ΤΙΜΗ 800 & 800XC ABS

Re: ΤΙΜΗ 800 & 800XC ABS  

  Από: mixalakis στις 11/03/2011 1:25 πμ.

Ναι για πες μας γιατί ανέβηκε η τιμή 300€ σε ένα μήνα πριν καλά καλά πουληθούν τα πρώτα μηχανάκια!!

Re: ΤΙΜΗ 800 & 800XC ABS  

  Από: tharis στις 11/03/2011 1:39 πμ.

Το περιεργο θα ηταν να αλλαζε η τιμη αφου πωλουνταν καποια μηχανακια ρε παιδια ... Χωρις να εχουν γινει οι εισαγωγες κλπ κλπ πως γινεται να ανακοινωθει μια ακριβης τιμη.. Και φυσικα οι προβλεψεις ειναι παντα πιο αισιοδοξες..

Μια χαρα τα λεει και ο Orange, χωρις να τον ξερω κι ολας και τι σχεση εχει με την Τ, αλλα πολυ μιζερια πεφτει για το παραμικρο και το οτιδηποτε.. Εξαλλου ιδιωτικη επιχειρηση ειναι και οτι γουσταρει κανει, αμα δε σε συμφερει δεν αγοραζεις, δεν εισαι υποχρεωμενος.. Και αμα ηθελε να βγαλει κι αλλα φραγκα και το σκεφτηκε ετσι καλα εκανε, δεν ειναι ουτε φιλος σου ουτε θα σου χαρισει.. Τι μαγαζακια λετε και δε ξερω εγω τι.. και συγκρινετε με BMW λες και εχουν καμια σχεση ..

Δηλαδη η ΒMW αμα σου λεει κατευθειαν 1000 ευρω και δε σου λεει πρωτα 700 και μετα 1000 ειναι καλυτερη ? Ε πανε παρε BMW.. !!

Φιλικα παντα και δεν απευθυνομαι σε κανεναν προσωπικα
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: ΤΙΜΗ 800 & 800XC ABS  

  Από: crazy artist στις 11/03/2011 10:07 πμ.

haris"Το περιεργο θα ηταν να αλλαζε η τιμη αφου πωλουνταν καποια μηχανακια ρε παιδια ... Χωρις να εχουν γινει οι εισαγωγες κλπ κλπ πως γινεται να ανακοινωθει μια ακριβης τιμη.. Και φυσικα οι προβλεψεις ειναι παντα πιο αισιοδοξες..

Μια χαρα τα λεει και ο Orange, χωρις να τον ξερω κι ολας και τι σχεση εχει με την Τ, αλλα πολυ μιζερια πεφτει για το παραμικρο και το οτιδηποτε.. Εξαλλου ιδιωτικη επιχειρηση ειναι και οτι γουσταρει κανει, αμα δε σε συμφερει δεν αγοραζεις, δεν εισαι υποχρεωμενος.. Και αμα ηθελε να βγαλει κι αλλα φραγκα και το σκεφτηκε ετσι καλα εκανε, δεν ειναι ουτε φιλος σου ουτε θα σου χαρισει.. Τι μαγαζακια λετε και δε ξερω εγω τι.. και συγκρινετε με BMW λες και εχουν καμια σχεση ..

Δηλαδη η ΒMW αμα σου λεει κατευθειαν 1000 ευρω και δε σου λεει πρωτα 700 και μετα 1000 ειναι καλυτερη ? Ε πανε παρε BMW.. !!

Φιλικα παντα και δεν απευθυνομαι σε κανεναν προσωπικα "


Φίλε μου tharis, ας ξεκινήσουμε από την αρχή...
1) Επίσημη τιμή είχε ανακοινωθεί και μάλιστα είχε δημοσιευτεί και σε όλες τις ελληνικές διαδυκτιακές σελίδες αλλά και σε όλα τα μοτοσυκλετιστικά έντυπα MOTO, Power Bikes, MotoTriti.
2) ΔΕΝ πέφτει καμιά μιζέρια και καμιά στεναχώρια από κανέναν...απλά ξεκίνησα αυτό το post για να συζητήσουμε το συγκεκριμένο γεγονός. (Σιγά να μη μιζεριάσουμε, ρε συ, γιατί η Triumph ή η κάθε triumph ξαφνικά ακρίβηνε το tiger!!! Έχουμε τόσα πράγματα που συμβαίνουν στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή που μπορούμε, κάλλιστα, να μιζεριάσουμε με αυτά...)
3) Ασφαλώς και είναι μία ιδιωτική εταιρεία και ασφαλώς αν θέλει να το βάλει και 80.000 ευρώ μπορεί ελεύθερα να το κάνει... είπε κανείς το αντίθετο ρε συ? Δεν συζητάμε αν νομιμοποιείται να το κάνει (ασφαλώς και μπορεί) αλλά για το πως εσύ ως καταναλωτής εκλαμβάνεις μια τέτοια κίνηση (τη δικαιολογείς, δηλαδή, ή όχι?). Εγώ, προσωπικά δεν περίμενα από μία τόσο ιστορική εταιρεία μια τόσο κοντόφθαλμη τιμολογιακή πολιτική. Αν κοστολογούσε το tiger από την αρχή ως ακριβότερο ας το έβαζε από την αρχή ακριβότερο, κανείς δε θα έλεγε τίποτα...το να ανεβάζει όμως έτσι αναίτια την τιμή εσένα δε σου χτυπάει κάπως??? (όχι μόνο για τη συγκεκριμένη μάρκα ή μοντέλο αλλά για οποιαδήποτε μοτοσυκλέτα ή, αν το θες, για οποιοδήποτε καταναλωτικό αγαθό)
4) Για να μη παρεξηγηθώ, δεν έχω ούτε μοτοσυκλέτα Triumph ούτε BMW και ούτε, φυσικά, σχετίζομαι με καμιά από τις δύο αυτές εταιρείες. Η αναφορά σε αυτές τις δυό, έγινε διότι από την αρχή το tiger800 παρουσιάστηκε ως αντίπαλον δέος του f800gs.

Πάντα φιλικά και πάντα χωρίς καμία διάθεση παρεξήγησης έτσι???

Re: ΤΙΜΗ 800 & 800XC ABS  

  Από: Cpt. Haddock στις 11/03/2011 10:24 πμ.

crazy artis"[...] Η αναφορά σε αυτές τις δυό, έγινε διότι από την αρχή το tiger800 παρουσιάστηκε ως αντίπαλον δέος του f800gs.[...]"


'Αλλο αυτο (που αφορά δυο συγκεκριμένα μοντέλα) και άλλο το να επεκτείνεται η σύγκριση στις δύο εταιρίες.

Η BMW ειναι ενας κολοσσός με ιστορία δεκαετιών που έχει εμπλοκή σε μηχανές , αυτοκίνητα, F1, εξελιξη τεχνολογίας.

Η Triumph απο την άλλη, ενώ ήταν μια ιστορική εταιρία, κατέρρευσε, έκλεισε και αναγεννηθηκε απο τις σταχτες της, επικεντρωμένη αποκλειστικά σε μηχανές. Η "Τ" ουσιαστικά τα 5 τελευταία χρονια ξεπετιέται.
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: ΤΙΜΗ 800 & 800XC ABS  

  Από: crazy artist στις 11/03/2011 10:32 πμ.

Cpt. Haddock"
crazy artis"[...] Η αναφορά σε αυτές τις δυό, έγινε διότι από την αρχή το tiger800 παρουσιάστηκε ως αντίπαλον δέος του f800gs.[...]"


'Αλλο αυτο (που αφορά δυο συγκεκριμένα μοντέλα) και άλλο το να επεκτείνεται η σύγκριση στις δύο εταιρίες.

Η BMW ειναι ενας κολοσσός με ιστορία δεκαετιών που έχει εμπλοκή σε μηχανές , αυτοκίνητα, F1, εξελιξη τεχνολογίας.

Η Triumph απο την άλλη, ενώ ήταν μια ιστορική εταιρία, κατέρρευσε, έκλεισε και αναγεννηθηκε απο τις σταχτες της, επικεντρωμένη αποκλειστικά σε μηχανές. Η "Τ" ουσιαστικά τα 5 τελευταία χρονια ξεπετιέται."



...μαζί σου captain!!! (ασφαλώς και δεν επεκτείνεται η σύγκριση ανάμεσα στις εταιρείες, ασφαλώς και η triumph είναι ιστορικότατη φίρμα που εγώ προσωπικά τη λατρεύω και ασφαλώς το καινούργιο tiger είναι μια φανταστική μηχανή που δίνει νέα ώθηση στην κατηγορία των μεσαίων on-off. Η συζήτηση αφορά ΜΟΝΟ το συγκεκριμένο γεγονός)
τουλάχιστον εσύ με καταλαβαίνεις...

Re: ΤΙΜΗ 800 & 800XC ABS  

  Από: orange στις 11/03/2011 3:13 μμ.

το λοιπόν...

τι έγινε? Ανακαλείτε? Δεν πρόκειται για αρπαχτή? Μάθατε κάτι νεότερο; Μήπως να με διαφωτίσετε και μένα;

Γιατί όταν (όσοι) γράφατε για αρπαχτή ήσασταν σίγουροι. Τελικά δεν είναι? Τι νεότερα έχουμε από το μέτωπο; Η Triumph είναι ή όχι μαγαζάκι τελικά;

Και για να σας λυθεί η απορία... δεν είμαι ούτε πωλητής της Triumph ούτε υπάλληλος ούτε dealer. Είμαι ένας από εσάς. Απλά αγοράζω τα μηχανάκια της Triumph. Αλλά πριν βγω στα forum να πω και να γράψω τις εξυπνάδες μου ή να μιλήσω όπως θα μιλούσα σε ένα καφενείο, βάζω την καζάνα μου να σκεφτεί ή να κοιτάξω τριγύρω.

Εμένα οι σκέψεις μου λένε ότι στην περίοδο που ζούμε, οποιαδήποτε αύξηση σε τιμές εντοπίζεται και πρέπει να αναρωτηθούμε γιατί. Και ασφαλώς εγώ δεν είμαι η τσέπη σας ώστε να αποφασίσω το πόσο πονάνε ή όχι τα 300 ευρώ στα 9 με 10 χιλιάδες ευρώ.

Προσωπική γνώμη είναι ότι η τιμή των 9.890,00 είναι η σωστή για το XC. Η τιμή των 9.590,00 ίσως να πρόκειται για λάθος ανακοίνωση, όπου και αν κατεγράφει (περιοδικά, forum). Και όχι μόνο λάθος ανακοίνωση, αλλά και λάθος στις τιμές της ΗΛΙΟΦΙΛ. Δεν γίνεται η διαφορά σε £ (pounds) να είναι όση και η διαφορά σε ευρώ. Πρόκειται... για λογιστικό λάθος. Η τιμή σε λίρες του XC είναι 7.749 και του απλού 800 είναι 7.149.

Δείτε πόσο πουλάει η υπόλοιπη Ευρώπη. Ο Ιταλός πουλάει τα ίδια με τη "νέα" τιμή, το ίδιο και ο Γάλλος (παρά ένα κατοστάρικο), ο Ολλανδός πουλάει +1.000,00, ο Γερμανός πουλάει 9.590,00 προφανώς για λόγους εσωτερικού ανταγωνισμού με τα BMW, κι ο Ισπανός... φτηνότερα από τον Γερμανό.

αυτή είναι η γνώμη μου... λογιστικό λάθος. !!! Αλλά κι αν ακόμα δεν είναι λάθος, κι αν ακόμα η τιμή των 9.590 ήταν σωστή... Μπορεί να διαπίστωσε τελικά ο αντιπρόσωπος ότι με αυτή την τιμή... Δεν. Πώς το λένε ρε παιδί μου... ΔΕΝ. Μπορεί να είχε την πρόθεση να το πουλήσει στην Ελλάδα φθηνότερα από ότι το πουλάει ο Ιταλός ή ο Γάλλος και απλά... δεν του βγήκε. Συμβαίνουν αυτά στις επιχειρήσεις, ξέρετε.

Επίσης δεν μπορούμε να ξέρουμε τι αποφασίζει κάθε φορά ο Άγγλος. Μπορεί χθες να αποφάσισε να πουλήσει στα x ευρώ στον Έλληνα. Ε... σήμερα του την κάπνισε να του πουλήσει στα χ+300... Τι να πεις? Άγγλος είναι αυτός. Κι όπως λέει και η ρήση... από έναν π*uσti όλα να τα περιμένεις!

Ούτως ή άλλως αν πάτε στην Triumph να πάρετε το καινούριο τους μηχανάκι ζητήστε τόσα δώρα ώστε να πατσίσετε την "ριξιά" που σας έκαναν και να τους γυρίσετε την "αρπαχτή". Απλά πείτε τους ότι θέλετε να ψωνίσετε και πιέστε τους σε δώρα. Εγώ αυτό θα έκανα!

Re: ΤΙΜΗ 800 & 800XC ABS  

  Από: tharis στις 11/03/2011 4:02 μμ.

crazy artis"Εγώ, προσωπικά δεν περίμενα από μία τόσο ιστορική εταιρεία μια τόσο κοντόφθαλμη τιμολογιακή πολιτική. "


Δηλαδη ρε Γιωργο εσενα το μυαλο σου πηγε κατευθειαν στην αρπαχτη επειδη ειδε και καλα η Τ οτι εχει ζητηση το XC χωρις ακομα να εχει καλα καλα πουλησει ? Εδω οι φοροι αλλαζουν απ τη μια μερα στην αλλη.., υπαρχουν δεκαδες παραγοντες που μπορουν να επιρεασουν την τιμη.., γτ δλδ σωνει και καλα να ειναι αρπαχτη? και ποσο σιγουρος μπορει να εισαι γι αυτο και το υποστηριζεις?

Τα περι ιστορικης εταιριας τα ακουω βερεσε ...
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: ΤΙΜΗ 800 & 800XC ABS  

  Από: crazy artist στις 11/03/2011 4:16 μμ.

Εντάξει ρε Χάρη... το περί λόγιστικού λάθους το δέχομαι, όπως και το αν ξαφνικά του κ@υλωσε του Εγγλέζου να μας τη δώσει ακριβότερα κι αυτό το δέχομαι...αν έχουν συμβεί έτσι τα πράγματα τότε ναι! η εδώ αντιπροσωπεία δε φταίει, φυσικά, σε τίποτα!!!

...και όπως είπε κι ο αείμνηστος Φέρμας στα "κόκκινα φανάρια": Ψυχή βαθιά....