Ραγισματάκι στο σκελετό του Street Triple 675 09'

Ραγισματάκι στο σκελετό του Street Triple 675 09'  

  Από: Tommy_Streettriple στις 18/06/2020 2:02 μμ.

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους,

Προχθές μετά από αλλαγή λαδιών και φίλτρο λαδιού στο γνωστό συνεργείο για Triumph, στο Πολύγωνο, Αττικής, το ένα παλικάρι που ασχολήθηκε με την εγγλέζα μου (Street Triple 675 09'), μου λέει "Έλα να σου δείξω κάτι που ανακάλυψα". 
Μου έδειξε ένα ραγισματάκι σε μέγεθος τρίχας (στο πλάτος), πολύ ψιλό δηλαδή στο σκελετό της μηχανής και από τις δύο πλευρές, στο ίδιο σημείο ακριβώς, εκεί που ενώνεται ο σκελετός με οξυγονοκόλληση.
Η μηχανή δεν έχει τρακάρει ώστε να δικαιολογείται αυτό, εκτός από ένα "αστείο" πέσιμο στο πλάι με 10-20 χμ, αλλά φοράει μανιτάρια μπροστά-πίσω και στον κινητήρα.
Επιπλέον, δεν επιδίδομαι σε σούζες κλπ οπότε μου φάνηκε πολύ περίεργο......
Έχει συναντήσει κανείς κάτι παρόμοιο στο σκελετό της μηχανής του??
Όσο το συντομότερο βρεθούν και άλλοι με το ίδιο θέμα, ίσως μπορέσει ο ιδιοκτήτης του συνεργείου να ενοχλήσει τα κεντρικά στην Αγγλία!!
ΥΣ:Ο ιδιοκτήτης του συνεργείου μου είπε ότι έχει συναντήσει άλλες δύο ίδιες περιπτώσεις τέτοιας ζημιάς στο συγκεκριμένο μοντέλο. 
No amount of anxiety makes any difference to anything that is going to happen.
Alan Watts

Re: Ραγισματάκι στο σκελετό του Street Triple 675 09'  

  Από: martin στις 20/06/2020 12:23 πμ.

πριν λίγες Εβδομάδες εμφανίστηκαν σε Ελληνικά group στο fb κάποιες φωτο από παρόμοια  ζημιά στο πλαίσιο από διαφορετικούς ιδιοκτήτες.Στο εξωτερικό δεν έχει γραφτεί κάτι παρόμοιο πάρα μονό ενα βιντεο στο utube απο daytona του 13 όπου λέει οτι δεν έγινε από πτωση .
Είναι σοβαρό το πρόβλημα πάντως.Ο Σάκης τι σου είπε ? Χρειάζεστε επισκευή ? περνει επισκευή ?ίσως κάποιος ειδήμονας πρέπει να το κοιτάξει εκτενέστερα γιατί σίγουρα δεν είναι ασφαλές

Re: Ραγισματάκι στο σκελετό του Street Triple 675 09'  

  Από: Tommy_Streettriple στις 22/06/2020 2:07 μμ.

Καλησπέρα φίλε μου Martin. Ο Σάκης μου είπε να έρθω σε επικοινωνία με την Triumph στην Αγγλία, να τους θέσω το πρόβλημα που έχει προκύψει και από εκεί και πέρα βασιζόμαστε στους Άγγλους να μας πούνε εάν επιθυμούν να συνδράμουν ή θα επιβαρυνθώ μόνο εγώ.
Η συγκεκριμμένη ζημιά κοστολείται γύρω στα 300€ σύμφωνα με τα λεγόμενα του Σάκη.....μακάρι να αποδεχτούν ότι είναι ευθύνη του εργοστασίου και να μου αποκαταστήσουν τη ζημιά.
Εάν σου είναι εύκολο να μου στείλεις σε ποια γκρουπ είδες αυτές τις ζημιές θα ήταν χρήσιμο, ευχαριστώ!! 
No amount of anxiety makes any difference to anything that is going to happen.
Alan Watts

Re: Ραγισματάκι στο σκελετό του Street Triple 675 09'  

  Από: martin στις 22/06/2020 11:21 μμ.

Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα στα κεντρικά και θα απαιτούσα να ασχοληθούν αυτοί με φωτογραφίες και άμεση επικοινωνία με τους Αγγλους.Το πρόβλημά είναι πολύ σοβαρό και άκρως επικίνδυνο.
Αλλη μια αναφορα για μοντελο του 13
https://www.facebook.com/groups/381828795755937/?post_id=623447641594050
 

Re: Ραγισματάκι στο σκελετό του Street Triple 675 09'  

  Από: Tommy_Streettriple στις 23/06/2020 9:15 πμ.

Καλημέρα φίλε μου.Το διάβασα αυτό που μου έστειλες και δυστυχώς βλέπω ότι από την Αγγλία ρίξανε άκυρο σε αυτόν που επικοινώνησε μαζί τους, καθώς λένε ότι δεν είναι κάποιο γνωστό στο εργοστάσιο πρόβλημα και εφόσον έχουν περάσει χρόνια από την εγγύηση δεν αναλαμβάνουν να αποκαταστήσουν τίποτα.
No amount of anxiety makes any difference to anything that is going to happen.
Alan Watts

Re: Ραγισματάκι στο σκελετό του Street Triple 675 09'  

  Από: sambhit08 στις 13/02/2024 4:58 μμ.

Attica, the one guy who dealt with my English (Street Triple 675 09'), says to me "Come let me show you something that I discovered". 
He showed me a crack the size of a hair (in width), very fine that is, in the frame of the machine on both sides, in the exact same place, where the frame is joined by oxygen welding.