ποσα χλμ για ρεζερβα σε τιγρη 1050?

Re: ποσα χλμ για ρεζερβα σε τιγρη 1050?  

  Από: jimmakos1050 στις 04/03/2010 4:47 μμ.

Το μηχανακι καιει πολυ λεμε!!!
Παρτε ενα Στρωμα που το παταει σε τελικες και καιει τα μισα!!!!

Re: ποσα χλμ για ρεζερβα σε τιγρη 1050?  

  Από: johnygalan στις 04/03/2010 6:39 μμ.

amis"Και όμως παιδιά!!! είναι γεγονός επιασα τα 240 και μάλιστα οχι 1 οχι 2 αλλά αρκετές φορές... "


harrysvr"Μάλλον αυτό είναι, όσο ανοίγει θα ανεβαίνουν και τα χλμ, δηλ. για να καταλάβω, στα 240(κοντέρ ή gps;) τρώμε στόπ;(δεν το δοκίμασα ακόμη...)"

240 στο κοντέρ
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: ποσα χλμ για ρεζερβα σε τιγρη 1050?  

  Από: tamis στις 05/03/2010 12:43 πμ.

Βασικά Χάρη είναι στο κοντερ... δεν είδα εκείνη την στιγμή το GPS αφού έστριβα ένα τσιγαρακι εκείνη την ώρα και προσπαθούσα να μην μου πέσει και κανα κοματάκι απο τον γύρο που έτρωγα κοιτώντας πάντα να μην χυθεί και η κοκα κολα που κρατούσα ανάμεσα στα πόδια εκει δίπλα στην μερίδα με τις τηγανιτές πατάτες! πάντος παιδιά τα χιλιόμετρα είναι πολλα και δεν είναι για τον τίγρη μας φτιαγμένα... πήραμε ένα all around μηχανάκι που κάνει τα παντα καταπληκτικά δεν χρειάζεται να το πάμε τάπα... αν σηκωνόταν και ξερογκαζιά με δευτέρα χωρίς συμπλέκτη θα ήταν το απόλυτο για μένα
White Tiger on the road...

Re: ποσα χλμ για ρεζερβα σε τιγρη 1050?  

  Από: Native στις 05/03/2010 10:50 πμ.

Μήπως έπρεπε το θέμα να λέγεται "ποσα χιλιόμετρα κάνει ο τίγρης με ρεζέρβα με 240 στο κοντέρ"...
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: ποσα χλμ για ρεζερβα σε τιγρη 1050?  

  Από: ad1 στις 01/09/2010 12:24 πμ.

ξερω το θεμα εχει συζητηθει πολλεσ φορες απλα κατι τελευταιο απο το τελευταιο ταξιδι.με το ιδιο γεμισμα και τροπο οδηγησης εγω εφτανα ρεζερβα και το στρωμα ειχε καψει 1 μολισ παυλα. δεν ειναι ομως αυτο το θεμα. μου αναβει ρεζερβα με υπολοιπο 55χλμ στο trip computer και παω να φουλαρω. Παιρνει μολις 10 λιτρα (μεχρι το σημειο που σκαει η μανικα). οταν λεμε οτι το τιγρακι εχει 20 λιτρα ντεποζιτο εννοουμε μεχρι εκει που σκαει η μανικα η μεχρι τερμα πανω? Γιατι αν εχω 10 λιτρα υπολοιπο και μου δειχνει ρεζερβα και 55 χλμ υπολοιπο με συντηρητικη οδηγηση κατι δεν παει καλα.... Να θελει update? Την εχω απο τον γεναρη μου το κανει τζαμπα λογο εγγυησης?

Re: ποσα χλμ για ρεζερβα σε τιγρη 1050?  

  Από: Cpt. Haddock στις 01/09/2010 9:54 πμ.

ad1"ξερω το θεμα εχει συζητηθει πολλεσ φορες απλα κατι τελευταιο απο το τελευταιο ταξιδι.με το ιδιο γεμισμα και τροπο οδηγησης εγω εφτανα ρεζερβα και το στρωμα ειχε καψει 1 μολισ παυλα. δεν ειναι ομως αυτο το θεμα. μου αναβει ρεζερβα με υπολοιπο 55χλμ στο trip computer και παω να φουλαρω. Παιρνει μολις 10 λιτρα (μεχρι το σημειο που σκαει η μανικα). οταν λεμε οτι το τιγρακι εχει 20 λιτρα ντεποζιτο εννοουμε μεχρι εκει που σκαει η μανικα η μεχρι τερμα πανω? Γιατι αν εχω 10 λιτρα υπολοιπο και μου δειχνει ρεζερβα και 55 χλμ υπολοιπο με συντηρητικη οδηγηση κατι δεν παει καλα.... Να θελει update? Την εχω απο τον γεναρη μου το κανει τζαμπα λογο εγγυησης? "



Προφανώς και εννοούμε μέχρι πάνω. Οταν "βουτας" τη μάνικα μέσα, σκάει σχετικά γρήγορα και παίρνει ακόμα 3-4 λιτρα μεχρι πανω. Κανε ενα τσεκ στο σερβις μηπως θελει καποιο update αλλα δε νομιζω οτι εχει προβλημα.

Επίσης, ΜΗΝ κοιτάς πόσα χιλιόμετρα σου δείχνει όταν μπει ρεζερβα γιατι αυτά υπολογίζονται με τη στιγμιαία καταναλωση. Οπότε σε πόλη/επαρχιακό μπαινει ρεζερβα και σου δειχνει 50-60, αλλα σε εθνική αναβει λαμπακι και σου δειχνει 70+. Μαλιστα, εαν κλεισεις το γκαζι το λαμπακι σβηνει.

Εχε υπόψη σου οτι η ενδειξη ειναι μάλλον απαισιόδοξη (δλδ δειχνει λιγότερα), κατι το οποίο δεν ειναι κακό.

(που σκ@τα ειναι τα παλια εμοτικονς ρε γμτ... )
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: ποσα χλμ για ρεζερβα σε τιγρη 1050?  

  Από: Tigrisss στις 01/09/2010 12:46 μμ.

αυτη η ρεζερβα δε θα επρεπε καν να λεγεται ρεζερβα!!!!
και 70-80 χλμ να κανεις αφου σου αναψει το λαμπακι (normal εννοουμε ετσι? οχι με 240... ) το πολυ να χωρεσει 19 λιτρα....

μιλαω εκ πειρας φυσικα...

Re: ποσα χλμ για ρεζερβα σε τιγρη 1050?  

  Από: ad1 στις 12/11/2010 9:38 πμ.

...και επανερχομαι σε αυτο το θεμα γιατι το εχω τεσταρει πολλες φορες. Με νορμαλ οδηγηση 130-140 και φουλαρισμενο ντεποζιτο στα 200χλμ μου αναβει το λαμπακι της ρεζερβας. Παω λοιπον στο κοντινοτερο βενζιναδικο και το φουλαρω. Παιρνει μολις 12 λιτρα αρα 8 λιτρα υπολοιπο. Το λαμπακι της ρεζερβας θα επρεπε να αναβει ομως με 3,5 λιτρα υπολοιπο. Στο πρωτο σερβις εμαθα οτι εχω προγραμμα του 08. Πηρα λοιπον τηλεφωνο τον μαστορα που το παω για σερβις και μου ειπε να κανουμε αναβαθμιση λογισμικου. Πηρα στα κεντρικα στην αθηνα τους ρωταω "αν βαλω λογισμικο του 2010 θα βελτιωθει η κατασταση με τον δεικτη βενζινης?" και η απαντηση του ηταν "Φανταζομαι πως ναι"! Ειχε κανεις παρομοιο προβλημα? Οσοι εχουν λογισμικο του '10 εχουν καποιο προβλημα με τον δεικτη?

Re: ποσα χλμ για ρεζερβα σε τιγρη 1050?  

  Από: Native στις 12/11/2010 10:14 πμ.

Μια χαρα είσαι, η ρεζερβα αναβει με 6-7 λιτρα υπολοιπο....το πρόγραμμα δεν αλλάζει τίποτα. Αυτα ειναι παπαριές.....σιγα μην βάλεις και windows 7
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: ποσα χλμ για ρεζερβα σε τιγρη 1050?  

  Από: tharis στις 12/11/2010 11 πμ.

Native"...σιγα μην βάλεις και windows 7 "




ad1"..."


Ενταξει.. τι σε πειραζει ποτε αναβει η ρεζερβα ..? το θεμα ειναι να δειχνει σωστα πραγματα ..!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: ποσα χλμ για ρεζερβα σε τιγρη 1050?  

  Από: Cpt. Haddock στις 12/11/2010 11:31 πμ.

Aντε παλι με τη ρεζερβα....

Δικιο έχει ο που γκρινιαζει μΕ φαινεται
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: ποσα χλμ για ρεζερβα σε τιγρη 1050?  

  Από: ad1 στις 12/11/2010 11:46 πμ.

το θεμα ειναι οτι δεν δειχνει σωστα πραγματα. Με 8 λιτρα στο ρεζερβουαρ αποκλειεται να βγαζει μονο 70 χλμ υπολοιπο που δειχνει. Ρωταω για να μην παω και πληρωσω τζαμπα γιατι το προγραμμα δεν το χρεωνει, την εργατοωρα ομως....

Re: ποσα χλμ για ρεζερβα σε τιγρη 1050?  

  Από: Cpt. Haddock στις 12/11/2010 11:58 πμ.

ad1"το θεμα ειναι οτι δεν δειχνει σωστα πραγματα. Με 8 λιτρα στο ρεζερβουαρ αποκλειεται να βγαζει μονο 70 χλμ υπολοιπο που δειχνει. Ρωταω για να μην παω και πληρωσω τζαμπα γιατι το προγραμμα δεν το χρεωνει, την εργατοωρα ομως...."


Ναι, δειχνει λιγοτερα απ' οσα πραγματικα βγαζει. Κακο ειναι αυτο; Ισα-ισα που ξερεις οτι δε θα μεινεις αφου και με 0 ενδειξη εχεις ακομα. Θα προτιμουσες να δειχνει ακριβως ή να εχει κανενα σφαλμα και να σου λεει οτι εχεις για 70 ενω εχεις για 50;



(τα 'χουμε συζητησει τα ίδια 100 φορες, δε βαριεστε πια; )
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: ποσα χλμ για ρεζερβα σε τιγρη 1050?  

  Από: johnygalan στις 13/11/2010 1:15 μμ.

ad1" Ρωταω για να μην παω και πληρωσω τζαμπα γιατι το προγραμμα δεν το χρεωνει, την εργατοωρα ομως...."

Να μην πας πουθενά μια χαρά είναι, αν και πιστεύω πως δεν θα σου χρεώσει τίποτα 5λεπτά
δουλειά είναι.
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: ποσα χλμ για ρεζερβα σε τιγρη 1050?  

  Από: chris34 στις 14/11/2010 10:53 πμ.

johnygalan"
ad1" Ρωταω για να μην παω και πληρωσω τζαμπα γιατι το προγραμμα δεν το χρεωνει, την εργατοωρα ομως...."

Να μην πας πουθενά μια χαρά είναι, αν και πιστεύω πως δεν θα σου χρεώσει τίποτα 5λεπτά
δουλειά είναι."



+1050
Λευκος Τιγρης!!see you................