε στα δυσαρεστα!!!Εχει παρα μα παρα πολυ ωραια μαγαζια για καφε η ποτο η φαγητο,κ αρκετα σε αριθμο αλλα ο τροπος διασκεδασης κ γενικα το πως βλεπουν το <<εξω>> ειναι διαφορετικος!πιο ξενερωτος να το πω,πιο ηρεμος...δν ξερω!παντως ειναι το μοναδικο πραγμα π δν μ αρεσει!!Δεν ειμαι τυπος του σκυλαδικου ή για τα μπουζουκια,ουτε καθε βραδυ να με παιρνει 6 το πρωι!!απλα ειναι διαφορετικα......
Κ τωρα στο θεμα μας!!!Οδηγηση και μηχανη!!......Το μονο σπαστικο (ενταξει θετικο ειναι,αλλα τεσπα....) ειναι η αυστηροτητα που υπαρχει!!λεει η πινακιδα 60???60!!!πολλες καμερες κ πολλα μπλοκα!!......Δρομοι ομως,πολυ μπροστα!!!τοπια απεριγραπτα!!!Σημερα ειχα παει τη 1η μακρινη βολτα με κατι παιδια κ επα8α πλακα!!πηγαινα με το στομα ανοιχτο!!Για αυτους ηταν η κα8ιερωμενη κυριακατικη βολτα!!Βουνο,λιμνες,ποταμια,στροφες,εθνικη και στο τελος ωκεανος!!!....!!ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ!!Ηξερα οτι ο κα8ενας απο αυτους π θα βρισκομουν σημερα εχει απο 2-3μηχανεσ!μια για δρομο μια για πιστα!η πιστα ειναι 30λεπτα απο το σπιτι μ!....ενας ομως με αφησε μλκ!!Δεν ενιωθε κ πολυ καλα κ αφησε στο σπιτι το DESMOSIDICI ,το Super Duke του και πηρε το.....αυτοκινητακι του για να ερ8ει μαζι μας!..........porsche GT3RS!!μας κοροιδευε στο δρομο!!!κ ολα 1000αρια τα μηχανακια π ημασταν.μονο εγω 675!
Τεσπα,οτι κ να σας γραψω ειναι πολυ λιγο!!!!Μακαρι μια μερα να μπορεσετε να επισκεφθειτε αυτη την χωρα!!Υπαρχουν απειρα μερη να δεις για ολα μα ολα τα γουστα!!!εχω αρχισει να κτλβαινω οτι αυτο π λεμε <<Σαν την Ελλαδα που8ενα...>> ειναι λιγο ακυρο!!!!!

Θα βαλω κ λιγες φωτο αργοτερα!

Re: Αυστραλια.....  

  Από: mountboy στις 15/05/2011 10:02 πμ.

Αν είναι για μόνιμα, έκανες την καλύτερη κίνηση της ζωής σου , καλά να περνάς...

Re: Αυστραλια.....  

  Από: noxelikos στις 15/05/2011 12:58 μμ.

Γιατί μας ανάβεις φιτίλια τώρα..
Άρε ρε Ελλαδίτσα..Κρίμα γιατί κάποτε ερχόντουσαν εδώ για να δούνε πως ήταν ο πολιτισμός.
Πλέον απέχουμε τόσο πολύ που δεν ξέρουμε τι είναι αυτό.
Τι να κάνουμε όμως.Μία χώρα περνάει την ακμή και την παρακμή της..

Καλά να περνάς φίλε!Με υγεία και ευτυχισμένος στην χώρα που ζείς!

Υ.Γ Περιμένουμε και άλλες εντυπώσεις και φωτό!

Re: Αυστραλια.....  

  Από: Aek1924 στις 15/05/2011 1:08 μμ.

Χρηστο χαιρομαι που εφτασες και περνας καλα αλλα απαντα και σε κανα κινητο ρε η αν αλλαξες στειλτο σε πμ και πες μας και τι διαφορα εχουμε στην ωρα να ξερουμε ποτε να παρουμε,η κανα σταθερο οτι εχεις.

Ο θωμας λεει οτι τον π....ς στειλε σε πμ κανα msn να λεμε τπτ χαθηκαμε.

Τα υπολοιπα σε τηλεφωνο η πμ ααααααα το ξεχασα

Κ Α Λ Ο Τ Α Ξ Ι Δ ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

Re: Αυστραλια.....  

  Από: black_power στις 15/05/2011 6:30 μμ.

ομορφα ! καλα να περνάς φιλε

Re: Αυστραλια.....  

  Από: nfot στις 15/05/2011 8:07 μμ.

Ειναι λιγο "Μεγαλος αδερφος" εκει η κατασταση, αλλα σε σχεση με το κωλοχανειο που επικρατει εδω, μαλλον προτιμαω το εκει.
Απο θαλασσα για μπανιο πως ειναι τα πραγματα; Χειμωνας υπαρχει ή απλα ενα μεγαλο Φθινοπωρο;
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Αυστραλια.....  

  Από: redfoot στις 15/05/2011 8:20 μμ.

Πολύ ωραία περιγραφή καπως ετσι μου τα περιεγραψαν και μενα κατι φίλοι που εζησαν εκεί. Το ζητημα είναι ότι επεστρεψαν για δυο λογους
α) Νοσταλγία (Η Ελλάδα παραμένει Ελλαδάρα στις καρδιές των απανταχού Ελλήνων ανεξαρτήτως βιοτικού επιπέδου)
β) Διασκέδαση μηδεν (μεταφερω τη φράση που χρησιμοποιησαν): καλα τα καφε, ρεστοράν κλπ μα οπως είπες το κεφι όπως το εννοούμε και το βιώνουμε εδώ απογειώνεται σπανίως άνω του εδάφους.. μου ελεγαν μαλιστα χαρακτηριστικά ότι η κλασική τους διασκέδαση είναι μπαρμπεκιου απο το ενα σπίτι στο άλλο τις Κυριακές
απο τοπία δεν το συζητάω, εκπληκτικά λένε όλοι. Πολιτισμός, βιοτικό επίπεδο, παροχές κράτους, ευταξία κλπ κλπ σκίζει.
Αν δε βαριέσαι να ποστάρεις κάθε τόσο θα ναι χαρα να βλεπουμε φωτος και να διαβάζουμε πως περνάς Ελληνα της διασποράς
the road is made clear when viewed from above..

Re: Αυστραλια.....  

  Από: nfot στις 15/05/2011 11:31 μμ.

redf"...
Αν δε βαριέσαι να ποστάρεις κάθε τόσο θα ναι χαρα να βλεπουμε φωτος και να διαβάζουμε πως περνάς Ελληνα της διασποράς "


"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Αυστραλια.....  

  Από: tharis στις 15/05/2011 11:47 μμ.

Ωραια πραγματα !!

Καλη προσαρμογη και περιμενουμε φωτο!!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Αυστραλια.....  

  Από: mastersam13 στις 16/05/2011 3:14 πμ.

Άλλους Πατρινούς δέχονται?
Πες πες....
Ευτυχία δεν είναι να κάνεις αυτό που θέλεις, αλλά να μην κάνεις αυτό που δεν θέλεις.

Ζαν-Ζακ Ρουσσώ

Re: Αυστραλια.....  

  Από: triplepower στις 16/05/2011 9:04 πμ.

redf"Πολύ ωραία περιγραφή καπως ετσι μου τα περιεγραψαν και μενα κατι φίλοι που εζησαν εκεί. Το ζητημα είναι ότι επεστρεψαν για δυο λογους
α) Νοσταλγία (Η Ελλάδα παραμένει Ελλαδάρα στις καρδιές των απανταχού Ελλήνων ανεξαρτήτως βιοτικού επιπέδου)
β) Διασκέδαση μηδεν (μεταφερω τη φράση που χρησιμοποιησαν): καλα τα καφε, ρεστοράν κλπ μα οπως είπες το κεφι όπως το εννοούμε και το βιώνουμε εδώ απογειώνεται σπανίως άνω του εδάφους.. μου ελεγαν μαλιστα χαρακτηριστικά ότι η κλασική τους διασκέδαση είναι μπαρμπεκιου απο το ενα σπίτι στο άλλο τις Κυριακές
απο τοπία δεν το συζητάω, εκπληκτικά λένε όλοι. Πολιτισμός, βιοτικό επίπεδο, παροχές κράτους, ευταξία κλπ κλπ σκίζει.
Αν δε βαριέσαι να ποστάρεις κάθε τόσο θα ναι χαρα να βλεπουμε φωτος και να διαβάζουμε πως περνάς Ελληνα της διασποράς "

Sry gia ta greeklish alla eimai se allo pc twra k dn exei ellinika opws katalavenete.....nostalgia akoma dn me exei piasei.einai nwris mallon k eimai akoma en8ousiasmenos......argotera,to perimenw sigoura!!!
nf"Ειναι λιγο "Μεγαλος αδερφος" εκει η κατασταση, αλλα σε σχεση με το κωλοχανειο που επικρατει εδω, μαλλον προτιμαω το εκει.
Απο θαλασσα για μπανιο πως ειναι τα πραγματα; Χειμωνας υπαρχει ή απλα ενα μεγαλο Φθινοπωρο;"

Akoma einai f8inopwro alla apo oti m lene dn kanei tromero krio!.....to kalitero apo oti vlepw den exei igrasia!