Triumph Tiger 800

Re: Triumph Tiger 800  

  Από: PTiger800 στις 23/02/2012 5:15 μμ.

Καπετάνιο έγραψα τι δείχνει το 800 για το φίλο που σκέφτεται να το πάρει, ώστε να έχει καλύτερη εικόνα για το τι δείχνει το πολυόργανο ταυτόχρονα και τι όχι.

Και σε μενα είναι ψιλοάχρηστη η ένδειξη της σχέσης στο κιβώτιο
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Triumph Tiger 800  

  Από: chrisk1967 στις 23/02/2012 6:39 μμ.

H ερωτηση για την αναγραφη της σχεσης δεν ειναι σιγουρα κριτηριο αγορας ουτε καν έλλασον . Απλα ηθελα να ξερω απο καποιον ευτυχη ιδιοκτητη στα σιγουρα εαν αναγραφεται ή οχι ....
Τα αβαφα πλαστικα τεινουν να γινουν της μοδας στις καινουργιες υλοποιησεις και εαν η αντοχη τους στην ακτινοβολια του ηλιου δεν ειναι πολυ καλη αυτο για την Ελλαδα με την παρατεταμενη ηλιοφανεια ισως ειναι μειονεκτημα για εμας ...Εαν επανερχονται βεβαια ( οσο αυτο ειναι εφικτο ) κατι γινεται ....Αλλιως η μηχανη θα δειχνει σε μερικα χρονια σαν " γκριζαρισμενη " ....Οι αρρενες φορουμιτες ανω των 40 αντιλαμβανονται προφανως ....Στην μηχανη το γκρι δεν νομιζω να προσδιδει γοητεια....

Εχει καποιος να αναφερει καποιο παραπονο μεχρι τωρα απο την συμβιωση του με τον μικρο Τιγρη ? Μεσο κοστος Σερβις εχει υπολογιστει ? Τι ειδους λαδακια το εφοδιαζουμε ?

Re: Triumph Tiger 800  

  Από: TZANNSPY στις 23/02/2012 9:27 μμ.

chrisk1967"Εχει καποιος να αναφερει καποιο παραπονο μεχρι τωρα απο την συμβιωση του με τον μικρο Τιγρη ? Μεσο κοστος Σερβις εχει υπολογιστει ? Τι ειδους λαδακια το εφοδιαζουμε ?"


Μέχρι στιγμής, όλα καλά, πολύ καλύτερο συνολικά παντού από ότι φανταζόμουν/διάβαζα.

Στα αρνητικά βάζω το μικρό κόψιμο του τιμονιού και την αυξημένη κατανάλωση.

Δεν νομίζω να έχουν προλάβει πολλοί να κάνουν το "καλό" service πχ των 20.000χλμ για να δούμε κόστος...

Γενικότερα δεν πιστεύω η συντήρησή του να είναι πολύ ακριβότερη από του Africa.

Το θέμα είναι να έχουν και την ίδια αξιοπιστία/αντοχή σε βάθος χρόνου. (μακάρι)

Εγώ προσωπικά αν υπήρχε σύγχρονο Africa αυτό θα έπαιρνα.

New Transalp 700, CrossRunner, CrossTourer etc

ps Λαδάκια, στις δύο μέχρι τώρα αλλαγές, αν θυμάμαι καλά μάλλον αυτά έβαλα Castrol Power 1 Racing 4T

Μπαμπά μην... Πέφτεις !!!

Re: Triumph Tiger 800  

  Από: chrisk1967 στις 24/02/2012 7:51 πμ.

H μεση καταναλωση της Africa ειναι περιπου 8 λιτρα τα 100χιλιομετρα οποτε ας πουμε οτι η αυξημενη καταναλωση της Τιγρης ειναι κατι που το εχω συνηθισει στην τσεπη μου ....Οταν θα φτασει η βενζινη 2 ευρω το λιτρο τοτε βεβαια θα αρχισει να τσουζει πολυ ....Και οταν διαβαζεις κατι καταναλωσεις της ταξης των 4,5 - 5 λιτρων απο τα βαυαρικα , αναπολεις τις μερες που σου εμεναν και καποια λεφτα στην τσεπη ....
Αλλα με τα γερμανικα ολοι εμεις οι Ελληνες πρεπει να το σκεφτομαστε διπλα ....Η Φραση " τα πλεονασματα του Βορρα αντιστοιχουν σχεδον γραμμικα στα ελλειματα του Νοτου " θεωρω οτι εχει μεγαλη βαση ....Ανεξαρτητως βεβαια της παντελης ελλειψης οργανωσης και συνεπειας σε κεντρικο επιπεδο και οχι μονο απο εμας τους Ελληνες ....

Τωρα η χρηση της Σουπερ αμολυβδης ( περα απο καποια μικρα πλεονεκτηματα στην ιπποδυναμη που δεν ξερω και ποσο ορατα ειναι στον χρηστη ) οφελει εν γενει την μηχανη ? Ή ειναι ασκοπο εξοδο ?

Η πρωτη αλλαγη λαδιων γινεται στα πρωτα 1000χιλιομετρα ?

Περα απο το διπλο σταντ και to update στο προγραμμα διαχειρησης υπαρχει κατι αλλο που εχετε διαβασει / ακουσει οτι χρηζει βελτιωσης ή και πιθανης αλλαγης ?

Re: Triumph Tiger 800  

  Από: chrisk1967 στις 24/02/2012 8:15 πμ.

Και κατι αλλο που ξεχασα προηγουμενως .....Η Εξατμιση της μαμας " πρεπει " να αλλαχτει ? Ειναι θεμα " ακουστικης " ή η Arrow προσφερει κι'ολας ....Επειδη οι τιμες εναι λιγο τσιμπημενες μηπως ολα αυτα ειναι και θεμα marketing ?

Re: Triumph Tiger 800  

  Από: PTiger800 στις 24/02/2012 2:46 μμ.

chrisk1967"Η πρωτη αλλαγη λαδιων γινεται στα πρωτα 1000χιλιομετρα ? "

Ναι

chrisk1967"Τωρα η χρηση της Σουπερ αμολυβδης ( περα απο καποια μικρα πλεονεκτηματα στην ιπποδυναμη που δεν ξερω και ποσο ορατα ειναι στον χρηστη ) οφελει εν γενει την μηχανη ? Ή ειναι ασκοπο εξοδο ? "

Εγώ βάζω V-Power με μια λογική του στυλ "όλες νοθευμένες είναι άρα η V-Power μπορεί, μετά τη νοθεία να βγάζει τελικά 95 οκτάνια. Ενώ η απλή μάλλον βγάζει πίπες". Ατεκμηρίωτη λογική, πιο πολύ ενστικτώδης.

chrisk1967"Περα απο το διπλο σταντ και to update στο προγραμμα διαχειρησης υπαρχει κατι αλλο που εχετε διαβασει"

Όχι

chrisk1967"H μεση καταναλωση της Africa ειναι περιπου 8 λιτρα τα 100χιλιομετρα"

Ο Τίγρης θα σου βγάλει περίπου 7,5-7,8lt/100km στην πόλη και 6-6,5 σε διαδρομή χωρίς σταμάτα ξεκίνα.

chrisk1967"Η Εξατμιση της μαμας " πρεπει " να αλλαχτει ? Ειναι θεμα " ακουστικης " ή η Arrow προσφερει κι'ολας "

Νομίζω ότι σχετικό test του ΜΟΤΟ απέδειξε ότι η Arrow αφαιρεί ιπποδύναμη (1 ίππο). Το θέμα της ακουστικής και της οπτικής είναι καθαρά υποκειμενικό. Εμένα στην αρχή με ενοχλούσε ο ήχος ποπ κορν. Τώρα πρέπει να προσπαθήσω για να τον ακούσω. Οπτικά η Arrow είναι λίγο λιγότερο γκουμούτσα από την μαμίσια.
Όπως μου είχε πει όμως κάποιος φίλος στο παλίο κατάστημα Μιχαλακοπούλου 77, γιατί να βάλεις Arrow και να μην κανεις τα λεφτά βενζίνες να πας κανα ταξιδάκι να ανοίξει το μάτι σου;
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Triumph Tiger 800  

  Από: webcr στις 09/03/2012 6:12 μμ.

μηχαναρα!!!!!!
κατασκευή ιστοσελίδων