Τιμες-Συχνοτητα Service σε Tiger 1050

Τιμες-Συχνοτητα Service σε Tiger 1050  

  Από: konstantinosg στις 10/04/2013 2:45 πμ.

Καλησπερα σε ολους,
ποσο σας στοιχιζει το μικρο και ποσο το μεγαλο service σε Tiger 1050 και σε τι συχνοτητα τα κανετε?

Re: Τιμες-Συχνοτητα Service σε Tiger 1050  

  Από: galileos στις 10/04/2013 9:31 πμ.

Το μικρό (1000χλμ & κάθε 5000χλμ) έχει μικρό κόστος περίπου 80-90 ευρώ. (λάδια, φίλτρο λαδιού, καθαρισμός φίλτρου αέρα, και γενικός έλεγχος από τον μηχανικό σου).

Τα μεγάλα, κάθε 10000 έχουν λίγο παραπάνω. Το κόστος υπολογίζεται ανάλογα τις εργασίες (αλλαγή φίλτρου αέρος, υγρά φρένων, υγρά ψυγείου, κλπ, κλπ, ... μαζί με όλα τα παραπάνω των "μικρών" σέρβις)

Μια έρευνα αγοράς θα σε κατατοπίσει
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Τιμες-Συχνοτητα Service σε Tiger 1050  

  Από: tharis στις 10/04/2013 11:41 πμ.

Το μεγαλο σερβις ειναι καθε 20.000 και κοστιζει ακριβα !!

Αυτο που κανεις στα 10.000 δε διαφερει και πολυ απο την αλλαγη λαδιων, αντε να ναι κανα 30αρι παραπανω..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Τιμες-Συχνοτητα Service σε Tiger 1050  

  Από: ad1 στις 10/04/2013 9:36 μμ.

Βεβαια εμεις αλλαζουμε λαδια καθε 5,000χλμ ενω στο service book λεει καθε 10,000χλμ ή ανα ετος...

Re: Τιμες-Συχνοτητα Service σε Tiger 1050  

  Από: Cpt. Haddock στις 10/04/2013 10:03 μμ.

ad1"Βεβαια εμεις αλλαζουμε λαδια καθε 5,000χλμ ενω στο service book λεει καθε 10,000χλμ ή ανα ετος..."


Ναι γιατι δεν υπολογιζει οτι κινουμε τη μηχανη μας μεσα στην πολη σε συνθηκες ζεστης και σκόνης.
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Τιμες-Συχνοτητα Service σε Tiger 1050  

  Από: Theozed στις 10/04/2013 11:52 μμ.

Cpt. Haddock"
ad1"Βεβαια εμεις αλλαζουμε λαδια καθε 5,000χλμ ενω στο service book λεει καθε 10,000χλμ ή ανα ετος..."


Ναι γιατι δεν υπολογιζει οτι κινουμε τη μηχανη μας μεσα στην πολη σε συνθηκες ζεστης και σκόνης."


Χμμμ, κοίτα να δεις που δεν το 'χα καταλάβει ότι έχω αγοράσει μηχανάκι, που ο κατασκευαστής του "υπολογίζει" πως θα το κινώ μόνο σε ιδανικές περιβαλλοντικές συνθήκες! Και με την ιδανική βενζίνη! Και προσφέροντάς του τον ιδανικό "φλώρο" οδηγό, ο οποίος ανοίγει το γκάζι με πανομοιότυπο τρόπο με έναν που οδηγεί φορτηγό! Και οδηγώντας το σε τέλεια ασφαλτοστρωμένους δρόμους χωρίς την παραμικρή λακούβα!

Τώρα εξηγείται το θέμα με τα πιστόνια που αντιμετωπίζουν μερικοί! Το θέμα που αντιμετωπίζουν κάποιοι άλλοι με το αμορτισέρ, που τα φτύνει από την εφηβική του ακόμα ηλικία! Κτλ κτλ...

Captain, δεν απευθύνομαι σε εσένα, πραγματικά όμως εύχομαι ο βρετανός κατασκευαστής να έχει λάβει υπόψη του πως το μηχανάκι δεν θα κινείται πάντοτε υπό ιδανικές συνθήκες. Ε, δεν γίνεται να πηγαίνεις μια γαλατόπιτα και προς το τέλος της μέρας το μηχανάκι να κουνάει παντού και να θέλει άλλαγμα λαδιών γιατί "υπερθερμάνθηκε"!
Darkness makes it easier to find the "Light"!

Re: Τιμες-Συχνοτητα Service σε Tiger 1050  

  Από: Theozed στις 10/04/2013 11:57 μμ.

Για να πω κι εγ΄ωτη γνώμη μου στον φίλο Κωνσταντίνο,

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τον tharis, μόνο που τα μικρά σέρβις τα κάνω κάθε 6.000-7.000. Έτσι γλιτώνω 1 σέρβις (3 αντί για 4 για κάθε 20.000 χλμ) και δεν το αφήνω για κάθε 10.000 (παρόλο που έτσι λέει το handbook).
Darkness makes it easier to find the "Light"!

Re: Τιμες-Συχνοτητα Service σε Tiger 1050  

  Από: konstantinosg στις 11/04/2013 3:34 πμ.

Είσασταν κατατοπιστικότατοι και νομίζω ότι θα ακολουθήσω την "απατεωνιά" του Theozed.
Ευχαριστώ μάγκες.

Re: Τιμες-Συχνοτητα Service σε Tiger 1050  

  Από: evkou στις 11/04/2013 8:22 πμ.

konstantinosg"Είσασταν κατατοπιστικότατοι και νομίζω ότι θα ακολουθήσω την "απατεωνιά" του Theozed.
Ευχαριστώ μάγκες."


Θα συμφωνήσω και εγώ οτι όταν ο κατασκευαστής συστήνει service ανα 10000Km έχει υπολογίσει όλες τις πιθανές συνθήκες χρήσης και οδήγησης καθώς το μοντελο απευθύνεται στην παγκόσμια αγορά και οχι μόνο στην Βρεττανική, πάντως αν κανείς δεν ξεπερνάει τα 5000Km ανα έτος καλό είναι να αλλάζει τουλάχιστον λάδια για προστασία του κινητήρα, κατά τα άλλα η πολιτική της αντιπροσωπείας στα service θεωρώ οτι έχει εισπρακτικό χαρακτήρα.

Re: Τιμες-Συχνοτητα Service σε Tiger 1050  

  Από: epistimon στις 11/04/2013 8:46 πμ.

Θα συμφωνήσω και εγώ οτι όταν ο κατασκευαστής συστήνει service ανα 10000Km έχει υπολογίσει όλες τις πιθανές συνθήκες χρήσης και οδήγησης καθώς το μοντελο απευθύνεται στην παγκόσμια αγορά και οχι μόνο στην Βρεττανική, πάντως αν κανείς δεν ξεπερνάει τα 5000Km ανα έτος καλό είναι να αλλάζει τουλάχιστον λάδια για προστασία του κινητήρα, κατά τα άλλα η πολιτική της αντιπροσωπείας στα service θεωρώ οτι έχει εισπρακτικό χαρακτήρα.[/quote]

+ 1050

Re: Τιμες-Συχνοτητα Service σε Tiger 1050  

  Από: Cpt. Haddock στις 11/04/2013 9:17 πμ.

Theozed"[[...]Captain, δεν απευθύνομαι σε εσένα[...]"


Eλπιζω, γιατι εγω αλλο εγραψα
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Τιμες-Συχνοτητα Service σε Tiger 1050  

  Από: Theozed στις 11/04/2013 6:08 μμ.

Cpt. Haddock"
Theozed"[[...]Captain, δεν απευθύνομαι σε εσένα[...]"


Eλπιζω, γιατι εγω αλλο εγραψα "



Ε, πιάστηκα για αρχή με αυτά που είπες και βρήκα αφορμή να πω κι εγώ τον πόνο μου!!!

Χαχαχα
Darkness makes it easier to find the "Light"!