Sprint 1050 ST - Εντυπώσεις χρήσης

Re: Sprint 1050 ST - Απορίες νέου κατόχου  

  Από: Sprinter στις 26/09/2009 8:45 μμ.

Δεν εχω εμπειρία από τα Μ1. Τα Μ3 ειναι πολύ καλά για αυτή τη μηχανή. Στο 90% το ελληνικών δρόμων δεν υπάρχει περίπτωση να μη σπινιάρει το πίσω σε απότομα ανοίγματα με μηχανές αυτής της ροπής.

Τακάκια βάζω συνήθως EBC HH μπροστά και EBC απλά πίσω. Ρίξε και μια ματιά στους δίσκους σου μην έχουν μπλεδίσει / μαυρίσει κατά τοπους...
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Δ ι ά φ ο ρ α  

  Από: vassat στις 15/08/2010 12:31 πμ.

Κατά το προηγούμενο 12μηνο έγιναν τα ακόλουθα στην μοτ/τα:
- Δοκιμάστηκαν λιπαντικά Castrol (κάπου είχα διαβάσει ότι θα είναι
τα προτεινόμενα από την Τ, από αυτή την χρονιά) και ...απογοήτευση...
ούτε νεκρά δεν έβρισκα και όλες οι αλλαγές σκέτη ταλαιπωρία..
Αλλάχτηκαν άμεσα με Denicol καθαρίστηκαν και οι δίσκοι και όλα ΟΚ.
Ακολούθησε άλλη μια αλλαγή με Denicol. Μετά από 4500χλμ το κιβώτιο
είχε αρχίσει να δυστροπεί, οπότε προ 10ημέρου έγινε νέα αλλαγή λιπαντικών με
Agip 10w-60 δοκιμαστικά και ενόψει των προβλέψεων για παρατεταμένο καύσωνα.
Το αποτέλασμα είναι ικανοποιητικό, το "γουργούρισμα" του μοτέρ ακούγεται
υγιές, και το κιβώτιο λειτουργεί επίσης με αρκετή ακρίβεια. Η μόνη παρατήρηση
είναι ότι όταν είναι σβήστό και έχει ταχύτητα, πατώντας συμπλέκτη θέλει προσπάθεια
για να το σπρώξω(πάλι κολλημένοι δίσκοι;;).
Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι κάθε δεύτερη αλλαγή λαδιών απαιτείται και καθάρισμα
των δίσκων του συμπλέκτη. Υπάρχει περίπτωση τυχόν αλλαγή των δίσκων με aftermarket
πχ EBC να βελτιώσει την κατάσταση, έχει εμπειρία κανείς;

Άλλα θέματα λόγω ζέστης:
1. "Ουζάρει" το πίσω αμορτισέρ, φαντάζομαι είναι ενδεικτικό της ποιότητας του,
και θέλει τουλάχιστον μισή στροφή για να συνέλθει.
2. Μετά από μισή ώρα έρχεται μια ανυπόφορη ζέστη στο αριστερό κάτω μπούτι και μετά
τρία τέταρτα δυσκολεύομαι να κάτσω ακόμα και στη σέλα...
Καμία λύση για οτιδήποτε των ανωτέρω;

Όσον αφορά τις δυνατότητες βελτίωσης των φρένων, πέρα από την αλλαγή των "εντοσθίων"
από 675, ισχύει ότι μπορεί να αλλαχθούν οι δαγκάνες με αυτές του (προηγούμενου)
Hayabusa; ακόμα και στα μοντέλα με ABS; αξίζει;
/ ΒΣ

Re: Sprint 1050 ST - Απορίες νέου κατόχου  

  Από: Sprinter στις 15/08/2010 8:42 πμ.

Αν θέλεις να έχεις ξύλινα φρένα βάλε τις 6πίστονες του παλιού Busa, ταιριαζουν.

Το heat shield kit το έχεις βάλει? Αν η ζέστη που σε ενοχλεί είναι από το midpipe στην άνοδο, μόνο τύλιγμα με ειδική ταινία θα σε βοηθήσει. Αν σε ενοχλεί η ζέστη από την εξάτμιση κάτω από τη σέλα μόνο η ανοιχτή δίχως καταλύτη σε σώζει.

Γενικώς αν κυκλοφορείς 1000άρι μηχανάκι υδρόψυκτο και φαιρινγκάτο μεσα ατην Αθήνα με τέτοιο καιρό πάς γυρεύοντας.

Καταστρατηγώ τον δικό μου κανόνα περί μη αναφορας σε λάδια για να πώ ότι 10w-60 λάδια δε θα έβαζα. Επίσης δοκίμασε τα Torco 20-50 από τον Λαμπριανίδη είτε τα συνθετικά είτε τα ημί. Διάφοροι 'ειδικοί' πίνουν νερό (λάδι??) στο όνομά τους. Εγω δε τα έχω δοκιμάσει. Οτι μου βάζει ο Σάκης έχω και παράπονο δεν έχω.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Sprint 1050 ST - Απορίες νέου κατόχου  

  Από: vassat στις 21/08/2010 2:51 μμ.

Sprinter"Αν θέλεις να έχεις ξύλινα φρένα βάλε τις 6πίστονες του παλιού Busa, ταιριαζουν.

Το heat shield kit το έχεις βάλει? Αν η ζέστη που σε ενοχλεί είναι από το midpipe στην άνοδο, μόνο τύλιγμα με ειδική ταινία θα σε βοηθήσει. Αν σε ενοχλεί η ζέστη από την εξάτμιση κάτω από τη σέλα μόνο η ανοιχτή δίχως καταλύτη σε σώζει.

Γενικώς αν κυκλοφορείς 1000άρι μηχανάκι υδρόψυκτο και φαιρινγκάτο μεσα ατην Αθήνα με τέτοιο καιρό πάς γυρεύοντας.

Καταστρατηγώ τον δικό μου κανόνα περί μη αναφορας σε λάδια για να πώ ότι 10w-60 λάδια δε θα έβαζα. Επίσης δοκίμασε τα Torco 20-50 από τον Λαμπριανίδη είτε τα συνθετικά είτε τα ημί. Διάφοροι 'ειδικοί' πίνουν νερό (λάδι??) στο όνομά τους. Εγω δε τα έχω δοκιμάσει. Οτι μου βάζει ο Σάκης έχω και παράπονο δεν έχω."


- Για τα φρένα καταλαβαίνω ότι προτεινόμενη λύση είναι από 675, αυτή η μετατροπή τι ακριβώς βελτιώνει; μπορούν να τοποθετηθούν και σωληνάκια υψηλής/αξίζει;
- Όταν λες Αθήνα τι εννοείς; ή για να το πω διαφορετικά η διαδρομή η Διαδρομή ΣΕΦ - Α.Ο. - Μαραθώνας θεωρείτε "Αθήνα";
- Για τα λιπαντικά με ευρύ ιξώδες συμμερίζομαι το προβληματισμό ( είναι περισσότερο πρόσθετα παρά λάδι ) όμως εκ του αποτελέσματος τα Agip δεν είναι άσχημα (για την αντοχή τους δεν ξέρω) και επιπλέον σε σχέση με τα συνθετικά TORCO είναι 20 ευρώ μείον και στους χαλεπούς καιρούς που ζούμε είναι υπολογίσιμα.Του χρόνου με την ανάκαμψη βλέπουμε....
/ ΒΣ

Re: Sprint 1050 ST - Απορίες νέου κατόχου  

  Από: Sprinter στις 21/08/2010 4:33 μμ.

Τι βελτιώνει η μετατροπή θα το βρείς σε 82 ποστς εδώ μέσα, μην επαναλαμβανόμαστε. Μεταλλικά σωληνάκια έχει. Δεν είναι μόνο το εύρος είναι και το 60. Το μόνο αποτέλεσμα που μπορείς να νιώσεις στο λάδι είναι τι νιώθεις στο κιβώτιο. Τα υπόλοιπα τα ανακαλύπτεις κατόπιν εορτής. Για Αθήνα.. με κίνηση ναι, χωρίς όχι..

Για πόσο ακόμα θα θεωρείσαι 'νέος κάτοχος'?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Sprint 1050 ST - Απορίες νέου κατόχου  

  Από: vassat στις 21/08/2010 10:55 μμ.

Sprinter"Τι βελτιώνει η μετατροπή θα το βρείς σε 82 ποστς εδώ μέσα, μην επαναλαμβανόμαστε. Μεταλλικά σωληνάκια έχει. Δεν είναι μόνο το εύρος είναι και το 60. Το μόνο αποτέλεσμα που μπορείς να νιώσεις στο λάδι είναι τι νιώθεις στο κιβώτιο. Τα υπόλοιπα τα ανακαλύπτεις κατόπιν εορτής. Για Αθήνα.. με κίνηση ναι, χωρίς όχι..

Για πόσο ακόμα θα θεωρείσαι 'νέος κάτοχος'?"


- Διόρθωσα το "νέος κάτοχος", ένα έτος+ μάλλον είναι επαρκές!

- Έβαλα στο ψαχτήρι "Φρένα ST 1050" και κοιτώντας τις 4 πρώτες σελίδες δεν βρήκα τίποτα σχετικό, βέβαια ανοίγωντας κάποια ποστς βρήκα απαντήσεις Ρότζερ-Άουτ!
/ ΒΣ

Re: Sprint 1050 ST - Απορίες  

  Από: Sprinter στις 21/08/2010 11:01 μμ.

εχουμε κάνει τη συζήτηση και για τα φρένα του παλαιότερου speed και γενικά το ίδιο παίζει με όλες τις συμβατικές τετραπίστονες της Τ εδώ και 10τόσα χρόνια...τώρα πια μόνο το Σπρίντ τίς φοράει και στο 'νέο' GT ακόμα τις εχουνε για να δείς πόσο νέο είναι..

Κάνουμε και τα εμβολάκια που βαζανε σαν αλλαγή στο speed. Αμα ρωτήσεις στον Σάκη θα βγάλεις άκρη. Αλλά είναι ακριβό το κίτ (εμβολα + τσιμούχες). Μπορεί να βρείς αντίστοιχα εμβολα από ΟΕΜ Νισσιν φτηνότερα αλλά δεν ξέρω να σου πώ μοντέλο.. πρέπει να είναι coated κάπως ροζέ.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Sprint 1050 ST - Απορίες νέου κατόχου  

  Από: vassat στις 26/10/2010 4:06 μμ.

- Είχα βρεθεί στην Κέρκυρα τον Σεπτέμβρη και μια που είχε "κρυώσει" ο καιρός άλλαξα τα Agip 10w-60 στον εκεί αντιπρόσωπο με Agip tec4 15w-50. Συμπαθητικό λαδάκι, από την αίσθηση που δίνει στο μοχλό ταχυτήτων, και το άκουσμα του μοτέρ ακούγεται υγιές επίσης. Παρουσιάζει όμως την εξής ιδιότροπη συμπεριφορά: μετά από ένα τέταρτο κυκλοφορία στις "λεωφόρους" του Αθηνιστάν δυσκολεύουν οι αλλαγές ταχυτήτων. Το φαινόμενο παρέρχεται μετά από 10δεκάλεπτο ή αν γίνουν λίγο πιο "άγρια" οι αλλαγές. Στον ανοικτό δρόμο κανένα θέμα - βέβαια εκεί πάω μόνιμα με 6η. Η δε τιμή τους από Λαμπριανίδη είναι ακόμα πιο ευχάριστη 30 ευρώ τα 4lt.
Να πω και μια σκέψη για τα λάδια:
θεωρώ ότι κάθε κινητήρας ανάλογα με τις εκάστοτε ανοχές του, το εύρος λειτουργίας του(σ.α.λ) και το εξωτερικο περιβάλλον απαιτεί έ ν α συγκεκριμένο ιξώδες λαδίου πχ για ένα μοτέρ που "σκίζεται¨συνεχώς 50w το οποίο ιδανικά θα έρχεται στην θερμοκρασία λειτουργίας του κινητήρα με προθέρμανση .
Επειδή όμως τίποτα από τα ανωτέρω δεν παραμένει σταθερό(και δεν υφίσταται προθέρμανση) για αυτό υπάρχουν τα λάδια μεταβλητού ιξώδους, άλλη ροή (cst) απαιτεί η εκκίνση και άλλη η συνεχής λειτουργία. Με αυτή την λογική όταν η εξωτερική θερμοκρασία είναι +20 βαθμούς από το σύνηθες, δεν θα πρέπει να υπάρχει και μια ανάλογη προσαρμογή του ιξώδους του λαδιού. Πχ το προτεινόμενο 15w50 στους 25 βαθμούς κελσίου έστω ότι έχει το ιδανική ροή, τι γίνεται όταν η θερμοκρασία αυξηθεί κατά 20 βαθμούς;

- Σχετικά με τα Angel ST (που φοράω), είχα γράψει σε άλλο σημείο του φόρουμ ότι δεν με πολυαρέσουν, αέρα έβαζα όσο και στα προηγούμενα 34 - 38. Πειραματίστηκα λίγο με τις πιέσεις και με 36 - 42 η απόδοση τους βελτιώθηκε αισθητά. Συμπέρασμα θέλουν φούσκωμα.

- ΕΒC clutch springs δοκίμασα και αυτό το προιόν (ελατήρια συμπλέκτη) και ΔΕΝ το προτείνω, κάνει την μανέττα on-off πιάνει και ξεπιάνει σε 1 χιλιοστό διαδρομής, καμία προοδευτικότητα...
/ ΒΣ

Re: Sprint 1050 ST - Απορίες νέου κατόχου  

  Από: tharis στις 26/10/2010 8:21 μμ.

vassa"
- ΕΒC clutch springs δοκίμασα και αυτό το προιόν (ελατήρια συμπλέκτη) και ΔΕΝ το προτείνω, κάνει την μανέττα on-off πιάνει και ξεπιάνει σε 1 χιλιοστό διαδρομής, καμία προοδευτικότητα...
/ ΒΣ"


Αυτο μπορει να θελει λιγο συνηθεια και ακριβεια παραπανω αλλα μπορει να σου περιορισει σημαντικα (!!) τη φθορα του συμπλεκτη σου..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Sprint 1050 ST - Εντυπώσεις χρήσης  

  Από: vassat στις 13/06/2011 11:51 μμ.

Ψάχνοντας για νέα ελαστικά, μπήκα στο σάιτ της Πιρέλι και στις προτάσεις επιλογών για το ST 1050 έχει τα Diablo Supercorsa SP και τα Angel ST, όχι τα Rosso II, γνωρίζει κανείς γιατί; (εφόσον ως διαστάσεις υφίστανται)
/ ΒΣ

ΥΓ Ενώ για το προηγούμενο ST τα προτείνει.

Re: Sprint 1050 ST - Εντυπώσεις χρήσης  

  Από: acratosa στις 16/06/2011 1:03 πμ.

ΣΗΜ. Απολαυστικό Thread.. Thank u all!