ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050

Re: ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050  

  Από: nikosdk στις 31/05/2016 11:20 μμ.

To υπολοιπο βενζινης ειναι το 103, το 263 ειναι η τελικη... Το εχω παρει απο αγγλια και ειναι αναποδα οι οθονες...

Re: ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050  

  Από: sprint900 στις 02/06/2016 10:03 πμ.

Gdoc"
nikosdk"Χρονια πολλα, Χριστος Ανεστη...
Αλλαξα λαστιχα, και απο metzeler m7rr πηγα σε michelin pilot power πριν λιγες μερες. Χθες μιας και δεν ψησαμε καναμε με κατι φιλους μια πολυ ωραια βολτα, (Βολο-Φαρσαλα-Καρδιτσα-Τρικαλα-Λαρισα-Βολο). Σε ανοιγμα στην εθνικη πριν τα Τρικαλα, ειδα το κοντερ να γραφει 263...!! Το μηχανακι ηταν για πρωτη φορα σταθερο σε αυτα τα χιλιομετρα. Δεν το ειχα δει ποτε πριν να πηγαινει πανω απο 242 (και ας ειχα βγαλει τον κοφτη) γιατι σε αυτα τα χιλιομετρα με τα metzeler κοσκινιζε αρκετα..! Πιεσα βεβαια αρκετη ωρα για να τα πιασω, αλλα εφοσον το μηχανακι ηταν σταθερο και μου εμπνεε εμπιστοσυνη δεν ειχα προβλημα.
ΥΓ. Καρφωμενος ακριβως απο πισω απο το R6 του κολλητου, παρ΄ολα τα 263 δεν μπορεσα να τον περασω
"



Μάλλον κάτι δεν είδατε καλά! Τα 263 δεν είναι τελική ταχύτητα... αλλά το υπόλοιπο χιλιομέτρων βενζίνης..."


Και το βασικότερο , δεν νομίζω να υπάρχουν γρανάζια να μακρύνουν τόσο της σχέσεις στο tiger να πιάνει τα 263km με λιγότερες από 4.000 rpm , λογικά έπρεπε να δείχνει πάνω από 9.500 rpm .

Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050  

  Από: nikosdk στις 02/06/2016 11:26 πμ.

[quote="sprint900":3ai0asex]
Gdoc"
nikosdk"Χρονια πολλα, Χριστος Ανεστη...
Αλλαξα λαστιχα, και απο metzeler m7rr πηγα σε michelin pilot power πριν λιγες μερες. Χθες μιας και δεν ψησαμε καναμε με κατι φιλους μια πολυ ωραια βολτα, (Βολο-Φαρσαλα-Καρδιτσα-Τρικαλα-Λαρισα-Βολο). Σε ανοιγμα στην εθνικη πριν τα Τρικαλα, ειδα το κοντερ να γραφει 263...!! Το μηχανακι ηταν για πρωτη φορα σταθερο σε αυτα τα χιλιομετρα. Δεν το ειχα δει ποτε πριν να πηγαινει πανω απο 242 (και ας ειχα βγαλει τον κοφτη) γιατι σε αυτα τα χιλιομετρα με τα metzeler κοσκινιζε αρκετα..! Πιεσα βεβαια αρκετη ωρα για να τα πιασω, αλλα εφοσον το μηχανακι ηταν σταθερο και μου εμπνεε εμπιστοσυνη δεν ειχα προβλημα.
ΥΓ. Καρφωμενος ακριβως απο πισω απο το R6 του κολλητου, παρ΄ολα τα 263 δεν μπορεσα να τον περασω
"



Μάλλον κάτι δεν είδατε καλά! Τα 263 δεν είναι τελική ταχύτητα... αλλά το υπόλοιπο χιλιομέτρων βενζίνης..."


Και το βασικότερο , δεν νομίζω να υπάρχουν γρανάζια να μακρύνουν τόσο της σχέσεις στο tiger να πιάνει τα 263km με λιγότερες από 4.000 rpm , λογικά έπρεπε να δείχνει πάνω από 9.500 rpm .

[/quote:3ai0asex]
Μολις ειχα πατησει συμπλεκτη εκεινη την ωρα...

Re: ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050  

  Από: Menkara στις 02/06/2016 4:41 μμ.

Τα 263 που δείχνει στην αριστερή οθόνη είναι η μέγιστη ταχύτητα που έχει φτάσει(γι'αυτό και έχει και το βελάκι πάνω από το km/h). Τη στιγμή της φωτογραφίας πήγαινε με 103. Και σταματημένο να ήταν το μηχανάκι αν πατήσει την επιλογή αυτή θα δείξει την μέγιστη ταχύτητα δλδ στο συγκεκριμένο μηχανάκι 263.
Ναι το κοντέρ μπορεί να χάνει έως και 10% εύκολα, οπότε τα 263 δεν είναι απίθανο να τα δεις.
Στο δικό μου Speed Triple με τα μαμά γρανάζια και απείραχτο το κοντέρ έχει γράψει 253. Οπότε δεν το θεωρώ απίθανο για το Tiger.

Τη μέγιστη ταχύτητα τη μηδενίζεις μόνος σου ή μηδενίζει όταν αλλάξεις μπαταρία/ βγάλεις τους πόλους.

see you

Re: ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050  

  Από: Tigrisss στις 03/06/2016 11:03 πμ.

θυμήστε μου λίγο, γιατί αυτό το μηχανάκι εχει πάει 263?

εχει καποια μηχανική βελτίωση?

Re: ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050  

  Από: Menkara στις 03/06/2016 4:49 μμ.

Tigrisss"θυμήστε μου λίγο, γιατί αυτό το μηχανάκι εχει πάει 263?

εχει καποια μηχανική βελτίωση?"


Το πιο πιθανό είναι να έχει ένα αρκετά "αισιόδοξο" κοντέρ.
Με λίγη κατηφόρα όμως, λίγο ευνοϊκό άνεμο, αρκετή υπομονή και λίγο slip streaming το 263 δεν είναι απίθανο !

Re: ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050  

  Από: nikosdk στις 03/06/2016 6:28 μμ.

Φιλτρο, ανοιγμενο φιλτροκουτι, προγραμμα φτιαχτο, mivv κοντη. 520 αλυσιδογραναζα, ais μπλοκαρισμενο, καταλυτη βγαλμενο, κοφτης 9850. Αυτα αποδειχθηκαν αρκετα για να πιασει 263 στην εθνικη λαρισης-τρικαλων. Ουτε κατηφορα ηταν ουτε τπτ.
Το κοντερ ειναι το ιδιο αισιοδοξο οσο τα υπολοιπα, απειραχτο τελειως. Μανισιο γραναζωμα, οποτε γυρω στα 6% διαφορα απο τα πραγματικα χλμ.

Re: ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050  

  Από: petric83 στις 05/06/2016 1:16 πμ.

[quote="nikosdk":2oupjwpf][quote="sprint900":2oupjwpf][quote="Gdoc":2oupjwpf][quote="nikosdk"]Χρονια πολλα, Χριστος Ανεστη...
Αλλαξα λαστιχα, και απο metzeler m7rr πηγα σε michelin pilot power πριν λιγες μερες. Χθες μιας και δεν ψησαμε καναμε με κατι φιλους μια πολυ ωραια βολτα, (Βολο-Φαρσαλα-Καρδιτσα-Τρικαλα-Λαρισα-Βολο). Σε ανοιγμα στην εθνικη πριν τα Τρικαλα, ειδα το κοντερ να γραφει 263...!! Το μηχανακι ηταν για πρωτη φορα σταθερο σε αυτα τα χιλιομετρα. Δεν το ειχα δει ποτε πριν να πηγαινει πανω απο 242 (και ας ειχα βγαλει τον κοφτη) γιατι σε αυτα τα χιλιομετρα με τα metzeler κοσκινιζε αρκετα..! Πιεσα βεβαια αρκετη ωρα για να τα πιασω, αλλα εφοσον το μηχανακι ηταν σταθερο και μου εμπνεε εμπιστοσυνη δεν ειχα προβλημα.
ΥΓ. Καρφωμενος ακριβως απο πισω απο το R6 του κολλητου, παρ΄ολα τα 263 δεν μπορεσα να τον περασω
[/quote:2oupjwpf]


Μάλλον κάτι δεν είδατε καλά! Τα 263 δεν είναι τελική ταχύτητα... αλλά το υπόλοιπο χιλιομέτρων βενζίνης...[/quote:2oupjwpf]

Και το βασικότερο , δεν νομίζω να υπάρχουν γρανάζια να μακρύνουν τόσο της σχέσεις στο tiger να πιάνει τα 263km με λιγότερες από 4.000 rpm , λογικά έπρεπε να δείχνει πάνω από 9.500 rpm .

[/quote:2oupjwpf]
Μολις ειχα πατησει συμπλεκτη εκεινη την ωρα... [/quote] συμπλέκτη με το δεξί χερι ε; Γιατί το αριστερό βλεπω κρατάς κινητο για φωτο


Sent from my iPhone using Tapatalk

Re: ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050  

  Από: nikosdk στις 05/06/2016 6:30 μμ.

Ρε παιδια, τρολλ εκανα με τον συμπλεκτη, ελεος δλδ. Οπως επισης και με τις αναποδες οθονες, νομιζα πως καταλαβαινομαστε αλλα εκανα λαθος.

Re: ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050  

  Από: sprint900 στις 08/06/2016 5:08 μμ.

nikosdk"Ρε παιδια, τρολλ εκανα με τον συμπλεκτη, ελεος δλδ. Οπως επισης και με τις αναποδες οθονες, νομιζα πως καταλαβαινομαστε αλλα εκανα λαθος."


Έχασες τον ρυθμό σου , αφού το δικό σου από Αγγλία έχει αριστερά το φρένο δεξιά τον συμπλέκτη , χαχαχχχαα .
Εντάξει πλάκα κάνουμε όλοι , μην παρεξηγείς .
Αλλωστε αυτές της εποχές χρειάζεται όσο γίνετε και καμιά πλακίτσα .

Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050  

  Από: kostastiger1050 στις 29/10/2018 10:07 μμ.

καλησπέρα παιδια διαβάζοντας ολα αυτα περι κοφτη κτλ θέλω να πω και την δικια μου αποψη μιας και με ενδιαφέρει να βγαλω των κοφτη που τελικα εχει το tiger στο δικο μου μηχανάκι..
Εχω tiger 1050 sport με φιλτρο προγραμα εξάτμιση mivv χωρις καταλύτες και ανοιγμένο φίλτρο κουτί..
Στο δυναμόμετρο έβγαλε 124.5 αλογα ροδα με πέμπτη ταχύτητα,
τωρα το πρόβλημα μου ειναι το εξής οτι το μηχανάκι εχει κοφτη συγκεκριμένα στην εκτη και αυτο γιατί πανω στο δυναμόμετρο εβγαλε με 6 118 ροδα και στο ίδιο δευτερο πατημα με 5 εβγαλε 125 αρα έχει κοφτη στην εκτη, αυτό προσοπικα μου δημιουργεί το έξης πρόβλημα το μηχανάκι παει πολυ καλα με πεμτη ανοίγει γρήγορα μέχρι τα 225 και με το που ρίχνεις εκτη βλεπεις με αρκετή δυσκολια 240 για μενα θα ηθελα να βγαλω το κοφτη στην εκτη γιανα πηγαίνει οπως πρέπει να πηγαινει και με εκτη. οποιον ρωτησα δεν ξέρει καν οτι εχει κοφτη στην εκτη ο προγραμματιστείς μου,μου ειπε οτι πρέπει να βάλω εγγεφαλο απο το παλιό το tiger. όποιος ξέρει κατι ας βοηθήσει.. ευχαριστώ

Re: ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050  

  Από: Tigris3 στις 31/10/2018 7:06 μμ.

Και το προηγούμενο έχει κόφτη. Μέχρι 242 χλμ τελική πάει, ούτε μισό παραπάνω.

Re: ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050  

  Από: Native στις 01/11/2018 10:33 πμ.

kostastiger1050"καλησπέρα παιδια διαβάζοντας ολα αυτα περι κοφτη κτλ θέλω να πω και την δικια μου αποψη μιας και με ενδιαφέρει να βγαλω των κοφτη που τελικα εχει το tiger στο δικο μου μηχανάκι..
Εχω tiger 1050 sport με φιλτρο προγραμα εξάτμιση mivv χωρις καταλύτες και ανοιγμένο φίλτρο κουτί..
Στο δυναμόμετρο έβγαλε 124.5 αλογα ροδα με πέμπτη ταχύτητα,
τωρα το πρόβλημα μου ειναι το εξής οτι το μηχανάκι εχει κοφτη συγκεκριμένα στην εκτη και αυτο γιατί πανω στο δυναμόμετρο εβγαλε με 6 118 ροδα και στο ίδιο δευτερο πατημα με 5 εβγαλε 125 αρα έχει κοφτη στην εκτη, αυτό προσοπικα μου δημιουργεί το έξης πρόβλημα το μηχανάκι παει πολυ καλα με πεμτη ανοίγει γρήγορα μέχρι τα 225 και με το που ρίχνεις εκτη βλεπεις με αρκετή δυσκολια 240 για μενα θα ηθελα να βγαλω το κοφτη στην εκτη γιανα πηγαίνει οπως πρέπει να πηγαινει και με εκτη. οποιον ρωτησα δεν ξέρει καν οτι εχει κοφτη στην εκτη ο προγραμματιστείς μου,μου ειπε οτι πρέπει να βάλω εγγεφαλο απο το παλιό το tiger. όποιος ξέρει κατι ας βοηθήσει.. ευχαριστώ"


Στο απλό tiger (όχι το sport) με το tuneecu μπορούσες να παρακάμψεις τον χιλιομετρικό κόφτη που έχει η 6η. Στο δικό σου απ οτι βλέπω δεν υπάρχει αυτή η παράμετρος. Μπορείς να παίξεις με το speed adjust % που είναι για χρήση όταν αλλάζεις γρανάζια. Το κοντέρ σου θα γράφει λιγότερα χιλιόμετρα αλλά τα πραγματικά θα ξεπεράσουν τα 242(227 πραγματικά) που πιάνεις τώρα. Αρχικά όμως πρέπει να ελέγξεις εαν το μηχανάκι σου είναι συμβατό με το tuneecu καθώς απο ένα σημείο και μετά τα κλείδωσαν, επομένως μπορεί να κάνεις ζημια εαν το συνδέσεις. Πρέπει να τσεκάρεις το VIN number σου στην λίστα του tuneecu. http://www.tuneecu.com/Tune_List.html
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050  

  Από: kostastiger1050 στις 03/11/2018 5:40 μμ.

θα το κοιτάξω σε ευχαριστώ πολυ..
πάντως στο δυναμόμετρο διχνει η έκτη να χανει δύναμη σε ολο
το φάσμα το στροφών και οχι μονο στην τελική..