τη γνωμη σας για τη Triumph Bonneville

Re: τη γνωμη σας για τη Triumph Bonneville  

  Από: noe στις 22/01/2011 8:33 μμ.

Δημήτρη και Αναστασία ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας και θέλω να ζητήσω συγνώμη μιας και το πρώτο ποστ μου ήταν ένα παράπονο.

Η μηχανή έχει υπόλοιπο εγγύησης 27 μήνες (ήταν με επιπλέον προσφορά εγγύησης τριών ετών) και σκοπεύω να κάνω χρήση της. Φαντάζομαι πως αυτό μπορεί να γίνει σε οποιοδήποτε εξουσιοδοτημένο συνεργείο της Triumph, μιας και δεν έχω σκοπό να ταλαιπωρούμε τρέχοντας στον Άλιμο, αφού έχω δίπλα μου την Intermoto στον Πειραιά.
Όλα τα τεστ που είπες Δημήτρη τα κάναμε, οδηγώ μοτοσικλέτα 25 χρόνια και έχω εμπειρία οδηγική και μηχανική.

Σας ευχαριστώ και πάλι.

Νίκος.

Re: τη γνωμη σας για τη Triumph Bonneville  

  Από: poseidonas στις 24/01/2011 12:49 πμ.

noe"Δημήτρη και Αναστασία ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας και θέλω να ζητήσω συγνώμη μιας και το πρώτο ποστ μου ήταν ένα παράπονο.

Η μηχανή έχει υπόλοιπο εγγύησης 27 μήνες (ήταν με επιπλέον προσφορά εγγύησης τριών ετών) και σκοπεύω να κάνω χρήση της. Φαντάζομαι πως αυτό μπορεί να γίνει σε οποιοδήποτε εξουσιοδοτημένο συνεργείο της Triumph, μιας και δεν έχω σκοπό να ταλαιπωρούμε τρέχοντας στον Άλιμο, αφού έχω δίπλα μου την Intermoto στον Πειραιά.
Όλα τα τεστ που είπες Δημήτρη τα κάναμε, οδηγώ μοτοσικλέτα 25 χρόνια και έχω εμπειρία οδηγική και μηχανική.

Σας ευχαριστώ και πάλι.

Νίκος."


Φίλε Νίκο,καλώς λοιπόν να κάνεις την οποιαδήποτε κίνηση που θα αποφασίσεις ότι αξίζει περισσότερο...
Αν είσαι πάντως έστω και λίγο του στριψίματος θα σου συνιστούσα κάποια στιγμή στο μέλλον να βάλεις σκληρότερα ελατήρια,βοηθούν πολύ την μοτοσυκλέτα να ''διαβάσει'' τον δρόμο πιο γρήγορα...ουτε λόγος για τη συγγνώμη που λες!
TORS,125 Mains,snorkelctomy,much love!:)

Re: τη γνωμη σας για τη Triumph Bonneville  

  Από: Sprinter στις 24/01/2011 8:36 πμ.

noe" δεν έχω σκοπό να ταλαιπωρούμε......"


Εγώ προσωπικώς θα σου συνιστούσα να ταλαιπωρηθείς λίγο Ψάξε εδώ μέσα στα θρεντς για τα συνεργεία να βρείς ποιά έχουν τις καλύτερες εντυπώσεις.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: τη γνωμη σας για τη Triumph Bonneville  

  Από: noe στις 17/02/2011 8:26 μμ.

bonnie"

εγω δεν ειχα αντιμετωπισει ποτε κατι αντιστοιχο στην μπονιτσα, ουτε θορυβους ακουγα, ουτε τιποτα..
ουτε στα ρουλεμαν, ουτε στην αναρτηση. "


Λύση δεν κατάφερα να βρω, άλλαξα λάδια με σκληρότερα (15 αντί για 10), ο λαιμός είναι σωστά σφιγμένος.
Μου λένε πως έτσι είναι ο χαρακτήρας της μοτοσικλέτας αυτής και να μην ανυσηχώ, είναι λέει οι βαλβίδες απόσβεσης μέσα στα μπροστινά πιρούνια.
Αλλά ψάχνωντας στο internet το βρήκα τυχαία πως δεν είμαι ο μοναδικός (να προσθέσω πως οδήγησα και άλλη Bonneville στον Πιερράκο και διαπίστωσα τον ίδιο ήχο στα σαμαράκια) πατήστε στην αναζήτηση του Google "clunk front fork" και θα δείτε πως είναι μοναδική ευρεσιτεχνία της Triumph. Γιατί το ίδιο πρόβλημα είχαν και οι Τίγρεις (μου το είπε ο Σάκης στο συνεργείο). Τα αγγλικά μου δεν είναι καλά ώστε να καταλάβω αν τελικά βρέθηκε λύση, αν η Αγγλική Triumph κάλυψε τους παλέτες της.
Δεν ξέρω αν πρέπει να μάθω να ζω έτσι (σημειωτέον πως τώρα πια ελάχιστα ακούω αυτούς τους θορύβους μετις ανοιχτές εξατμίσεις) ή θα πρέπει να επιμείνω για την επισκευή του. ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ.
Αν πάλι αλλάξω ελατήρια και λοιπά στο μπροστινό προκειμένου να διορθωθεί το "clunk" όπως μου υπόσχονται οι ειδικοί (Καλαμοβρακάς και σία) και δεν δω βελτίωση? Πως θα ενεργήσω άραγε?
Έχει σασπένς το έργο.
Μακάρι να μπορούσα να γράψω ένα γράμμα στην μαμά Triumph, αλλά τα αγγλικά μου δεν είναι καλά.

Re: τη γνωμη σας για τη Triumph Bonneville  

  Από: angelo_balto στις 18/02/2011 12:34 πμ.

noe"
bonnie"

εγω δεν ειχα αντιμετωπισει ποτε κατι αντιστοιχο στην μπονιτσα, ουτε θορυβους ακουγα, ουτε τιποτα..
ουτε στα ρουλεμαν, ουτε στην αναρτηση. "


Λύση δεν κατάφερα να βρω, άλλαξα λάδια με σκληρότερα (15 αντί για 10), ο λαιμός είναι σωστά σφιγμένος.
Μου λένε πως έτσι είναι ο χαρακτήρας της μοτοσικλέτας αυτής και να μην ανυσηχώ, είναι λέει οι βαλβίδες απόσβεσης μέσα στα μπροστινά πιρούνια.
Αλλά ψάχνωντας στο internet το βρήκα τυχαία πως δεν είμαι ο μοναδικός (να προσθέσω πως οδήγησα και άλλη Bonneville στον Πιερράκο και διαπίστωσα τον ίδιο ήχο στα σαμαράκια) πατήστε στην αναζήτηση του Google "clunk front fork" και θα δείτε πως είναι μοναδική ευρεσιτεχνία της Triumph. Γιατί το ίδιο πρόβλημα είχαν και οι Τίγρεις (μου το είπε ο Σάκης στο συνεργείο). Τα αγγλικά μου δεν είναι καλά ώστε να καταλάβω αν τελικά βρέθηκε λύση, αν η Αγγλική Triumph κάλυψε τους παλέτες της.
Δεν ξέρω αν πρέπει να μάθω να ζω έτσι (σημειωτέον πως τώρα πια ελάχιστα ακούω αυτούς τους θορύβους μετις ανοιχτές εξατμίσεις) ή θα πρέπει να επιμείνω για την επισκευή του. ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ.
Αν πάλι αλλάξω ελατήρια και λοιπά στο μπροστινό προκειμένου να διορθωθεί το "clunk" όπως μου υπόσχονται οι ειδικοί (Καλαμοβρακάς και σία) και δεν δω βελτίωση? Πως θα ενεργήσω άραγε?
Έχει σασπένς το έργο.
Μακάρι να μπορούσα να γράψω ένα γράμμα στην μαμά Triumph, αλλά τα αγγλικά μου δεν είναι καλά."




Καλημέρα σας κύριοι.

οι δικές μου ενέργειες στην περίπτωση αλλαγής (ή μάλλον στην περίπτωση άρνησης αλλαγής στην εγγύηση από τον κ. Ευθυμίου) των ρουλεμάν λαιμού του Tiger μου ήταν οι ακόλουθες:
πήγα στον κ. Καλαμοβράκα όπου και διαπίστωσε τη βλάβη, αλλά “δεν μπορούσε να κάνει κάτι” επειδή η εργοστασιακή εγγύηση δεν καλύπτει ρουλεμάν λαιμού μετά από 1 χρόνο (στη δική μου περίπτωση, σχεδόν 2 χρόνια).
Πήρα τηλέφωνο την “μαμά” Triumph Αγγλίας στο +44(0) 1455 251700 και ζήτησα απ' την γραμματέα το e-mail του “after-sales service”. Η κοπέλα είπε να το στείλω σε αυτήν και θα το κάνει η ίδια forward (αφού μου έδωσε το δικό της e-mail).
Έγραψα μια σύντομη (με ημερομηνίες και ονόματα) περιγραφή του προβλήματος μου, και την έκανα μετάφραση και στα Αγγλικά (παρουσιασμένα βέβαια: Αγγλικά πρώτα - Ελληνικά μετά).
Έστειλα το e-mail στην Αγγλία με επισύναψη στον κ. Ζαφάρα (Ηλιοφίλ).
Τέλος!

Σε 3 ώρες απ' την αποστολή του e-mail έλαβα τηλεφώνημα απ’ τον κ. Ζαφάρα & τον κ. Ευθυμίου, οι οποίοι “τα άκουσαν” απ’ τους Άγγλους & με παρότρυναν να σπεύσω να αντικαταστήσω τα ρουλεμάν μου - εντός εγγύησης φυσικά... Όχι μόνο τα άλλαξα σε όποιον ήθελα εγώ (συγκεκριμένα στον κ. Καλαμοβράκα), αλλά ακολούθησαν και άλλα τηλέφωνα τύπου “όλα ΟΚ?” , “είστε ευχαριστημένος?” μέχρι να με παρακαλέσουν να στείλω 2ο e-mail στην Αγγλία για να δηλώσω ότι “όλα καλά!”

Greece....
it's not the ride... it's the rider...

Re: τη γνωμη σας για τη Triumph Bonneville  

  Από: angelo_balto στις 18/02/2011 12:39 πμ.

noe"
bonnie"

εγω δεν ειχα αντιμετωπισει ποτε κατι αντιστοιχο στην μπονιτσα, ουτε θορυβους ακουγα, ουτε τιποτα..
ουτε στα ρουλεμαν, ουτε στην αναρτηση. "


Λύση δεν κατάφερα να βρω, άλλαξα λάδια με σκληρότερα (15 αντί για 10), ο λαιμός είναι σωστά σφιγμένος.
Μου λένε πως έτσι είναι ο χαρακτήρας της μοτοσικλέτας αυτής και να μην ανυσηχώ, είναι λέει οι βαλβίδες απόσβεσης μέσα στα μπροστινά πιρούνια.
Αλλά ψάχνωντας στο internet το βρήκα τυχαία πως δεν είμαι ο μοναδικός (να προσθέσω πως οδήγησα και άλλη Bonneville στον Πιερράκο και διαπίστωσα τον ίδιο ήχο στα σαμαράκια) πατήστε στην αναζήτηση του Google "clunk front fork" και θα δείτε πως είναι μοναδική ευρεσιτεχνία της Triumph. Γιατί το ίδιο πρόβλημα είχαν και οι Τίγρεις (μου το είπε ο Σάκης στο συνεργείο). Τα αγγλικά μου δεν είναι καλά ώστε να καταλάβω αν τελικά βρέθηκε λύση, αν η Αγγλική Triumph κάλυψε τους παλέτες της.
Δεν ξέρω αν πρέπει να μάθω να ζω έτσι (σημειωτέον πως τώρα πια ελάχιστα ακούω αυτούς τους θορύβους μετις ανοιχτές εξατμίσεις) ή θα πρέπει να επιμείνω για την επισκευή του. ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ.
Αν πάλι αλλάξω ελατήρια και λοιπά στο μπροστινό προκειμένου να διορθωθεί το "clunk" όπως μου υπόσχονται οι ειδικοί (Καλαμοβρακάς και σία) και δεν δω βελτίωση? Πως θα ενεργήσω άραγε?
Έχει σασπένς το έργο.
Μακάρι να μπορούσα να γράψω ένα γράμμα στην μαμά Triumph, αλλά τα αγγλικά μου δεν είναι καλά."


Φτιάξε εσύ το κείμενο (περιεκτική περιγραφή με ονόματα & ημερομηνίες) και στο μεταφράζω εγώ!

ps. σου στέλνω "υπόδειγμα"
it's not the ride... it's the rider...

Re: τη γνωμη σας για τη Triumph Bonneville  

  Από: noe στις 18/02/2011 12:59 πμ.

angelo_bal"
Φτιάξε εσύ το κείμενο (περιεκτική περιγραφή με ονόματα & ημερομηνίες) και στο μεταφράζω εγώ!

ps. σου στέλνω "υπόδειγμα" "


Νά 'σαι καλά Άγγελε, θα κάνω μια τελευταία προσπάθεια συνεννόησης με την Ηλιοφίλ και θα φτιάξω ένα κείμενο.
Να σε ρωτήσω, το δικό σου πρόβλημα ήταν παρόμοιο (clunk σε κοφτές ανωμαλίες)? Προερχόταν τελικά από τα ρουλεμάν λαιμού?

angelo_bal"Καλημέρα σε όλους τους παλιούς και νέους φίλους..
Κάνω post για να μοιραστώ μαζί σας μια εμπειρία.
Το θέμα γνωστό: ρουλεμάν λαιμού και ο μηχανικός της Triumph (θα απαντήσω προσωπικά το "ποιός") έλεγε "τακάκια είναι"...
Όταν το πρόβλημα έφτασε στο απροχώρητο και εγώ σε νέο μηχανικό (Κώστα απο Πειρεά) είχε περάσει ένας χρόνος απ´την αγορά του Τίγρη, οπότε δεν με "κάλυπτε" η μαμά Triumph...
Ha! Όχι..έτσι απλά... Όλα λύθηκαν με το γνωστό τρόπο: e-mail στην Triumph UK... Σε 3-4 ώρες απ´την αποστολή του e-mail (!!!!!!!!!!) με πήρε ο διευθ/τής ανταλακτικών της Triumph GR για να λυθεί το "πρόβλημα"...
Όπως καταλάβατε, τώρα φοράω "κωνικά" ενισχυμένα ρουλεμάν (δωρεάν) χάρις στο e-mail!!
ΑΘΑΝΑΤΗ ΕΛΛΑΔΑ!!!"


Γιατί τα περί βαλβίδων στο πηρούνι κ.λπ. δεν με πείθουν, ο ήχος είναι γνώριμος, σα να προέρχεται από χαλαρά ποτήρια λαιμού.

Καλά χιλιόμετρα να έχεις και ευχαριστώ για την αλληλεγγύη..!!

Νίκος.

Re: τη γνωμη σας για τη Triumph Bonneville  

  Από: bonnie στις 18/02/2011 1:10 πμ.

noe"
Λύση δεν κατάφερα να βρω, άλλαξα λάδια με σκληρότερα (15 αντί για 10), ο λαιμός είναι σωστά σφιγμένος.
Μου λένε πως έτσι είναι ο χαρακτήρας της μοτοσικλέτας αυτής και να μην ανυσηχώ, είναι λέει οι βαλβίδες απόσβεσης μέσα στα μπροστινά πιρούνια.
Αλλά ψάχνωντας στο internet το βρήκα τυχαία πως δεν είμαι ο μοναδικός (να προσθέσω πως οδήγησα και άλλη Bonneville στον Πιερράκο και διαπίστωσα τον ίδιο ήχο στα σαμαράκια) πατήστε στην αναζήτηση του Google "clunk front fork" και θα δείτε πως είναι μοναδική ευρεσιτεχνία της Triumph. Γιατί το ίδιο πρόβλημα είχαν και οι Τίγρεις (μου το είπε ο Σάκης στο συνεργείο). Τα αγγλικά μου δεν είναι καλά ώστε να καταλάβω αν τελικά βρέθηκε λύση, αν η Αγγλική Triumph κάλυψε τους παλέτες της.
Δεν ξέρω αν πρέπει να μάθω να ζω έτσι (σημειωτέον πως τώρα πια ελάχιστα ακούω αυτούς τους θορύβους μετις ανοιχτές εξατμίσεις) ή θα πρέπει να επιμείνω για την επισκευή του. ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ.
Αν πάλι αλλάξω ελατήρια και λοιπά στο μπροστινό προκειμένου να διορθωθεί το "clunk" όπως μου υπόσχονται οι ειδικοί (Καλαμοβρακάς και σία) και δεν δω βελτίωση? Πως θα ενεργήσω άραγε?
Έχει σασπένς το έργο.
Μακάρι να μπορούσα να γράψω ένα γράμμα στην μαμά Triumph, αλλά τα αγγλικά μου δεν είναι καλά."



νικο μου, ή εγω ειχα συνηθισει τον ηχο τοσο πολυ που δεν τον ακουγα, ή το κρανος μου ειναι εξαιρετικια αθορυβο, ή με τις ανοιχτες οντως δεν ακουγοταν τιποτα!
οπως κ να εχει, ψαξτο ... βαλβίδες απόσβεσης μέσα στα μπροστινά πιρούνια....οκ... δεν ξερω τι παιζει να σου πω την αληθεια. ειναι πολυ κακο αυτο? ακουγεται ομορφο παντως, δεν ξερω πρακτικα τι σημαινει...

δεν με ενοχλησε ποτε, ουτε ακουστικα, ουτε πρακτικα.. λαδια ειχα αλλαξει κ εγω στο μπροστινο, ειχα βαλει σκληροτερα.
τεσπα..
δες το πως θα παει κ πες αν θελεις.. αμα ειναι κακο, να κοιταξω κ του θραξτον!
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: τη γνωμη σας για τη Triumph Bonneville  

  Από: bonnie στις 18/02/2011 1:14 πμ.

angelo_bal"
Καλημέρα σας κύριοι.

οι δικές μου ενέργειες στην περίπτωση αλλαγής (ή μάλλον στην περίπτωση άρνησης αλλαγής στην εγγύηση από τον κ. Ευθυμίου) των ρουλεμάν λαιμού του Tiger μου ήταν οι ακόλουθες:
πήγα στον κ. Καλαμοβράκα όπου και διαπίστωσε τη βλάβη, αλλά “δεν μπορούσε να κάνει κάτι” επειδή η εργοστασιακή εγγύηση δεν καλύπτει ρουλεμάν λαιμού μετά από 1 χρόνο (στη δική μου περίπτωση, σχεδόν 2 χρόνια).
Πήρα τηλέφωνο την “μαμά” Triumph Αγγλίας στο +44(0) 1455 251700 και ζήτησα απ' την γραμματέα το e-mail του “after-sales service”. Η κοπέλα είπε να το στείλω σε αυτήν και θα το κάνει η ίδια forward (αφού μου έδωσε το δικό της e-mail).
Έγραψα μια σύντομη (με ημερομηνίες και ονόματα) περιγραφή του προβλήματος μου, και την έκανα μετάφραση και στα Αγγλικά (παρουσιασμένα βέβαια: Αγγλικά πρώτα - Ελληνικά μετά).
Έστειλα το e-mail στην Αγγλία με επισύναψη στον κ. Ζαφάρα (Ηλιοφίλ).
Τέλος!

Σε 3 ώρες απ' την αποστολή του e-mail έλαβα τηλεφώνημα απ’ τον κ. Ζαφάρα & τον κ. Ευθυμίου, οι οποίοι “τα άκουσαν” απ’ τους Άγγλους & με παρότρυναν να σπεύσω να αντικαταστήσω τα ρουλεμάν μου - εντός εγγύησης φυσικά... Όχι μόνο τα άλλαξα σε όποιον ήθελα εγώ (συγκεκριμένα στον κ. Καλαμοβράκα), αλλά ακολούθησαν και άλλα τηλέφωνα τύπου “όλα ΟΚ?” , “είστε ευχαριστημένος?” μέχρι να με παρακαλέσουν να στείλω 2ο e-mail στην Αγγλία για να δηλώσω ότι “όλα καλά!”

Greece.... "



καλησπερα αγγελε! καλα εκανες κ το εψαξες, οπως ειναι γνωστο εδω στην ελλαδα αμα δεν τρεξεις εσυ, η αντιπροσωπεια δεν ασχολειται κ ιδιαιτερα. κ αλλοι, οποιοι ακολουθησαν τον ιδιο δρομο, μονο ετσι βρηκαν ακρη.
κριμα ομως ρε γαμωτο... που πρεπει να γινεται ολο αυτο για κατι τοσο απλο κ λογικο.. τι να πεις..
στριβω, αρα υπαρχω...