Καθαρισμος- Γυαλισμα Εξατμισης Tiger 1050 '08

Καθαρισμος- Γυαλισμα Εξατμισης Tiger 1050 '08  

  Από: kostasmac21 στις 15/10/2020 12:27 μμ.

καλησπερα ! ειμαι καινουργιος στο φορουμ . Εχει 2 χρονια που εχω την μηχανη και ενω οι λαιμοι της εξατμισης ηταν ψιλογυαλισμενοι , τωρα λογικα επειδη την χρησιμοποιω και τον χειμωνα και καποιες φορες με πιανει και βροχη οι λαιμου εχουν πιασει πανω κατι σαν σκουρια ( νατο πω ) .
Εχετε να μου προτεινετε κατι για το καθαρισμο για να ξαναγυαλισουν ??? 
Ευχαριστω!

Re: Καθαρισμος- Γυαλισμα Εξατμισης Tiger 1050 '08  

  Από: jlkoutsoukos στις 19/12/2020 2:27 μμ.

Πριν λιγες μερες γυαλισα τους λαιμους και το τελικο στην Tiger 955i με Harpic power plus max 10.
Ειναι υγρο τουαλετταςσ (παπι) και το περνας με ενα πινελο η σφουγκαρακι (πχ των πιατων) και το αφηνεις 5 λεπτα. Αν χρειαστει μπορεις να τριψεις ειτε με σφουγκαρακι ειτε με το πινελο. Ξεβγαζεις με αφθονο νερο και ουσιαστικα τελειωσες!!!
Αν θελεις περισσοτερη γυαλαδα τριψε με Glanol
metal polish ultra soft (μπλε).

Re: Καθαρισμος- Γυαλισμα Εξατμισης Tiger 1050 '08  

  Από: jlkoutsoukos στις 30/05/2021 12:03 μμ.

Να σας κανω ενα update πως ειναι η εξατμιση μου μετα απο 6 μηνες και +1500 χλμ
Οι λαιμοι που βγαινουν απο την κυλινδροκεφαλη εχουν αρχισει να καφετιζουν αλλα πιο κατω αρχιζουν να επανερχονται στο χρωμα του ανοξειδωτου, υποθετω οτι καφετισαν λογω των πολυ υψηλων θερμοκρασιων που εχουν τα καυσαερια στο σημειο αυτο.
Κατα τα αλλα η υπολοιπη εξαμτιση ειναι παρα πολυ καλη, δεν εχει κιτρινισει η λεκιασει.
 Τελευταία διόρθωση από: jlkoutsoukos στις 30 Μάι 2021 12:04, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Καθαρισμος- Γυαλισμα Εξατμισης Tiger 1050 '08  

  Από: Tigris3 στις 30/05/2021 11:03 μμ.

Φοβερό αποτέλεσμα!! 
Θα το δοκιμάσω σίγουρα. 🙂