Street Triple R vs Daytona!

Re: Street Triple R vs Daytona!  

  Από: polaxgr στις 24/08/2012 5:21 μμ.

να παρω ενα παπι να τελειωνω ? ναι το θελω και για εκδρομες με τη κοπελια...οποτε μαλλον ολοι για το street triple...Ενα μου αρεσε μεταχειρα και πουληθηκε Ειχε βαλει μασκα απο το speed triple και γι αυτο ηταν το μονο που μ αρεσε.. Το Speed ειπαμε δεν ειναι τοσο βολικο ε? H αλλαγη μασκας ποσο παει ?

Re: Street Triple R vs Daytona!  

  Από: Costas στις 24/08/2012 6:02 μμ.

Το αν είναι βολικό ή όχι είναι υποκειμενικό. Εγώ είχα ενα daytona 3 χρόνια και το είχα κάνει παπί. Φυσικά μπορείς να πεις οτι το ένα είναι πιο βολικό απ'το άλλο. Αλλά το βολικό ή άβολο έτσι γενικά δεν προσδιορίζεται. Όπως είπαν και τα παιδιά θα σου πρότεινα να κάνεις ένα test ride στην αντιπροσωπεία ή να κάνεις βόλτα κανα δυο μεταχειρισμένα.

Re: Street Triple R vs Daytona!  

  Από: fotisz750 στις 24/08/2012 7:09 μμ.

street triple πρεπει να παρεις συμφωνα με αυτα που γραφεις και να του βαλεις χειρολαβη και ενα αντιολισθητικο καλυμα συνεπιβατη και και θα εισαι αρχοντοπουλο!

Re: Street Triple R vs Daytona!  

  Από: polaxgr στις 24/08/2012 8:35 μμ.

fotisz750"street triple πρεπει να παρεις συμφωνα με αυτα που γραφεις και να του βαλεις χειρολαβη και ενα αντιολισθητικο καλυμα συνεπιβατη και και θα εισαι αρχοντοπουλο! "


εχεις δικιο!

fotisz750"street triple πρεπει να παρεις συμφωνα με αυτα που γραφεις και να του βαλεις χειρολαβη και ενα αντιολισθητικο καλυμα συνεπιβατη και και θα εισαι αρχοντοπουλο! "


χειρολαβη? αντιολισθητικο ? no idea για το τι μιλας! εγω απλα τη μασκα απο το speed θελω(ποσο παει ? )

Re: Street Triple R vs Daytona!  

  Από: tharis στις 24/08/2012 10 μμ.

dimchris"
Και εγώ για το R μάλλον θα πήγαινα, αλλά αν στο ψάξιμο έπεφτα πάνω σε ένα πολύ καλό απλό street triple δε θα έλεγα όχι."

Επειδη εσυ ξερεις πως να το κανεις καλυτερο απ το R..!

polaxgr"χειρολαβη? αντιολισθητικο ? no idea για το τι μιλας! εγω απλα τη μασκα απο το speed θελω(ποσο παει ? )"

Καλα βρε στο μασκακι κολλησες;; Βρες μηχανη και το μονο ευκολο ειναι το μασκακι μετα...
Οπως ειπαν κ τα παιδια παντως κανε μερικα test ride και θα καταλαβεις τι ειναι βολικο κ τι οχι αλλα και τι θα αγορασεις τελικα χωρις δευτερη σκεψη κ ερωτησεις..!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Street Triple R vs Daytona!  

  Από: fotisz750 στις 24/08/2012 11:46 μμ.

polaxgr"
fotisz750"street triple πρεπει να παρεις συμφωνα με αυτα που γραφεις και να του βαλεις χειρολαβη και ενα αντιολισθητικο καλυμα συνεπιβατη και και θα εισαι αρχοντοπουλο! "


εχεις δικιο!

fotisz750"street triple πρεπει να παρεις συμφωνα με αυτα που γραφεις και να του βαλεις χειρολαβη και ενα αντιολισθητικο καλυμα συνεπιβατη και και θα εισαι αρχοντοπουλο! "


χειρολαβη? αντιολισθητικο ? no idea για το τι μιλας! εγω απλα τη μασκα απο το speed θελω(ποσο παει ? )"

το συγκεκριμενο μηχανακι δεν εχει λαβες για να πιανεται ο συνεπιβατης.διατηθεται σαν εξτρα.αν λοιπον εχεις σκοπο να παιρνεις συχνα δικαβαλο καλο θα ειναι να το παρεις και να το βαλεις ετσι ωστε ο συνεπιβατης να μην κρατιεται συνεχως απο πανω σου ή στο τεποζητο αλλα απο αυτο! το αντιολισθητικο καλυμα ειναι μια αντιολισθητικη μεμβρανη που μπαινει στη θεση του συνοδηγου προκειμενου στα αποτομα φρεναρισματα ή επιταχυνσεις να μην γλιστραει ο ποπος του στη σελλα και να μην πεφτει πανω σου.
τεσπα .λεπτομεριες...εγω ετσι τα ειπα αυτα για να δωσω εμφαση στο γεγονος οτι το στρεετ τριπλ ειναι πιο "ανθρωπινο" μηχανακι και για τη χρηση που το θες θεωρω οτι ειναι μονοδρομος!
βεβαια οπως ειπαν και τα παιδια απο πανω τιποτα δεν ειναι καλυτερο απο ενα τεστ ραηντ!!!

Re: Street Triple R vs Daytona!  

  Από: Bladerunner στις 25/08/2012 12:22 πμ.

Για να πω κι εγώ την άποψή μου (είχα 1,5 χρόνο το street και τώρα έχω 9 μήνες το Daytona και έχω κάνει και αρκετά χλμ με street triple r)
Το street το απλό δεν έχει λόγο ύπαρξης για μένα και μετάνιωσα πολύ γρήγορα που το πήρα! Τα φρένα και οι αναρτήσεις αδικούν το καλύτερο γυμνό μηχανάκι που υπάρχει. Και αρχάριος να είσαι, πολύ γρήγορα θα ψάξεις για βελτιώσεις....

Πολύ καλά λοιπόν σκέφτεσαι για το R

Τώρα για Street R η Daytona, γυμνό ή ss, τα παιδιά νομίζω είπαν όλα τα θετικά και αρνητικά!

Εγώ ψηφίζω Daytona !

Re: Street Triple R vs Daytona!  

  Από: fotisz750 στις 25/08/2012 12:32 πμ.

εμενα παντως τα φρενα του απλου μια χαρα μου φαινονται(ενταξει προερχομαι και απο ζ750 που τα φρενα σε συνδυασμο με τα κιλα του ειναι χαλια)!
λογω ματαιοδοξιας μονο (μαλλον) θα ηθελα να ειχα τις τετραπιστονες του r με την ακτινικη τρομπα!
και η αναρτηση μια χαρα μου φαινεται(βεβαια ειμαι και 63 κιλα αθρωπακι )
και παλι η ματαιοδοξια μου ευθεινεται που κοιταζω καθε μερα στο εβαη να παρω αναρτηση απο το daytona !!!

Re: Street Triple R vs Daytona!  

  Από: batinaki στις 25/08/2012 11:19 πμ.

Είχες/έχεις εμπειρία με κάποια από αυτές τις κατηγορίες να ξέρεις τα θετικά και αρνητικά τους?
Σε γενικές γραμμές έχουν αναφερθεί πιο πάνω αλλά εσύ ξέρεις τι σε εξυπηρετεί.. εμένα η δουλειά
(καθημερινότητα) είναι 1,5km απ'το σπίτι μου χωρίς κίνηση, άρα ή πάω με σκούτερ ή με τη μηχανή
ή και με νταλίκα να πήγαινα το ίδιο θα ήταν..
Γούστα βγάζουν και τα δύο, βρες τα δικά σου..!!
και καλή επιλογή στο συγκεκριμένο που διαλέξεις γιατί είναι επίσης σημαντικό.
Αλίμονο σε αυτούς που περιμένουν να σταματήσουν πατώντας φρένο..!!!!
[quote="Theozed":3c1qbi2i]
Δεν υπάρχει ρε συ γενιά πριν ή μετά τον batinaki!
Τον έφτιαξε ο Μέγιστος Θεός και πέταξε το καλούπι στο Mount Doom!
Τ-Ε-Λ-Ο-Σ[/quote:3c1qbi2i]

Re: Street Triple R vs Daytona!  

  Από: Max Manos στις 25/08/2012 12:58 μμ.

Eγω εχω το απλο απο το '08.Δεν υπηρχαν "R" τοτε και εχω να πω τα εξης..

Απο την αρχη το μονο που δεν μου αρεσε ηταν οι αναρτησεις μπρος-πισω...Τις αλλαξα μεταμορφωνοντας το μηχανακι.Δεν εβαλα απο daytona,μου αλλαζε πολυ τη γεωμετρια και επελεξα ενα hyperpro με τα αντιστοιχα ελατηρια μπροστα,ειδικα για το street. Μετα απο λιγο καιρο εγινε ανακληση του πισω αμορτισερ τα οποια ειχαν μια ελατωματικη παρτιδα και ημουν μεσα..Οδηγησα ομως και αλλα street με "καλα" πισω μαμισια και απογοητευτηκα ξανα..

Τα φρενα τα κρινω πολυ καλα για τη χρηση που του κανω ,κυριως σε επαρχιακους δρομους της Κρητης παντα χωρις συνεπιβατη.Εχω και δυο παιδακια, οποτε θα ελεγα οτι εχει "μαλακωσει" καπως το στυλ οδηγησης μου σε σχεση με το παρελθον..Αν ημουν νεοτερος,εργενης και εκανα track days,σιγουρα θα επελεγα το R.
"No Guts,No Glory"

Re: Street Triple R vs Daytona!  

  Από: polaxgr στις 25/08/2012 2:35 μμ.

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις. Απ οτι καταλαβα , πρεπει να παω να τα οδηγησω και τα 3 μηχανακια ( Speed, Street , Daytona ) για να δω απο μονος μου. Ελπιζω να καταλαβω απο μονος μου αλλιως θα σας ξαναζαλησω.

υγ. Μπορω να ανεβαζω αγγελιες απο το car.gr να μου λετε γνωμες ή απαγορευεται ?

Re: Street Triple R vs Daytona!  

  Από: dimchrist στις 25/08/2012 4:14 μμ.

polaxgr"Μπορω να ανεβαζω αγγελιες απο το car.gr να μου λετε γνωμες ή απαγορευεται ?"

Μπορείς αλλά πριν προχωρήσεις στην αγορά καλό είναι να το δει ένας μηχανικός.

Triple Way

Re: Street Triple R vs Daytona!  

  Από: kyrkyriakos στις 27/08/2012 8 μμ.

εγώ πάντως λέω να πάρεις speed για να γίνουμε πολλοί , (με έχει φάει η μοναξιά)

Re: Street Triple R vs Daytona!  

  Από: ΛΑΜΔΑ στις 29/08/2012 6:35 μμ.

Πάρε και τα δύο

Re: Street Triple R vs Daytona!  

  Από: grgasteus στις 08/09/2012 10:42 πμ.

ΛΑΜΔΑ"Πάρε και τα δύο "


πάρε και τα τρία !!!
..κοίτα...δεν το έχω πάρει ακόμα, αλλά...