Βασεις κ βαλιτσες

Re: Βασεις κ βαλιτσες  

  Από: harrysvr στις 19/01/2010 11:52 πμ.

Πράγματι, άσχημο το κενό που υπάρχει, άσε που και με τη μαμίσια, πάλι ασύμμετρα κάθονται, εννοώντας οτι θα έχει δεξιόστροφη τάση ...μα universal είναι όλες οι βάσεις της mo-tech;
Mάλλον με βλέπω για givi...

Re: Βασεις κ βαλιτσες  

  Από: Cpt. Haddock στις 19/01/2010 2:14 μμ.

harrysvr"Πράγματι, άσχημο το κενό που υπάρχει, άσε που και με τη μαμίσια, πάλι ασύμμετρα κάθονται, εννοώντας οτι θα έχει δεξιόστροφη τάση ...μα universal είναι όλες οι βάσεις της mo-tech;
Mάλλον με βλέπω για givi..."


Καθόλου universal. Αφού η εξάτμιση ειναι δεξιά, λογικό ειναι οι βάσεις να προεξέχουν. Με τη μαμίσια εξατμιση δεν υπάρχει κενο και ουτε δεξιόστροφη τάση εαν βάλεις μικρότερη βαλίτσα δεξιά και τις φορτώσεις σωστά

"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Βασεις κ βαλιτσες  

  Από: harrysvr στις 19/01/2010 5:11 μμ.

Εκτός απο τη μικρότερη δεξιά(μεσοβέζικη λύση), θα μπορούσαν να αφήσουν 1-2cm απο την εξάτμιση και να ξεκινάει το κάγκελο, και αντιστοίχως απο αριστερά(απο το κέντρο της μηχανής ίσες αποστάσεις, ας είχε και λίγο κενό απο αριστερά) την ίδια απόσταση ώστε και ομοιόμορφο θα ήταν και ίδια χωρητικότητα θα είχαν, δύσκολο είναι;
Και με τη μαμισια εξατμιση πάλι άσχημη είναι(είτε 45άρια είτε 45/37).

Re: Βασεις κ βαλιτσες  

  Από: Cpt. Haddock στις 19/01/2010 5:56 μμ.

Κάπου σε έχασα.

Ο σκοπός ειναι ότι φορτώνουμε πάνω στη μηχανή να έχει το μικρότερο κενό κι εσυ μου λές να είχε κι αλλο κενό αριστερά;

Να προεξέχει περισσότερο;

Εχεις μπερδευτεί γιατι κοιτάς τη φωτό που έχει τη Zard και όχι τη μαμίσια. Εαν είχε τη μαμίσια δε θα είχε κανένα κενό. Δες τις δικές μου φωτός απο τις βαλίτσες που έβαλα. Πάντα σε μηχανάκια που έχουν ψηλή μονή εξάτμιση, η μια βαλίτσα ειναι μικρότερη. Στο BMW F650 funduro που είχα ήταν απο αριστερα (μια κι η bmw τα έχει ανάποδα )

Η λύση όταν έχεις aftermarket όπως ο αποπάνω ειναι να πας σε σιδερά, να σου "κοντύνει" τις δεξιές βάσεις να έρθουν κολλητά με την εξάτμιση και να είσαι συμμετρικός. Με τα όποια ρίσκα έχει ενα τετοιο εγχείρημα

Για μένα το βασικό ειναι να προεξέχουν ισομερώς οι βαλίτσες με 40λτ αριστερα και 30+εξατμιση δεξιά να έχει το ίδιο βάρος οπότε να μην έχω θέμα στην οδήγηση

"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Βασεις κ βαλιτσες  

  Από: harrysvr στις 19/01/2010 6:45 μμ.

Με τη zard είναι άσχημο το αποτέλεσμα, το κενό βασικά που έχει, το οποίο με κόψε/κόλα θα σουλουπονόταν.
Στη μαμή τώρα πρέπει υποχρεωτικά 45/38 για να έχουν ίσες αποστάσεις απο κέντρο.
Τώρα για να σου εξηγήσω τι εννοώ για να μεγαλώσει το κενό απο αριστερά πρέπει να σε έχω μαζί με τη μηχανή αλλιώς με τα γραπτά δε βγάζουμε άκρη.
Εγώ πάντως στην 650gs δεν είχα πρόβλημα ...ήταν διπλές ...
Σε σχέση με τις givi είναι πιο ωραίες πάντως, αλλά και πιο ακριβές

Re: Βασεις κ βαλιτσες  

  Από: johnygalan στις 19/01/2010 9:34 μμ.

Θα συμφωνήσω με τον Captain πολύ χοντροκομμένες.
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Βασεις κ βαλιτσες  

  Από: Barkos στις 20/01/2010 10:02 πμ.

καλημέρα και απο μένα,
εγώ είχα κάνει το setup τις kappa40 πλαινες το οποίο είχε το μειονέκτημα να προεξέχουν
περισότερο απο την νοητή έκταση του τιμονιού, αυτο σε 3-4 ταξίδια μου δημιούργησε πρόβλημα
στο να είμαι ευέλικτος ανάμεσα απο ουρές αυτοκινήτων κτλ. για αυτό και τελικά τις πούλησα.
Κατα την αποψη μου, επειδη τις έχω δεί και τις εν λόγω και το είχα ψάξει αρκετά πρίν βάλω, θεωρώ ότι οι μοναδικές πλαινές που είναι κατάλληλες στο τέλος είναι της μαμάς, ο χώρος που ζητάει ο καθένας είναι υποκειμενικός, και στην τελική αν θές πατέντα αγόρασε 2 αριστερές βαλίτσες για περισσότερο χώρο.
Ελπίζω να βοήθησα.

Re: Βασεις κ βαλιτσες  

  Από: Cpt. Haddock στις 20/01/2010 11:30 πμ.

Barkos"[...]Κατα την αποψη μου, επειδη τις έχω δεί και τις εν λόγω και το είχα ψάξει αρκετά πρίν βάλω, θεωρώ ότι οι μοναδικές πλαινές που είναι κατάλληλες στο τέλος είναι της μαμάς, ο χώρος που ζητάει ο καθένας είναι υποκειμενικός, και στην τελική αν θές πατέντα αγόρασε 2 αριστερές βαλίτσες για περισσότερο χώρο.
Ελπίζω να βοήθησα."


Θα συμφωνήσω. Οι μαμίσιες δένουν πολύ καλά στο μηχανάκι, δεν προεξέχουν, αισθητικά ταιριάζουν. Έχουν το μειονέκτημα του χώρου (οπότε κάνεις τα κουμάντα σου) και τις τιμής...

Μια και εγώ ειμαι λίγο large στα πραγματα που κουβαλάω αλλα ταξιδεύω και δικάβαλος, δε θα με βόλευαν.

Έχω δεί τη σχετική πατέντα με low mount εξατμιση και με δύο ίδιες βαλίτσες. Και πάλι ο χώρος ειναι αστείος, 48λτ, σχεδόν όσο η μία δικιά μου, αλλα ειναι κατι

"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Βασεις κ βαλιτσες  

  Από: harrysvr στις 20/01/2010 8:09 μμ.

Tiger 1050 TraX Luggage SW Motech Quick Release Review
http://www.youtube.com/watch?v=hIFrJo4IEew

Re: Βασεις κ βαλιτσες  

  Από: harrysvr στις 21/01/2010 4:08 μμ.

Λοιπόν, με βάση τη zard ή κάποια άλλη slim εξάτμιση, φαίνεται ιδανική η παρακάτω φώτο για κάποιον που σκέφτεται να πάει σε trax(αν θέλει κάποιος να μου κάνει δώρο τη zard τότε θα βάλω trax)...
Οπως λέει κι ο ίδιος για τη modιφιά που έκανε:break out the angle grinder and welding gear, κατάφερε να φαίνεται ωραίο το αποτέλεσμα...

Re: Βασεις κ βαλιτσες  

  Από: Cpt. Haddock στις 21/01/2010 5:13 μμ.

harrysvr"Λοιπόν, με βάση τη zard ή κάποια άλλη slim εξάτμιση, φαίνεται ιδανική η παρακάτω φώτο για κάποιον που σκέφτεται να πάει σε trax(αν θέλει κάποιος να μου κάνει δώρο τη zard τότε θα βάλω trax)...
Οπως λέει κι ο ίδιος για τη modιφιά που έκανε:break out the angle grinder and welding gear, κατάφερε να φαίνεται ωραίο το αποτέλεσμα..."



Απλα καταλαβαίνεις οτι με τη μοντιφιά χάνεις την εγγύηση...
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Βασεις κ βαλιτσες  

  Από: mixalakis στις 25/01/2010 7:12 μμ.

Δυστυχώς ισχύει ο χρυσός κανόνας της μηχανικής!

Όσο πιο πολλά χωράει, τόσο πιο άσχημη!

Re: Βασεις κ βαλιτσες  

  Από: harrysvr στις 25/01/2010 10:21 μμ.

Επίσης, σχετικά με ψηλή zard και givi/kappa sr225, τότε ΔΕΝ...κάηκε/έλιωσε η βάση κάποιου με αυτό το συνδυασμό και του έφυγε η V46 στο δρόμο
Την είδα από κοντά και απογοητεύτηκα, το carbon υλικό είχε ξεκολλήσει σε μερικά σημεία, οπότε αν αλλάξω ποτέ εξάτμιση τότε arrow ψηλή...

Re: Βασεις κ βαλιτσες  

  Από: tamis στις 09/03/2010 4:01 μμ.

http://www.sc-project.com/triumph_tiger_1050_e.htm

Εστειλα email στην εταιρία και μου διαβεβαίωσαν οτι με την Givi V46 δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ προβλήμα είτε ταπωμένη είτε όχι...

το μαιλ μου

Message0:

Hello! I have as you see the Triumph Tiger 1050. I have the Givi Top Case
model "V46 TECH" installed on my bike, and I am interested in buying the
high exhaust full carbon exhaust "T03-H02C". Will there be a problem with
the heat of the outgoing hot air? will the case or the fittment plate be
damaged? I wont be using the db killer with the exhaust.

thank you for your time!


Η απάντηση


Hello, the exhaust don't have any problem with givi top case

regards
White Tiger on the road...