να το παρω ? θα το ξαναπαιρνες ?

Re: να το παρω ? θα το ξαναπαιρνες ?  

  Από: lucifsg στις 06/02/2011 2:10 πμ.

ειμαι σιγουρος οτι ποσταρα χτεσ αλλα δε βρισκω πουθενα το ποστ μου. τεσπα ελεγα οτι πηγα και το οδηγησα. μια χαρα μου φανηκε αν και ο συνεπιβατης ενιωθα να καθεται πανω στο σβερκο μου κ οχι πανω στη μηχανη. το θεμα μου τωρα ειναι με η χωρις abs? στο ζ ημοθν χςρισ abs και γενικα δεν εχς οδηγησει ποτε μηχανη με abs. επειδη οι δρομοι μες την Αθηνα πολλες φορες σωθηκα στο τσακ κ ειπα αχ και να χα abs . απ την αλλη ακουω πολλους που λενε του τιγρη το abs το πατας και πασ ευθεια. ποια ειναι η γνωμη σας ? και το αλλο που ηθελα να μαθω ειναι για τη πισω αναρτηση. λενε οτι ειναι χαλαρη και χανει η μηχανη κρατηματα απ αυτο μετα τα 120 την εχει αλλαξει κανεις απο σας ?

bob ευχαριστω για το mail. στειλε οτι αλλο θες

10000€ για tiger abs 6/10 με 5000 κμ mat grey se με 3 βαλιτσες ειναι καλα ? του 9 η του 10 ειναι με 3 χρονια εγγυηση ? γιατι τωρα ειναι με 2 πλεον απο αντιπροσωπεια.
ποσο πανε τα καγκελα αγορα και τοποθετηση ? ποσο πανε και τα xenon. σας επρηξα sorry

Re: να το παρω ? θα το ξαναπαιρνες ?  

  Από: Cpt. Haddock στις 06/02/2011 9:10 πμ.

Αυτο που βρηκες ειναι το Special Edition. Οι μαμα βαλιτσες ειναι ωραίες αλλα πολύ μικρές, δλδ για σοβαρο ταξιδι εκτος Ελλαδας απλα δε χωράνε οτι χρειάζεσαι.

Τα λεφτα ειναι καλα παντως. Καγκελα και ξενον υπαρχουν πολλών ειδων και τιμών, ριξε μια ματια στο φόρουμ να δεις τί έχουμε βαλει

Καλορίζικο

υ.γ. Με abs
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: να το παρω ? θα το ξαναπαιρνες ?  

  Από: galileos στις 06/02/2011 10:18 πμ.

Λοιπόν όταν αποφάσισα να αλλάξω μηχανή κοίταξα τα εξής:
1. Τι ποσό θα δαπανήσω (μόνο για μηχανή χωρίς αξεσουάρ όπως ρουχισμό, κράνη, κλπ)
2. Τι θέλω να κάνω με την μηχανή (ταξίδια, καγκουριές, βόλτες, να πουλήσω μούρη, κλπ)
3. Ποια γουστάρω.

Αν και η σειρά θα έπρεπε να είναι 1-2-3 εγώ μόλις την είδα την μηχανή που γούσταρα έκανα λίγο υπομονή να μαζέψω τα χρήματα και την αγόρασα !! Δεν σκοπεύω να την πουλήσω τουλάχιστον πριν κάνω μερικά από τα σχέδια που έχουν δρομολογηθεί. Μόλις ολοκληρωθούν τα σχέδια ίσως να μην την χρειάζομαι άλλο. Τότε και μόνο τότε θα την άλλαζα. Για να ολοκληρώσω και να μην πολυλογώ θα πω ότι μπορεί να την αγόραζα ξανά μπορεί και όχι. Αυτό θα εξαρτώταν από τις απαντήσεις στις παραπάνω ερωτήσεις. Μπορεί σε λίγα χρόνια να θέλω να αλλάξω οδηγικό στυλ και να αγοράσω chopper για να γίνω ένας easy-rider ή να θέλω να ασχοληθώ με τον μηχανοκίνητο αθλητισμό (πίστα, χώμα, τραιαλ, κλπ.) Αν όμως ήθελα να συνεχίσω τα ταξίδια, σε Ελλάδα, Ευρώπη ή αλλού τότε ΝΑΙ θα αγόραζα ξανά το TIGER είτε θα είναι 1200 ή 1300 ή έχει παραμείνει ακόμα 1050 !!!
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: να το παρω ? θα το ξαναπαιρνες ?  

  Από: mixalakis στις 06/02/2011 10:45 πμ.

Δεν το συζητάω καν για το ABS. Θα πάρεις με ABS απλά!!

Τα χρήματα που λες ακούγονται πολύ καλά για το μηχανάκι που περιγράφεις.
Όπως είπε και ο καπετάνιος, αυτό είναι το SE που έχει 13.300€.
Για τις βαλίτσες, πράγματι δεν χωρούν πολλά πράγματα αλλά είναι οι αυθεντικές τις triumph (τις έχω και εγώ) που έχουν πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, μελετημένη αεροδυναμική και οι βάσεις σχεδόν δεν φαίνονται όταν δεν έχεις πάνω τις βαλίτσες.

Το χρώμα αυτό (γκρι ματ) δεν θα το βρεις χωρίς τις πλαϊνές, γιατί έτσι πουλιέται.

Για τις αναρτήσεις θα σου πω απλά ότι πάρε το μηχανάκι και αν πάνω από τα 120 χλμ έχεις πρόβλημα, μπορείς να ψαχτείς με ελατήρια κτλ. Εγώ ούτε κατά διάνοια δεν έχω εξαντλήσει τα όρια της μηχανής αυτής.

Η εγγύηση για τρία χρόνια νομίζω ίσχυσε πρώτη φορά το 2010.

Για κάγκελα και ξένον δεν έχω ιδέα γιατί δεν μου αρέσουν.

Re: να το παρω ? θα το ξαναπαιρνες ?  

  Από: johnygalan στις 06/02/2011 12:29 μμ.

Με ABS

Εξάλλου δεν νομίζω να βρεθεί κανένας να σου πει χωρίς abs
ακόμα και απο αυτούς που δεν έχουν όπως εγω
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: να το παρω ? θα το ξαναπαιρνες ?  

  Από: dimchrist στις 07/02/2011 10:43 πμ.

Το c-abs του CBR είναι κορυφαίο. Όποιος και αν το έχει δοκιμάσει μόνο καλά λόγια έχει να λέει.

Δε βρίσκω το λόγο να πάρω μηχανάκι τύπου Tiger 800 XC (BMW F800 GS, KTM 990 ADV κτλ) με ABS και να μη μπορεί να απενεργοποιηθεί.

Triple Way