800 xc service πόσο?που?

Re: 800 xc service πόσο?που?  

  Από: TZANNSPY στις 16/02/2012 6:11 μμ.

Montechris"Στον Πιερράκο πλήρωσα για λάδια + φίλτρο στα 1000km 88 euros.
Τόσο φαντάζομαι είναι το κόστος κάθε 5000km και στα 10000km μου είπε κόστος 250 euros (ελπίζω να εννοούσε με τακάκια..... )
Πάντως είναι φοβερό μηχανάκι "


Μόλις γύρισα από Πιερράκο στον Άλιμο,

Service των 5000km, χρόνος: 45-60 λεπτά, εργασίες: λάδια-φίλτρο λαδιού-συμπλήρωμα ψυκτικού-check στον εγκέφαλο (πέρασμα του νεότερου προγράμματος, δεν το είχα περάσει τον Αύγουστο στα 1000km)-μερικές συσφιξούλες-τυπικός ηλεκτρ. έλεγχος-καθάρισμα/γρασσάρισμα/μάζεμα αλυσίδας- και... ΑΛΛΑΓΗ ΤΑΚΑΚΙΑ (πίσω)

Κόστος: 76 λάδια + 13 φίλτρο + 50 τακάκια + 24 εργασία = 163 ευρώπουλα.

Μου φαίνεται ξεκίνησα νωρίς το τσίκνισμα

Για το service των 10000km μου είπαν πως θα έχει επιπλέον φίλτρο αέρα, κάτι ακόμα που μου διαφεύγει, και θα χρειαστεί περίπου μιάμιση ώρα.

Οπότε, όπως τα υπολογίζω εγώ, αν χρειαστώ τακάκια και για μπροστά τα ξεπερνάω χαλαρά τα 250 ευρώ

υγ. Τόσα (88 ευρώ) είχα δώσει κι εγώ για το service των 1000km αλλά στο πρώτο δεν σε χρεώνουν εργατικά.
Μπαμπά μην... Πέφτεις !!!

Re: 800 xc service πόσο?που?  

  Από: petros1479 στις 16/02/2012 6:18 μμ.

TZANNSPY"
Montechris"Στον Πιερράκο πλήρωσα για λάδια + φίλτρο στα 1000km 88 euros.
Τόσο φαντάζομαι είναι το κόστος κάθε 5000km και στα 10000km μου είπε κόστος 250 euros (ελπίζω να εννοούσε με τακάκια..... )
Πάντως είναι φοβερό μηχανάκι "


Μόλις γύρισα από Πιερράκο στον Άλιμο,

Service των 5000km, χρόνος: 45-60 λεπτά, εργασίες: λάδια-φίλτρο λαδιού-συμπλήρωμα ψυκτικού-check στον εγκέφαλο (πέρασμα του νεότερου προγράμματος, δεν το είχα περάσει τον Αύγουστο στα 1000km)-μερικές συσφιξούλες-τυπικός ηλεκτρ. έλεγχος-καθάρισμα/γρασσάρισμα/μάζεμα αλυσίδας- και... ΑΛΛΑΓΗ ΤΑΚΑΚΙΑ (πίσω)

Κόστος: 76 λάδια + 13 φίλτρο + 50 τακάκια + 24 εργασία = 163 ευρώπουλα.

Μου φαίνεται ξεκίνησα νωρίς το τσίκνισμα

Για το service των 10000km μου είπαν πως θα έχει επιπλέον φίλτρο αέρα, κάτι ακόμα που μου διαφεύγει, και θα χρειαστεί περίπου μιάμιση ώρα.

Οπότε, όπως τα υπολογίζω εγώ, αν χρειαστώ τακάκια και για μπροστά τα ξεπερνάω χαλαρά τα 250 ευρώ

υγ. Τόσα (88 ευρώ) είχα δώσει κι εγώ για το service των 1000km αλλά στο πρώτο δεν σε χρεώνουν εργατικά."

τακακια του αλλαξα στα 6500 οποτε των 5000 μου ειχε παει 130 αλλα μου ειχε αλλαξει τα πηρακια απο την ζελατινα που ειχαν σπασει λογω πτωσης (15 € εκαστο πυρακι!!! κατι σκατουλακια πλαστικουλια)!!! να δουμε τωρα σε λιγο για τα 10000!! Αλλα αυτα τα ξεραμε απο πριν παρουμε τον τιγραρα!!! Χαλαλι του γιατι τα σπαει ομως!!!!!!!!!
HIGHWAY TO HELL.

Re: 800 xc service πόσο?που?  

  Από: TZANNSPY στις 16/02/2012 6:25 μμ.

haris"Δε νομιζω παντως να χρειαζεσαι τακακια στα 10.000km .. Εκτος αν αυτοι στα αλλαζουν προληπτικα .. "


Προσωπικά τα άλλαξα στα 5.000Km και δυστυχώς όχι προληπτικά.

Στα παράπονά μου, μου απάντησε πως έχει αλλάξει τακάκια σε 800άρια ακόμη και στα 2-3.000km

Τι διάολο από βούτυρο είναι; Ή πρέπει να μάθω endo στα γεράματα;
Μπαμπά μην... Πέφτεις !!!

Re: 800 xc service πόσο?που?  

  Από: petros1479 στις 16/02/2012 6:35 μμ.

TZANNSPY"
haris"Δε νομιζω παντως να χρειαζεσαι τακακια στα 10.000km .. Εκτος αν αυτοι στα αλλαζουν προληπτικα .. "


Προσωπικά τα άλλαξα στα 5.000Km και δυστυχώς όχι προληπτικά.

Στα παράπονά μου, μου απάντησε πως έχει αλλάξει τακάκια σε 800άρια ακόμη και στα 2-3.000km

Τι διάολο από βούτυρο είναι; Ή πρέπει να μάθω endo στα γεράματα; "


ΝΑΙ! και φτασαμε στο θεμα που με απασχολει εδω και παρα πολυ καιρο! νομιζω οτι τα πισω τακιακια τρωγωνται παρα παρα παρα πολυ γρηγορα τουλαχιστον σε σχεση με οτι ηξερα απο παλιες μηχανες που ειχα! απο τα 4000 το υγρο ειχε φτασειι στη μεση! ΕΠΙΣΗΣ το πισω δισκοφρενο καιει και ζεματαει ακομα και σε μια ελαχιστη διαδρομη και χωρις να πατησω ΚΑΘΟΛΟΥ πισω φρενο! Το εχω πει πολλες φορες στα παιδια που παω για σερβις (παλιο σεντραλ) αλλα μου εχουν πει να μη δινω σημασια! Εβαλα τα μπρεμπο στα 6500 περιπου αλλα δεν εμεινα καθολου ευχαριστημενος... μεχρι να πατησουν περασαν "μηνες"!!! αλλα και αυτα πιστευω τρωγωνται ευκολα!!!
HIGHWAY TO HELL.