ανανεωση διπλωματος

ανανεωση διπλωματος  

  Από: νικολας στις 06/04/2012 6 πμ.

καλησπερα σε ολους.
αποκτησα προσφατα μια street triple αλλα εχω το α1 ακομα. θα γινω 21 σε 2 μηνες και το διπλωμα το΄χω 1 χρονο. μπορω να το ανανεωσω σε α μονο με παραβολο οταν τα κλεισω ή θα πρεπει να ξαναδωσω?

Re: ανανεωση διπλωματος  

  Από: HelenKoR στις 06/04/2012 8:51 πμ.

Αν θυμάμαι καλά, όταν έχεις το Α1 για δύο (2) χρόνια τότε με ενα παράβολο κάνεις την αλλαγή κατηγορίας.
(Κάνε τον κόπο και ρώτα κάποιον, πχ. τον ασφαλιστή σου, διότι εχω την εντύπωση οτι πάει με την χρονιά και όχι με την αυτού καθ'αυτού ημερομηνία)

Σε άλλη περίπτωση θα πρέπει να δώσεις εξετάσεις.

Αν γνωρίζει κάποιος περισσότερα, feel free!
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: ανανεωση διπλωματος  

  Από: kyrkyriakos στις 06/04/2012 9:42 πμ.

Μπορείς να πάρεις Α χωρίς περιορισμό, αφου κλείσεις 2 χρόνια με την Α με περιορισμό ( η Α1 έχει καταργηθεί τον Απρίλιο του 2002).
Δεν έχει σημασία εάν έκλεισες τα 21.Εάν βέβαια βιάζεσαι πολύ, μπορείς κλείνοντας τα 21, να πάρεις Α χωρίς περιορισμό δίνοντας όμως ξανα εξετάσεις!
Το κόστος είναι ελάχιστο (για την πρώτη περίπτωση ).
Ρώτα ότι άλλο θες ( γνωρίζω περισσότερα )

Re: ανανεωση διπλωματος  

  Από: HelenKoR στις 06/04/2012 10:46 πμ.

Ωραία! Δλδ καλά τα έχω βαλμένα στον νου μου!

Λύσε μου μια απορία: Πάει με την χρονολογία (τα 2 χρόνια) ή με την ημερομηνία;
Αν πήρε το δίπλωμα πχ. 1 Ιουλίου του 2010, πρέπει να πάει 1 Ιουλίου του 2012 (μετά το πέρας 2 χρόνων) ή μπορεί να ανέβει κατηγορία ακόμα και σήμερα, 6 Απριλίου 2012;

Ξέρω οτι με τις ασφάλειες και αν θέλεις να νοικιάσεις αυτοκίνητο, υπάρχει τέτοιο "παράθυρο". Για παράδειγμα αν θέλεις να νοικίασεις αυτοκίνητο, πρέπει να έχεις το δίπλωμα τουλάχιστον ενα (1) χρόνο. Αλλά με βάση την χρονιά (και όχι την ακριβή ημερομηνία). Αλλά βέβαια συζητάμε για Υπουργείο οπότε πιθανότατα θα θέλουν ημερομηνία.
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: ανανεωση διπλωματος  

  Από: kyrkyriakos στις 06/04/2012 11:06 πμ.

Τα ξαναλέω λοιπόν! Μεγάλη κατηγορία μπορεί να πάρει κάποιος εάν έχει κλείσει τα 21 ή εάν έχει κλείσει 2 ημερολογιακά χρόνια με Α μικρή, που σημαίνει ότι κάποιος μπορεί να έχει και Α μεγάλη απο τα 20 του εφόσον είχε βγάλει στα 18 του Α με περιορισμό!Εάν για παράδειγμα κάποιος βγάλει στα 20 Α με περιορισμό (μικρή) θα πρεπει ή να κλείσει 2 χρόνια (δλδ στα 22) ή εφόσον βιάζεται να ξαναδώσει εξετάσεις για να πάρει Α μεγάλη μόλις γίνει 21!

Re: ανανεωση διπλωματος  

  Από: HelenKoR στις 06/04/2012 11:10 πμ.

kyrkyriakos"Τα ξαναλέω λοιπόν! Μεγάλη κατηγορία μπορεί να πάρει κάποιος εάν έχει κλείσει τα 21 ή εάν έχει κλείσει 2 ημερολογιακά χρόνια με Α μικρή, που σημαίνει ότι κάποιος μπορεί να έχει και Α μεγάλη απο τα 20 του εφόσον είχε βγάλει στα 18 του Α με περιορισμό!Εάν για παράδειγμα κάποιος βγάλει στα 20 Α με περιορισμό (μικρή) θα πρεπει ή να κλείσει 2 χρόνια (δλδ στα 22) ή εφόσον βιάζεται να ξαναδώσει εξετάσεις για να πάρει Α μεγάλη μόλις γίνει 21!"


Εντάξει λοιπόν!
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: ανανεωση διπλωματος  

  Από: νικολας στις 06/04/2012 9:19 μμ.

σας ευχαριστω για τισ πληροφοριες. δεν με βγαζει να ξαναδωσω οποτε θα δω τι θα κανω.. καλα χιλιομετρα σε ολους..

Re: ανανεωση διπλωματος  

  Από: kyrkyriakos στις 07/04/2012 9:37 πμ.

νικολας"σας ευχαριστω για τισ πληροφοριες. δεν με βγαζει να ξαναδωσω οποτε θα δω τι θα κανω.. καλα χιλιομετρα σε ολους.."



Ελπίζω το δίπλωμα σου, δίπλα απο την κατηγορία, να μην έχει κανα κωδικό π.χ. 78!!!

Re: ανανεωση διπλωματος  

  Από: νικολας στις 14/05/2012 2:06 μμ.

γιατι αν εχει τι αλλαζει?

Re: ανανεωση διπλωματος  

  Από: Billie στις 14/05/2012 2:23 μμ.

Γιατι το 78 σημαίνει πως έχεις δίπλωμα για δίκυκλο χωρίς ταχύτητες στο πόδι πχ σκουτερ
"Facts do not cease to exist because they are ignored" Aldous Huxley

Re: ανανεωση διπλωματος  

  Από: kyrkyriakos στις 14/05/2012 4:08 μμ.

Billie"Γιατι το 78 σημαίνει πως έχεις δίπλωμα για δίκυκλο χωρίς ταχύτητες στο πόδι πχ σκουτερ"

Συγκεκριμένα το 78θυμάμαι έχει να κάνει με το χειροσυμπλέκτη και όχι με τις ταχύτητες,για παράδειγμα τα "παπάκια" που είναι ημιαυτόματα, είναι στην κατηγορία αυτή!

Re: ανανεωση διπλωματος  

  Από: Billie στις 14/05/2012 4:50 μμ.

kyrkyriakos"
Billie"Γιατι το 78 σημαίνει πως έχεις δίπλωμα για δίκυκλο χωρίς ταχύτητες στο πόδι πχ σκουτερ"

Συγκεκριμένα το 78θυμάμαι έχει να κάνει με το χειροσυμπλέκτη και όχι με τις ταχύτητες,για παράδειγμα τα "παπάκια" που είναι ημιαυτόματα, είναι στην κατηγορία αυτή!"

στο χέρι εννούσα
Αυτό που λες είναι
edit: νομίζω όμως πως με τον νέο νόμο, τα "παπάκια" έχουν το ίδιο δίπλωμα με τη μικρού κυβισμού μηχανή. Και ο κωδικός 78 αντιστοιχεί σε αυτόματο κιβώτιο απ'ότι βλέπω

Πάντως μπορεί ο OP πολύ απλά να πάρει ένα τηλέφωνο στο υπουργείο συγκοινωνιών να του πουν στα σίγουρα τι ισχύει
"Facts do not cease to exist because they are ignored" Aldous Huxley

Re: ανανεωση διπλωματος  

  Από: kyrkyriakos στις 14/05/2012 7:31 μμ.

Ναι ,μπορεί να πάρει τηλέφωνο στο υπουργείο , αλλά επειδή έχω άμεση , καθημερινή επαφή με αυτά :78. Ισχύει μόνο για οχήματα χωρίς ποδωστήριο συμπλέκτη , αυτόματο κιβώτιο (ή χειρομοχλό για τις κατηγορίες Α1,Α2, Α)
Για όσους αναρωτιούνται τί είναι το Α2 ανοίγω καινούριο ποστ.