Bonneville t100 790 vs 865

Bonneville t100 790 vs 865  

  Από: tonygk7 στις 10/02/2014 5:04 μμ.

Καλησπέρα νεος στο forum kai τρελαμενοσ με τα bonneville-thruxton χρόνιααα ….ύστερα απο αρκετά χρόνια υπομονής μάλλον ήρθε η ωρα για ενα bonneville ….. και ιδου η απορία… ΠΡΕΠΕΙ να αποκτησω την πρώτη μου triumph !! αλλά δεν ξέρω τισ διαφορέσ αναμεσα σε bonne 790-865 … για καινούργιο δεν πολυ ενδιαφέρομαι, διότι σκεφτομαι να χρησιμοποιησω την διαφορα σε custom…. κλπ..το θέμα είναι πως πανω κατω ξερω τις μικροδιαφορες.. αλλα θέλω γνώμες για και απο τις δυο πλευρες για τα υπερ - κατα …. απο καποιουσ που της εχουν καβαλησει και ξέρουν..

πσ. καρμπυρατερατο προτιμω ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΩ
Η ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ 5 ΩΡΕΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠ ΤΟ ΝΑ ΧΑΖΕΥΩ ΟΛΟ ΥΟ ΒΡΑΔΥ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ Τ ΠΡΟΤΕΡΩΝ
tony g
Keep on rolling baby!!!

Re: Bonneville t100 790 vs 865  

  Από: PTiger800 στις 12/02/2014 10:42 πμ.

Δεν μπορώ να απαντήσω στην ερώτησή σου, πλην όμως, δες τα δύο πιο κάτω μήπως βρεις κάτι σχετικό.
Κάνε και μία αναζήτηση (πάνω αριστερά) μήπως βρεις κάτι παλιότερο σχετικό.

popsifios-katoxos-bonneville-kai-apories-t5265.html
neos-sto-foroum-thruxton-bonneville-t4720.html?hilit=boneville
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Bonneville t100 790 vs 865  

  Από: tonygk7 στις 12/02/2014 3:55 μμ.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση , πρέπει να το ψάξω λίγο καλύτερα για να μην την πατήσω αφου θα έχω πάρει κατι…!!
υγ. ξέρεις κάποιον μέσα απο το forum που να κατέχει καλά το συγκεκριμένο μοντέλο ?
ευχαριστώ και πάλι !!!
Keep on rolling baby!!!

Re: Bonneville t100 790 vs 865  

  Από: tonygk7 στις 12/02/2014 4:27 μμ.

Εχω βρει 2 bonne το ένα 865 το άλλο 790 σε κάλη κατάσταση απο αύριο θα περάσω να τα δω απο κοντα… βέβαια στο 865 δεν αφήνουν για τest ride … το μόνο που με προβληματίζει είναι η διαφορά ηλικίας … το 790 -2001 , το 865 του 2007… καρμυρατερατα και τα δυο… η διαφορα τιμούλας υπάρχει … βεβαια κοιταω και να το μετατρεψω στα δικα μου γουστα… αλλα παντα μα παντα τυχαινει να μ αρέσει και να μου ταιριαζει το ακριβο ρε παιδι μου…τστστστστσ
Το μόνο που μένει είναι να δω και από κοντά πως ειναι τα μπονάκια και να επιλέξω-τσεκαρω….
επίσης επείδη θα αλλάξει χρώμα σίγουρα αν υπάρχει καποιος που να ξέρει καποιον τίμιο καλλιτέχνη (ευπροσδεκτη η βοηθεια του ) !!
Keep on rolling baby!!!

Re: Bonneville t100 790 vs 865  

  Από: PTiger800 στις 13/02/2014 1:12 μμ.

Ο αρμοδιότερος που ξέρω για να σου απαντήσει θα ήταν η Bonnie.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Bonneville t100 790 vs 865  

  Από: bonnie στις 13/02/2014 9:28 μμ.

καλωσηρθες! κ με πολυ καλη προοπτικη στα μηχανακια που εχεις υποψην...

οι διαφορες αναμεσα στο 790 κ στο 865 (υποθετοντας οτι ειναι κ τα 2 καρπυρατερατα, ετσι?) δεν ειναι μεγαλες.
Το βάρος, η δυναμη του κινητηρα προφανως (το 790 τραβαει καλυτερα σε ψηλες στροφες ενω το 865 σε χαμηλες), ελαχιστα η τελικη τους, κ η εξωτερικη τους εμφανιση (χρωμα κλπ), κατι που ομως μαλλον δεν σε ενδιαφερει.

το καλυτερο θα ηταν ενα 790 σε καλη τιμη φυσικα, ειδικα αν ειναι κ απ τα παλια (2001-2004), κ να του "φτιαξεις" λιγο τα καρμπ, τα φιλτρα κ τις εξατμισεις.
η βασικη τους διαφορα ειναι οι εκκεντροφοροι (camshafts), οπως κ σε ολα τα κλασικα της κατηγοριας, ακομα κ στα καινουρια.
οι εκκεντροφοροι των 865 δινουν λιγη μεγαλυτερη ροπη, αλλα μην φανταστεις κανενα βουνό διαφοράς!

βασικα, γνωμη μου, κοιτα τι θα βρεις σε καλη τιμη, κ απ την στιγμη που θες να το μονταρεις, θα αλλαξεις οπωσδηποτε φιλτρα, τελικα, κ καλο ρυθμισμα καρμπ. Φοβερες διαφορές μην ψαχνεις, ειναι πανεμορφα κ καλοταξιδα μηχανακια, βγαζουν τις βλαβες που βγαζουν ολα τα καρμπ μηχανακια, κ κοστιζουν λιγοτερο απο ενα ψεκαστο.

κοιτα τα κ τα 2 με μηχανικο, τσεκαρε φλαντζες, τσιμουχες, πλαισιο, αν εχει τιποτα σταβωμενο κλπ
κ μετα θα σου πω κ για βαψιματα!

με το καλο! let me know!
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: Bonneville t100 790 vs 865  

  Από: tonygk7 στις 13/02/2014 11:37 μμ.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλες !! , σημερα πηγα και τα ειδα και τα δυο !ομολογω πως ειναι εντυπωσιακα ομορφα και μάλλον κατα 90 % κατέληξα σε μια !!! απο τα βασικά που τσέκαρα όλα οκ !! τωρα βεβαια συννενοήθηκα να πάω και μ εναν μηχανικό για πιο λεπτομερεστατα πραγματακια ….. και θα δείξει….το καλο είναι πως μ αρέσει το χρώμα που εχει και λεω να το κρατήσω πριν του κανω την αλλαγη… για τα τελικά που ρωτησα (ανοιχτα) μου παν ένα κόστος γυρω στα 250… χοντρικα τωρα… χωρισ πολυ ανάλυση ! και ειναι το 790 του 01… !!! έχει και ενα thruxton βεβαια….. λεφτα να χουμε να τα παρουμε όλα
ευχαριστω πολυ και πάλι !!!
Keep on rolling baby!!!

Re: Bonneville t100 790 vs 865  

  Από: tonygk7 στις 13/02/2014 11:41 μμ.

Α και τελικά απο κοντά μ αρεσε το πιο φτηνο…. γιατι πιο πρινειχα γραψει πως μ αρεσε το πιο ακριβο …. τελικά εχει μεγάλη διαφορα να τα κοιτας απο κοντα…. και κατι αλλο…. οι εργοστασιακες εξατμισεις πολυ ηρεμες δεν ειναι ρε παιδια… περιμενα λιγο μεγαλυτερη αγριαδα….
Keep on rolling baby!!!

Re: Bonneville t100 790 vs 865  

  Από: PTiger800 στις 14/02/2014 8:53 πμ.

Γειά σου ρε Μπονίτσα εμπεριστατωμένη!!!!!!!!!!!!

nygk7"οι εργοστασιακες εξατμισεις πολυ ηρεμες δεν ειναι ρε παιδια… περιμενα λιγο μεγαλυτερη αγριαδα…."

Οκ μπορεί να περίμενες, πλην όμως δεν είναι αγριάδα αυτό που πουλάει το Bonneville...
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Bonneville t100 790 vs 865  

  Από: tonygk7 στις 14/02/2014 1:57 μμ.

καλησπέρα !! Σαφως και δεν ζηταω αγριαδα απλα περίμενα λιγο πιο τραχύ τον ήχο τους !! αλλα και παλι γ αυτο ειναι οι ανοιχτες !!! δεν είπα οτι μ ε χαλασε ..ισα ισα…
Παντως σας ευχαριστώ πολυ για τις πρώτες συμβουλες … ελπίζω να την παντρευτώ γρηγορα … και ν α χουμε και αλλα να αναλυουμε και να συζηταμε……
Keep on rolling baby!!!

Re: Bonneville t100 790 vs 865  

  Από: tonygk7 στις 14/02/2014 1:59 μμ.

υγ. bonnie η βοηθεια σου καθοριστική σ ευχαριστω πολυ και πάλι !
Keep on rolling baby!!!

Re: Bonneville t100 790 vs 865  

  Από: bonnie στις 14/02/2014 5:45 μμ.

γεια σου πανουλη κ σε σενα!

ωραια, εκανες φιλε μου το πρωτο βημα!
οι εξατμισεις ειναι τραγικα ησυχες, αλλα δεν το πολυλεμε παραεξω, απλα βαζουμε τις ανοιχτες κ ανοιγουμε γλυκα το γκαζι να γεμισει, με το κεφαλι ψηλα!
εχεις πολλες επιλογες σε τελικα, απο απλο μπουρι (που μαλλον θα τρομαξεις απ τον ηχο) μεχρι british customs του χιλιαρικου για πολλες ονειρωξεις!
υπαρχουν κ αρκετα site με αφθονια προιοντων, υπαρχουν κ μαγαζια που κατασκευαζουν χειροποιητες εξατμισουλες οπως τις θες εσυ, υπαρχουν κ μεταχ που μπορεις να βρεις απο αγγελιες.
your choice!

απειρες ειναι κ οι μετατροπες που μπορεις να κανεις γενικα.... το πιο ομορφο "παιχνιδι" θα αποκτησεις κ αν πιανουν κ τα χερια σου, ακομα καλυτερα...


στριβω, αρα υπαρχω...