Κιβώτιο Sprint 1050 ST

Re: Κιβώτιο Sprint 1050 ST  

  Από: vassat στις 01/04/2011 10:57 μμ.

Dennis G."Φίλε Βασίλη καλησπέρα,

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά ούτε και να σε τρομάξω.........
αλλά έχεις απ' ότι διαφαίνεται το ίδιο πρόβλημα που είχα και εγώ..........
το οποίο με ταλαιπώρησε αφάνταστα, κόντεψε να με σκοτώσει και με έκανε να φτάσω
σχεδόν μέχρι τα δικαστήρια με την Ηλιοφίλ.

6 φορές το είχαμε ανοίξει με τον Σάκη ( αλλάξαμε δίσκους, τους καθαρίσαμε, τους παπαριάσαμε, βάλαμε πιο λεπτούς για καλύτερη κυκλοφορία του λαδιού, αλλάξαμε καμπάνες κα )... τα οποία δεν απέφεραν κανένα αποτέλεσμα.

Σίγουρα όσο θα γράφεις χλμ, το φαινόμενο θα γίνεται πιο έντονο.
Δεν έχει να κάνει με την κίνηση η την υπερθέρμανση, που αναφέρει ο Νίκος,
απλά συμβαίνει, χωρίς κανείς να μπορεί να στο αιτιολογήσει.
Η πιο πιθανή διάγνωση ( και του Σάκη ) είναι ότι φταίει το κάρτερ ( ανοχές κλπ ).

Μετά τον Σάκη, συνέχισα τα πειράματα με την Ηλιοφίλ ( δίσκους αλλαγή, καμπάνα, όλα τα εντόσθια του κιβωτίου ).....
και το αποτέλεσμα....γυρνώντας βράδυ από Ξάνθη, λίγο μετά τον Πλαταμώνα με πάνω από 200χλμ ακούω ένα έντονο μεταλλικό ήχο από το κιβώτιο......
ένα γλυκό ( αρχικά ) μπλοκάρισμα του πίσω τροχου το οποίο έξελίχθηκε σε εφιάλτη μέχρι να καταφέρω να σταματήσω μετά από 100αδες μέτρα, και ένα κιβώτιο διαλυμένο, με μόνη ταχύτητα να δουλεύει την έκτη ( με την οποία και γύρισα Αθήνα ).
Μίλα και με τον Σάκη, ξέρει όλο το στόρυ και κυρίως ΠΡΟΣΕΧΕ !!!
"


Διονύση σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες, αλλά πραγματικά πως γίνετε να προσέξω; Εξήγηση γιατί μπλόκαρε σε έδωσαν, έσπασαν όλα τα γρανάζια από 1η εώς 5η, τι ακριβώς συνέβη;
Αυτό που έχω παρατηρήσει στο δικό μου όταν πραγματικά κυκλοφορήσω σε κίνηση για αρκετό χρόνο είναι ότι για τα πρώτα 15-20 λεπτά η λειτουργία του κιβωτίου χειροτερεύει μέχρι που ενίοτε φτάνει στο σημείο να μην κουνιέται ο μοχλός με την καμία (μόνο με σβήσιμο) και αυτό μόνο από πρώτη σε δευτέρα, μετά όμως (τις περισσότερες φορές) γλυκαίνει αρκετά και γίνεται υποφερτό.
/ ΒΣ

Re: Κιβώτιο Sprint 1050 ST  

  Από: doohan στις 01/04/2011 11:28 μμ.

vassa" αλλά πραγματικά πως γίνετε να προσέξω;"


Να σταματησεις να το κυκλοφορεις και να το πας στο συνεργειο!!!
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ

Re: Κιβώτιο Sprint 1050 ST  

  Από: vassat στις 02/04/2011 12:02 πμ.

doohan"
vassa" αλλά πραγματικά πως γίνετε να προσέξω;"


Να σταματησεις να το κυκλοφορεις και να το πας στο συνεργειο!!!"


Είναι ήδη!!!
/ ΒΣ

Re: Κιβώτιο Sprint 1050 ST  

  Από: Sprinter στις 02/04/2011 9:02 πμ.

Το 'χεις που το 'χεις μέσα, πέστου να σου ρίξει και μια ματιά στο κόμπλερ...
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Κιβώτιο Sprint 1050 ST  

  Από: vassat στις 02/04/2011 5:40 μμ.

Sprinter"Το 'χεις που το 'χεις μέσα, πέστου να σου ρίξει και μια ματιά στο κόμπλερ..."


Για πες το σκεπτικό σου με το κόπμλερ, πως είναι δυνατό να επιδρά δηλαδή;
Η μότο θα μείνει μέσα αρκετό καιρό, έτσι κι αλλιώς.
/ ΒΣ

Re: Κιβώτιο Sprint 1050 ST  

  Από: Sprinter στις 02/04/2011 7:54 μμ.

είπα εγώ ότι επιδρά?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Κιβώτιο Sprint 1050 ST  

  Από: vassat στις 02/04/2011 11:06 μμ.

Sprinter"είπα εγώ ότι επιδρά?"


Μια που το θέμα είναι το κιβώτιο/μοτέρ, λογικό δεν ήταν να το υποθέσω;
Το κόμπλερ όπως είχα γράψει παλιότερα, το έχω αλλάξει με μεταχείρο (και αν θυμάμαι καλά είχες ρωτήσει τιμή)
/ ΒΣ

Re: Κιβώτιο Sprint 1050 ST  

  Από: Sprinter στις 02/04/2011 11:17 μμ.

Που να θυμάμαι με το αλτσχάιμερ
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Κιβώτιο Sprint 1050 ST  

  Από: vassat στις 08/04/2011 12:08 μμ.

Μικρό update:
- Αλλάχθηκε ένα μπουζί και το ρετάρισμα συνήλθε, παίζει όμως να ευθύνεται και πολλαπλασιαστής.
- Κιβώτιο, τα λάδια βγήκαν από μέσα "νερό"(περί τα 3000χλμ), εδώ έχω ευθύνη καθόσον σκέφτηκα να δοκιμάσω για τυχόν βελτίωση 10w40 τα φουλ συνθετικά της Σελ, τα οποία εκ του αποτελέσματος κρίνεται ότι δεν είχαν αποτέλεσμα. Αρχικά ήταν οκ και μάλιστα λίγο καλύτερα σε αίσθηση από τα προηγούμενα, η οποία όμως χειροτέρευσε με γεωμετρική πρόοδο...
Η διερεύνηση συνεχίζεται αρμοδίως (βρίσκεται δε σε καλό δρόμο σύμφωνα με τον αρμόδιο)
Αυτά προς ώρας.
/ ΒΣ

Re: Κιβώτιο Sprint 1050 ST  

  Από: Sprinter στις 08/04/2011 4:25 μμ.

vassa"
Η διερεύνηση συνεχίζεται αρμοδίως (βρίσκεται δε σε καλό δρόμο σύμφωνα με τον αρμόδιο)

/ ΒΣ"

Εξαρτάται από τον αρμόδιο
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Κιβώτιο Sprint 1050 ST  

  Από: vassat στις 08/04/2011 4:30 μμ.

Sprinter"
vassa"
Η διερεύνηση συνεχίζεται αρμοδίως (βρίσκεται δε σε καλό δρόμο σύμφωνα με τον αρμόδιο)

/ ΒΣ"

Εξαρτάται από τον αρμόδιο "


Άμα τύχει και περάσεις ρώτα τον δια ζώσης!
/ ΒΣ

Re: Κιβώτιο Sprint 1050 ST  

  Από: vassat στις 11/04/2011 10:07 μμ.

Το πήρα σήμερα με αλλαγμένα λάδια (Τόρκο 20w50 T4R). Το κιβώτιο "χοντίζει", χωρίς να έχει γίνει καμία άλλη επέμβαση, το ζητούμενο βεβαίως είναι η διάρκεια...
Όσον αφορά το μοτέρ αλλάχθηκαν μπουζί/πολλαπλασιαστές και φαίνεται οκ.
Το κυκλοφόρησε και ο 'αρμόδιος' για καμία βδομάδα και παρατήρησε τα ίδια φαινόμενα πριν την αλλαγή λαδιών στο κιβώτιο και σαφώς ελαττωμένα μετά (παρέμεινε μια σταδιακή αύξηση της σκληρότητας μετά από κίνηση στο κέντρο όχι όμως ανασταλτική για την περαιτέρω κίνηση)
Τοποθετήθηκαν τακάκια EBC HH τα οποία και δεν μου πολυαρέσουν γιατί η μανέττα έγινε ακαριαία. Σε δύο χιλιοστά διαδρομής κοκαλώνει και καλά όταν η ποιότητα της ασφάλτου είναι άνω του μετρίου, στις σπάνιες φορές που δεν είναι "μπαίνει" το ABS και μ@μιέτ@ι...προτιμώ τα απλά (τα οποία βέβαια δύσκολα φτάνουν τα 15000χλμ).
Ένα άλλο 'θέμα' που έθιξε ο 'αρμόδιος' είναι η πίσω ανάρτηση (υπενθυμίζω ότι πρόσφατα αλλάχθηκε με HAGON). Δεν του άρεσε και σε κάνα-δύο περιπτώσεις ετέθει ζήτημα εμπιστοσύνης. Αυτό που έχω παρατηρήσει/μου δίνει την εντύπωση είναι σαν να 'χάνει' την ρύθμιση του το αμορτισέρ. Είδομεν...
/ ΒΣ

Re: Κιβώτιο Sprint 1050 ST  

  Από: doohan στις 12/04/2011 2:51 μμ.

.....
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:48, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Κιβώτιο Sprint 1050 ST  

  Από: Sprinter στις 12/04/2011 3:42 μμ.

vassa"
Τοποθετήθηκαν τακάκια EBC HH τα οποία και δεν μου πολυαρέσουν γιατί η μανέττα έγινε ακαριαία. Σε δύο χιλιοστά διαδρομής κοκαλώνει και καλά όταν η ποιότητα της ασφάλτου είναι άνω του μετρίου, στις σπάνιες φορές που δεν είναι "μπαίνει" το ABS και μ@μιέτ@ι...προτιμώ τα απλά (τα οποία βέβαια δύσκολα φτάνουν τα 15000χλμ).

/ ΒΣ"


Εγώ φοράω ΗΗ μπροαστά και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Και τα μαμίσια μεταλλικά είναι. Περίεργα μου φαίνονται ΟΛΑ αυτά που γράφεις. Βέβαια έχει να κάνει με τα γούστα και τα δάχτυλα του καθενός. Αλλά, από περιέργεια:
1. Εχεις την τρόπα την 14άρα τη μαμίσια ή έχεις κάνει την αλλαγή με την 5/8?
2. Εχεις κάνει τίποτα για τα σφουγγαροέμβολα ή τα έχεις 'συνηθίσει'?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Κιβώτιο Sprint 1050 ST  

  Από: vassat στις 12/04/2011 7:51 μμ.

Sprinter"
vassa"
Τοποθετήθηκαν τακάκια EBC HH τα οποία και δεν μου πολυαρέσουν γιατί η μανέττα έγινε ακαριαία. Σε δύο χιλιοστά διαδρομής κοκαλώνει και καλά όταν η ποιότητα της ασφάλτου είναι άνω του μετρίου, στις σπάνιες φορές που δεν είναι "μπαίνει" το ABS και μ@μιέτ@ι...προτιμώ τα απλά (τα οποία βέβαια δύσκολα φτάνουν τα 15000χλμ).

/ ΒΣ"


Εγώ φοράω ΗΗ μπροαστά και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Και τα μαμίσια μεταλλικά είναι. Περίεργα μου φαίνονται ΟΛΑ αυτά που γράφεις. Βέβαια έχει να κάνει με τα γούστα και τα δάχτυλα του καθενός. Αλλά, από περιέργεια:
1. Εχεις την τρόπα την 14άρα τη μαμίσια ή έχεις κάνει την αλλαγή με την 5/8?
2. Εχεις κάνει τίποτα για τα σφουγγαροέμβολα ή τα έχεις 'συνηθίσει'?"


Δεν είναι άσχημη ιδέα να το οδηγήσεις να με πεις, αν γίνεται/θες, πμ.
Να πω ότι πλέον δεν είναι τόσο ακαριαία όσο αρχικά, αλλά και πάλι το 'δάγκωμα' τους είναι πολύ απότομο για τα γούστα μου.
1. Μάλλον την 5/8, δεν είναι η μαμίσια είναι κάποια καλύτερη.
2. Όχι ακόμα, έχω παραγγείλει τα ντεϊτονένια, δεν έχουν τοποθετηθεί.

@Doohan: καινούργιο.
/ ΒΣ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:48, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.